Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

August 14/09 9:40 am - TransRockies: Stage 5 results and report


Posted by Editoress on 08/14/09
 

Heavy Weather Keeps Riders at the Limit During Stage 5 of the 2009 TransRockies

Stage 5: Whiteswan Lake to Elkford, 87.5km/ 2254m climbing/ 2115m descending

After four straight years with almost unbroken sunshine, it was inevitable that the Rocky Mountains would demand a little payback. The riders of the 2009 TransRockies have been hit with three straight days of unseasonably cold and wet weather that has added an extra level of epic effort to each long day in the mountains.

On Stage 5, the TransRockies field rolled out of Whiteswan Lake deep in the wilderness with the mountain town of Elkford in their sights. As they have since the first year of the TransRockies, one of the friendliest and most enthusiastic groups of locals anywhere would welcome them with hot showers, dry clothes and ample snacks to recharge. With the basics of life like high-speed internet and cell phone reception, riders were anxious to get back in touch with family and share stories of the race so far.

With tough conditions on the menu and two major passes to cross, the leading groups of riders stayed together early on in the 87.5km stage sharing the work before splits began to appear as tired legs needed to take a rest. As they have since the start, Marty Lazarski and Stefan Widmer from Rocky Mountain bikes were again the strongest as they rode away from the group and rolling into Elkford solo. Testament to the tough conditions was that fact that their finishing time of 4:36:07 was just 8 minutes faster than the day before despite a route 20km shorter.

In the Open Women's division, the VeloBella/Vanderkitten duo of Erika Krumpelman and Shannon Holden took advantage of the burly conditions to grab their second stage win of 2009 with a 13 minute gap over Magi and Kate Scallion of Team Nipika who retain their overall first place position with two days to go.

A number of overseas teams are battling for podium spots despite the tough and completely foreign conditions. Team Cox (Hans-Tore Steen and his partner Gisele Langslet) from Norway have a 23-minute lead in the 100+ Category, while the Czech Republic Czechmasters, who again finshed second overall on the stage, have nearly an hour on their closest competitors, Team Breck Epic. The Flemish Belgian contingent from Team Detrog Granville occupies 2nd and a close 4th in Open Mixed and were also in 2nd in 80+ Mixed until hypothermia problems dropped them to 4th after Stage 5.

Every team, whether local or from across the World had to battle through some tough riding throughout Stage 5. The last descent became as much of a survival course as the climbs as the steep and sketchy Rock Garden descent from top of Crossing Creek pass was slick and scary-a huge opportunity to open up time gaps for the technically adept teams and an exercise in care for those not comfortable with 3 km of vertical rock field.

Despite the conditions, only a few teams failed to make the finish cut off time of 10 hours, which was extended by a few minutes in light of the conditions. With hot showers, dry clothes and a town-run barbeque at the finish, riders were restored to wellness quickly and were left to tell war stories as the mechanics braced themselves for another night of bike repair which would require headlamps and ample caffeine to make sure that hundreds of cables, chains, brakes and shocks would be buffed and ready for another 101km and 2600m of climbing across the Continental Divide and into the Crowsnest Pass region of Alberta.
Report courtesy TransRockies

 

