Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

April 2/10 21:44 pm - Good Friday RR (ON) afternoon results


Posted by Editoress on 04/2/10
 

Hamilton Cycling Club's Good Friday Road Race: Ontario Cup #1

Results from the afternoon races

Elite 3 & Junior Men - 74 km (Average Speed 37.8 km/h)
1 Mark Palma (Sweet Pete's - RME.3) 1:57:26
2 Max Csikos (St. Catharines Cycling Club - RMU23.3)
3 Bayden Pritchard (Speedriver.com - RME.3)
4 Chris Balestrini (Reynold Cycle - RMJ)
5 Noah Maccallum (St. Catharines Cycling Club - RMJ)
6 Steven Noble (Jetpower - RMJ)
7 Michael Aston (Independent - RME.3)
8 Gabriel Charlton (Independent - RMJ)
9 Jon Kinsie (Independent - RMU23.3)
10 David St. James (Cycles London Racing Team - RME.3)
11 Jamie Wagler (Two Wheel Express - RMU23.3)
12 Brandon Spencer (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RMJ)
13 Charlie Philbrook (Soigneur Race Services Race Team - RME.3)
14 Jean Daniel St. Martin (Team Hardwood Cycling And Ski - RMJ)
15 Etienne Moreau (Team Hardwood Cycling And Ski - RMJ)
16 Shaw Hasyj (The Hub Race Team - RME.3)
17 Mark Gilligan (Team Silent Sports - RME.3)
18 Rob Bruce (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RME.3)
19 Justin Zottl (La Bicicletta Elite Team - RMJ) all s.t.
20 Ian Gartley (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RME.3) 0:10
21 Ben Andrew (Maple Leaf Cycling Club - RMJ) s.t.
22 Matt Degiacomo (Thunder Bay Cycling Club - RMU23.3) 0:18
23 Thomas Sorbara (La Bicisquadra/Real Deal Racin - RMU23.3) s.t.
24 Simon Wagler (Two Wheel Express - RMU23.3) 0:23
25 Tyler Holtzman (St. Catharines Cycling Club - RME.3) 0:27
26 Daniel Varga (Jetpower - RMJ) 0:38
27 Jamie Banks (Cyclepath Oakville - RMJ) 0:55
28 Preston Wagler (3 Rox Racing - RMJ)
29 Scott Fitzgerald (Lapdogs Cycling Club - RME.3)
30 Ray Lee (D'Ornellas Racing Team - RME.3)
31 David Mackie (Hamilton Cycling Club - RMJ)
32 Olivier Delaney (Espoirs Saputo - RMJ) all s.t.
33 David Campbell (Invita - FCV- RMJ) 1:34
34 Jordan Doner (Team Spoke O'Motion - RMJ) 1:38
35 Daniel Hope (Team Spoke O'Motion - RMJ) s.t.
36 Stuart Smith (Team Silent Sports - RME.3) 1:42
37 Gordon Smith (Euro-Sports.ca / Foodery - RME.3) 1:56
