Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

April 4/10 23:09 pm - Tour of Thailand: Stages 3 and 4


Posted by Editoress on 04/4/10
 

Results from Stage 3 and 4 in Thailand.

Will Routley's report after stage 4: "207 km stage today. We had to ride hard to keep Keil in GC position, And he was 2nd in the sprint today! We are another day closer to winning this thing. So really good day for the team. All the effort is paying off. And we are glad Keil got another podium today."

 

Stage 3 (April 3rd): Mukdahan to Nakhon Phanom, 173.1 km
1 Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team 4:02:51
2 Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team
3 Jaan Kirsipuu (Est) CKT TMIT - Champion System
4 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team
5 Tuan Anh Do (Vie) Vietnam National Team
6 Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysia National Team
7 Michael Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda
8 Mohd Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team
9 Masamichi Yamamoto (Jpn) Bridge Stone Anchor
10 Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda
11 Van Duan Le (Vie) Vietnam National Team
12 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies
13 Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN
14 Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
15 Mart Ojavee (Est) CKT TMIT - Champion System
16 Vadim Shalamov (Kaz) Kazakhstan National Team
17 Tuulkhangai Tuguldur (Mgl) Mongolia National Team
18 Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team
19 Alexandr Dymovskikh (Kaz) Kazakhstan National Team
20 Okart Bualoi (Tha) Thailand National Team
21 Kirril Kazantsev (Kaz) Polygon Sweet Nice Team
22 Hammer Martin (Den) Designabrookers
23 Dor Ming Dormino Chau (HKg) CS Racing
24 Lilholt Guytan (Den) Designabrookers
25 Prasetya P Heksa (Ina) Custom Cycling Club
26 Hidenori Nodera (Jpn) Shimano Racing Team
27 Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan National Team
28 Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Thailand National Team
29 Iwan Setiawan (Ina) Custom Cycling Club
30 Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing Team
31 White Nicholas (RSA) Medscheme Cycling Team
32 Bradeley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team
33 Ming Xing Xue (Chn) Champion System - Max Success Sport
34 Fredborg Jonas (Den) Designabrookers
35 Khayankyarvaa Uuganbayar (Mgl) Mongolia National Team
36 David Mccann (Irl) Giant Asia Racing
37 Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team
38 Cheyne Hoag (USA) Kelly Benefit Strategies
39 Natthapon Jeebthaworn (Tha) Thailand National Team
40 Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team
41 Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team
42 Jaeel Eslami (IRI) Vali ASR Kerman Team
43 Ryohei Komori (Jpn) Japan National Team
44 Saeid Nateghi (IRI) Vali ASR Kerman Team
45 Ang Vincent (Sin) Cycling Team CCN
46 Lange Malcolm (RSA) Medscheme Cycling Team
47 Mark John Lexer Guevarra (Phi) 7-Eleven Racing Team
48 Jamsran Ulziibaatar (Mgl) Mongolia National Team
49 Endra Wijaya (Ina) Custom Cycling Club
50 Mitsuhiro Matsumura (Jpn) Aisan Racing Team
51 Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan National Team
52 Nikko Cortez (Phi) 7-Eleven Racing Team
53 Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies
54 Eldar Mukmenov (Uzb) Uzbekistan National Team
55 Parno (Ina) Custom Cycling Club
56 Kachelhoffer Hanco (RSA) Medscheme Cycling Team
57 Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing
58 Rodgers Lee (Jpn) Fuji Asian Racing
59 Jiong Wang (Chn) Champion System - Max Success Sport
60 Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Team
61 Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team
62 Scholz Timo (Ger) Cycling Team CCN
63 Andrey Kucherov (Kaz) Kazakhstan National Team
64 Mohammad Zangi Abadi (IRI) Vali ASR Kerman Team
65 Tomoya Kanoh (Jpn) Bridge Stone Anchor
66 Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team
67 Nederlof Lex (Ned) Cycling Team CCN
68 Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies
69 David John Tonks (GBr) CS Racing
70 Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (Iri) Vali ASR Kerman Team
71 Alex Coutts (Ger) Giant Asia Racing
72 Kenji Itami (Jpn) Bridge Stone Anchor
73 Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team
74 Gang Xu (Chn) Champion System - Max Success Sport
75 Wai Man Chau (HKg) CS Racing
76 Tivers Brett (NZl) Plan B Racing
77 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Team
78 Shusaku Matsuo (Jpn) CKT TMIT - Champion System
79 Kyosuke Kasahara (Jpn) Japan National Team
80 Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Bridge Stone Anchor
81 Hao Liu (Chn) Champion System - Max Success Sport
82 Mikhail Vlassov (Kaz) Kazakhstan National Team
83 Doyle Rob (Aus) Plan B Racing
84 Cong Hieu Mai (Vie) Vietnam National Team
85 Will Routley (Can) Jelly Belly p/b Kenda
86 Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team
87 Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team
88 Ting Pong Lam (HKg) CS Racing
89 Masaru Fukuhara (Jpn) Bridge Stone Anchor
90 Wells Elliott (Aus) Plan B Racing
91 Artyom Golovachshenko (Kaz) Polygon Sweet Nice Team
92 Lauge Mike (Den) Designabrookers
93 Khalid Bounida (Ned) Marco Polo Cycling Team
94 Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team
95 Jonathan Lovelock (Aus) Marco Polo Cycling Team
96 Wei Kei Chang (Tpe) Giant Asia Racing
97 Yong Li Ng (Mas) Malaysia National Team
98 Yoshinori Iino (Jpn) Shimano Racing Team
99 Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team
100 Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7-Eleven Racing Team
101 Tumurbaatar Ochirbaatar (Mgl) Mongolia National Team
102 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
103 Seiichi Koshinomi (Jpn) Japan National Team
104 Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team
105 Rabie Johann (RSA) Medscheme Cycling Team all s.t.
106 Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice Team 1:08
107 Sahbana A Agung (Ina) Custom Cycling Club 1:22
108 Deon Locke (Aus) CKT TMIT - Champion System 0:00
109 Chun Woh Cheung (HKg) CS Racing 1:49
110 Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan National Team s.t.
111 Altnasukh Altanzul (Mgl) Mongolia National Team 1:59
112 Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant Asia Racing 2:38
113 Stephan Nazid Kramers (Ned) Cycling Team CCN 2:59
114 Amin Eslampour (IRI) Vali ASR Kerman Team 2:59
115 Jonathan Chodroff (USA) Jelly Belly p/b Kenda 3:18
116 William Dickenson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda 4:18
117 Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice Team
118 Ericson Obosa (Phi) 7-Eleven Racing Team
119 Macdonald Neil (RSA) Medscheme Cycling Team all s.t.
OTL Higuma Yusuke (Jpn) Fuji Asian Racing
OTL Han Yu Lin (Tpe) Fuji Asian Racing
OTL Fadzli Mohamed (Sin) Fuji Asian Racing
DNF Sherwin Carrera (Phi) 7-Eleven Racing Team
DNF Jiang Kun (Chn) Champion System - Max Success Sport
DNF Jack Rasmussen (Den) Designabrookers
 
