Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

July 23/09 15:53 pm - Tour Féminin en Limousin: Stage 1


Posted by Editoress on 07/23/09
 

Results from the first stage in France

Stage 1: Gueret to Saint Vaury, 105 km
1 Grace Verbeke (Lotto Belisol Ladies Teram) 2:58 38
2 Alexan Burchenkova (Russian National Team)
3 Ruth Corset (Australian National Team) both s.t.
4 Flavia Oliveira (Michela Fanini Record Rox) 0:01
5 Svetlana Bubnenkova (Russian National Team) 0:29
6 Ludivine Henrion (Belgian National Team) 0:31
7 Devon Haskell (Bourgog) s.t.
8 Tatiana Guderzo (Michela Fanini Record Rox) 0:34
9 Jessie Daams (Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team) 1:14
10 Rosane Kirch (Michela Fanini Record Rox) 2:02
11 Rochelle Gilmore (Lotto Belisol Ladies Teram) 3:29
12 Audrey Cordon (Vienne Futuroscope) s.t.
13 Yulia Blindyuk (Russian National Team) 3:30
14 Sjoukje Dufoer (Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team)
15 Tiffany Cromwell (Australian National Team)
16 Alison Testroete (Canadian National Team)
17 Kristen Peetoom (Weyers)
18 Sanne Cant (Belgian National Team)
19 Madeleine Olsson (ZRTC)
20 Emma Crum (ZRTC)
21 Emma Silversides (Lotto Belisol Ladies Teram)
22 Linda Ringlever (Weyers)
23 Belen Lopez (Lointek)
24 Jennie Stenerhag (Team High End Sport)
25 Karine Gautard-Roussel (Vienne Futuroscope)
26 Shara Gillow (Australian National Team)
27 Loes Sels (Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team) all s.t.
28 Emma Mackie (Lotto Belisol Ladies Teram) 3:35
29 Katrien Van Looy (Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team)
30 Christine Majerus (ESGL93 GSD Gestion)
31 Natasha Elliot (Canadian National Team)
32 Sylvie Gaillon (Bourgog)
33 Eugenie Mermillod (ESGL93 GSD Gestion)
34 Anna Potokina (Russian National Team)
35 Irina Molicheva (Russian National Team)
36 Maria Grandt Petersen (Team High End Sport)
37 Elisabeth Braam (Batavus) all s.t.
38 Emma Trott (Weyers) 3:50
39 Aodez Lefourn (Chambery) 3:53
40 Giulia Lazzarini (Michela Fanini Record Rox) 6:12
41 Chloe Hosking (Australian National Team)
42 Jade Roberts (Antwerp)
43 Kate Cullen (Weyers)
44 Ine Beyen (Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team)
45 Marissa Otten (ZRTC)
46 Anne De Wildt (Batavus)
47 Hielke Elferink (Tubanter)
48 Joyce Vanderbeken (Belgian National Team)
49 Debora Galvez (Lointek)
50 Serena Mensa (Michela Fanini Record Rox)
51 Megane Guarnier (Bourgog)
52 Veronique Labonte (Canadian National Team)
53 Myffany Galloway (Australian National Team)
54 Anne-Marie Schmitt (Lointek)
55 Leire Olaberria (Lointek)
56 Eshter Olthus (Tubanter)
57 Kendelle Hodges (Australian National Team)
58 Maria-Rosa Rodriguez (Lointek)
59 Karol-Ann Canuel (Canadian National Team) all s.t.
60 Veerle Ingels (Belgian National Team) 6:20
61 Isabelle Ferrer (Bourgog) s.t.
62 Mireille Robin (Ready Go) 6:22
63 Venera Absalyamova (Russian National Team) 9:22
64 Mia Eskebjerg (Team High End Sport)
65 Nana Steenssens (Antwerp)
66 Moniek Tenniglo (Tubanter)
67 Esra Tromp (Batavus)
68 Dalhina Rosylda (Weyers)
69 Henriette Christensen (Team High End Sport)
70 Emmanuelle Merlot (Vienne Futuroscope)
71 Pippa Handley (Tubanter)
72 Cristina Navarro (Lointek)
73 Aurelie Bramante (Chambery)
74 Audrey Lemieux (ESGL93 GSD Gestion)
75 Amelie Rivat (Chambery)
76 Genevieve Withson (Ready Go)
77 Joanie Caron (Canadian National Team)
78 Jennifer Fisher (Vienne Futuroscope)
79 Katja Verstraete (Antwerp)
80 Mirthe Wagenaar (Weyers)
81 Florence Girardet (Vienne Futuroscope)
82 Hannah Verhaeghe (Antwerp) all s.t.
83 Kim Schoonbaert (Lotto Belisol Ladies Teram) 15:38
84 Anne Arnouts (Belgian National Team) 15:38
85 Monique Ludovicy (Team High End Sport) 21:18
86 Coralie Noiray (Chambery) 21:18
87 Eefje Tabak (ZRTC) 25:41
88 Melodie Lesueur (ESGL93 GSD Gestion) 26:02
89 Annika Heijnen (Tubanter) 27:01
90 Ilona Meiring (Batavus)
91 Maartje Zwaan (Batavus)
92 Julia Soek (Batavus)
93 Lien Beyen (Antwerp)
94 Yukiyo Hori (Ready Go)
95 Kate Finegan (Antwerp)
96 Christel Janssen (ZRTC)
97 Adeline Gourgin (Bourgog) all s.t.
98 Veronique Duivelshof (ZRTC) 27:07
99 Berdienke Paus (Tubanter) 38:12
100 Samantha Galassi (Michela Fanini Record Rox) 46:36
101 Yuko Myochin (Ready Go) 47:31
102 Chihiro Matsuda (Ready Go) 53:04
103 Valerie Sapena (Ready Go) 58:42
DNF Denise Ramsden (Canadian National Team)  
DNF Marie-Louis Kervella (Chambery)

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login