Open Men
1 Rocky Mtn Factory Team (Stefan Widmer/Marty Lazarski) 4:36:07
2 Team Amarante Bike Zone - Onbike (João Marinho/José Silva) at 8:50
3 visitPA.com (Ray Adams/Ryan Leech) 16:35
4 Bow Cycle / Specialized (Ryan Correy/Brian Bain) 45:12
5 Green Force - T2 (Tom Smets/Tom Luyten) 59:02
6 Gears and Beers (Dean Etienne/Jeremy Trask) 1:00:11
7 Rye (Johan Erlandsson/Per Andreas Norseng) 1:02:38
8 Team Crowsnest Pass (Andrew Fairhurst/Jeff Smith) 1:12:01
9 Born2bike Team (Pascal De Meulenaer/Ives Verbruggen) 1:17:33
10 Midlife Madness (Per Oskar Jr. Ternsten/Jan Erik Søvig) 1:21:39
11 elretodelquetzal.com (Netzer Quan/Carlos Sanchez) 1:22:57
12 Biking Skillz or Stapleford Billz (Ryan Leibel/Shane MacNaughton) 1:32:28
13 Team Hayland (Nicholas Ringwood/Philip Richmond) 1:33:45
14 Tonik Cycling (Westley Richards/Roger Violette) 1:34:27
15 Couloir Racing (Pierre Boivin/David Gauvreau) 1:43:25
16 Caribbean Motors Kia Puerto Rico (Javier Lopez/Luciano Sanchez) 1:44:40
17 DOA (Rob Russell/Matt Russell) 1:51:13
18 The Pom & Limey (Paul Cockshott/Bart Hallmark) 1:54:36
19 Kooyman Techniek 2 (Peter Reijmer/Raymond Brummelhuis) 2:02:49
20 Tasmania (Ross Farrell/Trevor Innes) 2:11:30
21 The Pigs Back (Patrick Stewart/Shaun Stewart) 2:19:11
22 Wrecsam Tri (Chris Smith/David Warren) 2:22:33
23 Chemical Crew (Stuart Dewar/Robert Cameron) 2:28:30
24 Dominican Republic (Luis Manuel Gonzalez/Rene Lopez) 2:31:13
25 Tally Ho (Mark Crook/Daniel Flynn) 2:38:30
26 RSA 1 (Jan Hnizdo/Wayne Brunyee) 2:38:55
27 Maplotters (Schalk Greyling/Johannes Koen) 2:51:22
28 Berlin Turtles (Maximilian Schmeding/Ulf Neumann) 2:56:54
29 Challenge 09 (Kris Binder/Stephan Oestergaard) 3:00:05
30 The Fishermen (David Jones/Kurt Shanski) 3:00:07
31 Team Elkford (Matthew Wilkie/Kevan Wilkie) 3:01:48
32 Rocky Riders (Richard Batteram/Reinoud Wolter) 3:04:36
33 Matt and Moyle (James Moyle/Matthew Kitchin) 3:08:46
34 Bikeridr (Ken Hurd/Sheldon Smart) 3:19:03
35 Incyclophobiacs (Andrew Williams/Garret Sowchuk) 3:20:10
36 Zahnknirscher & Zahnknisterer (Michael Spoerri/Tobias Jakob) 3:22:13
37 Oneplanet Adventure (Ian Owen/Jim Gaffney) 3:23:27
38 Vino Fino (Shaun Ellis/Mike Radakovic) 3:59:45
39 Achilles Heels (Bruce Cockburn/Wayne MacFarlane) 4:31:05
40 FJ No Fear (Frans Cronje/Juan Claassen) 4:36:56
41 Team INstall (Rob Sedgwick/Antony Britten) 5:06:47
42 Stinking Monkeys (Aldo Lopez-Negrete/Arek Sawzdargo) 5:32:39
43 Anglo-French Alliance (Kamil Gurses/Xavier Bonnard) 7:23:53
 
Open Women
1 Velo Bella/ Vanderkitten (Erika Krumpelman/Shannon Holden) 6:35:39
2 Team Nipika (Magi Scallion/Kate Scallion) at 13:18
3 TEC2 (Giselle Weybrecht/Angelique Van Oort) 5:24:21
 
Open Mixed
1 Terrascape/Trek Toronto (Jeff Neilson/Mical Dyck) 5:07:59
2 Team Detrog-Granville Men (Xavier Vermeeren/Mieke Deroo) at 14:30
3 Detroggranville 3 (Kristof Schoonbaert/Sofie De Wulf) 23:42
4 Steed Cycles (Dean Irvine/Alena Irvine) 27:16
5 Swisslys (Rolf Reimann/Ingrid Hohermuth) 1:32:29
6 TooBee (Thomas Schneeberger/Andrea Kyburz) 2:01:04
7 Bavarian Brits (David Randall/Victoria Randall) 2:12:44
8 Grizzlers (Charlotte Ireland/Tim Collinson) 2:15:25
9 Ruote Quadre Tandem (Giuseppe Salerno/Milena Bettocchi) 2:50:33
10 Sweden - Italy (Viktor Sundberg/Sylvia Kammerer) 2:57:10
11 Done Tri-ing (Chris Jeske/Chantal Requier) 3:08:10
12 Two Wide Fields (Simon Hirota/Christina Hirota) 3:22:07
13 Raise the Hammer (Greg Auger/Laura Grant) 4:22:37
 