38 Tim Plunkett (Speedriver.com - RME.3) 2:09
39 Mark Romeril (Speedriver.com - RME.3) s.t.
40 Corey Hakkers (Two Wheel Express - RMU23.3) 2:49
41 Julien Langlois (Espoirs Saputo - RMJ) 2:53
42 Scott Weldon (Soigneur Race Services Race Team - RME.3) 3:06
43 Scott Milligan (Lapdogs Cycling Club - RME.3) 3:34
44 Jason Massicotte (Cyclepathmarkham.com - RMJ) 3:45
45 Brandon Tulloch (Cycling@Mcgill - RME.3) 4:21
46 Peter Mancini (Esteemtraining.com - RME.3) 7:34
47 John Carden (Invita - FCV- RMJ) 8:06
48 Kris Lew (Peterborough Cycling Club - RME.3) 13:19
49 Logan Tacoma (Two Wheel Express - RMU23.3) 14:01
50 Patrick Mcginley (Invita - FCV- RMJ) 17:07
51 Johann Tritthardt (Lapdogs Cycling Club - RME.3)
52 Woody Marrouch (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMJ) both s.t.
53 Sean Kelly (Esteemtraining.com - RMJ) 17:13
54 Kyle Rupay (La Bicicletta Elite Team - RMJ) s.t.
55 Camilo Mondaca (Darkhorse Flyers - RME.3) 17:24
56 Matt Thomas (Soigneur Race Services Race Team - RME.3) 19:36
OTL Alex Gibson (Esteemtraining.com - RMJ) 24:29
OTL Eric Lee (Independent - RMU23.3) 28:30
OTL Andrew Flowers (Mbrc.Org - Gears - RME.3) s.t.
OTL Tony Ambs (Esteemtraining.com - RMJ) 31:07
DNF Adam Pells (Lapdogs Cycling Club - RME.3)
DNF Ryan Humphries (Esteemtraining.com - RMJ)
DNF Jeff Moote (The Hub Race Team - RME.3)
DNF David Vanderhout (Independent - RMJ)
DNF Jay Menard (Independent - RME.3)
DNF Ian Donohue (Mbrc.Org - Gears - RME.3)
DNF Erik Dickenson (Hamilton Cycling Club - RMU23.3)
DQ Greg Boileau (Euro-Sports.ca / Foodery - RME.3)
DNS Patrick Hennessy (Hamilton Cycling Club - RMJ)
NP Mason Costa (Sepp's Cycling Team - RMJ)
NP Alexander Getler (Above Threshold - RMJ)
NP Alex Mccallum (Cycles London Racing Team - RMU23.3)
NP Dmytro Mulyava (Independent - RME.3)
NP Caleb Jarvine (Independent - RMJ)
NP Brian Trafford (Ottawa Bicycle Club - RMJ)
NP Brendan Cubello (Esteemtraining.com - RMJ)
NP Timothy Burton (Mbrc.Org - Gears - RMU23.3)
NP Jamie Gavinho (Invita - FCV- RMJ)
NP Rod Smit (Team Silent Sports - RME.3)
NP Andrew Scollard (Reynold Cycle - RMJ)
NP Robert Wilson (Soigneur Race Services Race Team - RME.3)
 
Junior Men - 74 km (Average Speed 37.8 km/h)
