Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

July 28/09 0:49 am - Ontario Provincial Road Race Championships


Posted by Editoress on 07/28/09
 

Ontario Provincial Road Race Championships - Ontario Cup #8

Sunday July 26th in Burlington Ontario

Presented by Midweek Cycling Club

Cadet Women (45 km) Average Speed 29.4 km/h
1G Erin Dowswell (Coach Chris.ca / Ted Velikonja-RWU17) 1:31:59
2S Jessica Tripp (St. Catharines Cycling Club-RWU17) at 4:32
 
Junior Women (56.25 km) Average Speed 32.1 km/h
1G Krista Ruby (La Bicicletta / J. Lindeberg-RWJ) 1:45:00
2S Florence Laplante-Lamarche (Espoirs Saputo-RWJ) at 1:12
3B Stephanie Bester (Coach Chris.ca / Ted Velikonja-RWJ) 3:17
4 Katie Spittlehouse (Thunder Bay Cycling Club-RWJ) 7:52
5 Sarah Mckenzie-Picot (Coach Chris.ca / Ted Velikonja-RWJ) 10:52
6 Emily Mckenzie-Picot (Coach Chris.ca / Ted Velikonja-RWJ) 10:55
7 Catherine Harnden (Peterborough Cycling Club-RWJ) 19:15
 
Master A Women (56.25 km) Average Speed 31.8 km/h
1G Anita Mackinnon (Les Rouleurs De L'outaouais-RWMA) 1:46:05
2S Arlene Marchildon (Independent-RWMA) at 5:32
3B Rhonda Hall-Couch (Coach Chris.ca / Ted Velikonja-RWMA) 9:01
4 Catherine Konopelky (Independent-RWMA) 11:38
5 Lisa Carr (Lapdogs Cycling Club-RWMA) 14:52
NP Tricia Gadsden (Independent-RWMA)
 
Master B Women (56.25 km) Average Speed 32.1 km/h
1G Tracy Vincze (Sound Solutions-RWMB) 1:45:00
2 Diana Joness (Independent-RWMB) at 3:13
3S Lori Kofman (Coach Chris.ca / Ted Velikonja-RWMB) 3:13
4B Karen Thompson (Team Spoke O'motion-RWMB) 5:21
5 Kim Donnelly (Midweek Club-RWMB) 5:36
6 Sandra Deegan (Independent-RWMB) 9:52
7 Mina Kelsick (Z- Team-RWMB) 10:55
8 Mhairi Gilmore (Sound Solutions-RWMB) 16:09
9 Korina Besednik (Lapdogs Cycling Club-RWMB) 23:38
DNF Kelly Greene (Chain Reaction-RWMB)
 
Elite Women (67.5 km) Average Speed 34.4 km/h
1G Merrill Collins (La Bicicletta / J. Lindeberg-RWE.1) 1:57:54
2S Carolyn Cartmill (Team Ultralink-RWE.1)
3B Kaitlin Michener (Bikyle/Mazurcoaching.com-RWE.2)
4 Christiane Knobbe (Team Mcor-RWE.1)
5 Cheryl Rondeau (Racer Sportif/Mattamy Homes-RWE.2) all s.t.
6 Alyssa Mellon (The Cyclery-RWE.2) 0:05
7 Paula Powell (Bikyle/Mazurcoaching.com-RWE.1)
8 Naomi Cermak (Stevens Racing Presented By Th-RWE.1)
9 Alison Beamish (Gears & Grinds Kingston-RWE.3)
10 Rebecca Nelson (Independent-RWE.2)
11 Sue Schlatter (Stevens Racing Presented By Th-RWE.1) all s.t.
12 Krystal Jeffs (Team Ultralink-RWE.1) 0:42
13 Rachel O`Reilly (Independent-RWE.2) 1:27
14 Leigh Bianco (La Bicicletta / J. Lindeberg-RWE.1) 3:09
15 Carmen Sweet (Bikefit Sunflower Squad-RWE.3) 6:03
16 Tabitha Ferguson (Cycle Solutions/Angry Johnny's-RWE.3) 12:32
17 Sigrid Ziegler (Racer Sportif/Mattamy Homes-RWE.2) 14:45
18 Melanie Bernier (Coach Chris.ca / Ted Velikonja-RWE.2) 27:21
DNF Jennie Aitken (Gears & Grinds Kingston-RWE.3)
DNF Emily Henkemans (Independent-RWE.2)
DNF Juliana Gilgen (Beaches Cycling Club (Bcc)-RWE.2)
NP Chloe Saint-Arnaud-Watt (Team Ultralink-RWE.2)
 