80+ Men
1 Czechmasters (Milan Spolc/Martin Horak) 4:40:41
2 Breck Epic (Thane Wright/Dax Massey) at 5:10
3 Dream Team (Sergio Vairetto/Ettore Bollati) 42:12
4 Dalbix (Daniel Cyr/Conrad Audet) 1:07:58
5 EDO Rham team (Erno Dongen van/Jeroen Kerkhof) 1:28:45
6 Team Arruda (Helder Carvalho/Joao Mendes) 1:43:20
7 Park Place Pedal Pushers (Brendan Morgan/Arthur Sombrowski) 1:49:40
8 Prairie Storm (Scott Allan/Phil Roadley) 1:51:02
9 Tinhorn Creek Crush Club (Mark Butschler/Keith Nicoll) 1:56:11
10 Old Guys Rule (Gary Bruce Turner/Hallgeir Bakken) 2:14:04
11 Fernie Blackstone (Pat Gilmar/Franck Gimard) 2:25:56
12 Team BVI (Mark Smith/Philippe Leroy) 2:41:14
13 TEC (Erik Van Oort/Richard Mills) 2:52:25
14 River Valley Cycle (Tom McKee/Darcy Verhun) 3:08:53
15 Team Warthog (Stephen Bourne/Wayne Aussem) 3:13:43
16 Trope Shago (Santiago Ramirez/Juan Carlos Lopez) 3:23:17
17 Cyclelife Dunstable UK (Tony Timberlake/Ian Grist) 3:28:32
18 Head Cases (Mark Groome/Rob Williams) 3:37:10
19 No Return (Wesley Arthur/Dan Janzen) 3:37:28
20 Team Darkside-Fubar (Mark Millichip/Richard Lloyd) 3:41:20
21 Le Pedalier (Christian Arsenault/Mario Poirier) 4:02:43
22 North Wales Monkeys (Gary Stirrup/Ian Kaye) 4:33:30
23 Are we nearly there yet? (Allan Knabe/Dennis Knabe) 4:42:25
24 Un For Deux (Sean Bell/Jeremy Tomalin-Reeves) 4:45:42
25 Team AFG Ireland (James Cullen/Kevin Howlett) 6:19:19
26 Tranced (Chris Johnston/Trevor Nakka) 7:19:19
26 Elkford Bicycle Repair (Jon Gould/Pieter Van Rooyen) 7:19:19
 
80 + Mixed
1 Deadgoat Racing (Pat Doyle/Trish Grajczyk) 6:03:36
2 Hartland Hammers (Margo Downey/Craig Gillett) at 1:33:09
3 Team Loupgarou (Tanya Martin/Ray Vermette) 1:52:44
4 Bavarian Bears (Marion Hemmerling/Hansjoerg Bosler) 3:02:57
5 Team Charek (Derek Higgins/Charmaine Lingard) 3:05:15
6 Two Jones (Janet Jones/Bruce Jones) 3:48:26
7 Chalet la Foret (Nick Meek/Martha Tullberg) 3:50:19
8 Team de Trog-Granville Mixed 1 (Freddy Compernolle/Lieve Durnez) 4:56:24
8 Like Father, Like Daughter (Rick Metzger/Alison Metzger) 4:56:24
 
100+
1 Team Cox (Hans-Tore Støen/Gisle Langslet) 5:53:36
2 Derailleur Noir (David Sudbury/Robin Willard) at 1:48
3 Bike Doctor (Garth Patterson/Gary Goplen) 08:26
4 Poco Loco (Kurt Anderau/Judith Locher) 31:30
5 Team Comanche (George King/Jerome Salvador) 1:13:00
6 Aktermacti (Jane Hilt/Richard VanGytenbeek) 2:20:41
7 Booster Juice (John Engelberts/Ben Engelberts) 2:22:28
8 Qball & Lefty (Bryan Sveinson/Ross Maylor) 2:48:51
9 World Famous Team Salty Balls (Andy Hodgson/Steve Salt) 3:26:35
10 Brothers in Arms (Don Martin/Gerald Martin) 4:06:17
 