1 Chris Balestrini (Reynold Cycle - RMJ) 1:57:26
2 Noah MacCallum (St. Catharines Cycling Club - RMJ)
3 Steven Noble (Jetpower - RMJ)
4 Gabriel Charlton (Independent - RMJ)
5 Brandon Spencer (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RMJ)
6 Jean Daniel St. Martin (Team Hardwood Cycling And Ski - RMJ)
7 Etienne Moreau (Team Hardwood Cycling And Ski - RMJ)
8 Justin Zottl (La Bicicletta Elite Team - RMJ) all s.t.
9 Ben Andrew (Maple Leaf Cycling Club - RMJ) 0:10
10 Daniel Varga (Jetpower - RMJ) 0:38
11 Jamie Banks (Cyclepath Oakville - RMJ) 0:55
12 Preston Wagler (3 Rox Racing - RMJ)
13 David Mackie (Hamilton Cycling Club - RMJ)
14 Olivier Delaney (Espoirs Saputo - RMJ) all s.t.
15 David Campbell (Invita - FCV- RMJ) 1:34
16 Jordan Doner (Team Spoke O'Motion - RMJ) 1:38
17 Daniel Hope (Team Spoke O'Motion - RMJ) s.t.
18 Julien Langlois (Espoirs Saputo - RMJ) 2:53
19 Jason Massicotte (Cyclepathmarkham.com - RMJ) 3:45
20 John Carden (Invita - FCV- RMJ) 8:06
21 Patrick Mcginley (Invita - FCV- RMJ) 17:07
22 Woody Marrouch (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMJ) s.t.
23 Sean Kelly (Esteemtraining.com - RMJ) 17:13
24 Kyle Rupay (La Bicicletta Elite Team - RMJ) s.t.
OTL Alex Gibson (Esteemtraining.com - RMJ) 24:29
OTL Tony Ambs (Esteemtraining.com - RMJ) 31:07
DNF Ryan Humphries (Esteemtraining.com - RMJ)
DNF David Vanderhout (Independent - RMJ)
DNS Patrick Hennessy (Hamilton Cycling Club - RMJ)
NP Alexander Getler (Above Threshold - RMJ)
NP Caleb Jarvine (Independent - RMJ)
NP Jamie Gavinho (Invita - FCV- RMJ)
NP Mason Costa (Sepp's Cycling Team - RMJ)
NP Brendan Cubello (Esteemtraining.com - RMJ)
NP Brian Trafford (Ottawa Bicycle Club - RMJ)
NP Andrew Scollard (Reynold Cycle - RMJ)
 
Elite 3 Men - 74 km (Average Speed 37.8 km/h)
1 Mark Palma (Sweet Pete's - RME.3) 1:57:26
2 Max Csikos (St. Catharines Cycling Club - RMU23.3)
3 Bayden Pritchard (Speedriver.com - RME.3)
4 Michael Aston (Independent - RME.3)
5 Jon Kinsie (Independent - RMU23.3)
6 David St. James (Cycles London Racing Team - RME.3)
7 Jamie Wagler (Two Wheel Express - RMU23.3)
8 Charlie Philbrook (Soigneur Race Services Race Team - RME.3)
9 Shaw Hasyj (The Hub Race Team - RME.3)
10 Mark Gilligan (Team Silent Sports - RME.3)
11 Rob Bruce (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RME.3) all s.t.
12 Ian Gartley (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RME.3) 0:10
13 Matt Degiacomo (Thunder Bay Cycling Club - RMU23.3) 0:18
14 Thomas Sorbara (La Bicisquadra/Real Deal Racin - RMU23.3) s.t.
15 Simon Wagler (Two Wheel Express - RMU23.3) 0:23
16 Tyler Holtzman (St. Catharines Cycling Club - RME.3) 0:27
17 Scott Fitzgerald (Lapdogs Cycling Club - RME.3) 0:55
18 Ray Lee (D'Ornellas Racing Team - RME.3) s.t.
19 Stuart Smith (Team Silent Sports - RME.3) 1:42
20 Gordon Smith (Euro-Sports.ca / Foodery - RME.3) 1:56
21 Tim Plunkett (Speedriver.com - RME.3) 2:09
22 Mark Romeril (Speedriver.com - RME.3) s.t.
23 Corey Hakkers (Two Wheel Express - RMU23.3) 2:49
24 Scott Weldon (Soigneur Race Services Race Team - RME.3) 3:06
25 Scott Milligan (Lapdogs Cycling Club - RME.3) 3:34
26 Brandon Tulloch (Cycling@Mcgill - RME.3) 4:21
27 Peter Mancini (Esteemtraining.com - RME.3) 7:34
28 Kris Lew (Peterborough Cycling Club - RME.3) 13:19
29 Logan Tacoma (Two Wheel Express - RMU23.3) 14:01
30 Johann Tritthardt (Lapdogs Cycling Club - RME.3) 17:07
31 Camilo Mondaca (Darkhorse Flyers - RME.3) 17:24
32 Matt Thomas (Soigneur Race Services Race Team - RME.3) 19:36
OTL Eric Lee (Independent - RMU23.3) 28:30
OTL Andrew Flowers (Mbrc.Org - Gears - RME.3) s.t.
