Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

August 30/09 11:52 am - Track Nationals: Day 3 results


Posted by Editoress on 08/30/09
 

Results from the 3rd day of racing at the Burnaby Velodrome in Vancouver BC

Men's Points Race - 30 km - 150 laps
1 Zach Bell (YK) 68 pts
2 Mike Sidic (BC) 34
3 Emile De rosnay (BC) 29
4 Daniele Defranceschi (ON) 20
5 David Boily (QC) 20
6 Adam Thuss (BC) 14
7 Tim Sherstobitoff (BC) 12
8 Spencer Smitheman (BC) 11
9 Nick Jendzjowsky (AB) 11
10 Rémi Pelletier-roy (QC) 10
11 Jean-Michel Lachance (QC) 5
12 Stephen Meyer (ON) 5
13 Vince De jong (ON) 1
14 Christopher Reid (ON) 0
15 Scott Laliberte (BC) 0
16 Erik Mulder (BC) -37
17 Matt Potma (BC) -38
T18. Charly Vives (QC) -40
T18. Michael Rothengatter (BC) -40
DNF Mark Macdonald (AB) 0
 
Men's Points Race - 20 km - 100 laps
1 Tara Whitten (AB) 79pts
2 Laura Brown (BC) 50
3 Julia Bradley (ON) 33
4 Rachel Canning 13
5 Catherine Couture (QC) -14
6 Jennifer Gerth (BC) -37
7 Sarah Laliberte (BC) -40
DNF Amy Biskaborn 6
 
Women's 500m ITT
1 Karine Cote (QC) 37.670
2 Tara Whitten (AB) 37.691
3 Monique Sullivan (AB) 38.055
4 Amy Biskaborn (ON) 39.597
5 Catherine Couture (QC) 39.806
6 Laurie-Anne Dupont-renaud (QC) 39.818
7 Jennifer Gerth (BC) 43.609
 
Women's Keirin
1 Karine Cote (QC)
2 Catherine Couture (QC)
3 Amy Biskaborn (ON)
4 Monique Sullivan (AB)
Laurie-Anne Dupont-renaud (QC)
 
Junior Women's 500m ITT
1 Allison Beveridge (AB) 39.128
2 Florence Laplante lamarche (ON) 40.274
3 Véronique Drapeau-zgoralski (QC) 40.580
4 Krista Ruby (ON) 40.654
5 Frédérique Lord (QC) 41.378
6 Sarah Mckenzie-picot (ON) 42.364
7 Stephanie Bester (ON) 42.849
8 Emily Mckenzie-picot (ON) 43.512
 
Junior Women's Keirin
1 Allison Beveridge (AB)
2 Krista Ruby (ON)
3 Florence Laplante lamarche (ON)
4 Véronique Drapeau-zgoralski (QC)
5 Frédérique Lord (QC)
 
Junior Men's Points Race - 24 km - 120 laps
1 Boris Martin (BC) 24pts
2 Ryan Aitcheson (ON) 21
3 Frédéric Poisson (QC) 20
4 Jacob Schwingboth (BC) 16
5 Curtis Jung (BC) 11
6 Hugo Barrette (QC) 10
7 Alex Cataford (ON) 9
8 Ben Cowburn (BC) 7
9 Keith Jones (BC) 7
10 Kris Dahl (AB) 5
11 Mackenzie Carson (AB) 5
12 Graham Courtney (AB) 5
13 Craig Logan (BC) 2
14 Kevin Thorpe (BC) 0
15 Brian Trafford (ON) 0
16 Trevor Dickenson (ON) -35
DNF Ty Andrews (AB) -20
DNF Colin Morewood (ON) -15
DNS Vallen Rezazadeh (AB) 0
DNS Justin Zottl (ON) 0
 
Junior Men's Sprint
 
Race for Gold and Silver Race 1 Race 2
1 Allan Leparskas (ON) 11.857 11.897
2 Scott Mulder (BC)
 
Race for Bronze
3 Guillaume Charest (QC) 12.378 12.818
4 Hugo Barrette (QC)


Women's Team Sprint
 
Race for Gold and Silver
1 Team CATA (Tara Whitten/Catherine Couture) 31.653
2 Team Ontario (Emily Mckenzie-Picot/Amy Biskaborn) 34.459
 
 
Race for Bronze
3 Team Canada1 (Karine Cote/Monique Sullivan) 30.236
4 Team BC (Jennifer Gerth/Sarah Laliberte) 36.06
 
Junior Women's Team Sprint
 
Race for Gold and Silver
1 Team Ontario Red (Krista Ruby/Florence Laplante Lamarche) 32.822
2 Team Quebec (Véronique Drapeau-Zgoralski/Frédérique Lord) 33.473

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login