Unclassified
1 Gateway /Cycle Studio RT (Peter Turnbull/Jonathan Stenson) 4:43:43
2 SUGOI (Bryan Anderson/Nels Guloien) 5:33:23
3 Specialized Kudzu Mafia (Carey Lowery/Zeke Lilly) 6:11:11
4 Dads Army on Tour 2009 (Andy Davies/Gary Bridgeman) 6:30:43
5 Kooyman Techniek team 1 (Marcus Brummelhuis/Gerardus Glaudemans) 6:38:55
6 Bike Bulgaria (Stephen Smith) 6:55:17
7 Very Proudly Kenyan (Eric Nesbitt/Michael Kontos) 7:12:20
8 Almaden Press (Merryck Griffiths/Darren Ebbs) 7:44:53
9 Mr. Joan Febles (Mr. Joan Febles) 7:46:23
10 No Mercy! (Gunnar Falke/Marcus Apel) 8:12:21
11 Aroeira Brasil (Carlos Andre Santos/Jose Alexandre Vilela) 8:41:29
12 Battlestars (Almereau Prollius/Gordon Craib) 9:02:59
13 Paul Godman (Paul Godman) 9:07:12
DNS Sempre Amigas (Maria Garcia/Betania Roberto)
 
GC
 
Open Men
1 Rocky Mtn Factory Team (Stefan Widmer/Marty Lazarski) 19:29:18
2 Team Amarante Bike Zone - Onbike (João Marinho/José Silva) at 1:05:31
3 visitPA.com (Ray Adams/Ryan Leech) 2:39:28
4 Bow Cycle / Specialized (Ryan Correy/Brian Bain) 3:42:24
5 Green Force - T2 (Tom Smets/Tom Luyten) 5:09:07
6 Born2bike Team (Pascal De Meulenaer/Ives Verbruggen) 5:12:12
7 Rye (Johan Erlandsson/Per Andreas Norseng) 5:21:31
8 Gears and Beers (Dean Etienne/Jeremy Trask) 5:24:23
9 Couloir Racing (Pierre Boivin/David Gauvreau) 5:47:58
10 Team Crowsnest Pass (Andrew Fairhurst/Jeff Smith) 6:25:21
11 elretodelquetzal.com (Netzer Quan/Carlos Sanchez) 6:39:51
12 Caribbean Motors Kia Puerto Rico (Javier Lopez/Luciano Sanchez) 7:24:23
13 Biking Skillz or Stapleford Billz (Ryan Leibel/Shane MacNaughton) 7:40:46
14 Team Hayland (Nicholas Ringwood/Philip Richmond) 8:11:50
15 Tonik Cycling (Westley Richards/Roger Violette) 8:24:18
16 Chemical Crew (Stuart Dewar/Robert Cameron) 8:35:30
17 Midlife Madness (Per Oskar Jr. Ternsten/Jan Erik Søvig) 8:41:36
18 The Pom & Limey (Paul Cockshott/Bart Hallmark) 8:55:36
19 Tasmania (Ross Farrell/Trevor Innes) 9:08:25
20 DOA (Rob Russell/Matt Russell) 9:20:20
21 Wrecsam Tri (Chris Smith/David Warren) 10:31:05
22 The Fishermen (David Jones/Kurt Shanski) 10:55:20
23 Oneplanet Adventure (Ian Owen/Jim Gaffney) 11:20:11
24 Dominican Republic (Luis Manuel Gonzalez/Rene Lopez) 11:25:49
25 RSA 1 (Jan Hnizdo/Wayne Brunyee) 11:27:16
26 The Pigs Back (Patrick Stewart/Shaun Stewart) 11:27:22
27 Team Elkford (Matthew Wilkie/Kevan Wilkie) 11:34:12
28 Rocky Riders (Richard Batteram/Reinoud Wolter) 12:07:29
29 Berlin Turtles (Maximilian Schmeding/Ulf Neumann) 12:13:20
30 Kooyman Techniek 2 (Peter Reijmer/Raymond Brummelhuis) 13:06:09
31 Maplotters (Schalk Greyling/Johannes Koen) 13:09:12
32 Tally Ho (Mark Crook/Daniel Flynn) 13:22:21
33 Bikeridr (Ken Hurd/Sheldon Smart) 14:05:06
34 Zahnknirscher & Zahnknisterer (Michael Spoerri/Tobias Jakob) 14:16:19
35 Matt and Moyle (James Moyle/Matthew Kitchin) 15:01:17
36 Challenge 09 (Kris Binder/Stephan Oestergaard) 16:21:02
37 Stinking Monkeys (Aldo Lopez-Negrete/Arek Sawzdargo) 16:52:09
38 Vino Fino (Shaun Ellis/Mike Radakovic) 16:54:24
39 Incyclophobiacs (Andrew Williams/Garret Sowchuk) 17:07:08
40 Achilles Heels (Bruce Cockburn/Wayne MacFarlane) 18:45:21
41 Battlestars (Almereau Prollius/Gordon Craib) 19:54:32
42 FJ No Fear (Frans Cronje/Juan Claassen) 20:23:34
43 Anglo-French Alliance (Kamil Gurses/Xavier Bonnard) 21:42:31
44 Team INstall (Rob Sedgwick/Antony Britten) 21:50:55
 