DNF Jeff Moote (The Hub Race Team - RME.3)
DNF Adam Pells (Lapdogs Cycling Club - RME.3)
DNF Jay Menard (Independent - RME.3)
DNF Erik Dickenson (Hamilton Cycling Club - RMU23.3)
DNF Ian Donohue (MBRC.org - Gears - RME.3)
DQ Greg Boileau (Euro-Sports.ca / Foodery - RME.3)
NP Alex Mccallum (Cycles London Racing Team - RMU23.3)
NP Rod Smit (Team Silent Sports - RME.3)
NP Dmytro Mulyava (Independent - RME.3)
NP Timothy Burton (MBRC.org - Gears - RMU23.3)
NP Robert Wilson (Soigneur Race Services Race Team - RME.3)
 
Master 2 Men - 74 km (Average Speed 38.4 km/h)
1 Wieslaw Matuszczak (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMB.2) 1:55:42
2 Chris Bartholomew (Peterborough Cycling Club - RMMB.2)
3 Wes Stephenson (Independent - RMM.2)
4 Stanslav Blazek (Kurzawinski Coach/ Six S Erp C - RMMB.2)
5 Mark Shaw (Chain Reaction - RMMC.2)
6 Jeremy Maclennan (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMA.2)
7 Steve Mckee (Independent - RMMB.2)
8 David Enns (Brant Cycle - RMMB.2)
9 Stefan Zurcher (D'Ornellas Racing Team - RMMB.2)
10 Will Vandenberg (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMMC.2)
11 Dmytry Lyeypi (Independent - RMMA.2)
12 Geoffrey Morgan (Chain Reaction - RMMB.2)
13 Edgars Apse (Darkhorse Flyers - RMMA.2)
14 Carl Clarke (Brant Cycle - RMMB.2) all s.t.
15 Steve Varga (Kamikaze Racing - RMMC.2) 0:09
16 Jason May (Speedriver.com - RMMA.2)
17 Steve Fantaske (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMB.2)
18 Andrew Botterell (Cycles London Racing Team - RMMB.2)
19 Mike Ring (Long Sault Long Shots - RMMB.2)
20 Giles Marshall (Midweek Cycling Club - RMMC.2)
21 Dylan Lanspeary (Ciclo Sport Racing - RMMA.2)
22 Richard Hall (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMC.2)
23 LANCE Johnson (Handlebars Cc - RMM.2)
24 Richard Poplak (Cycle Solutions/Angry Johnny's - RMMA.2) all s.t.
25 Scott Edgington (Team Silent Sports - RMMC.2) 0:19
26 Robert Pinet (Esteemtraining.com - RMMB.2) 0:23
27 John Provart (Chain Reaction - RMMA.2) 0:26
28 Shawn Cranwell (Elite Health - RMMA.2) 0:41
29 Derek Hardinge (Lapdogs Cycling Club - RMMA.2) 0:47
30 Jeffrey Chow (Ciclo Sport Racing - RMMB.2) 1:18
31 Iain Allen (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMC.2) 1:23
32 Colin Funk (J & J Cycle - RMMC.2) 1:28
33 Hugh Hill (Esteemtraining.com - RMMB.2) 4:15
34 Michael Cumming (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMB.2) 4:19
35 Rodney Godard (Ciclo Sport Racing - RMMD.2) 6:22
36 Michael White (Soigneur Race Services Race Team - RMMA.2) 7:09
37 Andrew Doble (Velocity Cycle And Ski - RMMA.2) s.t.
38 Paul Dean (Cycles London Racing Team - RMMC.2) 7:48
39 Andrew Rucklidge (Wheels Of Bloor - RMMB.2) 8:01
40 Dennis Giobbe (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMMA.2) 8:46
41 Anthony Simpson (Mbrc.Org - Gears - RMMB.2) 9:31