Cadet Men (45 km) Average Speed 37.5 km/h
1G Alex Cataford (Ottawa Bicycle Club-RMU17) 1:11:55
2S Brandon Etzl (Coach Chris.ca / Ted Velikonja-RMU17) at 0:42
3B Benjamin Perry (Coach Chris.ca / Ted Velikonja-RMU17) 0:42
4 Justin Zottl (Arrow Racing-RMU17) 4:30
5 Jason Massicotte (Cyclepathmarkham.com-RMU17) 5:32
6 Ian Turnbull (Coach Chris.ca / Ted Velikonja-RMU17) 6:47
7 Kyle Rupay (La Bicicletta / J. Lindeberg-RMU17) 10:29
8 Travis Samuel (Bikyle/Mazurcoaching.com-RMU17) 11:30
9 Joseph Toma (Maple Leaf Cycling Club-RMU17) 13:54
10 Matthew Hopkins (St. Catharines Cycling Club-RMU17) 15:48
11 David Mackie (Hamilton Cycling Club-RMU17) 18:16
12 Woody Marrouch (Independent-RMU17) 18:58
DNF Kristopher Ovsenek (Independent-RMU17)
DNF Jason King (Coach Chris.ca / Ted Velikonja-RMU17)
NP Alexander Getter (Midweek Cycling Club-RMU17)
 
Junior Men (78.75 km) Average Speed 35.5 km/h
1G Brandon Spencer (Peterborough Cycling Club-RMJ) 2:13:09
2S Christopher Bradbury (Dark Horse Flyers-RMJ) at 1:23
3B Noah Maccallum (St. Catharines Cycling Club-RMJ) 3:27
4 Chris Balestrini (Reynold Cycle-RMJ) 4:07
5 Gabriel Charlton (Team Hardwood-Trek-RMJ) 5:46
6 Jordan Kremblewski (Dark Horse Flyers-RMJ) 5:51
7 Jamie Banks (Cyclepath Oakville-RMJ) s.t.
8 Andrew Scollard (Reynold Cycle-RMJ) 5:54
DNF David Campbell (Coach Chris.ca / Ted Velikonja-RMJ)
DNF Christopher Ling-Chapman (Reynold Cycle-RMJ)
DNF Scott Lynch (The Hub Race Team-RMJ)
NP Payam Saboni (Reynold Cycle-RMJ)
 
Under 23 Men (135 km) Average Speed 41.5 km/h
1G Devon Novakowski (Garneau-Club Chaussures- Ogilv-RMU23.1) 3:15:19
2S Andrew Bradbury (Dark Horse Flyers-RMU23.1)
3B Mathew Bell (Equipe Volkswagon-RMU23.1)
4 Keir Plaice (Planet Energy-RMU23.1) all s.t.
5 Colin Reinholt (Racer Sportif/Mattamy Homes-RMU23.1) 1:06
6 Ben Blake (Gears & Grinds Kingston-RMU23.2) 3:22
7 James Larmer (Sudbury Cycling Club-RMU23.1) 3:41
8 Jamie Riggs (Jet Fuel Coffee-RMU23.1) 3:43
9 Evan Mundy (Team Mcor-RMU23.1) s.t.
10 Zachary Hughes (Norco Evolution-RMU23.2) 3:47
11 Michael Mitchnick (Trek Store Race Team-RMU23.1) 3:54
12 Bryson Bowers (Jet Fuel Coffee-RMU23.1) 4:39
DNF Kyle Fry (Team Mcor-RMU23.2)
DNF Mark Romeril (Speedriver.com-RMU23.3)
DNF Matthew Mccartney (Trek Store Race Team-RMU23.1)
DNF Simon Wagler (Two Wheel Express-RMU23.2)
DNF Derek Harnden (Peterborough Cycling Club-RMU23.2)
DNF David Grose (Bikesports Racing-RMU23.2)
DNF Jan Zak (Bikyle/Mazurcoaching.com-RMU23.2)
DNF Vince De Jong (Coach Chris.ca / Ted Velikonja-RMU23.2)
DNF Kevin Hazzard (Jet Fuel Coffee-RMU23.1)
DNF Timothy Burton (Mbrc.Org - Gears-RMU23.3)
DNS Lucas Bent (Peterborough Cycling Club-RMU23.3)
NP Jon Kinsie (Two Wheel Express-RMU23.2)
NP Logan Cornel (Euro-Sports.ca/ Foodery Cyclin-RMU23.2)
NP Andrew Hunt (Planet Energy-RMU23.1)
 
