Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

July 24/09 8:08 am - Tour de l’Abitibi/Coupe des Nations: Stage 3 & 4 full results


Posted by Editoress on 07/24/09
 

Stage 3

With a 19-second lead over his closest rival, Andrew Barker of the U.S. National Team will now wear the Tour's brown jersey. Andrew should certainly be happy with his convincing individual time trials victory today. The Americans captured first and third place, while the New Zealanders came second, fifth and sixth. Stage 3 of the Tour started 500 meters underground this morning and finished 14.1 km later at the Cité de l' Or.

With a time of 2 minutes 18 seconds at the exit of the mine and an excellent time of 20 minutes 51 seconds at the finish line, Andrew Barker set the pace. Teammate Charles Avis, last year's winner of this stage, took third place allowing the U.S. National Team to hold on to second place in the overall standings.

Scott Mullaly's second place finish and the results of his teammates allowed New Zealand to move from seventh place to third in the overall standings.

Austrian Marco Haller crossed the finish line in twentieth position and holds on to the orange jersey, a mere 3 points between him and Scott Mullaly. The blue jersey went to Anders Newbury of team Baraboo Sharks, who took fourth place in a time of 21 minutes 16 seconds. As for Abitibien Pierrick Naud, he finished in a time of 22 minutes 17 seconds, placing him twenty-first overall in the general standings.

Stage 4

Confronted with their first steady rain, the riders formed a compact peloton for the major part of stage 4. In spite of this, Marco Haller demonstrated his superiority by finishing the 52.2 km race first. He also won the stage sprint at the 14 km mark of the race, cashing in on the accompanying bonus. Thus, the Austrian won his second gold medal of the Tour de l'Abitibi 2009 and retains the orange jersey.

Haller's teammate, Martin Weiss, was able to weave his way to the front of the peloton and capture second place. He was followed closely by Kyosuke Kasahara, the first Japanese rider on the podium this year.

Dominated a few times by the U.S. National Team, this second stage of the day finished as it started, in a single block of riders who will all receive the same finish time of 1 hour 7 minutes and 41 seconds. The brown and blue jerseys therefore remain in the hands of the same riders, Andrew Barker of the U.S. National Team and Anders Newbury of the Baraboo Sharks.

A few riders attempted going solo for short periods during the race, the longest being Team Quebec rider, Philippe Lacasse, who rode in front for 5 km. Thankfully there were no serious injuries, but a two bike crash momentarily upset the peloton.

Tomorrow the city of Rouyn-Noranda will host the fifth stage of the Tour de l'Abitibi 2009. The starting time is scheduled for 4:30 p.m., in front of l'Université du Québec en Abitibi-Temiscamingue. The riders will cover 101.5 km on Highway 117 before arriving in Val-d'Or and completing three, 3.3 km laps of the urban circuit.


