Canadian Cyclist Cervelo R5 24-7 2 March 26
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Survey CC2 - April 16
 

Daily News


 

April 5/10 13:28 pm - Vuelta Ciclista al Uruguay: Stage 10 and final GC


Posted by Editoress on 04/5/10
 

Results from the final stage in Uruguay won by Martin Gilbert (Spidertech p/b Planet Energy)

 

Stage 10: San José to Montevideo, 184.6 km
1 Martin Gilbert (Can) Spidertech p/b Planet Energy 4:41:10
2 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic
3 Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix
4 Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic
5 Yans Carlos Arias (Cub) Selección Cuba
6 Keven Lacombe (Can) Spidertech p/b Planet Energy all s.t.
7 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas 0:03
8 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefits Strategies 0:04
9 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia s.t.
10 Mauricio Frazer (Arg) Acme-Colner 0:06
11 Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
12 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
13 Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
14 Edgar Palma (Uru) C.C. Amanecer
15 Emile Abraham (Tri) Aerocat USA
16 Joaquin Sobrino (Esp) Acme-Colner
17 Pablo Pintos (Uru) Porongos De Flores all s.t.
18 Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur 0:09
19 Flavio Dos Santos (Bra) Funvic
20 Ramiro Cabrera (Uru) Avai De Florianopolis
21 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefits Strategies
22 Luis Alberto Martinez (Uru) Villa Teresa
23 Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa
24 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
25 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies
26 Juan Manuel Sanchez (Uru) Cruz Del Sur
27 Gabriel Richard (Arg) Porongos De Flores
28 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos De Flores
29 Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
30 Joan De Souza (Uru) C.C. Dolores all s.t.
31 Guillaume Boivin (Can) Spidertech p/b Planet Energy 0:13
32 Ramon Martin (Cub) Selección Cuba s.t.
33 Juan Andres Ramirez (Uru) Villa Teresa 0:17
34 Carlos Calcerrada (Uru) Porongos De Flores
35 Marcos L. Vidueiro (Cub) Selección Cuba
36 Jonathan Munford (USA) Kelly Benefits Strategies
37 Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin Slovakia
38 Ruben Menendez (Esp) Acme-Colner
39 Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Slovakia all s.t.
40 Diego Garabito (Col) Aerocat USA 0:19
41 Jorge Soto (Uru) Villa Teresa
42 Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil
43 Mauricio Maquia (Uru) C.C. Amanecer
44 Rafael A. Gerahard (Bra) Avai De Florianopolis
45 Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil
46 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa
47 Guy East (USA) Kelly Benefits Strategies
48 Luis Lema (Uru) San Antonio De Florida
49 David Veilleux (Can) Kelly Benefits Strategies
50 Maximilian Hernandez (Uru) C.C. Palmirense
51 Gonzalo Tagliabue (Uru) Cruz Del Sur
52 Hector Maistegui (Uru) C.C. Amanecer
53 Miguel Cono Barrios (Uru) C.C. Palmirense
54 Wojciech Halejak (Pol) MROZ Activejet
55 Tomas Margalef (Uru) C.C. Fenix
56 Nemesio García (Uru) Porongos De Flores
57 Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores
58 Diego E. Bentancourt (Uru) C.C. Maroñas
59 Sebastian Tolosa (Arg) Aerocat USA
60 Juan Jose Branco (Uru) C.C. Maroñas
61 Richard Mechelk (Uru) Arco Iris
62 Rober Banach (Pol) MROZ Activejet
63 Nestpr Aquino (Uru) C.C. Fenix
64 Jeremias Rodriguez (Uru) C.C. Amanecer
65 Marcos Arriagada (Chi) Funvic
66 Simon Lambert-Lemay (Can) Spidertech p/b Planet Energy
67 Sergio Corujo (Uru) Pedal Carmelo
68 Wiston Terragona (Uru) C.C. Maroñas
69 Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Slovakia
70 Bart Banach (Pol) MROZ Activejet
71 Diego Fernandez (Uru) San Antonio De Florida
72 Favio Reblin (Bra) Avai De Florianopolis
73 Pablo Martin Sappia (Uru) Estudiantes El Colla
74 Ruben Companioni (Cub) Selección Cuba
75 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Slovakia
76 Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Slovakia
77 Juan Pablo Rafler (Arg) Acme-Colner all s.t.
78 Julio Herrera (Ven) Acme-Colner 0:26
79 Zelmar Chiechi (Uru) Pedal Carmelo 0:27
80 Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores
81 Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer
82 Esteban Juckich (Uru) Cruz Del Sur all s.t.
83 Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fenix 0:31
84 Juan Chavez (Uru) Arco Iris
85 Pedro Sibila (Cub) Selección Cuba
86 Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil
87 Alexis Mengen (Uru) Estudiantes El Colla
88 Daniel Soeiro (Bra) Funvic all s.t.
89 Federico Diaz (Uru) Arco Iris 0:36
90 Alberto Cesar Cuitiño (Uru) Pedal Carmelo 0:42
91 Luis Alberto Callero (Uru) Pedal Carmelo
92 Ignacio Olivera (Uru) C.C. Amanecer
93 Reldys Perez (Cub) Selección Cuba
94 Esteban Nolla (Uru) Estudiantes El Colla all s.t.
95 Pedro Autran (Bra) Funvic 1:00
96 Mario Sasso (Uru) C.C. Dolores 1:09
97 Alvaro Suarez (Uru) C.C. Maroñas s.t.
98 Mark Batty (Can) Spidertech p/b Planet Energy 1:50
99 Piotr Krajewski (Pol) MROZ Activejet 0:19
DNF Piotr Osinski (Pol) MROZ Activejet
DNF Facundo Bazzi (Arg) Aerocat USA
DNF Mateusz Komar (Pol) MROZ Activejet
DNF Kebin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol
DNF Marco Cache (Uru) Cycles Peñarol
 