42 Eric Sanders (Wheels Of Bloor - RMMB.2) 9:33
43 Graeme Sperber (Team Silent Sports - RMMB.2) 9:38
44 Chad Luedtke (Above Threshold - RMMB.2) 13:40
45 Michael Mandel (Midweek Cycling Club - RMMB.2) 15:04
46 Patrick Dooling (Cycle Solutions/Angry Johnny's - RMMB.2) 15:09
47 Hopi Martin (Lapdogs Cycling Club - RMMA.2) 15:23
48 George Bevan (Ti Cycle Racing - RMMA.2) 17:19
49 Derek Koops (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMB.2) 17:42
50 Andy D`Angelo (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMB.2) 22:12
51 John Fabian (Buffalo B.C. - RMMC.2) s.t.
OTL Frank Grillo (Managed Care Network/Buffalo B - RMMB.2) 28:50
OTL Paul Parker (Darkhorse Flyers - RMMA.2) 37:53
DNF Rick Clavir (Team Spoke O'Motion - RMMC.2)
DNF Hank Verhoeven (Cyclepath Oakville Race Team - RMMA.2)
DNF Derek De Gannes (Above Threshold - RMMB.2)
DNF JOHN Garrett (Handlebars - RMM.2)
DNF David Pierce (Esteemtraining.com - RMMC.2)
DNF Julian Howitt (Esteemtraining.com - RMMA.2)
DNF Adam Fournier (Esteemtraining.com - RMMB.2)
DNF Paul Thomsen (Independent - RMMB.2)
DNF Mike Vantil (Elite Health - RMMB.2)
DNF Jason Mottaz (Team Silent Sports - RMMA.2)
DQ Mark Rasile (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMA.2)
DQ Richard Poulin (Cyclepath Oakville Race Team - RMMA.2)
DQ Fulvio Mark Cubello (Esteemtraining.com - RMMB.2)
DQ George Hobson (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMC.2)
DQ Phill Vermette (Euro-Sports.ca / Foodery - RMMB.2)
DQ Scott Lytle (Managed Care Network - RMMB.2)
DQ Myles Cullen (Team Spoke O'Motion - RMMA.2)
DQ Gary Fogelman (Enduro Sport Pfr By Powerwatts - RMMA.2)
DNS Scott Murison (Peterborough Cycling Club - RMMB.2)
DNS Claudio Buffone (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.2)
NP Carl Ng (Mbrc.Org - Gears - RMMA.2)
NP Chris Chambers (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RMMC.2)
NP Dino Berno (Esteemtraining.com - RMMB.2)
NP Michael Quatsch (Sepp's Cycling Team - RMMB.2)
NP Augy Marmelo (Enduro Sport Pfr By Powerwatts - RMMB.2)
NP Mike Viel (La Bicisquadra/Real Deal Racin - RMMC.2)
NP Brian Kelly (Above Threshold - RMMB.2)
NP Lawrence Akot (Independent - RMMB.2)
NP David Henschel (West Of Quebec Wheelers - RMMB.2)
NP Chris Kirk (Independent - RMMB.2)
NP Michael Kew (Neworld Cycle - RMMB.2)
NP Michael Nuttall (Cycles London Racing Team - RMMA.2)
NP Joe Accardi (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.2)
NP Gary Cluett (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMC.2)
NP Robert Sule (Chain Reaction - RMMB.2)
NP Brien Ross (Mountainview Cycling Club - RMMC.2)
NP Christopher Komar (P-K Express/ Hnz Strategy - RMMB.2)
NP Peter Skalenda (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMB.2)
NP Vernon Chant (Trek Store Race Team - RMMB.2)
NP Jim Schaefer (Esteemtraining.com - RMMB.3)
 
Elite 1&2 Women - 74 km (Average Speed 34.4 km/h)
