Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

July 21/09 8:51 am - Tour of Qinghai Lake: Stage 4


Posted by Editoress on 07/21/09
 

Results from the 4th stage

Stage 4: Xining Duoba to Qinghai Lake, 118.8 km
1 Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan 2:56:22
2 Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano
3 Radoslav Rogina (Cro) Loborika
4 Jure Kocjan (Slo) Slovenia
5 Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic
6 DmitriyFofonov (Kaz) Kazakhstan
7 Kam Po Wong (Hkg) Hong Kong
8 Yuriy Metlushenko (Ukr) Ukraine
9 Matej Stare (Slo) Slovenia
10 Danilo Hondo (Ger) Whirlpool -Author
11 Andrey Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemicals
12 Vid Ogris (Slo) Loborika
13 Reijnen Kiel (USA) Jelly Belly
14 Sergiy Grechin (Ukr) Ukraine
15 Xiaoyong Dong (Chn) Qinghai TYD
16 Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano
17 Wang Yip Tang (Hkg) Hong Kong
18 Guo Hui (Chn) Max Success Sports
19 Niklas Axelsson (Swe) Team Utensilnord
20 Andreas Linden (Swe) Team Capinordic
21 Bo Liu (Chn) China
22 Kui Wei (Chn) Qinghai TYD
23 Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano
24 Lei Sun (Chn) Max Success Sports
25 Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine
26 Jeremy Powers (USA) Jelly Belly
27 Matthew Green (GBr) Cinelli-Down Under
28 Andrea Pagoto (Ita) Team Utensilnord
29 Tomislav Danculovic (Cro) Loborika
30 Emiliano Donadello (Ita) Team Utensilnord
31 Mitja Mahoric (Slo) Slovenia
32 Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemicals
33 Roger Beuchat (Sui) Neotel/CKT
34 Mateusz Mroz (Pol) Poland
35 Lukasz Osiecki (Pol) Poland
36 Carlo Corra (Ita) Team Utensilnord
37 Matthew Rice (Aus) Jelly Belly
38 Ben Grenda (Aus) Praties
39 Nathan Earle (Aus) Praties
40 Chun Hing Chan (Hkg) Hong Kong
41 Logan Hutchings (Nzl) Cinelli-Down Under
42 Jakub Danacik (Cze) Whirlpool -Author
43 Lucas Persson (Swe) Team Capinordic
44 Niki Ostergaard (Den) Team Capinordic
45 Biao Liu (Chn) Qinghai TYD
46 Tigran Korkotyan (Arm) Neotel/CKT
47 Janse Van Rensburg (RSA) Trek -Marco Polo
48 Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan
49 Adam Wadecki (Pol) Team Utensilnord
50 Fuyu Li (Chn) Trek -Marco Polo
51 Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemicals
52 Bostjan Rezman (Slo) Slovenia
53 Meiyin Wang (Chn) Trek -Marco Polo
54 Hossein Jahabanian (Iri) Tabriz Petrochemicals
55 Christofer Stevenson (Swe) Team Capinordic
56 Dan Craven (Nam) Rapha-Condor
57 Frantisek Padour (Cze) Whirlpool -Author
58 Feng Han (Chn) Skil-Shimano
59 Haijun Ma (Chn) Qinghai TYD
60 Petr Bencik (Cze) Whirlpool -Author
61 Piotr Osinski (Pol) Poland
62 Michael Fitzgerald (Aus) Cinelli-Down Under
63 Vladimir Kerkez (Slo) Slovenia
64 Pawel Cieslik (Pol) Poland
65 Yue Tu (Chn) Qinghai TYD
66 Serhiy Honchar (Ukr) Team Utensilnord
67 Mariusz Witecki (Pol) Poland
68 Darko Blazevic (Cro) Loborika
69 Ruisong Zhang (Chn) Max Success Sports
70 Andrej Omulec (Slo) Slovenia
71 Tom Southam (GBr) Rapha-Condor
72 Gasper Svab (Slo) Slovenia
73 Sven De Weerdt (Bel) Cinelli-Down Under
74 Leopold Konig (Cze) Whirlpool -Author
75 Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan
76 Yevceniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan
77 James Perry (RSA) Neotel/CKT
78 Stanislav Kozubek (Cze) Whirlpool -Author
79 Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano
80 Christopher 'D Amelio (Aus) Cinelli-Down Under
81 Adrian Honkisz (Pol) Poland
82 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan
83 Dmitry Gruzdev (Kaz) Kazakhstan
84 Kristjan Durasek (Cro) Loborika
85 Bert Roesems (Bel) Cinelli-Down Under
86 Ben Mather (Aus) Praties
87 Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika
88 Jacobus Venter (RSA) Trek -Marco Polo
89 Ahad Kazemi Sarai (Iri) Tabriz Petrochemicals
90 Nickolas Reistad (USA) Jelly Belly
91 Ho Ting Kwok (Hkg) Hong Kong
92 Simon Richardson (GBr) Rapha-Condor
93 Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine
94 Peter Ronsse (Bel) Cinelli-Down Under
95 Darren Lapthorne (Aus) Rapha-Condor
96 Baoqing Song (Chn) China
97 Pengda Jiao (Chn) Qinghai TYD
98 Volodymyr Rybin (Ukr) Ukraine
99 Liam Holohan (GBr) Rapha-Condor
100 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine
101 Shengjun Wu (Chn) Qinghai TYD
102 Gang Xu (Chn) Max Success Sports
103 Mehdi Faridi Kovij (Iri) Tabriz Petrochemicals
104 Kristian House (GBr) Rapha-Condor
105 Volodymyr Duma (Ukr) Ukraine
106 Eric Van De Meent (Ned) Trek -Marco Polo
107 Leon Van Bon (Ned) Trek -Marco Polo all s.t.
108 Kristian Sobota (Den) Team Capinordic 16
109 Bruno Rizzi (Ita) Team Utensilnord 45
110 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant A.R.T. 2:36
111 Cheng Ji (Chn) Skil-Shimano
112 Will Routley (Can) Jelly Belly
113 Xitao Ji (Chn) China
114 Hao Liu (Chn) Max Success Sports
115 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports all s.t.
116 Yilin Liu (Chn) Trek -Marco Polo 2:46
117 Yujian Zhao (Chn) Max Success Sports 4:17
118 Peng Liu (Chn) China s.t.
119 Wojciech Dybel (Pol) Poland 5:29
120 Jianhua Ji (Chn) China s.t.
121 Ben Grieve-Johnson (Aus) Praties 13:47
122 Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant A.R.T.
123 Morten Hoberg Nielsen (Den) Team Capinordic
124 Vojtech Dlouhy (Cze) Whirlpool -Author
125 William Clarke (Aus) Praties all s.t.
126 King Wai Cheung (Hkg) Hong Kong 18:48
DNF David Maree (RSA) Neotel/CKT
 