Tour de l’Abitibip press release

Stage 3: Val-d'Or ITT, 14.5 km
1 Andrew Barker (USA) US National Team 20:51
2 Scott Mullaly (NZl) New Zealand (Bike NZ) at 0:19
3 Charlie Avis (USA) US National Team 0:21
4 Anders Newbury (USA) Baraboo Sharks 0:24
5 Taylor Gunman (NZl) Nouvelle-Zélande (Bike 0:25
6 Sam Lindsay (NZl) New Zealand (BikeNZ) 0:41
7 Antoine Duchesne (Can) Canadian National Team 0:51
8 Ryan Eastman (USA) US National Team 1:00
9 Stuart Wight (Can) Canadian National Team 1:05
10 Brian Rizk (USA) Mid-South Regional 1:06
11 Kevin Massicotte (Can) Canadian National Team 1:09
12 Zack Noonan (USA) Young Medalists / Team Dual Temp 1:13
13 Andrew Lattimore (Can) Garneau Club Chaussure 1:16
14 Mark-Sehested Pedersen (Den) Danish National Team 1:19
15 Ricky Gargiulo (USA) Young Medalists / Team Dual Temp 1:22
16 Colter Young (Can) Western Canadian National Team 1:25
17 Simon Finucane (NZl) New Zealand (Bike NZ) 1:25
18 Pierrick Naud (Can) Canadian National Team 1:26
19 Kris Dahl (Can) Western Canadian National Team 1:26
20 Marco Haller (Aut) Austrian National Team 1:28
21 Connor O'leary (USA) US National Team 1:28
22 Juan Carmona (USA) Young Medalists / Team Dual Temp 1:29
23 Jordan Brochu (Can) Équipe Québec 1:29
24 Andreas Hofer (Aut) Austrian National Team 1:30
25 Tomohiro Kinoshita (Jpn) Japan National Team 1:33
26 Patrick Konrad (Aut) Austrian National Team 1:37
27 Sebastian Refsgaard (Den) Danish National Team 1:40
28 Jean-Samuel Deshaies (Can) Équipe Québec 1:42
29 Nicolas-Amstrup Madsen (Den) Danish National Team 1:44
30 Stephan Rabitsch (Aut) Austrian National Team 1:44
31 Tanner Putt (USA) South Eastern Regional 1:48
32 Christian Adel Kreutzfeldt (Den) Danish National Team 1:49
33 Frederic Poisson (Can) Équipe Québec 1:50
34 Jean-Michel Naud (Can) Pro Bike Pool Kuota 1:50
35 Jacob Arnold (USA) South Eastern Regional 1:51
36 Tucker Gerald (USA) Western Regional 1:51
37 Danny Heeley (USA) US National Team 1:52
38 Jean-Richard Cormier (Can) Garneau Club Chaussure 1:55
39 Pelle Niklas Christensen Clapp (Den) Danish National Team 1:57
40 Zachary Taylor (Can) Western Canadian National Team 1:57
41 Ryan Aitcheson (Can) Canadian National Team 1:59
42 Kyosuke Kasahara (Jpn) Japan National Team 2:00
43 Matteo Dal-Cin (Can) Canadian National Team 2:01
44 Philippe Lacasse (Can) Équipe Québec 2:02
45 Curtis Jung (Can) Western Canadian National Team 2:03
46 Ty Magner (USA) Florida Vélo Developme 2:03
47 Colton Barrett (USA) ISCorp Junior Cycling 2:05
48 Zack Stein (USA) ISCorp Junior Cycling 2:06
49 Jimmy Hansen Dion (Den) Danish National Team 2:09
50 Sam Loud (Can) Baraboo Sharks 2:10
51 Michael Stone (USA) Florida Vélo Developme 2:13
52 Karl Steppan (Can) Eva Devinci 2:16
53 Yusei Noguchi (Jpn) Japan National Team 2:17
54 Masaru Nakazato (Jpn) Japan National Team 2:17
55 Martin Weiss (Aut) Austrian National Team 2:21
56 Maxwell Burnell (USA) South Eastern Regional 2:21
57 Nathaniel Beams (USA) Pro Chain Cycling 2:21
58 Joel Shaffer (USA) Western Regional 2:22
59 Mikael Bilodeau (Can) Espoir Saputo 2:25
60 Robin Carpenter (USA) Mid-South Regional 2:25
61 Alejandro Olivia Gomez (Mex) Pro Bike Pool Kuota 2:28
62 Philippe Nadon (Can) Pro Bike Pool Kuota 2:28