Elite Men (135 km) Average Speed 41.6 km/h
1G Ryan Roth (Planet Energy-RME.1) 3:14:44
2S Derrek Ivey (Team Mcor-RME.1) at 0:35
3B Aaron Fillion (Ride With Rendall-RME.1) 0:49
4 Peter Morse (Jet Fuel Coffee-RME.1) 2:01
5 Jeffery Schiller (Garneau-Club Chaussures- Ogilv-RME.1) 4:13
6 Mark Batty (Planet Energy-RME.1) 4:18
7 John Van Arragon (The Hub Race Team-RME.2) 4:32
8 Dan Doddy (Independent-RME.3) 5:14
9 Ed Veal (La Bicicletta / J. Lindeberg-RME.1) 5:57
10 Justin Steeds (Bikyle/Mazurcoaching.com-RME.1) 7:58
11 Anton Varabei (Cycle Solutions/Angry Johnny's-RME.3) 10:58
12 Michael Dennis (Speedriver.com-RME.2)
13 Bayden Pritchard (Speedriver.com-RME.3) both s.t.
14 Stacy Wall (Independent-RME.2) 13:58
15 John Stewart (The Hub Race Team-RME.2) s.t.
DNF John Mccormick (The Hub Race Team-RME.3)
DNF Jason Grosse (Lapdogs Cycling Club-RME.3)
DNF Greg Allen (Maple Leaf Cycling Club-RME.2)
DNF Jason Valenti (Racer Sportif/Mattamy Homes-RME.1)
DNF Ian Donohue (Mbrc.Org - Gears-RME.3)
DNF Edgars Apse (Dark Horse Flyers-RME.3)
DNF Rob Bruce (Neworld Cycle-RME.3)
DNF Ian Gartley (Racer Sportif/Mattamy Homes-RME.2)
DNF Marco Li (Team Mcor-RME.2)
DNF Isaac Smith (Team Mcor-RME.1)
DNF Robb Meier (Barrie Cycling Club-RME.3)
DNF Philip Cates (Lapdogs Cycling Club-RME.3)
DNF Andrew Randell (Planet Energy-RME.1)
DNF Bryan Rusche (Dark Horse Flyers-RME.1)
DNF Matt Deluco (Euro-Sports.ca / Foodery Racin-RME.2)
DNF Erik Box (Garneau-Club Chaussures- Ogilv-RME.2)
DNF Andrew De Cal (Independent-RME.4)
DNF Mark Cascella (Lapdogs Cycling Club-RME.3)
DNF Charlie Gorman (Kawartha Cycling Club-RME.3)
DNF Jeffrey Mccurdy (Independent-RME.3)
DNF Jimi Ritchie (Gears & Grinds Kingston-RME.3)
DNF Zachary Steinman (Ciclo Werks Bmc-RME.3)
DNS Michael Quatsch (Sepp's Cycling Team-RME.4)
DNS Kevin (buck) Miller (Planet Energy-RME.1)
NP Darko Ficko (La Bicicletta / J. Lindeberg-RME.1)
NP Mark Walters (Bikyle/Mazurcoaching.com-RME.1)
NP Toni Fischer (Dark Horse Flyers-RME.2)
NP Chris Freeland (La Bicicletta / J. Lindeberg-RME.1)
NP Paul Telisman (La Bicicletta / J. Lindeberg-RME.2)
NP Jamie Smith (Ciclo Werks Bmc-RME.2)
NP Justin Kitney (Racer Sportif/Mattamy Homes-RME.2)
NP Peter Tregunno (Ottawa Bicycle Club-RME.2)
NP Blair Purvis (Coach Chris.ca / Ted Velikonja-RME.2)
NP Scott Milligan (Lapdogs Cycling Club-RME.3
 
