Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

April 5/10 17:58 pm - Vuelta Ciclista al Pais Vasco: Stage 1


Posted by Editoress on 04/5/10
 

OFFICIAL results for the first stage in Spain. Please note that some websites are reporting that Oscar Freire was relegated, these are the official results as posted on both the race website and the UCI.

 

Stage 1: Zierbena to Zierbena, 152 Kms
1 Alejandro Valverde Belmonte (Esp) Caisse d'Epargne 3:57:58
2 Oscar Freire (Esp) Rabobank
3 Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux
4 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Transitions
5 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha
6 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto
7 Rigoberto Uran Uran (Col) Caisse d'Epargne
8 Haimar Zubeldia (Esp) Team Radioshack
9 Daniel Martin (Irl) Garmin - Transitions
10 Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Euskaltel - Euskadi
11 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
12 Ben Hermans (Bel) Team Radioshack
13 Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank
14 Joaquin Rodriguez (Esp) Team Katusha
15 Jean-Christophe Peraud (Fra) Omega Pharma-Lotto
16 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team HTC - Columbia
17 Kevin Seeldraeyers (Bel) Quick Step
18 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini
19 Robert Gesink (Ned) Rabobank
20 Marco Pinotti (Ita) Team HTC - Columbia
21 Dries Devenyns (Bel) Quick Step
22 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo
23 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank
24 Christopher Horner (USA) Team Radioshack all s.t.
25 Laurent Didier (Lux) Team Saxo Bank 1:39
26 Sylvain Calzati (Fra) Sky Professional Cycling Team
27 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
28 Ivan Velasco (Esp) Euskaltel - Euskadi
29 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Doimo
30 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini
31 Juan Jose Oroz Ugalde (Esp) Euskaltel - Euskadi
32 Dario Cataldo (Ita) Quick Step
33 David Loosli (Sui) Lampre-Farnese Vini
34 Paul Martens (Ger) Rabobank
35 David Lopez Garcia (Esp) Caisse d'Epargne
36 Paolo Tiralongo (Ita) Astana
37 Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto
38 Samuel Sanchez (Esp) Euskaltel - Euskadi
39 Eros Capecchi (Ita) Footon-Servetto
40 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
41 Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha
42 Peter Velits (Svk) Team HTC - Columbia
43 Bradley Wiggins (GBr) Sky Professional Cycling Team
44 David Arroyo (Esp) Caisse d'Epargne
45 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
46 Thomas Lövkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team
47 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux all s.t.
48 Christian Knees (Ger) Team Milram 2:40
49 Matthias Brandle (Aut) Footon-Servetto
50 Manuel Vazquez Hueso (Esp) Andalucia - Cajasur
51 Marcos Garcia (Esp) Xacobeo Galicia
52 Dominik Nerz (Ger) Team Milram
53 Alexandr Pliuschin (Mda) Team Katusha
54 Javier Moreno (Esp) Andalucia - Cajasur
55 Serafin Martinez (Esp) Xacobeo Galicia
56 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
57 Alberto Benitez (Esp) Footon-Servetto
58 Peter Stetina (USA) Garmin - Transitions
59 David Garcia (Esp) Xacobeo Galicia
60 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram
61 Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Doimo
62 Stephen Cummings (GBr) Sky Professional Cycling Team
63 Andrey Zeits (Kaz) Astana
64 Juan Manuel Garate (Esp) Rabobank
65 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
66 Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale
67 Bram Tankink (Ned) Rabobank
68 Andreas Klöden (Ger) Team Radioshack
69 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
70 Simone Ponzi (Ita) Lampre-Farnese Vini
71 J. Angel Gomez Marchante (Esp) Andalucia - Cajasur
72 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
73 Antonio Piedra (Esp) Andalucia - Cajasur
74 Egoi Martinez (Esp) Euskaltel - Euskadi
75 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
76 Ruben Perez (Esp) Euskaltel - Euskadi
77 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre-Farnese Vini
78 Rafael Valls (Esp) Footon-Servetto