GC
1 Andrey Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemicals 13:49:38
2 Niklas Axelsson (Swe) Team Utensilnord at 0:15
3 Mitja Mahoric (Slo) Slovenia 1:03
4 Radoslav Rogina (Cro) Loborika 1:07
5 Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemicals 1:34
6 DmitriyFofonov (Kaz) Kazakhstan 2:03
7 Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine 2:13
8 Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan 2:21
9 Mariusz Witecki (Pol) Poland 2:23
10 Ahad Kazemi Sarai (Iri) Tabriz Petrochemicals 2:24
11 Sergiy Grechin (Ukr) Ukraine 2:41
12 Danilo Hondo (Ger) Whirlpool -Author 3:08
13 Matej Stare (Slo) Slovenia 3:13
14 Reijnen Kiel (USA) Jelly Belly 3:20
15 Andrea Pagoto (Ita) Team Utensilnord 3:30
16 Janse Van Rensburg (RSA) Trek -Marco Polo 3:40
17 Fuyu Li (Chn) Trek -Marco Polo 4:00
18 Jure Kocjan (Slo) Slovenia 4:02
19 Lucas Persson (Swe) Team Capinordic 4:08
20 Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan 4:11
21 Vladimir Kerkez (Slo) Slovenia 4:12
22 Yevceniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan 4:19
23 Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano 4:20
24 Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine 4:22
25 Andrej Omulec (Slo) Slovenia 4:25
26 Kristjan Durasek (Cro) Loborika 4:30
27 James Perry (RSA) Neotel/CKT 5:45
28 Frantisek Padour (Cze) Whirlpool -Author 6:00
29 Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemicals 6:28
30 Pawel Cieslik (Pol) Poland 6:34
31 Gasper Svab (Slo) Slovenia 6:35
32 Bostjan Rezman (Slo) Slovenia 6:36
33 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan s.t.
34 Pengda Jiao (Chn) Qinghai TYD 6:55
35 Kam Po Wong (Hkg) Hong Kong 6:59
36 Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika 11:07
37 Simon Richardson (GBr) Rapha-Condor 11:43
38 Mateusz Mroz (Pol) Poland 11:46
39 Adrian Honkisz (Pol) Poland 11:57
40 Leopold Konig (Cze) Whirlpool -Author 12:17
41 Stanislav Kozubek (Cze) Whirlpool -Author 13:02
42 Lei Sun (Chn) Max Success Sports 13:09
43 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine 15:39
44 Dmitry Gruzdev (Kaz) Kazakhstan 16:03
45 Feng Han (Chn) Skil-Shimano 16:09
46 Volodymyr Rybin (Ukr) Ukraine 17:33
47 Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan 19:09
48 Xiaoyong Dong (Chn) Qinghai TYD 19:35
49 Biao Liu (Chn) Qinghai TYD 21:05
50 Roger Beuchat (Sui) Neotel/CKT 21:44
51 Bruno Rizzi (Ita) Team Utensilnord 23:36
52 Petr Bencik (Cze) Whirlpool -Author 23:56
53 Haijun Ma (Chn) Qinghai TYD 25:01
54 Tom Southam (GBr) Rapha-Condor 26:00
55 Shengjun Wu (Chn) Qinghai TYD 27:10
56 Darren Lapthorne (Aus) Rapha-Condor 27:42
57 Carlo Corra (Ita) Team Utensilnord 29:28
58 Emiliano Donadello (Ita) Team Utensilnord 31:46
59 Vid Ogris (Slo) Loborika 32:20
60 Wang Yip Tang (Hkg) Hong Kong 32:25
61 Eric Van De Meent (Ned) Trek -Marco Polo 32:27
62 Meiyin Wang (Chn) Trek -Marco Polo 32:32
63 Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano 34:54
