Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

September 10/09 22:49 pm - Tour Cycliste Feminin International de l'Ardeche: Stage 3


Posted by Editoress on 09/10/09
 

Results from the 3rd stage in France

Stage 3 (September 9th) Vals les Bains to Le Teil, 102.7km
1 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam 2:52:16
2 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:21
3 Grace Verbeke (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam s.t.
4 Beatrice Thomas (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion 3:52
5 Katie Colclough (GBr) British National Team 4:02
6 Sylwia Kapusta (Pol) Polish National Team
7 Catherine Cheatley (NZl) Cyclelab Toyota
8 Nicole Cooke (GBr) British National Team
9 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi -Pasta Zara Titanedi
10 Froydis Waersted (Nor) Norwegian National Team
11 Ludivine Henrion (Bel) Belgian National Team
12 Corine Hierckens (Bel) Belgian National Team
13 Christel Ferrier Bruneau (Fra) Mixed
14 Ievgenya Vysotska (Ukr) Ukraine National Team
15 Nina Ovcharenko (Ukr) Ukraine National Team
16 Olena Sharga (Ukr) Ukraine National Team
17 Uenia Fernandes (Bra) Chirio Forno
18 Meredith Miller (USA) US National Team
19 Julie Beveridge (Can) Canadian National Team
20 Olena Oliinyk (Ukr) Chirio Forno
21 Asleigh Moolman (RSA) Cyclelab Toyota
22 Eugenie Mermillod (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion
23 Karol-Ann Canuel (Can) Team Quebec
24 Regina Bruins (Ned) Cervelo TestTeam
25 Elodie Hegoburu (Fra) Interregions
26 Judith Arndt (Ger) German National Team
27 Sharon Laws (GBr) British National Team
28 Kristin McGrath (USA) US National Team
29 Oksana Kashchishina (Ukr) Ukraine National Team
30 Tina Liebig (Ger) German National Team
31 Erinne Willock (Can) Canadian National Team
32 Elena Berlato (Ita) Safi -Pasta Zara Titanedi
33 Amber Neben (USA) US National Team
34 Jessica Phillips (USA) US National Team
35 Jacqueline Hahn (Aut) Austrian National Team
36 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam
37 Anna Sanchis Chafer (Esp) Safi -Pasta Zara Titanedi
38 Christiane Soeder (Aut) Cervelo TestTeam
39 Jessie Daams (Bel) Belgian National Team
40 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam
41 Evelyn Stevens (USA) US National Team
42 Karin Thurig (Sui) Swiss National Team all s.t.
43 Vilija Sereikaite (Ltu) Safi -Pasta Zara Titanedi 16:58
44 Fanny Riberot (Fra) Interregions
45 Iryna Shpylova (Ukr) Ukraine National Team
46 Jessica Schneeberger (Sui) Swiss National Team
47 Siobhan Horgan (Irl) Irish National Team
48 Kaat Hannes (Bel) Benelux
49 Monika Grzebinoga (Pol) Polish National Team
50 Nadia Triquet Claude (Fra) Interregions
51 Annelies Van Doorslaer (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
52 Lucy Martin (GBr) British National Team
53 Lynette Burger (RSA) Cyclelab Toyota
54 Tetiana Riabchenko (Ukr) Chirio Forno all s.t.
55 Nikki Harris (GBr) British National Team 17:02
56 Kristine Saastad (Nor) Norwegian National Team
57 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' Kuota
58 Lisa Brennauer (Ger) German National Team
59 Elke Gebhardt (Ger) German National Team