79 Ezequiel Mosquera (Esp) Xacobeo Galicia
80 Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne
81 Fredrik Kessiakoff (Swe) Garmin - Transitions
82 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana
83 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
84 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas-Doimo
85 Brian Vandborg (Den) Liquigas-Doimo
86 Michael Albasini (Sui) Team HTC - Columbia
87 Maxime Monfort (Bel) Team HTC - Columbia
88 Xabier Zandio (Esp) Caisse d'Epargne
89 Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux
90 Pierre Cazaux (Fra) Française Des Jeux all s.t.
91 Matthew Busche (USA) Team Radioshack 6:06
92 Iban Mayoz (Esp) Footon-Servetto
93 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step
94 Daniel Navarro (Esp) Astana all s.t.
95 Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux 6:56
96 Sergio Paulinho (Por) Team Radioshack
97 David De La Fuente (Esp) Astana
98 Kjell Carlström (Fin) Sky Professional Cycling Team
99 Wesley Sulzberger (Aus) Française Des Jeux
100 Manuel Calvente (Esp) Andalucia - Cajasur
101 Francisco Perez (Esp) Caisse d'Epargne
102 Markus Fothen (Ger) Team Milram
103 Jérôme Pineau (Fra) Quick Step all s.t.
104 David Lelay (Fra) AG2R La Mondiale 8:33
105 Delio Fernandez (Esp) Xacobeo Galicia
106 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
107 Maxim Gourov (Kaz) Astana all s.t.
108 Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 9:08
109 Jurgen Van Goolen (Bel) Omega Pharma-Lotto
110 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Farnese Vini
111 Juan Javier Estrada (Esp) Andalucia - Cajasur
112 Javier Ramirez (Esp) Andalucia - Cajasur
113 Aitor Perez Arrieta (Esp) Footon-Servetto
114 Gustavo Cesar (Esp) Xacobeo Galicia
115 Amets Txurruka (Esp) Euskaltel - Euskadi
116 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank
117 Christophe Brandt (Bel) Omega Pharma-Lotto
118 Biel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
119 Gianni Meersman (Bel) Française Des Jeux
120 Oliver Zaugg (Sui) Liquigas-Doimo
121 Fuyu Li (Chn) Team Radioshack
122 Matthias Russ (Ger) Team Milram
123 Marco Marzano (Ita) Lampre-Farnese Vini
124 Matteo Bono (Ita) Lampre-Farnese Vini
125 Marzio Bruseghin (Ita) Caisse d'Epargne
126 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
127 Bolat Raimbekov (Kaz) Astana
128 Simon Gerrans (Aus) Sky Professional Cycling Team
129 Ben Swift (GBr) Sky Professional Cycling Team
130 Ivan Rovny (Rus) Team Radioshack
131 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram
132 Christian Meier (Can) Garmin - Transitions
133 Charles Wegelius (GBr) Omega Pharma-Lotto
134 Matthew Lloyd (Aus) Omega Pharma-Lotto
135 Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
136 Davide Malacarne (Ita) Quick Step
137 Thomas Peterson (USA) Garmin - Transitions
138 Michael Rogers (Aus) Team HTC - Columbia
139 Bauke Mollema (Ned) Rabobank
140 David Zabriskie (USA) Garmin - Transitions
141 Addy Engels (Ned) Quick Step
142 Alan Perez (Esp) Euskaltel - Euskadi all s.t.
143 Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank 9:59
144 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank
145 Trent Lowe (Aus) Garmin - Transitions
146 Rasmus Guldhammer (Den) Team HTC - Columbia
147 Francesco Reda (Ita) Quick Step
148 Davide Vigano (Bel) Sky Professional Cycling Team
149 Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Doimo
150 Sergio Carrasco (Esp) Andalucia - Cajasur
151 Rodrigo Garcia (Esp) Xacobeo Galicia
152 José Luis Arrieta (Esp) AG2R La Mondiale
153 Artur Gajek (Ger) Team Milram all s.t.
154 Gonzalo Rabunal (Esp) Xacobeo Galicia 15:25
155 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas-Doimo
156 Sergey Renev (Kaz) Astana both s.t.
157 Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto 16:17
158 Martin Pedersen (Den) Footon-Servetto
159 Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto both s.t.
 
Sprint GC
1 Christian Meier (Can) Garmin - Transitions 11pts
2 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 8
3 Sergio Carrasco (Esp) Andalucia - Cajasur 2
4 Gonzalo Rabunal (Esp) Xacobeo Galicia 2
5 Martin Pedersen (Den) Footon-Servetto 1

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login