Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Survey CC2 - April 16
 

Daily News


 

August 16/09 16:08 pm - Elliot Lake Stage 3 results


Posted by Editoress on 08/16/09
 

Results from Stage 3 in Elliot Lake ON

Cadet Men (63 km) Average Speed 38.1 km/h
1 Justin Zottl (Arrow Racing - RMU17) 1:39:12
2 Benjamin Perry (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMU17)
3 Kyle Rupay (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMU17)
4 Brandon Etzl (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMU17) all s.t.
5 Travis Samuel (Bikyle/Mazurcoaching.com - RMU17) 2:15
6 Stewart Melnick (Thunder Bay Cycling Club - RMU17) 9:00
7 Nelson Pasciullo (Thunder Bay Cycling Club - RMU15) s.t.
DNF Ian Turnbull (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMU17)
 
Elite 4 & Master 3 Men (84 km) Average Speed 36.8 km/h
1 Scott Elgie (Sault Cycling Club - RME.4) 2:16:49
2 Stanslav Blazek (Kurzawinski Coach - RMMB.3) 0:05
3 Emilio Deagazio (Midweek Cycling Club - RMMB.3)
4 Mika Jylha (Independent - RMMA.3)
5 Elgar Vaivars (Ciclo Werks Bmc - RMMC.3)
6 Andy D`Angelo (Bikesports Racing - RMMB.3)
7 Marco Salvati (Midweek Cycling Club - RMMB.3)
8 Michael Quatsch (Sepp's Cycling Team - RME.4)
9 Trent Casey (Zm Cycle & Fitness - RMMA.3) all s.t.
10 Berto Pasciullo (Thunder Bay Cycling - RMMC.3) 0:10
11 Jacob Mccague (Newmarket Eagles - RME.4) 0:18
12 Chris Mark (Sudbury Cycling Club - RME.4) 9:29
13 Jason Luther (Sault Cycling Club - RMMA.3) 12:25
14 Jonathan Garcia (Independent - RMMA.3) 12:31
15 Lindsay Killen (Independent - RMMB.3) 22:00
16 Michael Bourgeois (Lapdogs Cycling Club - RMMC.3) 27:58
DNF Evan Muller-Cheng (Team Zanimal - RME.4)
DNF Rick Clavir (Team Spoke O'motion - RMMC.3)
 
Master 2 / Elite 3 / Junior Men (105 km) Average Speed 37.6 km/h
1 Krzysztof Kurzawinski (Kurzawinski Coach - RMMB.2) 2:47:37
2 Luc Mahler (Independent - RMU23.3)
3 Marc Booth (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMB.2)
4 Sam Loud (Thunder Bay Cycling Club - RMJ)
5 Anton Varabei (Cycle Solutions/Angry Johnny's - RME.3)
6 Jeff Tompkins (The Hub Race Team - RMJ)
7 Kerry Abols (Sudbury Cycling Club - RME.3)
8 Brody Pasciullo (Thunder Bay Cycling Club - RMJ)
9 Demetre Kalkounis (Cycle Solutions/Angry Johnny's - RMMA.2)
10 Ricardo Perea (Giro Racing - RMU23.3)
11 Mark Cascella (Lapdogs Cycling Club - RME.3)
12 David St. James (London Centennial Wheelers - RME.3)
13 Tommy Sorbara (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMU23.3)
14 Bayden Pritchard (Speedriver.Com - RME.3)
15 Dan Doddy (Independent - RME.3)
16 Frank Stillo (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.3)
17 Noah Maccallum (St. Catharines Cycling Club - RMJ)
18 Richard Hall (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMC.2)
19 Andrew Ross (Thunder Bay Cycling Club - RMJ)
20 Max Csikos (St. Catharines Cycling Club - RMU23.3)
21 Brandon Spencer (Peterborough Cycling Club - RMJ)
22 Lucas Bent (Peterborough Cycling Club - RMU23.3)
23 Jeffrey Mccurdy (Independent - RME.3) all s.t.
24 Ian Donohue (Mbrc.Org - Gears - RME.3) 0:13
25 Matt Degiacomo (Thunder Bay Cycling Club - RMJ) 0:20
26 George Hobson (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMB.2) 0:23
27 Gary Weinstein (Independent - RMMB.2) 4:01
28 Gregory Wellman (Project Freeride - RMMB.2) 9:32
DNF Timothy Burton (Mbrc.Org - Gears - RMU23.3)
DNF Don Macphail (Cycles London Racing Team - RMMB.2)
DNF Michael Woods (Independent - RME.3)
DNF Zachary Steinman (Ciclo Werks Bmc - RME.3)
DNF Zachary Jones (Bikyle/Mazurcoaching.com - RME.3)
DNS Frank Battaion (Sudbury Cycling Club - RMMC.2)
 