63 Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team 2:29
64 Marc-Acdré Bonneau (Can) Eva Devinci 2:30
65 Matt Pence (USA) Mid-South Regional 2:31
66 Tony Wieczorek (USA) Mid-South Regional 2:32
67 Lukas Pöstlberger (Aut) Austrian National Team 2:33
68 William Fontaine (Can) Eva Devinci 2:35
69 Christophe Riopel-Benoit (Can) Espoir Saputo 2:39
70 James Winter (Can) Western Canadian National Team 2:40
71 Thomas Hubbard (NZl) New Zealand (Bike NZ) 2:42
72 Laurent Dallaire (Can) Pro Bike Pool Kuota 2:46
73 Sam Stone (USA) Baraboo Sharks 2:47
74 Frederic Ouellet-Lacroix (Can) Eva Devinci 2:49
75 Jimmy Carrico (USA) ISCorp Junior Cycling 2:50
76 Antoni Loignon (Can) Garneau Club Chaussure 2:53
77 Sarawut Sirironnachai (Tha) Thailand National Team 2:55
78 Raphael Massé-Viau (Can) Pro Bike Pool Kuota 2:55
79 Jeff Tompkins (Can) Espoir Saputo 2:58
80 Riley Burgoon (USA) Western Regional 2:58
81 Aubrey Moore (USA) Florida Vélo Developme 2:59
82 Trevor Damen (Can) Pro Bike Pool Kuota 2:59
83 Matt Muney (USA) Young Medalists / Team Dual Temp 3:00
84 Scott Rosenfield (USA) ISCorp Junior Cycling 3:01
85 Andrew Hammond (USA) Mid-South Regional 3:03
86 Edward Gurney (USA) ISCorp Junior Cycling 3:10
87 Xavier Perreault (Can) Équipe Abitibi Sandoz G 3:10
88 Stephen Liguori (USA) Western Regional 3:10
89 Wes Rhoads (USA) Pro Chain Cycling 3:11
90 Trevor Dickenson (Can) Eva Devinci 3:14
91 St-Clair. Cory (USA) Pro Chain Cycling 3:14
92 Jean-Simon Houle (Can) Garneau Club Chaussure 3:14
93 Ian Moir (USA) South Eastern Regional 3:14
94 Jakarin Mulmanee (Tha) Thailand National Team 3:15
95 Eddie Grystar (USA) Mid-South Regional 3:17
96 Kritsada Changpad (Tha) Thailand National Team 3:17
97 Andreas Freund (USA) Western Regional 3:22
98 Samuel Bolster (USA) Western Regional 3:23
99 Brandon Lach (USA) Pro Chain Cycling 3:23
100 Wesley Kline (USA) Young Medalists / Team Dual Temp 3:24
101 Ryan-Shaun Macdonald (Can) Garneau Club Chaussure 3:28
102 Erik Dobberfuhl (USA) Baraboo Sharks 3:34
103 Pierre-Étienne Boivin (Can) Équipe Québec 3:34
104 James Bird (USA) ISCorp Junior Cycling 3:34
105 Rattapong Rueanmao (Tha) Thailand National Team 3:34
106 Yasutaka Miura (Jpn) Japan National Team 3:35
107 Taylor Gaines (USA) Pro Chain Cycling 3:38
108 Thomson Remo (USA) Baraboo Sharks 3:39
109 Christopher Bernard (Can) Espoir Saputo 3:41
110 Jacob Bouchard (Can) Équipe Québec 3:42
111 Jimmy Lapointe (Can) Équipe Abitibi Sandoz G 3:45
112 Francis Desbiens (Can) Garneau Club Chaussure 3:51
113 Michael Raynor (USA) South Eastern Regional 3:53
114 Maxime Bilodeau (Can) Équipe Abitibi Sandoz G 3:58
115 Craig Creeden (USA) Florida Vélo Developme 4:02
116 Jeffrey Alpert (USA) Young Medalists / Team Dual Temp 4:13
117 Pierre-Yves Aubin (Can) Eva Devinci 4:17
118 Michael Dalterio (Can) Espoir Saputo 4:22
119 Sam Murdock (USA) Pro Chain Cycling 4:26
120 Thomas Desjardins (Can) Équipe Abitibi Sandoz G 4:28
121 Hugo Barette (Can) Espoir Saputo 4:30
122 Pierrick Fiset (Can) Équipe Abitibi Sandoz G 4:33
123 Nattapop Sukkai (Tha) Thailand National Team 4:35
124 Blake Mackay (Can) Western Canadian National Team 5:24
125 Benjamin Swedberg (USA) US National Team 5:25
126 Lukas Harville (USA) Florida Vélo Developme 5:32
 
