Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

March 13/10 12:34 pm - Tirreno-Adriatico: Stage 4


Posted by Editoress on 03/13/10
 

Scarponi wins stage 4 and takes over the GC lead

 

profile



Stage 4: San Gemini to Chieti, 243 km

1 Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli 6:23:47
2 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise des Jeux at 0:14
3 Leonardo Bertagnolli (Ita) Androni Giocattoli
4 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone
5 Rigoberto Uran Uran (Col) Caisse d'Epargne all s.t.
6 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana 0:17
7 Robert Gesink (Ned) Rabobank
8 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team both s.t.
9 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 0:19
10 Michael Rogers (Aus) Team HTC - Columbia s.t.
11 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo 0:21
12 Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne 0:30
13 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:40
14 Greg Van Avermaet (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:43
15 Pablo Lastras Garcia (Esp) Caisse d'Epargne
16 Juan Jose Oroz Ugalde (Esp) Euskaltel - Euskadi
17 Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini
18 Paul Martens (Ger) Rabobank
19 Markus Fothen (Ger) Team Milram all s.t.
20 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli 0:46
21 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana s.t.
22 Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox 0:49
23 Juan Antonio Flecha Giannoni (Esp) Sky Professional Cycling Team
24 Simone Stortoni (Ita) Colnago - CSF Inox
25 Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini all s.t.
26 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Transitions 0:56
27 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram 1:06
28 Jose Joaquin Rojas Gil (Esp) Caisse d'Epargne
29 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
30 Assan Bazayev (Kaz) Astana all s.t.
31 Dries Devenyns (Bel) Quick Step 1:12
32 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Farnese Vini 1:15
33 Ruben Perez Moreno (Esp) Euskaltel - Euskadi
34 Thomas Lövkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team both s.t.
35 Enrico Gasparotto (Ita) Astana 1:34
36 Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto
37 Inaki Isasi Flores (Esp) Euskaltel - Euskadi both s.t.
38 Peter Velits (Svk) Team HTC - Columbia 1:36
39 Marco Pinotti (Ita) Team HTC - Columbia
40 Michael Albasini (Sui) Team HTC - Columbia
41 Amets Txurruka (Esp) Euskaltel - Euskadi all s.t.
42 Thomas Frei (Sui) BMC Racing Team 1:47
43 Fabian Cancellara (Sui) Team Saxo Bank s.t.
44 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 2:00
45 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone 2:40
46 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha s.t.
47 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Professional Cycling Team 2:54
48 Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale 3:07
49 Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone 3:24
50 Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha 3:46
51 Stijn Devolder (Bel) Quick Step 4:14
52 Oscar Freire Gomez (Esp) Rabobank 4:32
53 Alan Perez Lezaun (Esp) Euskaltel - Euskadi
54 Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank both s.t.
55 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas-Doimo 4:36
56 Marco Frapporti (Ita) Colnago - CSF Inox 4:57
57 Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri 5:10
58 Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha s.t.
59 Maarten Wynants (Bel) Quick Step 5:27
60 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 5:58
61 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Farnese Vini 6:10
62 Lorenzo Bernucci (Ita) Lampre-Farnese Vini
63 Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team
64 George Hincapie (USA) BMC Racing Team
65 Frédéric Guesdon (Fra) Francaise des Jeux
66 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team all s.t.
67 Nikolai Trusov (Rus) Team Katusha 7:17
68 Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone 8:17
69 Christian Knees (Ger) Team Milram 9:25
70 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
71 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
72 Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team
73 Martijn Maaskant (Ned) Garmin - Transitions
74 Michael Barry (Can) Sky Professional Cycling Team
75 Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank all s.t.
76 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Doimo 10:04
77 Marzio Bruseghin (Ita) Caisse d'Epargne 10:10
78 Matthew Lloyd (Aus) Omega Pharma-Lotto s.t.
79 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Caisse d'Epargne 10:30
80 Yoann Offredo (Fra) Francaise des Jeux 10:37
81 Arthur Vichot (Fra) Francaise des Jeux s.t.
82 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step 11:20
83 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team