64 Nathan Earle (Aus) Praties 35:04
65 Jeremy Powers (USA) Jelly Belly 35:20
66 Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano 35:21
67 Nickolas Reistad (USA) Jelly Belly 35:25
68 Hossein Jahabanian (Iri) Tabriz Petrochemicals s.t.
69 Ben Grenda (Aus) Praties 35:27
70 Dan Craven (Nam) Rapha-Condor
71 Kristian House (GBr) Rapha-Condor both s.t.
72 Ho Ting Kwok (Hkg) Hong Kong 35:28
73 Volodymyr Duma (Ukr) Ukraine s.t.
74 Tomislav Danculovic (Cro) Loborika 35:30
75 Niki Ostergaard (Den) Team Capinordic 35:35
76 Jacobus Venter (RSA) Trek -Marco Polo 35:37
77 Gang Xu (Chn) Max Success Sports 35:38
78 Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic 35:40
79 Baoqing Song (Chn) China 35:55
80 Ruisong Zhang (Chn) Max Success Sports s.t.
81 Guo Hui (Chn) Max Success Sports 37:28
82 Will Routley (Can) Jelly Belly 37:47
83 Chun Hing Chan (Hkg) Hong Kong 38:50
84 Yilin Liu (Chn) Trek -Marco Polo 38:57
85 Kui Wei (Chn) Qinghai TYD 39:39
86 Peng Liu (Chn) China 40:04
87 Piotr Osinski (Pol) Poland 40:43
88 Jianhua Ji (Chn) China 40:58
89 Ben Mather (Aus) Praties 42:12
90 Jakub Danacik (Cze) Whirlpool -Author 43:16
91 Kristian Sobota (Den) Team Capinordic 43:24
92 Sven De Weerdt (Bel) Cinelli-Down Under 43:32
93 William Clarke (Aus) Praties 45:45
94 Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano 47:29
95 Darko Blazevic (Cro) Loborika 47:33
96 Serhiy Honchar (Ukr) Team Utensilnord 47:35
97 Matthew Green (GBr) Cinelli-Down Under 47:36
98 Yue Tu (Chn) Qinghai TYD 47:37
99 Tigran Korkotyan (Arm) Neotel/CKT 47:40
100 Mehdi Faridi Kovij (Iri) Tabriz Petrochemicals 47:45
101 Liam Holohan (GBr) Rapha-Condor 47:57
102 Matthew Rice (Aus) Jelly Belly 49:30
103 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports 50:39
104 Michael Fitzgerald (Aus) Cinelli-Down Under 51:36
105 Cheng Ji (Chn) Skil-Shimano 51:37
106 Adam Wadecki (Pol) Team Utensilnord 51:46
107 Yujian Zhao (Chn) Max Success Sports 52:16
108 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant A.R.T. 52:45
109 Wojciech Dybel (Pol) Poland 53:02
110 Bert Roesems (Bel) Cinelli-Down Under 54:49
111 Logan Hutchings (Nzl) Cinelli-Down Under 55:10
112 Bo Liu (Chn) China 56:02
113 Yuriy Metlushenko (Ukr) Ukraine 56:03
114 Peter Ronsse (Bel) Cinelli-Down Under 58:38
115 Christopher 'D Amelio (Aus) Cinelli-Down Under 59:12
116 Christofer Stevenson (Swe) Team Capinordic 1:01:09
117 Xitao Ji (Chn) China 1:01:12
118 Ben Grieve-Johnson (Aus) Praties 1:01:37
119 Lukasz Osiecki (Pol) Poland 1:06:08
120 King Wai Cheung (Hkg) Hong Kong 1:08:38
121 Leon Van Bon (Ned) Trek -Marco Polo 1:09:20
122 Andreas Linden (Swe) Team Capinordic 1:10:51
123 Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant A.R.T. 1:15:31
124 Hao Liu (Chn) Max Success Sports 1:16:57
125 Vojtech Dlouhy (Cze) Whirlpool -Author 1:32:05
126 Morten Hoberg Nielsen (Den) Team Capinordic 1:32:28

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login