Stage 4: Malartic to Val-d’Or to Malartic, 52.2 km
1 Marco Haller (Aut) Austrian National Team 1:07:42
2 Martin Weiss (Aut) Austrian National Team
3 Kyosuke Kasahara (Jpn) Japan National Team
4 Colton Barrett (USA) ISCorp Junior Cycling
5 Rattapong Rueanmao (Tha) Thailand National Team
6 Jordan Brochu (Can) Équipe Québec
7 Pelle Niklas Christensen Clapp (Den) Danish National Team
8 Sam Stone (USA) Baraboo Sharks
9 Marc-Acdré Bonneau (Can) Eva Devinci
10 Kritsada Changpad (Tha) Thailand National Team
11 Raphael Massé-Viau (Can) Pro Bike Pool Kuota
12 Ty Magner (USA) Florida Vélo Development
13 Stuart Wight (Can) Canadian National Team
14 Sam Loud (Can) Baraboo Sharks
15 Frederic Ouellet-Lacroix (Can) Eva Devinci
16 Scott Rosenfield (USA) ISCorp Junior Cycling
17 Mikael Bilodeau (Can) Espoir Saputo
18 Jakarin Mulmanee (Tha) Thailand National Team
19 Andreas Hofer (Aut) Austrian National Team
19 Patrick Konrad (Aut) Austrian National Team
19 Lukas Pöstlberger (Aut) Austrian National Team
19 Stephan Rabitsch (Aut) Austrian National Team
19 Ryan Aitcheson (Can) Canadian National Team
19 Matteo Dal-Cin (Can) Canadian National Team
19 Antoine Duchesne (Can) Canadian National Team
19 Kevin Massicotte (Can) Canadian National Team
19 Pierrick Naud (Can) Canadian National Team
19 Nicolas-Amstrup Madsen (Den) Danish National Team
19 Jimmy Hansen Dion (Den) Danish National Team
19 Christian Adel Kreutzfeldt (Den) Danish National Team
19 Mark-Sehested Pedersen (Den) Danish National Team
19 Sebastian Refsgaard (Den) Danish National Team
19 Tomohiro Kinoshita (Jpn) Japan National Team
19 Yasutaka Miura (Jpn) Japan National Team
19 Masaru Nakazato (Jpn) Japan National Team
19 Yusei Noguchi (Jpn) Japan National Team
19 Simon Finucane (NZl) New Zealand (Bike NZ)
19 Taylor Gunman (NZl) Nouvelle-Zélande (Bike
19 Thomas Hubbard (NZl) New Zealand (Bike NZ)
19 Sam Lindsay (NZl) New Zealand (BikeNZ)
19 Scott Mullaly (NZl) New Zealand (Bike NZ)
19 Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team
19 Sarawut Sirironnachai (Tha) Thailand National Team
19 Nattapop Sukkai (Tha) Thailand National Team
19 Charlie Avis (USA) US National Team
19 Andrew Barker (USA) US National Team
19 Ryan Eastman (USA) US National Team
19 Danny Heeley (USA) US National Team
19 Connor O'leary (USA) US National Team
19 Benjamin Swedberg (USA) US National Team
19 Erik Dobberfuhl (USA) Baraboo Sharks
19 Anders Newbury (USA) Baraboo Sharks
19 Thomson Remo (USA) Baraboo Sharks
19 Craig Creeden (USA) Florida Vélo Development
19 Lukas Harville (USA) Florida Vélo Development
19 Aubrey Moore (USA) Florida Vélo Development
19 Michael Stone (USA) Florida Vélo Development
19 James Bird (USA) ISCorp Junior Cycling
19 Edward Gurney (USA) ISCorp Junior Cycling
19 Zack Stein (USA) ISCorp Junior Cycling
19 Robin Carpenter (USA) Mid-South Regional
19 Eddie Grystar (USA) Mid-South Regional
19 Matt Pence (USA) Mid-South Regional