60 Anna Harkowska (Pol) Polish National Team
61 Joanna Van De Winkel (RSA) Cyclelab Toyota
62 Christine Majerus (Lux) ESGL 93 - GSD Gestion
63 Malgorzata Jazinska (Pol) Polish National Team
64 Lizanne Naude (RSA) Cyclelab Toyota
65 Sophie Creux (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion
66 Veronique Bilodeau (Can) Team Quebec
67 Elena Eggl (Ger) Bike-Aid Rig Saar
68 Daniela Pintarelli (Aut) Austrian National Team
69 Lex Albrecht (Can) Team Quebec
70 Marina Romoli (Ita) Safi -Pasta Zara Titanedi
71 Veronique Labonte (Can) Team Quebec
72 Catherine Delfosse (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
73 Elizabeth Agudelo (Col) Mixed
74 Cecilie Johansen (Nor) Norwegian National Team
75 Alice Monger Godfrey (GBr) Benelux
76 Bernadette Schober (Aut) Austrian National Team
77 Robyn De Groot (RSA) Cyclelab Toyota
78 Elin Fylkesnes (Nor) Norwegian National Team
79 Lindsay Myers (USA) Chirio Forno
80 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' Kuota
81 Lien Lanssens (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
82 Laure Werner (Bel) Belgian National Team
83 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint
84 Alona Andruk (Ukr) Safi -Pasta Zara Titanedi
85 Shelley Olds (USA) US National Team
86 Juliane Wibert (Fra) Interregions
87 Michelle Geoghegan (Irl) Irish National Team
88 Tara Whitten (Can) Canadian National Team
89 Joëlle Numainville (Can) Canadian National Team
90 Sylvie Gaillon (Fra) Bourgogne
91 Mirjam Melchers Van Poppel (Ned) Team Flexpoint
92 Alison Testroete (Can) Canadian National Team
93 Emma Silersides (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam all s.t.
94 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 17:16
95 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint
96 Angela Hennig (Ger) German National Team
97 Luise Keller (Ger) German National Team all s.t.
98 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 17:32
99 Anisha Vekemans (Bel) Belgian National Team 21:27
100 Amy De Ridder (Bel) Benelux 25:27
101 Heather Logan (Can) Canadian National Team
102 Barbara Guarischi (Ita) Team Cmax Dila' Kuota
103 Sereine Trachsel (Sui) Swiss National Team
104 Sarah Zimmerlin (Ger) Bike-Aid Rig Saar
105 Elisabeth Reiner (Aut) Austrian National Team
106 Joanie Caron (Can) Team Quebec
107 Kathrin Hammes (Ger) Bike-Aid Rig Saar
108 Lieve Koninkx (Bel) Benelux
109 Desirée Schuler (Ger) Bike-Aid Rig Saar
110 Victoria Vologdina (Ukr) Chirio Forno
111 Silvia Tirado (Esp) Team Cmax Dila' Kuota
112 Olivia Dillon (Irl) Irish National Team all s.t.
113 Maria Luisa Calle Williams (Col) Mixed 45:26
114 Francine Mac Chan (Irl) Irish National Team
115 Jacqueline Garner (GBr) Mixed
116 Nathalie Cadol (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion all s.t.
117 Fiona Meade (Irl) Irish National Team 50:12
118 Adeline Gourgin (Fra) Bourgogne
119 Jasmin Rebmann (Ger) Bike-Aid Rig Saar both s.t.
DNF Magdalena Pyrgies (Pol) Polish National Team
DNF Ilse Van De Pontseele (Bel) Benelux
DNF Marta Vila Josana (Esp) Team Cmax Dila' Kuota
DNF Eglé Zablockyte (Ltu) Chirio Forno
DNF Claudia Opsomer (Fra) Bourgogne
DNS Melanie Bravard (Fra) Interregions
 
