Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

September 14/09 15:17 pm - Cross on the Rock #1 results


Posted by Editoress on 09/14/09
 

Cross on the Rock 2009: Race #1: FSA CUP. Beban Park in Nanaimo. B.C.

September 13th
Organized by: Frontrunners Nanaimo and OBB Nanaimo
www.island-multi-sports.com

 

Beginner Women - 3 Laps
1 Rita Wania (Dirty Girlz) 0:31:59
2 Glenda Harling (Nanaimo) at 2:21
3 Rea Hewitson (Ind) 3:20
4 Victoria Elliot (Ind) 3:50
5 Allison Cheng (Ind) 4:15
6 Rhea Hewitson (Ind) 9:26
7 Lois Redwood (Ind) 9:37
DNF Amy Grue (Experience Cycling Club)
 
1st Lap Lighthouse Brewery
Riptide Pale Ale Prime: Rita Wania
 
Beginner Men - 3 Laps
1 Michael Briton (Ind) 0:26:31
2 Aaron Grant (Penticton CC) at 2:38
3 Wayne Dawes (Oak Bay Bikes Nanaimo) 7:23
4 Ian Hay (Schwalbe) 0:10:45
5 Brodie Hay (Oak Bay Bikes Nanaimo) -1 Lap
 
1st Lap Lighthouse Brewery Riptide Pale Ale Prime: Michael Briton
 
Intermediate Men - 5 Laps
1 Steve Doreen (Ind) 0:42:39
2 Dylan Tremblay (Oak Bay Bikes-Nanaimo) at 0:15
3 Kevin Knock (Everti ) 1:47
4 Roland Rabien (Triple Shot) 1:50
5 John Berrow (Velocity) 1:54
6 Michael Briton (Ind) 2:04
7 Guy Gensey (Ind) 2:05
8 Chis Dickson (Oak Bay Bikes-Victoria) 2:07
9 Robin Dutton (Frontrunners) 2:27
10 Dave Shishkoff (Organic Athlete) 3:25
11 Gavin Eaton (Triple Shot Cycling) 4:15
12 Andrew Dye (Fig Rolls Racing) 4:15
13 Wade Smith (Ind) 4:25
14 Erik Madson (Ind) 5:33
15 Ian Ross (Organic Athlete) 5:58
16 Eric Matheson (Ind) 6:07
17 Derek Steel (Arrowsmith MTB Club) 6:18
18 Derek Brain (Experience Cycling Club) 6:31
19 Ian MacLeod (Frontrunners Nanaimo) 6:32
20 Chris George (PT Performance) 6:32
21 Paul Kane (Ind) 6:50
22 Morgan Harker (Ind) 7:17
23 Jak New (Jak New) 7:48
24 Marc Power (UROC) 7:54
25 Dan Curtis (Ind) 8:17
26 Jeff Gallmore (Ind) 8:02
27 Ken Jones (Frontrunners) 0:10:39
28 Cliff de Scheppen (Ind) -1 Lap
DNF Louis Watson (Oak Bay Bikes-Nanaimo)
DNF Taylor Smith (Oak Bay Bikes-Nanaimo)
 
1st Lap Lighthouse Brewery
Riptide Pale Ale Prime: Robin Dutton
Saltspring Coffee most Caffinated Rider: Louis Watson
 