Stage 4: Nakhon Phanom to Mukdahan, 207.3 km
1 Anuar Manan (Mas) Malaysian National Team 5:04:39
2 Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda
3 Vadim Shalamov (Kaz) Kazakhstan National Team
4 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies
5 Jaan Kirsipuu (Est) CKT TMIT - Champion System
6 Kenji Itami (Jpn) Bridge Stone Anchor
7 Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team
8 Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team
9 Kirril Kazantsev (Kaz) Polygon Sweet Nice Team
10 Van Duan Le (Vie) Vietnam National Team
11 Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team
12 Alexandr Dymovskikh (Kaz) Kazakhstan National Team
13 Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team
14 Mart Ojavee (Est) CKT TMIT - Champion System
15 Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team
16 Deon Locke (Aus) CKT TMIT - Champion System
17 Masamichi Yamamoto (Jpn) Bridge Stone Anchor
18 Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
19 Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Thailand National Team
20 Tuulkhangai Tuguldur (Mgl) Mongolia National Team
21 Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan National Team
22 Hammer Martin (Den) Designabrookers
23 Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan National Team
24 David Mccann (Irl) Giant Asia Racing
25 Ryohei Komori (Jpn) Japan National Team
26 Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysia National Team
27 Bradeley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team
28 Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN
29 Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team
30 Natthapon Jeebthaworn (Tha) Thailand National Team
31 Artyom Golovachshenko (Kaz) Polygon Sweet Nice Team
32 Cheyne Hoag (USA) Kelly Benefit Strategies
33 Mohd Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team
34 Lilholt Guytan (Den) Designabrookers
35 Jamsran Ulziibaatar (Mgl) Mongolia National Team
36 Lange Malcolm (RSA) Medscheme Cycling Team
37 White Nicholas (RSA) Medscheme Cycling Team
38 Okart Bualoi (Tha) Thailand National Team
39 Rodgers Lee (Jpn) Fuji Asian Racing
40 Fredborg Jonas (Den) Designabrookers
41 Kachelhoffer Hanco (RSA) Medscheme Cycling Team
42 Dor Ming Dormino Chau (HKg) CS Racing
43 Mitsuhiro Matsumura (Jpn) Aisan Racing Team
44 David John Tonks (GBr) CS Racing
45 Tuan Anh Do (Vie) Vietnam National Team
46 Hao Liu (Chn) Champion System - Max Success Sport
47 Shusaku Matsuo (Jpn) CKT TMIT - Champion System
48 Yoshinori Iino (Jpn) Shimano Racing Team
49 Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (IRI) Vali ASR Kerman Team
50 Tivers Brett (NZl) Plan B Racing
51 Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing
52 Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Team
53 Eldar Mukmenov (Uzb) Uzbekistan National Team
54 Andrey Kucherov (Kaz) Kazakhstan National Team
55 Mark John Lexer Guevarra (Phi) 7-Eleven Racing Team
56 Tumurbaatar Ochirbaatar (Mgl) Mongolia National Team
57 Alex Coutts (Ger) Giant Asia Racing
58 Scholz Timo (Ger) Cycling Team CCN
59 Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant Asia Racing
60 Parno (Ina) Custom Cycling Club
61 Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies
62 Kyosuke Kasahara (Jpn) Japan National Team
63 Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies
64 Nederlof Lex (Ned) Cycling Team CCN
65 Tomoya Kanoh (Jpn) Bridge Stone Anchor
66 Hidenori Nodera (Jpn) Shimano Racing Team
67 Endra Wijaya (Ina) Custom Cycling Club
68 Mohammad Zangi Abadi (IRI) Vali ASR Kerman Team
69 Jaeel Eslami (IRI) Vali ASR Kerman Team
70 Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing Team
71 Ming Xing Xue (Chn) Champion System - Max Success Sport
72 Yong Li Ng (Mas) Malaysia National Team
73 Jiong Wang (Chn) Champion System - Max Success Sport
74 Michael Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda
75 Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team
76 Ang Vincent (Sin) Cycling Team CCN
77 Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team
78 Mikhail Vlassov (Kaz) Kazakhstan National Team
79 Iwan Setiawan (Ina) Custom Cycling Club
80 Wei Kei Chang (Tpe) Giant Asia Racing
81 Gang Xu (Chn) Champion System - Max Success Sport
82 Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team
83 Seiichi Koshinomi (Jpn) Japan National Team
84 Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team
85 Wells Elliott (Aus) Plan B Racing
86 Cong Hieu Mai (Vie) Vietnam National Team
87 Masaru Fukuhara (Jpn) Bridge Stone Anchor
88 Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Bridge Stone Anchor
89 Chun Woh Cheung (HKg) CS Racing
90 Wai Man Chau (HKg) CS Racing
91 Amin Eslampour (IRI) Vali ASR Kerman Team
92 Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team
93 Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team
94 Altnasukh Altanzul (Mgl) Mongolia National Team
95 Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice Team
96 Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team
97 Doyle Rob (Aus) Plan B Racing
98 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
99 Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice Team
100 Khayankyarvaa Uuganbayar (Mgl) Mongolia National Team
101 Will Routley (Can) Jelly Belly p/b Kenda
102 Ting Pong Lam (HKg) CS Racing
103 Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Team
104 Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team all s.t.
105 Prasetya P Heksa (Ina) Custom Cycling Club 6:24
106 William Dickenson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda 6:39
107 Jonathan Chodroff (USA) Jelly Belly p/b Kenda 6:39
108 Khalid Bounida (Ned) Marco Polo Cycling Team 6:39
109 Rabie Johann (RSA) Medscheme Cycling Team 6:39
110 Macdonald Neil (RSA) Medscheme Cycling Team 6:39
111 Stephan Nazid Kramers (Ned) Cycling Team CCN 6:39
OTL Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan National Team 45:01
DNF Nikko Cortez (Phi) 7-Eleven Racing Team
DNF Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7-Eleven Racing Team
DNF Ericson Obosa (Phi) 7-Eleven Racing Team
DNF Saeid Nateghi (IRI) Vali ASR Kerman Team
DNF Sahbana A Agung (Ina) Custom Cycling Club
DNF Lauge Mike (Den) Designabrookers
DNF Jonathan Lovelock (Aus) Marco Polo Cycling Team

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login