Elite 3 & Master Women (63 km) Average Speed 37.2 km/h
1 Kim Chapman (Sault Cycling Club - RWMA) 1:41:29
2 Arlene Marchildon (Independent - RWMA) at 6:43
3 Karen Thompson (Team Spoke O'motion - RWMB) s.t.
4 Erica Bota (Independent - RWE.3) 14:09
5 Sandra Deegan (Midweek Cycling Club - RWMB) 21:08
6 Debra Berman (Kurzawinski Coach - RWMB) 21:15
7 Tracy Finucane (Sudbury Cycling Club - RWE.3) 31:16
DNS Patricia Careau (Independent - RWE.3)
 
Elite 1&2 Women (84 km) Average Speed 36.8 km/h
1 Merrill Collins (La Bicicletta / J. Lindeberg - RWE.1) 2:16:54
2 Christiane Knobbe (Team MCOR - RWE.1)
3 Carmen Diges (See/ Pinstripemystic - RWE.2) 46:13
 
Pro 1&2 / Master 1 Men (126 km) Average Speed 39.9 km/h
1 Andrew Lattimore (Garneau-Club Chaussures- Ogilvy - RMU23.2) 3:09:27
2 Jordan Cheyne (Bikyle/Mazurcoaching.com - RMU23.2) at 0:03
3 Rhys Spencer (Project Freeride - RMMA.1) 2:55
4 Derrek Ivey (Team MCOR - RME.1)
5 Jeffery Schiller (Garneau-Club Chaussures- Ogilv - RME.1)
6 Ryan Roth (Planet Energy - RME.1)
7 Darko Ficko (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.1) all s.t.
8 Josh Gillingham (Cyclepath Thunder Bay - RME.2) 4:59
9 Justen Winster (Norco Evolution - RMMA.1) 5:08
10 Jon Gee (Ride With Rendall - RMMB.1) s.t.
11 James Larmer (Sudbury Cycling Club - RMU23.1) 5:30
12 Richard Dagenais (Independent - RMMB.1)
13 Matthias Schmidt (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMA.1)
14 Kyle Fry (Team MCOR - RMU23.2)
15 Evan Mundy (Team MCOR - RMU23.1)
16 Jeff Douglas (Chain Reaction - RMMA.1)
17 Kieran Maxwell (Chain Reaction - RMMA.1)
18 Erik Box (Garneau-Club Chaussures- Ogilv - RME.2)
19 Peter Mogg (The Hub Race Team - RMMA.1)
20 Cary Moretti (Project Freeride - RMMB.1)
21 Andrew Stewart (Project Freeride - RMMB.1)
22 Scott Coulas (Project Freeride - RMMB.1)
23 Ron Amos (Ride With Rendall - RMMB.1) all s.t.
24 John Stewart (The Hub Race Team - RME.2) 8:03
DNF Colin Reinholt (Independent - RMU23.1)
DNF Chris Ivey (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMA.1)
DNF Michael Mitchnick (Trek Store Race Team - RMU23.1)
DNF Stacy Wall (Independent - RME.2


GC to come

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login