Final GC
1 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 40:42:21
2 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 46
3 Ramiro Cabrera (Uru) Avai De Florianopolis 1:10
4 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies 1:25
5 Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa 1:50
6 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 2:01
7 Luis Alberto Martinez (Uru) Villa Teresa 2:30
8 Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 2:31
9 David Veilleux (Can) Kelly Benefits Strategies 2:46
10 Marcos Arriagada (Chi) Funvic 3:11
11 Joaquin Sobrino (Esp) Acme-Colner 3:51
12 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefits Strategies 3:54
13 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa 3:57
14 Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores 4:05
15 Gabriel Richard (Arg) Porongos De Flores 4:07
16 Flavio Dos Santos (Bra) Funvic 4:28
17 Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 5:03
18 Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur 5:27
19 Jonathan Munford (USA) Kelly Benefits Strategies 5:31
20 Wojciech Halejak (Pol) MROZ Activejet 5:53
21 Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix 5:59
22 Tomas Margalef (Uru) C.C. Fenix 6:00
23 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic 6:52
24 Jorge Soto (Uru) Villa Teresa 7:03
25 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefits Strategies 7:35
26 Emile Abraham (Tri) Aerocat USA 7:47
27 Ruben Companioni (Cub) Selección Cuba 7:54
28 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Slovakia 8:48
29 Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 8:58
30 Gonzalo Tagliabue (Uru) Cruz Del Sur 8:59
31 Favio Reblin (Bra) Avai De Florianopolis 9:53
32 Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Slovakia 10:20
33 Guillaume Boivin (Can) Spidertech p/b Planet Energy 10:58
34 Diego Fernandez (Uru) San Antonio De Florida 11:07
35 Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Slovakia 11:16
36 Jeremias Rodriguez (Uru) C.C. Amanecer 11:29
37 Carlos Calcerrada (Uru) Porongos De Flores 12:00
38 Juan Manuel Sanchez (Uru) Cruz Del Sur 12:14
39 Nemesio García (Uru) Porongos De Flores 12:28
40 Maximilian Hernandez (Uru) C.C. Palmirense 12:34
41 Martin Gilbert (Can) Spidertech p/b Planet Energy 12:38
42 Esteban Juckich (Uru) Cruz Del Sur 13:23
43 Guy East (USA) Kelly Benefits Strategies 13:50
44 Edgar Palma (Uru) C.C. Amanecer 14:32
45 Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Slovakia 18:09
46 Rober Banach (Pol) MROZ Activejet 19:00
47 Pablo Pintos (Uru) Porongos De Flores 19:48
48 Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin Slovakia 19:50
49 Keven Lacombe (Can) Spidertech p/b Planet Energy 20:10
50 Mark Batty (Can) Spidertech p/b Planet Energy 22:06
51 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos De Flores 23:50
52 Juan Andres Ramirez (Uru) Villa Teresa 23:56
53 Pedro Sibila (Cub) Selección Cuba 23:57