1 Heather Logan-Sprenger (Colavita/ Baci Women’s Cycling - RWE.1) 2:09:00
2 Leigh Hobson (Team Nanoblur-Gears - RWE.1)
3 Susan Palmer-Komar (P-K Express/ Hnz Strategy - RWE.1)
4 Melissa Bunn (Stevens Racing P/B The Cyclery - RWE.1)
5 Cheryl Rondeau (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RWE.2)
6 Mikaela Kofman (3 Rox Racing - RWE.2) all s.t.
7 Rachel O`Reilly (Stevens Racing P/B The Cyclery - RWE.1) 0:30
8 Laura Bietola (3 Rox Racing - RWE.2) 2:00
9 Katie Spittlehouse (Nanoblur Gears - RWE.2) 6:45
10 Sarah Coney (Stevens Racing P/B The Cyclery - RWE.2)
11 Kimberly Edwards (Cvc/Subaru Of New England - RWE.2)
12 Carmen Sweet (Bikefit Sunflower Squad - RWE.2)
13 Lori Kofman (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RWE.2)
14 Amy Biskaborn (Team Tvc/Village Cycle London - RWE.2)
15 Anne Guzman (Team Nanoblur-Gears - RWE.1)
16 Janel Bedard (Mvp Health Care Cycling - RWE.1)
17 NATALIE Stoll (Mvp Health Care - RWE.2) all s.t.
18 Emily Henkemans (P-K Express/ Hnz Strategy - RWE.2) 10:55
19 Kaitlin Michener (Team Nanoblur-Gears - RWE.1) 13:30
20 Sigrid Ziegler (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RWE.1) s.t.
DNF Krista Ruby (La Bicicletta Elite Team - RWE.2)
DNF Jamie Gilgen (Beaches Cycling Club (Bcc) - RWE.2)
DNS Carmen Diges (See/ Pinstripemystic - RWE.1)
NP Arlene Marchildon (Independent - RWE.2)
NP Lori Caruso (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RWE.2)
NP Leigh Bianco (Stevens Racing P/B The Cyclery - RWE.1)
 
Master 1 Men - 74 km (Average Speed 38.8 km/h)