19 Brian Rizk (USA) Mid-South Regional
19 Tony Wieczorek (USA) Mid-South Regional
19 Nathaniel Beams (USA) Pro Chain Cycling
19 Taylor Gaines (USA) Pro Chain Cycling
19 Brandon Lach (USA) Pro Chain Cycling
19 Sam Murdock (USA) Pro Chain Cycling
19 Wes Rhoads (USA) Pro Chain Cycling
19 St-Clair. Cory (USA) Pro Chain Cycling
19 Jacob Arnold (USA) South Eastern Regional
19 Maxwell Burnell (USA) South Eastern Regional
19 Ian Moir (USA) South Eastern Regional
19 Tanner Putt (USA) South Eastern Regional
19 Michael Raynor (USA) South Eastern Regional
19 Samuel Bolster (USA) Western Regional
19 Riley Burgoon (USA) Western Regional
19 Andreas Freund (USA) Western Regional
19 Tucker Gerald (USA) Western Regional
19 Stephen Liguori (USA) Western Regional
19 Joel Shaffer (USA) Western Regional
19 Jeffrey Alpert (USA) Young Medalists / Team Dual Temp
19 Juan Carmona (USA) Young Medalists / Team Dual Temp
19 Ricky Gargiulo (USA) Young Medalists / Team Dual Temp
19 Wesley Kline (USA) Young Medalists / Team Dual Temp
19 Matt Muney (USA) Young Medalists / Team Dual Temp
19 Zack Noonan (USA) Young Medalists / Team Dual Temp
19 Thomas Desjardins (Can) Équipe Abitibi Sandoz Garneau
19 Pierrick Fiset (Can) Équipe Abitibi Sandoz Garneau
19 Jimmy Lapointe (Can) Équipe Abitibi Sandoz Garneau
19 Xavier Perreault (Can) Équipe Abitibi Sandoz Garneau
19 Pierre-Étienne Boivin (Can) Équipe Québec
19 Jacob Bouchard (Can) Équipe Québec
19 Jean-Samuel Deshaies (Can) Équipe Québec
19 Philippe Lacasse (Can) Équipe Québec
19 Frederic Poisson (Can) Équipe Québec
19 Hugo Barette (Can) Espoir Saputo
19 Michael Dalterio (Can) Espoir Saputo
19 Christopher Bernard (Can) Espoir Saputo
19 Christophe Riopel-Benoit (Can) Espoir Saputo
19 Jeff Tompkins (Can) Espoir Saputo
19 Pierre-Yves Aubin (Can) Eva Devinci
19 Trevor Dickenson (Can) Eva Devinci
19 William Fontaine (Can) Eva Devinci
19 Karl Steppan (Can) Eva Devinci
19 Jean-Richard Cormier (Can) Garneau Club Chaussure
19 Andrew Lattimore (Can) Garneau Club Chaussure
19 Francis Desbiens (Can) Garneau Club Chaussure
19 Jean-Simon Houle (Can) Garneau Club Chaussure
19 Antoni Loignon (Can) Garneau Club Chaussure
19 Ryan-Shaun Macdonald (Can) Garneau Club Chaussure
19 Laurent Dallaire (Can) Pro Bike Pool Kuota
19 Trevor Damen (Can) Pro Bike Pool Kuota
19 Philippe Nadon (Can) Pro Bike Pool Kuota
19 Jean-Michel Naud (Can) Pro Bike Pool Kuota
19 Alejandro Olivia Gomez (Mex) Pro Bike Pool Kuota
19 Kris Dahl (Can) Western Canadian National Team
19 Curtis Jung (Can) Western Canadian National Team
19 Blake Mackay (Can) Western Canadian National Team
19 Zachary Taylor (Can) Western Canadian National Team
19 James Winter (Can) Western Canadian National Team
19 Colter Young (Can) Western Canadian National Team all s.t.
124 Maxime Bilodeau (Can) Équipe Abitibi Sandoz G 0:19
125 Jimmy Carrico (USA) ISCorp Junior Cycling 0:37
126 Andrew Hammond (USA) Mid-South Regional 4:57
 