Master 1 Men (123.75 km) Average Speed 40.9 km/h
1G Jason Vincze (Sound Solutions-RMMA.1) 3:01:36
2S Don Zuck (Z- Team-RMMC.1)
3B Matthias Schmidt (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu-RMMA.1)
4 Ed Makarchuk (Sound Solutions-RMMA.1)
5 Kevin Davis (Wheels Of Bloor-RMMB.1)
6 Charlie Squires (Team London-RMMC.1)
7 Mike Mckee (Racer Sportif/Mattamy Homes-RMMA.1)
8 Chris Gruber (Independent-RMMB.1)
9 Ron Amos (Ride With Rendall-RMMB.1)
10 Ilija Petrovski (Wheels Of Bloor-RMMB.1)
11 Stephen Eastwood (Healing Cycle Bike Club-RMMA.1)
12 Dan Dolan (Impala Bicycles-RMMB.1)
13 Paul Greene (Chain Reaction-RMMB.1) all s.t.
14 Patrick Neil Hendry (La Bicicletta / J. Lindeberg-RMMC.1) 0:11
15 Doug Blades (Mbrc.Org - Gears-RMMB.1)
16 Jesus Giovanni Correa (Reynold Cycle-RMMA.1)
17 Brent Fargo (Cyclepath Oakville Race Team-RMMA.1)
18 Rhys Spencer (Project Freeride-RMMA.1)
19 Steven Smith (Coach Chris.ca / Ted Velikonja-RMMA.1)
20 Paolo Dilecce (Wheels Of Bloor-RMMB.1)
21 Peter Kofman (Coach Chris.ca / Ted Velikonja-RMMC.1)
22 Michael Ybanez (Cycle 4 Ms-RMMA.1)
23 Lorne Anderson (La Bicicletta / J. Lindeberg-RMMA.1)
24 Jeff Weber (Sound Solutions-RMMA.1)
25 Jon Barnes (Trek Store Race Team-RMMA.1)
26 Garnett Abbey (D'ornellas Racing Team-RMMB.1)
27 Peter Meier (Brockville Cycling Club-RMMA.1) all s.t.
28 Andrew Lees (Team Ultralink-RMMA.1) 0:21
29 Bruce Krip (Healing Cycle Bike Club-RMMB.1) s.t.
30 Brent Aquino (Z- Team-RMMB.1) 0:39
31 Stirling Mcarthur (Healing Cycle Bike Club-RMMA.1) s.t.
32 Carmine Caravaggio (Z- Team-RMMB.1) 1:00
33 Jonathan Wilby (Independent-RMMA.1) 2:08
34 Andrew Stewart (Project Freeride-RMMB.1)
35 Gerald Chen (Fresh Air Experience-RMMA.1) both s.t.
36 Jason Everaert (Coach Chris.ca / Ted Velikonja-RMMA.1) 2:41
37 Thomas Howell (Trek Store Race Team-RMMB.1) s.t.
38 Miguel Novo (D'ornellas Racing Team-RMMB.1) 2:50
39 Glenn Cameron (Sound Solutions-RMMA.1) s.t.
40 Greg Cavanagh (Healing Cycle Bike Club-RMMB.1) 3:35
41 Justin Rogers (Norco Evolution-RMMA.1) 3:44
42 Brian Lee (La Bicicletta / J. Lindeberg-RMMB.1) 5:10
43 Martin Ray (Project Freeride-RMMA.1) 9:39