84 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone
85 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale all s.t.
86 Daniele Bennati (Ita) Liquigas-Doimo 11:58
87 Bernhard Eisel (Aut) Team HTC - Columbia
88 Andrey Zeits (Kaz) Astana
89 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
90 Mathias Frank (Sui) BMC Racing Team
91 Paolo Longo Borghini (Ita) ISD - Neri
92 Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli
93 Simon Clarke (Aus) ISD - Neri
94 Jorge Azanza Soto (Esp) Euskaltel - Euskadi all s.t.
95 Xabier Zandio Echaide (Esp) Caisse d'Epargne 12:11
96 Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank s.t.
97 Kim Kirchen (Lux) Team Katusha 13:28
98 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone 15:53
99 Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone 15:53
100 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 20:03
101 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo
102 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Transitions
103 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank
104 Allan Davis (Aus) Astana
105 Ian Stannard (GBr) Sky Professional Cycling Team
106 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini
107 Mirko Selvaggi (Ita) Astana
108 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
109 Baden Cooke (Aus) Team Saxo Bank
110 Lars Ytting Bak (Den) Team HTC - Columbia
111 Frank Hoj (Den) Team Saxo Bank
112 Olivier Bonnaire (Fra) Francaise des Jeux
113 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team all s.t.
114 Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini 25:06
115 Martin Elmiger (Sui) AG2R La Mondiale 26:48
116 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
117 Staf Scheirlinckx (Bel) Omega Pharma-Lotto
118 Roy Sentjens (Ned) Team Milram
119 Sebastian Lang (Ger) Omega Pharma-Lotto
120 Servais Knaven (Ned) Team Milram
121 Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto
122 Carlo Scognamiglio (Ita) ISD - Neri
123 Michiel Elijzen (Ned) Omega Pharma-Lotto
124 Christopher Sutton (Aus) Sky Professional Cycling Team
125 Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli
126 Mathew Hayman (Aus) Sky Professional Cycling Team all s.t.
127 Niki Terpstra (Ned) Team Milram 26:55
128 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team s.t.
129 Cameron Wurf (Aus) Androni Giocattoli 27:15
130 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Professional Cycling Team 31:27
131 Nick Nuyens (Bel) Rabobank
132 Gatis Smukulis (Lat) AG2R La Mondiale
133 Marco Velo (Ita) Quick Step
134 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Doimo
135 Alan Marangoni (Ita) Colnago - CSF Inox
136 Robert Hunter (RSA) Garmin - Transitions
137 Robbie McEwen (Aus) Team Katusha
138 Matthew Wilson (Aus) Garmin - Transitions
139 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step
140 Tyler Farrar (USA) Garmin - Transitions
141 Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha
142 Tom Boonen (Bel) Quick Step
143 Mark Cavendish (GBr) Team HTC - Columbia
144 Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team
145 Brett Lancaster (Aus) Cervelo Test Team
146 Bert Grabsch (Ger) Team HTC - Columbia
147 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox
148 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
149 Domenik Klemme (Ger) Team Saxo Bank
150 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas-Doimo
151 Pablo Urtasun Perez (Esp) Euskaltel - Euskadi
152 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank
153 Yauheni Hutarovich (Blr) Francaise des Jeux
154 Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Doimo
155 Diego Caccia (Ita) ISD - Neri
156 Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD - Neri
157 Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team
158 Marco Bandiera (Ita) Team Katusha
159 Murilo Antonio Fischer (Bra) Garmin - Transitions
160 Oscar Gatto (Ita) ISD - Neri
161 Anthony Roux (Fra) Francaise des Jeux
162 Andreas Klier (Ger) Cervelo Test Team
163 Julian Dean (NZl) Garmin - Transitions all s.t.
164 Valeriy Dmitriyev (Kaz) Astana 31:33
165 Mattia Gavazzi (Ita) Colnago - CSF Inox s.t.
DNF Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne
DNF Manuel Belletti (Ita) Colnago - CSF Inox
DNF Francesco Reda (Ita) Quick Step
DNS Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank

 

GC
1 Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli , 18:08:14
2 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux, at 0:18
3 Leonardo Bertagnolli (Ita) Androni Giocattoli, 0:20
4 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone, 0:24
5 Rigoberto Uran (Col) Caisse d'Epargne, s.t.
6 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team, 0:26
7 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana, 0:27
8 Robert Gesink (Ned) Rabobank, s.t.

 

26 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Transitions,1:06

63 Michael Barry (Can) Sky Professional Cycling Team,9:35

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login