Open Women
1 Team Nipika (Magi Scallion/Kate Scallion) 28:49:00
2 Velo Bella/ Vanderkitten (Erika Krumpelman/Shannon Holden) at 1:23:09
3 TEC2 (Giselle Weybrecht/Angelique Van Oort) 22:29:49
 
Open Mixed
1 Terrascape/Trek Toronto (Jeff Neilson/Mical Dyck) 22:14:07
2 Team Detrog-Granville Men (Xavier Vermeeren/Mieke Deroo) at 1:33:57
3 Steed Cycles (Dean Irvine/Alena Irvine) 2:40:26
4 Detroggranville 3 (Kristof Schoonbaert/Sofie De Wulf) 2:44:04
5 Swisslys (Rolf Reimann/Ingrid Hohermuth) 5:58:30
6 Bavarian Brits (David Randall/Victoria Randall) 9:31:17
7 TooBee (Thomas Schneeberger/Andrea Kyburz) 10:09:37
8 Grizzlers (Charlotte Ireland/Tim Collinson) 12:03:31
9 Done Tri-ing (Chris Jeske/Chantal Requier) 13:37:31
10 Two Wide Fields (Simon Hirota/Christina Hirota) 14:21:53
11 Sweden - Italy (Viktor Sundberg/Sylvia Kammerer) 15:17:17
12 Ruote Quadre Tandem (Giuseppe Salerno/Milena Bettocchi) 15:43:29
13 Raise the Hammer (Greg Auger/Laura Grant) 17:35:01
 
80+ Men
1 Czechmasters (Milan Spolc/Martin Horak) 20:55:24
2 Breck Epic (Thane Wright/Dax Massey) at 53:24
3 Dream Team (Sergio Vairetto/Ettore Bollati) 2:28:10
4 Dalbix (Daniel Cyr/Conrad Audet) 6:04:56
5 Tinhorn Creek Crush Club (Mark Butschler/Keith Nicoll) 6:37:41
6 EDO Rham team (Erno Dongen van/Jeroen Kerkhof) 7:26:31
7 Park Place Pedal Pushers (Brendan Morgan/Arthur Sombrowski) 7:50:26
8 Team Arruda (Helder Carvalho/Joao Mendes) 8:15:00
9 Prairie Storm (Scott Allan/Phil Roadley) 8:16:47
10 Elkford Bicycle Repair (Jon Gould/Pieter Van Rooyen) 8:42:27
11 Old Guys Rule (Gary Bruce Turner/Hallgeir Bakken) 9:02:49
12 Fernie Blackstone (Pat Gilmar/Franck Gimard) 10:02:45
13 Team BVI (Mark Smith/Philippe Leroy) 10:35:37
14 Team Warthog (Stephen Bourne/Wayne Aussem) 11:10:02
15 River Valley Cycle (Tom McKee/Darcy Verhun) 11:59:11
16 TEC (Erik Van Oort/Richard Mills) 12:06:27
17 Trope Shago (Santiago Ramirez/Juan Carlos Lopez) 12:54:19
18 Head Cases (Mark Groome/Rob Williams) 14:21:18
19 Team Darkside-Fubar (Mark Millichip/Richard Lloyd) 15:11:51
20 No Return (Wesley Arthur/Dan Janzen) 15:35:09
21 Le Pedalier (Christian Arsenault/Mario Poirier) 16:01:12
22 Cyclelife Dunstable UK (Tony Timberlake/Ian Grist) 16:26:27
23 Are we nearly there yet? (Allan Knabe/Dennis Knabe) 16:30:56
24 Un For Deux (Sean Bell/Jeremy Tomalin-Reeves) 17:14:05
25 North Wales Monkeys (Gary Stirrup/Ian Kaye) 21:37:32
26 Tranced (Chris Johnston/Trevor Nakka) 22:15:50
27 Team AFG Ireland (James Cullen/Kevin Howlett) 2:16:36
 