DNF Joe Torchia (Cycles London Racing Team-RMMB.1)
DNF Tommaso Villano (Trek Store Race Team-RMMA.1)
DNF Drew Robertson (Trek Store Race Team-RMMA.1)
DNF Roderick Olliver (Cyclocrossontario.com-RMMA.1)
DNF Robert Fletcher (Trek Store Race Team-RMMB.1)
DNF Jason Fitzsimmons (Trek Store Race Team-RMMA.1)
DNF Malcolm Eade (D'ornellas Racing Team-RMMB.1)
DNF Shawn Staff (Wheels Of Bloor-RMMB.1)
DNF Chris Wood (Sound Solutions-RMMB.1)
DNF Gregory T. Cushing (Z- Team-RMMB.1)
DNF Scott Bentley (Sound Solutions-RMMA.1)
DNF Geoff Banner (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu-RMMC.1)
DNF Scott Gilligan (Sound Solutions-RMMA.1)
DNF Mark Polsinelli (Z- Team-RMMC.1)
DNF Andrew Macdonald (Z- Team-RMMA.1)
DNF Bruno Grossi (Z- Team-RMMB.1)
DNF Paolo Eugeni (Z- Team-RMMB.1)
DNF Justen Winster (Norco Evolution-RMMA.1)
DNF Edward Renkema (D'ornellas Racing Team-RMMB.1)
DNF Rino Lapiccirella (Team Pavan-RMMB.1)
DNF Michael Renneboog (D'ornellas Racing Team-RMMC.1)
DNF David Jack (La Bicicletta / J. Lindeberg-RMMB.1)
DNF Andrew Hannaford (Project Freeride-RMMB.1)
DNF Scott Coulas (Project Freeride-RMMB.1)
DNF Gerard Yeates (Independent-RMMB.1)
DNF Francois Faust (Healing Cycle Bike Club-RMMC.1)
DNF Carlos Goncalves (Team London-RMMB.1)
DNF Bob Tomsic (Norco Evolution-RMMA.1)
DNF Adam Fitzsimmons (Norco Evolution-RMMA.1)
DNF Joe Narciso (Team London-RMMC.1)
DNF Patrick Shea (Team London-RMMB.1)
DNS Oscar Retamal (Midweek Cycling Club-RMMA.1)
DNS James Mcewen (Midweek Cycling Club-RMMA.1)
DNS Paul Hornak (Cycle 4 Ms-RMMB.1)
NP Robert Chiocca (Racer Sportif/Mattamy Homes-RMMB.1)
NP John Mcinulty (Racer Sportif/Mattamy Homes-RMMA.1)
NP Marten Mann (Team London-RMMA.1)
NP Stephen Heck (Trek Store Race Team-RMMB.1)
NP Mike Steed (Norco Evolution-RMMA.1)
NP Kees Louws (Team London-RMMB.1)
NP Mauro Martini (Z- Team-RMMB.1)
NP Pavle Stanojevic (Healing Cycle Bike Club-RMMA.1)
NP Mark Carli (Project Freeride-RMMA.1)
NP Travis Joyce (Cycle 4 Ms-RMMA.1)
NP Robert D`Amico (Z- Team-RMMB.1)
NP Bobby Mrvelj (Wheels Of Bloor-RMMB.1)
NP Mike Peshko (Wheels Of Bloor-RMMB.1)
NP Chris Kiziak (Sound Solutions-RMMB.1)
 