GC
1 Andrew Barker (USA) US National Team 6:21:33
2 Charlie Avis (USA) US National Team at 0:06
3 Anders Newbury (USA) Baraboo Sharks 0:24
4 Taylor Gunman (NZl) New Zealand (BikeNZ) 0:25
5 Antoine Duchesne (Can) Canadian National Team 0:35
6 Stuart Wight (Can) Canadian National Team 0:39
7 Jordan Brochu (Can) Équipe Québec 1:29
8 Nicolas-Amstrup Madsen (Den) Danish National Team 1:32
9 Ryan Aitcheson (Can) Canadian National Team 1:55
10 Ty Magner (USA) Florida Vélo Development 2:03
11 Martin Weiss (Aut) Austrian National Team 2:16
12 Laurent Dallaire (Can) Pro Bike Pool Kuota 2:46
13 Scott Mullaly (NZl) New Zealand (BikeNZ) 2:52
14 Christian Adel Kreutzfeldt (Den) Danish National Team 3:13
15 Sam Lindsay (NZl) New Zealand (BikeNZ) 3:14
16 Marco Haller (Aut) Austrian National Team 3:32
17 Ryan Eastman (USA) US National Team 3:33
18 Kevin Massicotte (Can) Canadian National Team 3:42
19 Zack Noonan (USA) Young Medalists / Team Dual Temp 3:46
20 Andrew Lattimore (Can) Garneau Club Chaussures Ogilvy 3:49
21 Pierrick Naud (Can) Canadian National Team 3:52
22 Mark-Sehested Pedersen (Den) Danish National Team 3:52
23 Brian Rizk (USA) Mid-South Regional 3:55
24 Ricky Gargiulo (USA) Young Medalists / Team Dual Temp 3:55
25 Kris Dahl (Can) Western Canadian National Team 3:59
26 Connor O'leary (USA) US National Team 4:01
27 Juan Carmona (USA) Young Medalists / Team Dual Temp 4:02
28 Andreas Hofer (Aut) Austrian National Team 4:03
29 Patrick Konrad (Aut) Austrian National Team 4:10
30 Frederic Poisson (Can) Équipe Québec 4:13
31 Sebastian Refsgaard (Den) Danish National Team 4:13
32 Colter Young (Can) Western Canadian National Team 4:14
33 Mikael Bilodeau (Can) Espoir Saputo 4:14
34 Jean-Samuel Deshaies (Can) Équipe Québec 4:14
35 Stephan Rabitsch (Aut) Austrian National Team 4:17
36 Simon Finucane (NZl) New Zealand (BikeNZ) 4:18
37 Tanner Putt (USA) South Eastern Regional 4:21
38 Tomohiro Kinoshita (Jpn) Japan National Team 4:22
39 Jacob Arnold (USA) South Eastern Regional 4:24
40 Danny Heeley (USA) US National Team 4:25
41 Jean-Richard Cormier (Can) Garneau Club Chaussures Ogilvy 4:28
42 Pelle Niklas Christensen Clapp (Den) Danish National Team 4:30
43 Zachary Taylor (Can) Western Canadian National Team 4:30
44 Kyosuke Kasahara (Jpn) Japan National Team 4:31
45 Matteo Dal-Cin (Can) Canadian National Team 4:34
46 Curtis Jung (Can) Western Canadian National Team 4:36
47 Zack Stein (USA) ISCorp Junior Cycling 4:39
48 Sam Loud (Can) Baraboo Sharks 4:43
49 Michael Stone (USA) Florida Vélo Development 4:46
50 Karl Steppan (Can) Eva Devinci 4:49
51 Yusei Noguchi (Jpn) Japan National Team 4:50
52 Masaru Nakazato (Jpn) Japan National Team 4:50
53 Maxwell Burnell (USA) South Eastern Regional 4:54
54 Colton Barrett (USA) ISCorp Junior Cycling 4:54
55 Joel Shaffer (USA) Western Regional 4:55
56 Robin Carpenter (USA) Mid-South Regional 4:58
57 Alejandro Olivia Gomez (Mex) Pro Bike Pool Kuota 5:01
58 Philippe Nadon (Can) Pro Bike Pool Kuota 5:01
59 Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team 5:02
60 Philippe Lacasse (Can) Équipe Québec 5:04
61 Tony Wieczorek (USA) Mid-South Regional 5:05
62 William Fontaine (Can) Eva Devinci 5:08
63 Nathaniel Beams (USA) Pro Chain Cycling 5:10
64 Christophe Riopel-Benoit (Can) Espoir Saputo 5:12