Masters Men - 6 Laps
1 Bob Welbourn (Glotman Simpson) 0:50:06
2 Justin Mark (Steed-Helly Hansen) at 0:23
3 Graham Cockshedge (Ind) 1:04
4 Dave Holden (Trek-Pro City Racing) 1:05
5 Brian Griffen (Team Alliance) 1:44
6 Patrick Beckstead (Mighty CX) 2:00
7 Bill McMillan (Ind) 2:02
8 Michael Harvey (UROC-Simons Cycles) 2:08
9 Mike Pollock (Everti) 2:14
10 Paul Brend (IRC-Cameron Law) 2:40
11 Brent Stubbs (Schwalbe) 2:53
12 Lee Blais (Ozzie Cycles) 2:58
13 Peter Wellsman (Pro City Cycles) 3:09
14 Barry Rempel (Oak Bay Bikes-Victoria) 3:34
15 Guy Ridler (Ind) 3:35
16 Jamie Emery (Pro City Cycles) 3:51
17 Aaron Bremner (Schwalbe) 4:14
18 Dave Nowak (Trail Bikes-CVCC) 5:05
19 Dave Morris (Arrowsmith Island Racing) 5:49
20 Jay Loder (Mighty Cycling) 6:08
21 Sean Clark (Argon 18-Craft) 6:35
22 Mike Sevcov (Everti) 6:42
23 Tim Watson (Ind) 9:23
24 Michael Achuff (Ind) 9:36
25 Doug Kranenberg (Ind) -1 Lap
26 Dave Lantaigne (Ind) -1 Lap
DNF Russell Stead (Mighty Cycling)
DNF Emmanuel Lint (Ind)
DNF Stefan Jakobsen (Frontrunners) Mag3 Auger Award
 
1st Lap Lighthouse Brewery Riptide
Pale Ale Prime: Brian Griffen
Saltspring Coffee most Caffinated Rider: Stefan Jakobsen
 
Women - 6 Laps
1 Kristen Magnusson (Arrowsmith Cycling Club)
2 Tanya Berg (Oak Bay Bikes-Victoria) 0:54
3 Kelly Jones (Sugoi) at 1:57
4 Bobby Taylor (Arrowsmith ) 2:02
5 Heather King (Active Life Multisport) 4:36
6 Cathy Graham (Ind) 5:46
7 Jen Erlendson (Organic Athlete) 5 Laps: Not lapped
by Women's Winner
8 Katie Rabien (Organic Athlete) 5 Laps: Not lapped
by Women's Winner
9 Michelle Lantaigne (Oak Bay Bikes-Nanaimo) -1 Lap
10 Sarah Hall (Experience Cycle) -1 Lap
DNF Sue Handel (Nanaimo MTB Club)
 
Expert - 7 Laps
1 Craig Ritchey (Blue Competion Cycles) 0:54:00
2 Drew MacKenzie (IRC-Cameron Law) at 0:57
3 Dan MacDonald (Total Restoration) 1:02
4 Tom Skinner (Oak Bay Bikes-Victoria) 1:05
5 John Fokkema (Trek Pro City Cycles) 1:53
6 Tyler Trace (Trek Red Truck Racing) 2:52
7 Jeff Reimer (Arrowsmith Cycling Club) 3:04
8 Troy Woodburn (Pro City Cycling) 3:33
9 Nick Berry (Mighty CX) 3:38
10 Steve Bachop (IRC-Cameron Law) 4:21
11 Jeff Beeston (Trail Bikes) 4:40
12 Normon Thibault (Frontrunners-Nanaimo) 5:00
13 Jason Eagles (Six Up Cycling) 5:23
14 Fred Hodgson (Island Cycle) 5:40
15 Kevin Noiles (La Bicicletta Pro) 5:56
16 Basse Clement (H&R Block) 6:02
17 Brad Collins (Sugoi) 6:56
18 David Huntley (Experience Cycling Club) 7:33
19 Trevor Jones (Experience Cycling Club) 7:59
20 Brent Hambleson (Sugoi) 8:46
DNF Dan Scott (Oak Bay Bikes-Victoria)
DNF Jean Sebastion Lareau (Oak Bay Bikes-Victoria)
DNF Sean Howie (The Bike Gallery)



1st Lap Lighthouse Brewery Riptide Pale Ale Prime: Kevin Noiles
Saltspring Coffee most Caffinated Rider: Kevin Noiles

Timers: Peter McCaffery, Corey Piket, Wendy Simms, Normon ThibaultHead Official: Peter McCaffery

Next Race: BOWEN Park on October 4th. New Course!

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login