Master D Men (67.5 km) Average Speed 34.5 km/h
1G Rodney Godard (Ciclo Sport Racing-RMMD.2) 1:57:23
2S Joe Tersigni (Newmarket Eagles Cycling Club-RMMD.3) at 5:32
3B Michael Stephenson (Ontario Masters Cycling Associ-RMMD.3) 16:25
NP Bruce Camacho (D'ornellas Racing Team-RMMD.2)
NP Ron Ferreira (Independent-RMMD.3)
 
Master 3 Men (67.5 km) Average Speed 37.4 km/h
1 Wieslaw Matuszczak (Racer Sportif Matamy-RMM.3) 1:48:22
2G Derek Hardinge (Lapdogs Cycling Club-RMMA.3) at s.t.
3S Leszek Wawrow (Racer Sportif/Mattamy Homes-RMMA.3) 5:26
4B Rick Landry (Speedriver.com-RMMB.3)
5 Andy D`Angelo (Bikesports Racing-RMMB.3)
6 Mitch Bauer (Independent-RMMB.3)
7 Mark Stuart (Oakville Cycling Club-RMMA.3)
8 John Taylor (Wheels Of Bloor-RMMB.3)
9 Giles Marshall (Midweek Cycling Club-RMMB.3)
10 Mark Rasile (Racer Sportif/Mattamy Homes-RMMA.3)
11 Elgar Vaivars (Ciclo Werks Bmc-RMMC.3)
12 Peter Cahill (Dark Horse Flyers-RMMB.3)
13 Chris Knights (Lapdogs Cycling Club-RMM.3)
14 James Ramsay (Racer Sportif/Mattamy Homes-RMMB.3)
15 Glenn Vollebregt (Independent-RMMB.3)
16 Gilles Uguen (Chain Reaction-RMMC.3)
17 Emile Martin (Dark Horse Flyers-RMMA.3)
18 Andrew Rucklidge (Sweet Pete's-RMMB.3) all s.t.
19 Ian Chambers (Bikyle/Mazurcoaching.com-RMMA.3) 5:35
20 Sergei Konov (Ottawa Bicycle Club-RMMA.3) 5:40
21 Andrew Wanie (Dark Horse Flyers-RMMA.3) 5:46
22 Rolie Springall (Cycle Cambridge-RMMB.3) 6:39
23 Campbell Macmillan (Cyclepath Oakville-RMMA.3) 7:04
24 Merv Wrighton (Svmic Cycling-RMMB.3) 7:23
25 Tim Lawson (Wheels Of Bloor-RMMB.3) 8:15
26 Scott Enns (Lapdogs Cycling Club-RMM.3) 9:10
27 Robert Givens (Chain Reaction-RMMB.3) s.t.
28 Rodrigo Arenas (Above Threshold-RMMB.3) 9:26
29 Joel Rose (The Hub Race Team-RMMA.3) 9:44
30 Robert Massicotte (Cyclepathmarkham.com-RMMC.3) 11:12
31 David Dobson (Trek Store Race Team-RMMB.3) 14:31
32 John De Boer (Coach Chris.ca / Ted Velikonja-RMMB.3) 14:33
33 Mark Macdonald (Barrie Cycling Club-RMMB.3) s.t.
34 Rob Faulkner (Bikyle/Mazurcoaching.com-RMMA.3) 14:39
35 James Young (Beaches Cycling Club-RMMB.3) 14:41
36 Glenn Sweazey (Wheels Of Bloor-RMMC.3) 15:00
37 Trevor Jordan (Independent-RMMA.3) 15:34
38 William Johnson (Wheels Of Bloor-RMMC.3) 17:18
39 Dathe Wong (Lapdogs Cycling Club-RMMA.3) 17:42
40 Quentin Broad (Dark Horse Flyers-RMMB.3) 18:45
41 Graham Mills (Lapdogs Cycling Club-RMMC.3) 20:10
42 Marco Salvati (Midweek Cycling Club-RMMB.3)
43 Tim Murawsky (Owen Sound Cycling Club-RMMB.3)
44 Christopher Stevenson (Lapdogs Cycling Club-RMMA.3) all s.t.
45 Angus Botterell (Midweek Cycling Club-RMMA.3) 21:17
46 Emilio Deagazio (Midweek Cycling Club-RMMB.3) 23:38
DNF John Beal (Oakville Cycling Club-RMMB.3)
DNF Dave Lawson (Wheels Of Bloor-RMMB.3)
DNF Mark Kremblewski (Dark Horse Flyers-RMMC.3)
DNF Chris Ford (Waterloo Cycling Club-RMMB.3)
DNF Michael Bourgeois (Lapdogs Cycling Club-RMMC.3)
DNF Rick Clavir (Team Spoke O'motion-RMMC.3)
DNF Trent Casey (Zm Cycle & Fitness-RMMA.3)
DNF Jeff Kehler (Independent-RMMA.3)
DNF Steven Tremblay (Coach Chris.ca / Ted Velikonja-RMMA.3)
DNF Christian Huffman (Lapdogs Cycling Club-RMMB.3)
DNF Sage Koh (Lapdogs Cycling Club-RMMB.3)
DNF Art Adams (Independent-RMMC.3)
DNF Frank Kovac (Lapdogs Cycling Club-RMMB.3)
DNF Andrew Szafranski (Misfit Psycles-RMMA.3)
DNS Mark Besednik (Lapdogs Cycling Club-RMMA.3)
NP Martin Davis (Midweek Cycling Club-RMMB.3)
NP Daniel Power (Racer Sportif-RMMB.3)
NP Bob Bergman (Independent-RMMB.3)
NP David Atkinson (Independent-RMMB.3)
NP William Mcilroy (Gears & Grinds Kingston-RMMB.3)
 