GC
1 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam 6:19:04
2 Grace Verbeke (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam at 0:42
3 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:53
4 Christiane Soeder (Aut) Cervelo TestTeam 1:33
5 Amber Neben (USA) US National Team 3:58
6 Regina Bruins (Ned) Cervelo TestTeam 4:29
7 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 4:31
8 Ievgenya Vysotska (Ukr) Ukraine National Team 4:38
9 Sharon Laws (GBr) British National Team 4:39
10 Jessica Phillips (USA) US National Team 4:53
11 Ludivine Henrion (Bel) Belgian National Team 5:00
12 Karin Thurig (Sui) Swiss National Team 5:04
13 Nicole Cooke (GBr) British National Team 5:06
14 Katie Colclough (GBr) British National Team 5:20
15 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam s.t.
16 Catherine Cheatley (NZl) Cyclelab Toyota 5:23
17 Evelyn Stevens (USA) US National Team 5:25
18 Julie Beveridge (Can) Canadian National Team 5:26
19 Olena Oliinyk (Ukr) Chirio Forno 5:30
20 Sylwia Kapusta (Pol) Polish National Team 5:34
21 Corine Hierckens (Bel) Belgian National Team 5:36
22 Judith Arndt (Ger) German National Team 5:38
23 Christel Ferrier Bruneau (Fra) Mixed 5:40
24 Kristin McGrath (USA) US National Team 5:46
25 Karol-Ann Canuel (Can) Team Quebec 5:49
26 Erinne Willock (Can) Canadian National Team 5:58
27 Nina Ovcharenko (Ukr) Ukraine National Team 6:03
28 Elena Berlato (Ita) Safi -Pasta Zara Titanedi 6:07
29 Olena Sharga (Ukr) Ukraine National Team 6:08
30 Meredith Miller (USA) US National Team 6:15
31 Anna Sanchis Chafer (Esp) Safi -Pasta Zara Titanedi 6:27
32 Oksana Kashchishina (Ukr) Ukraine National Team 6:36
33 Asleigh Moolman (RSA) Cyclelab Toyota 6:37
34 Jessie Daams (Bel) Belgian National Team 6:39
35 Tina Liebig (Ger) German National Team 6:45
36 Jacqueline Hahn (Aut) Austrian National Team 6:50
37 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi -Pasta Zara Titanedi 7:09
38 Eugenie Mermillod (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion 7:15
39 Beatrice Thomas (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion 7:37
40 Froydis Waersted (Nor) Norwegian National Team 8:07
41 Elodie Hegoburu (Fra) Interregions 8:27
42 Mirjam Melchers Van Poppel (Ned) Team Flexpoint 17:39
43 Vilija Sereikaite (Ltu) Safi -Pasta Zara Titanedi 18:04
44 Alona Andruk (Ukr) Safi -Pasta Zara Titanedi 18:17
45 Nikki Harris (GBr) British National Team 18:18
46 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 18:22
47 Shelley Olds (USA) US National Team 18:38
48 Iryna Shpylova (Ukr) Ukraine National Team 18:40
49 Annelies Van Doorslaer (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam 18:57
50 Joëlle Numainville (Can) Canadian National Team s.t.
51 Luise Keller (Ger) German National Team 18:58
52 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 18:59
53 Siobhan Horgan (Irl) Irish National Team 19:04
54 Daniela Pintarelli (Aut) Austrian National Team 19:07
55 Jessica Schneeberger (Sui) Swiss National Team 19:10
56 Lucy Martin (GBr) British National Team 19:13
57 Monika Grzebinoga (Pol) Polish National Team s.t.
58 Tetiana Riabchenko (Ukr) Chirio Forno 19:14
59 Christine Majerus (Lux) ESGL 93 - GSD Gestion 19:16
60 Elin Fylkesnes (Nor) Norwegian National Team 19:19
61 Angela Hennig (Ger) German National Team 19:21
62 Lisa Brennauer (Ger) German National Team s.t.
63 Tara Whitten (Can) Canadian National Team 19:23
64 Elizabeth Agudelo (Col) Mixed 19:24
65 Laure Werner (Bel) Belgian National Team 19:29
66 Nadia Triquet Claude (Fra) Interregions 19:31
67 Anna Harkowska (Pol) Polish National Team 19:39
68 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 19:41
69 Catherine Delfosse (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam s.t.
70 Veronique Bilodeau (Can) Team Quebec 19:42
71 Juliane Wibert (Fra) Interregions 19:43
72 Elke Gebhardt (Ger) German National Team 19:49
73 Kaat Hannes (Bel) Benelux 19:52
74 Sophie Creux (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion s.t.
75 Lynette Burger (RSA) Cyclelab Toyota 19:53
76 Kristine Saastad (Nor) Norwegian National Team 19:55
77 Veronique Labonte (Can) Team Quebec 20:05
78 Cecilie Johansen (Nor) Norwegian National Team s.t.
79 Fanny Riberot (Fra) Interregions 20:07
80 Marina Romoli (Ita) Safi -Pasta Zara Titanedi 20:08
81 Alison Testroete (Can) Canadian National Team 20:15
82 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' Kuota s.t.
83 Lizanne Naude (RSA) Cyclelab Toyota 20:16
84 Lien Lanssens (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam 20:17
85 Malgorzata Jazinska (Pol) Polish National Team 20:21
86 Bernadette Schober (Aut) Austrian National Team 20:25
87 Sylvie Gaillon (Fra) Bourgogne 20:26
88 Emma Silersides (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam 20:34
89 Robyn De Groot (RSA) Cyclelab Toyota 20:44
90 Elena Eggl (Ger) Bike-Aid Rig Saar 20:48
91 Joanna Van De Winkel (RSA) Cyclelab Toyota 20:59
92 Lindsay Myers (USA) Chirio Forno 21:14
93 Michelle Geoghegan (Irl) Irish National Team 21:35
94 Alice Monger Godfrey (GBr) Benelux 21:37
95 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint 21:54
96 Anisha Vekemans (Bel) Belgian National Team 23:36
97 Uenia Fernandes (Bra) Chirio Forno 23:51
98 Victoria Vologdina (Ukr) Chirio Forno 27:55
99 Olivia Dillon (Irl) Irish National Team 28:27
100 Barbara Guarischi (Ita) Team Cmax Dila' Kuota 29:36
101 Heather Logan (Can) Canadian National Team 29:55
102 Silvia Tirado (Esp) Team Cmax Dila' Kuota 30:12
103 Sarah Zimmerlin (Ger) Bike-Aid Rig Saar 30:42
104 Lex Albrecht (Can) Team Quebec 36:55
105 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' Kuota 37:16
106 Sereine Trachsel (Sui) Swiss National Team 44:58
107 Elisabeth Reiner (Aut) Austrian National Team 45:38
108 Amy De Ridder (Bel) Benelux 45:41
109 Desirée Schuler (Ger) Bike-Aid Rig Saar 45:46
110 Lieve Koninkx (Bel) Benelux 46:14
111 Kathrin Hammes (Ger) Bike-Aid Rig Saar 46:25
112 Joanie Caron (Can) Team Quebec 55:51


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login