54 Pedro Autran (Bra) Funvic 24:19
55 Luis Lema (Uru) San Antonio De Florida 25:02
56 Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil 25:03
57 Ruben Menendez (Esp) Acme-Colner 26:51
58 Joan De Souza (Uru) C.C. Dolores 27:26
59 Yans Carlos Arias (Cub) Selección Cuba 27:44
60 Ramon Martin (Cub) Selección Cuba 29:24
61 Federico Diaz (Uru) Arco Iris 33:04
62 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas 33:19
63 Piotr Krajewski (Pol) MROZ Activejet 33:50
64 Julio Herrera (Ven) Acme-Colner 33:53
65 Hector Maistegui (Uru) C.C. Amanecer 35:10
66 Simon Lambert-Lemay (Can) Spidertech p/b Planet Energy 35:31
67 Diego Garabito (Col) Aerocat USA 37:29
68 Mauricio Maquia (Uru) C.C. Amanecer 37:45
69 Sebastian Tolosa (Arg) Aerocat USA 37:46
70 Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer 37:48
71 Mauricio Frazer (Arg) Acme-Colner 37:49
72 Reldys Perez (Cub) Selección Cuba 38:24
73 Nestpr Aquino (Uru) C.C. Fenix 38:44
74 Sergio Corujo (Uru) Pedal Carmelo 38:58
75 Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fenix 40:22
76 Rafael A. Gerahard (Bra) Avai De Florianopolis 41:11
77 Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic 42:57
78 Pablo Martin Sappia (Uru) Estudiantes El Colla 43:45
79 Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil 45:30
80 Juan Pablo Rafler (Arg) Acme-Colner 46:01
81 Alvaro Suarez (Uru) C.C. Maroñas 46:49
82 Daniel Soeiro (Bra) Funvic 47:10
83 Ignacio Olivera (Uru) C.C. Amanecer 48:34
84 Zelmar Chiechi (Uru) Pedal Carmelo 48:37
85 Richard Mechelk (Uru) Arco Iris 50:45
86 Mario Sasso (Uru) C.C. Dolores 50:50
87 Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores 51:01
88 Juan Jose Branco (Uru) C.C. Maroñas 52:44
89 Miguel Cono Barrios (Uru) C.C. Palmirense 53:11
90 Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil 54:22
91 Esteban Nolla (Uru) Estudiantes El Colla 56:03
92 Alexis Mengen (Uru) Estudiantes El Colla 56:29
93 Wiston Terragona (Uru) C.C. Maroñas 58:20
94 Bart Banach (Pol) MROZ Activejet 59:04
95 Diego E. Bentancourt (Uru) C.C. Maroñas 1:10:11
96 Luis Alberto Callero (Uru) Pedal Carmelo 1:18:01
97 Alberto Cesar Cuitiño (Uru) Pedal Carmelo 1:23:13
98 Marcos L. Vidueiro (Cub) Selección Cuba 1:32:51
99 Juan Chavez (Uru) Arco Iris 1:55:46
 
Team GC
1 Kelly Benefits Strategie 122:10:18
2 Alas Rojas Santa Lucia 122:10:24
3 Villa Teresa 122:14:10
4 Funvic 122:17:00
5 Porongos De Flores 122:30:49
6 Cruz Del Sur 122:31:07
7 Dukla Trencin Slovakia 122:32:07
8 C.C. Amanecer 122:33:31
9 Avai De Florianopolis 122:34:19
10 C.C. Dolores 122:38:51
11 MROZ Activejet 122:40:38
12 CC Fenix 122:43:24
13 Spidertech p/b Planet Energy 122:43:56
14 Selección Cuba 122:51:45
15 Acme-Colner 123:01:00
16 Aerocat USA 123:07:16
17 CC Olimpico Juvenil 124:09:54
18 C.C. Maroñas 124:15:07
19 Estudiantes El Colla 124:32:30
20 Pedal Carmelo 124:39:02
21 Arco Iris 125:26:38

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login