Master 2 Men (78.75 km) Average Speed 37.0 km/h
1G Bruce Bird (Wheels Of Bloor-RMMB.2) 2:07:45
2S Michael Jiggins (Brockville Cycling Club-RMMB.2) at 0:45
3B Krzysztof Kurzawinski (Kurzawinski Coach-RMMB.2)
4 Roy Zucchetto (Team Pavan-RMMB.2)
5 Marc Mazer (Midweek Cycling Club-RMMB.2)
6 Gary Serra (Independent-RMMA.2)
7 Steve Mckee (Independent-RMMB.2)
8 Mike Ring (Independent-RMMB.2)
9 Ernesto Alvarez (Midweek Cycling Club-RMMA.2)
10 Chris Vlemmix (Team Tvc/Village Cycle London-RMMA.2)
11 Marc Booth (Beaches Cycling Club (Bcc)-RMMB.2)
12 Michael Cumming (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu-RMMB.2)
13 Michael Kew (Neworld Cycle-RMMB.2)
14 Michael Lawrie (Cyclepath Oakville Race Team-RMMA.2)
15 Graeme Sperber (La Bicicletta / J. Lindeberg-RMMB.2)
16 Richard Hall (Newmarket Eagles Cycling Club-RMMC.2)
17 Doug Richards (Elite Health-RMMB.2)
18 George Hobson (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu-RMMB.2)
19 Fulvio Mark Cubello (Esteemtraining.com-RMMB.2)
20 Ihor Hayda (Racer Sportif/Mattamy Homes-RMMC.2)
21 Mark Cator (Team Race-RMMC.2)
22 Gregory Wellman (Project Freeride-RMMB.2)
23 Derek De Gannes (Above Threshold-RMMB.2)
24 Leo St. Germain (Coach Chris.ca / Ted Velikonja-RMMC.2) all s.t.
25 Phill Vermette (Independent-RMMB.2) 1:01
26 Dmytry Lyeypi (Independent-RMMA.2) 6:55
27 Gary Fogelman (Above Threshold-RMMA.2) 8:01
28 Brian Kelly (Bikesports Cycling Club-RMMB.2) 9:00
29 Gary Cluett (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu-RMMC.2) 11:14
30 Michael White (Bikyle/Mazurcoaching.com-RMMA.2) 13:49
31 Tim Taha (Dark Horse Flyers-RMMA.2) 13:51
32 Rob Cheskey (Cyclepath Oakville Race Team-RMMC.2) 13:53
33 Amit Ghosh (Midweek Cycling Club-RMMA.2) s.t.
34 Jason May (Speedriver.com-RMMA.2) 14:56
35 Pierre Perrin (Cycle 4 Ms-RMMC.2) 18:10
36 Jonathan Mitchell (Z- Team-RMMB.2) s.t.
DNF Chris Chambers (Bikyle/Mazurcoaching.com-RMMB.2)
DNF Glen Mccrone (Newmarket Eagles Cycling Club-RMMB.2)
DNF John Provart (Chain Reaction-RMMA.2)
DNF Ian Mackellar (Cycle 4 Ms-RMMB.2)
DNF Benedict Ayson (Cycle 4 Ms-RMMA.2)
DNF Scott Graham (Team Race-RMMC.2)
DNF Carlo Capaldi (Team Tvc/Village Cycle London-RMMA.2)
DNF Liam Philley (Lapdogs Cycling Club-RMMA.2)
DNF Vernon Chant (Trek Store Race Team-RMMB.2)
DNF Patrick Pelda (West Of Quebec Wheelers-RMMA.2)
DNF David Starrs (Coach Chris.ca / Ted Velikonja-RMMB.2)
DNF Edward D`Agostino (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu-RMMC.2)
DNF Ryan Trant (Cyclepath Oakville Race Team-RMMA.2)
DNF Paul Dean (Cycles London Racing Team-RMMC.2)
DNF Shawn Cranwell (Elite Health-RMMA.2)
DNF Donald Smith (Elite Health-RMMB.2)
DNF Hugh Hill (Esteemtraining.com-RMMB.2)
DNF Lorne Falkenstein (Forest City Velodrome Assoc-RMMC.2)
DNF Dennis Giobbe (Giro Racing-RMMA.2)
DNF Bryan Spiegel (Independent-RMMB.2)
DNF Jeff Ker (Independent-RMMB.2)
DNS Paul Beit (Sweet Pete's-RMMA.2)
DNS Rick Neuberger (Independent-RMMC.2)
NP Carl Clarke (Brant Cycle-RMMB.2)
NP Fred Pepper (Bikyle/Mazurcoaching.com-RMMB.2)
NP Viktor Geimaniouk (Independent-RMMB.2)
NP Mike Lynch (The Hub Race Team-RMMB.2)
NP Will Vandenberg (Coach Chris.ca / Ted Velikonja-RMMC.2)
NP Don Macphail (Cycles London Racing Team-RMMB.2)
NP Anthony Simpson (Mbrc.Org - Gears-RMMB.2)
NP Richard Poulin (Cyclepath Oakville Race Team-RMMA.2)
NP Greg Bishop (Peterborough Cycling Club-RMMA.2)
NP Demetre Kalkounis (Cycle Solutions/Angry Johnny's-RMMA.2)
NP Mike Viel (La Bicicletta / J. Lindeberg-RMMC.2)
NP Dean Lowrie (Team London-RMMB.2)
NP Bruce Camacho (D'ornellas Racing Team-RMMD.2)
NP Johnnie Edghill (D'ornellas Racing Team-RMMC.2)
NP Gary Weinstein (Independent-RMMB.2)
NP Simon Smith (Ti Cycle Racing-RMMA.2)
 