80 + Mixed
1 Deadgoat Racing (Pat Doyle/Trish Grajczyk) 24:49:54
2 Hartland Hammers (Margo Downey/Craig Gillett) at 5:39:38
3 Team Loupgarou (Tanya Martin/Ray Vermette) 9:07:10
4 Team de Trog-Granville Mixed 1 (Freddy Compernolle/Lieve Durnez) 9:38:16
5 Team Charek (Derek Higgins/Charmaine Lingard) 13:35:59
6 Bavarian Bears (Marion Hemmerling/Hansjoerg Bosler) 13:56:35
7 Chalet la Foret (Nick Meek/Martha Tullberg) 14:54:33
8 Like Father, Like Daughter (Rick Metzger/Alison Metzger) 15:45:21
9 Two Jones (Janet Jones/Bruce Jones) 16:43:00
 
100+
1 Team Cox (Hans-Tore Støen/Gisle Langslet) 26:28:15
2 Derailleur Noir (David Sudbury/Robin Willard) at 23:41
3 Bike Doctor (Garth Patterson/Gary Goplen) 0:45:33
4 Poco Loco (Kurt Anderau/Judith Locher) 1:15:46
5 Team Comanche (George King/Jerome Salvador) 6:57:08
6 Aktermacti (Jane Hilt/Richard VanGytenbeek) 7:02:12
7 World Famous Team Salty Balls (Andy Hodgson/Steve Salt) 10:09:46
8 Qball & Lefty (Bryan Sveinson/Ross Maylor) 11:18:00
9 Booster Juice (John Engelberts/Ben Engelberts) 11:30:01
10 Brothers in Arms (Don Martin/Gerald Martin) 14:46:35
 
Unclassified
1 Gateway /Cycle Studio RT (Peter Turnbull/Jonathan Stenson) 24:02:38
2 Dads Army on Tour 2009 (Andy Davies/Gary Bridgeman) 27:37:23
4 SUGOI (Bryan Anderson/Nels Guloien) 30:16:56
5 Mr. Joan Febles (Mr. Joan Febles) 33:39:52
6 Specialized Kudzu Mafia (Carey Lowery/Zeke Lilly) 33:55:27
7 Bike Bulgaria (Stephen Smith) 35:11:25
8 Almaden Press (Merryck Griffiths/Darren Ebbs) 35:38:13
9 Very Proudly Kenyan (Eric Nesbitt/Michael Kontos) 36:03:08
10 Paul Godman (Paul Godman) 38:34:00
11 Kooyman Techniek team 1 (Marcus Brummelhuis/Gerardus Glaudemans) 39:14:56
12 Battlestars (Almereau Prollius/Gordon Craib) 39:23:50
13 No Mercy! (Gunnar Falke/Marcus Apel) 39:58:04
14 Aroeira Brasil (Carlos Andre Santos/Jose Alexandre Vilela) 43:45:49
15 Sempre Amigas (Maria Garcia/Betania Roberto)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login