1 Radek Lukasik (Wheels Of Bloor - RMMB.1) 1:54:19
2 Richard Dagenais (Independent - RMMB.1)
3 Nicholas Dwyer (Ciclo Sport Racing - RMMB.1)
4 James Macdonald (La Bicicletta Elite Team - RMMB.1)
5 Michael Renneboog (D'Ornellas Racing Team - RMMC.1)
6 Mike Peshko (Wheels Of Bloor - RMMB.1)
7 Ilija Petrovski (Above Threshold - RMMB.1)
8 Matthias Schmidt (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMA.1)
9 Justen Winster (Norco Evolution - RMMA.1)
10 Miguel Novo (D'Ornellas Racing Team - RMMB.1)
11 Ian J. Scott (Wheels Of Bloor - RMMB.1)
12 Peter Mogg (The Hub Race Team - RMMA.1)
13 Kees Louws (Team London - RMMB.1)
14 Paul Greene (Chain Reaction - RMMB.1)
15 Ken Ng (La Bicicletta Elite Team - RMMA.1)
16 Mike Mckee (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMA.1)
17 Mark Carli (Enduro Sport Pfr By Powerwatts - RMMA.1)
18 Steven Baker (Team Cross - RMMB.1)
19 David Labancz (Lapdogs Cycling Club - RMMB.1)
20 Kris Westwood (The Cyclery - RMMB.1)
21 Brent Fargo (Cyclepath Oakville Race Team - RMMA.1)
22 Marten Mann (Team London - RMMA.1)
23 Peter Kofman (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMMC.1)
24 Greg Cavanagh (Wheels Of Bloor - RMMB.1)
25 Mike Steed (Norco Evolution - RMMA.1)
26 Ed Renkema (D'Ornellas Racing Team - RMMB.1)
27 Roberto Zuech (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMB.1)
28 Patrick Shea (Team London - RMMB.1)
29 Bruce Bird (Wheels Of Bloor - RMMB.1)
30 Blair Purvis (Neworld Cycle - RMMA.1)
31 Carlo Capaldi (Team Tvc/Village Cycle London - RMMA.1)
32 Andrew Stewart (Enduro Sport Pfr By Powerwatts - RMMB.1)
33 Stephen Heck (Trek Store Race Team - RMMB.1)
34 Steven Smith (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMMB.1)
35 Chris Wood (Sound Solutions - RMMB.1) all s.t.
36 Carlos Debarros (Sound Solutions - RMMA.1) 0:16
37 Gregory T. Cushing (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.1)
38 Leo St. Germain (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMMC.1)
39 Antonio Goncalves (Team London - RMMB.1)
40 Bob Tomsic (Norco Evolution - RMMA.1)
41 Shawn Staff (Wheels Of Bloor - RMMB.1)
42 Cary Moretti (Enduro Sport Pfr By Powerwatts - RMMB.1) all s.t.
43 Craig Doucet (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMB.1) 0:22
44 Marc Mazer (Chain Reaction - RMMB.1) 0:27
45 Scott Bentley (Sound Solutions - RMMB.1) 0:30
46 Lorne Anderson (Lapdogs Cycling Club - RMMB.1)
47 Rhys Spencer (Enduro Sport Pfr By Powerwatts - RMMA.1) both s.t.
48 Jason Vincze (Sound Solutions - RMMA.1) 1:14
49 Bruce Krip (Wheels Of Bloor - RMMB.1) 1:17
50 William Fu (Pedal Performance Cycling Club - RMMA.1) 1:52
51 Doug Blades (Mbrc.Org - Gears - RMMB.1) 2:14
52 Krzysztof Kurzawinski (Kurzawinski Coach/ Six S Erp C - RMMB.1) 2:17
53 Joe Narciso (Team London - RMMC.1) 4:02
54 David Bogue (Team London - RMMB.1)
55 Kieran Maxwell (Chain Reaction - RMMB.1) both s.t.
56 John Mcinulty (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMA.1) 6:03
OTL Todd Hoover (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMMA.1) 12:02
OTL Martin Ray (Enduro Sport Pfr By Powerwatts - RMMA.1) s.t.
DNF Brian Lee (La Bicicletta Elite Team - RMMB.1)
DNF Fred Brewer (Team Tvc/Village Cycle London - RMMB.1)
DNF Andrew Macdonald (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMA.1)
DNF John Wiman (Enduro Sport Pfr By Powerwatts - RMMB.1)
DQ Paul Hornak (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMMB.1)
DQ Travis Joyce (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMMB.1)
DQ Bruno Grossi (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.1)
DQ Tony Abramavicius (Wheels Of Bloor - RMMC.1)
DQ Vito Barbera (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.1)
DQ Mark Polsinelli (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMC.1)
DQ Garnett Abbey (D'Ornellas Racing Team - RMMB.1)
DQ Paolo Eugeni (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.1)
DQ Joe Torchia (Cycles London Racing Team - RMMB.1)
DQ Carmine Caravaggio (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.1)
DQ Paolo Dilecce (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.1)
DQ Robert D`Amico (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.1)
DQ Brent Aquino (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.1)
DQ Eduardo Maset (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.1)
DQ Ed Makarchuk (Sound Solutions - RMMB.1)
NP Fred Perez (La Bicicletta Elite Team - RMMA.1)
NP Marc Booth (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMB.1)
NP Chad Mussen (Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMA.1)
NP John Mccormick (The Hub Race Team - RMMB.1)
NP Piers Davidge (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMMA.1)
NP Justin Rogers (Norco Evolution - RMMA.1)
 
Elite 1&2 Men - 92.5 km (Average Speed 39.9 km/h)