65 James Winter (Can) Western Canadian National Team 5:13
66 Thomas Hubbard (NZl) New Zealand (BikeNZ) 5:15
67 Matt Pence (USA) Mid-South Regional 5:20
68 Antoni Loignon (Can) Garneau Club Chaussures Ogilvy 5:26
69 Raphael Massé-Viau (Can) Pro Bike Pool Kuota 5:28
70 Matt Muney (USA) Young Medalists / Team Dual Temp 5:33
71 Sam Stone (USA) Baraboo Sharks 5:36
72 Stephen Liguori (USA) Western Regional 5:43
73 Jean-Simon Houle (Can) Garneau Club Chaussures Ogilvy 5:47
74 Ian Moir (USA) South Eastern Regional 5:47
75 Jeff Tompkins (Can) Espoir Saputo 5:47
76 Andreas Freund (USA) Western Regional 5:55
77 Brandon Lach (USA) Pro Chain Cycling 5:56
78 Wesley Kline (USA) Young Medalists / Team Dual Temp 5:57
79 Xavier Perreault (Can) Équipe Abitibi Sandoz Garneau 5:59
80 Trevor Damen (Can) Pro Bike Pool Kuota 6:01
81 St-Clair. Cory (USA) Pro Chain Cycling 6:03
82 Pierre-Étienne Boivin (Can) Équipe Québec 6:07
83 Yasutaka Miura (Jpn) Japan National Team 6:08
84 Samuel Bolster (USA) Western Regional 6:12
85 Thomson Remo (USA) Baraboo Sharks 6:12
86 Ryan-Shaun Macdonald (Can) Garneau Club Chaussures Ogilvy 6:17
87 Jimmy Lapointe (Can) Équipe Abitibi Sandoz Garneau 6:18
88 Aubrey Moore (USA) Florida Vélo Development 6:22
89 Francis Desbiens (Can) Garneau Club Chaussures Ogilvy 6:24
90 Taylor Gaines (USA) Pro Chain Cycling 6:27
91 Jacob Bouchard (Can) Équipe Québec 6:31
92 Craig Creeden (USA) Florida Vélo Development 6:49
93 Pierrick Fiset (Can) Équipe Abitibi Sandoz Garneau 7:06
94 Marc-Acdré Bonneau (Can) Eva Devinci 7:11
95 Sarawut Sirironnachai (Tha) Thailand National Team 7:17
96 Frederic Ouellet-Lacroix (Can) Eva Devinci 7:30
97 Rattapong Rueanmao (Tha) Thailand National Team 7:34
98 Lukas Pöstlberger (Aut) Austrian National Team 7:43
99 Jimmy Hansen Dion (Den) Danish National Team 7:51
100 Edward Gurney (USA) ISCorp Junior Cycling 8:11
101 Riley Burgoon (USA) Western Regional 8:23
102 Trevor Dickenson (Can) Eva Devinci 8:37
103 Wes Rhoads (USA) Pro Chain Cycling 8:45
104 Jimmy Carrico (USA) ISCorp Junior Cycling 9:01
105 Eddie Grystar (USA) Mid-South Regional 9:08
106 Maxime Bilodeau (Can) Équipe Abitibi Sandoz Garneau 9:26
107 James Bird (USA) ISCorp Junior Cycling 9:42
108 Erik Dobberfuhl (USA) Baraboo Sharks 9:57
109 Michael Raynor (USA) South Eastern Regional 10:38
110 Andrew Hammond (USA) Mid-South Regional 10:49
111 Pierre-Yves Aubin (Can) Eva Devinci 11:02
112 Michael Dalterio (Can) Espoir Saputo 11:21
113 Scott Rosenfield (USA) ISCorp Junior Cycling 11:26
114 Kritsada Changpad (Tha) Thailand National Team 11:34
115 Tucker Gerald (USA) Western Regional 13:19
116 Sam Murdock (USA) Pro Chain Cycling 13:28
117 Thomas Desjardins (Can) Équipe Abitibi Sandoz Garneau 13:56
118 Jeffrey Alpert (USA) Young Medalists / Team Dual Temp 14:03
119 Hugo Barette (Can) Espoir Saputo 14:15
120 Nattapop Sukkai (Tha) Thailand National Team 15:44
121 Lukas Harville (USA) Florida Vélo Development 18:25
122 Christopher Bernard (Can) Espoir Saputo 19:58
123 Benjamin Swedberg (USA) US National Team 21:42
124 Blake Mackay (Can) Western Canadian National Team 22:19
125 Jakarin Mulmanee (Tha) Thailand National Team 23:36
126 Jean-Michel Naud (Can) Pro Bike Pool Kuota 29:57

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login