Sportif (56.25 km) Average Speed 36.8 km/h
1 Max Csikos (St. Catharines Cycling Club-RMU23.3) 1:31:42
2 Mark Palma (Sweet Pete's-RME.3)
3 Dawid Kurzawinski (Kurzawinski Coach-RMU23.3)
4 Frank Stillo (La Bicicletta / J. Lindeberg-RME.3)
5 Jason Abbott (Ottawa Bicycle Club-RMU23.4)
6 Charlie Philbrook (Ciclo Werks Bmc-RME.3)
7 Jeremy Maclennan (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu-RME.3)
8 Dmytro Mulyava (Team Spoke O'motion-RMU23.4)
9 Andrew Auld (Independent-RME.4)
10 Stuart Smith (Silent Sports-RME.4)
11 Scott Weldon (Waterloo Cycling Club-RME.4)
12 Stephane Marcotte (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu-RME.3) all s.t.
13 Kevin Intini (Mississauga Bicycle Racing Clu-RME.4) 0:59
14 Robert Wilson (Ciclo Werks Bmc-RME.4) 1:08
15 Chris Eckart (Hamilton Cycling Club-RME.4) 10:52
16 Benjamin Watts (Darkhorse Flyers-RME.4) 11:49
17 Eric Lee (Midweek Cycling Club-RME.3) 13:06
18 Jonathan Parrott (Independent-RME.4) 13:14
19 Glenn Blundell (Dark Horse Flyers-RME.4) s.t.
20 Steven Li (Lapdogs Cycling Club-RMU23.4) 13:51
21 Andrew Eckart (Maple Leaf Cycling Club-RME.4) 17:45
22 Richard Pickering (Midweek Cycling Club-RME.4) 26:51
DNF Paul Parker (Dark Horse Flyers-RME.3)
DNF James White (Soigneur Race Services Race Te-RME.4)
DNF Aidan Moore (Lapdogs Cycling Club-RME.4)
DNF Victor Wong (D'ornellas Racing Team-RME.3)
DNS Zachary Jones (Bikyle/Mazurcoaching.com-RME.3)
NP Justin Jaggernauth (D'ornellas Racing Team-RME.3)
NP Alex Mccallum (Cycles London Racing Team-RMU23.3)


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login