1 Daniele Defranceschi (Jet Fuel Coffee - RME.1) 2:19:00
2 Andrew Randell (Spidertech Powered By Planet Energy - RME.1) at 0:08
3 Joe Giuliano (Jet Fuel Coffee - RME.1) 0:13
4 Charlie Bryer (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RMU23.1) s.t.
5 Mason Hanrahan (Euro-Sports - RME.2) 0:17
6 Vince De Jong (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMU23.2) 0:30
7 Andrew Bradbury (Darkhorse Flyers - RME.1) 1:09
8 Jamie Smith (La Bicicletta Elite Team - RME.2) 2:10
9 Ed Veal (La Bicicletta Elite Team - RME.1) 2:19
10 Kevin Davis (Wheels Of Bloor - RME.1)
11 Anton Varabei (Cycle Solutions/Angry Johnny's - RME.2)
12 Peter Morse (Jet Fuel Coffee - RME.1)
13 Nathan Chown (Handlebars Cycling Company - RME.1)
14 Matteo Dal-Cin (Rocky Mountain / Pro-Cycle - RMU23.2)
15 Rob Rice (Sudbury Cycling Club - RME.1)
16 Andrew Watson (Norco Factory Team - RME.2) all s.t.
17 Kevin Hazzard (Jet Fuel Coffee - RMU23.1) 2:23
18 Nathaniel Ward (Wheelhouse / NCC - RME.1)
19 Jeffery Schiller (Garneau-Club Chaussures- Ogilv - RME.1) both s.t.
20 Derrek Ivey (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RME.1) 2:27
21 Ryan Aitcheson (Jet Fuel Coffee - RMU23.1) 2:31
22 Evan Mundy (Garneau-Club Chaussures- Ogilv - RMU23.1) 2:40
23 Jordan Cheyne (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RMU23.1) 4:26
24 Devon Novakowski (Garneau-Club Chaussures- Ogilv - RMU23.1) 4:35
25 Bobby Mrvelj (Wheels Of Bloor - RME.1) 4:39
26 Marco Li (Darkhorse Flyers - RME.2) s.t.
27 Stephen Keeping (Kingsnorth International Wheel - RME.2) 4:43
28 Jarrod Forrest (The Hub Race Team - RME.2)
29 Colin Reinholt (La Bicicletta Elite Team - RME.1) both s.t.
30 Timothy Carleton (Trek Store Race Team - RME.2) 4:59
31 Stacy Wall (Independent - RME.2) 5:12
32 Mark Walters (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RME.1)
33 Bryan Rusche (Darkhorse Flyers - RME.1) both s.t.
34 David Grose (Independent - RMU23.2) 5:32
DNF Isaac Smith (Darkhorse Flyers - RME.1)
DNF Kyle Douglas (3 Rox Racing - RME.2)
DNF Chris Freeland (Jet Fuel Coffee - RME.1)
DNF Christopher Bradbury (Darkhorse Flyers - RMU23.2)
DNF Erik Box (Cycles Devinci - RME.1)
DNF Matt Deluco (Euro-Sports.ca / Foodery - RME.2)
DNF Casey Roth (Ride With Rendall - RME.2)
DNF Kevin Black (Independent - RME.2)
DNF Dave Byer (Jet Fuel Coffee - RME.1)
DNF Scott Lynch (Independent - RMU23.2)
DNF Chris Gruber (Independent - RME.1)
DNF Tovi Heilbronn (La Bicicletta Elite Team - RME.2)
DNF Michael Mitchnick (La Bicicletta Elite Team - RMU23.1)
DNF Dawid Kurzawinski (Kurzawinski Coach/ Six S Erp C - RMU23.2)
DNF John Stewart (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RME.2)
DNF Jan Zak (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RMU23.2)
DNF Andrew Lattimore (Garneau-Club Chaussures- Ogilv - RMU23.1)
DNF Kyle Fry (Peterborough Cycling Club - RMU23.1)
NP Cameron Jette (La Bicicletta Elite Team - RME.1)
NP Ryan Nye (Mvp Health Care Cycling - RME.1)
NP Joel Dion-Poitras (Garneau- Club Chaussures- Ogilvy - RME.1)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login