Posted by Editoress on 04/29/10
Results from the 5th stage of Le Tour de Bretagne Cycliste - Trophée des Granitiers in France.
Stage 5: Mauron to leHuelgoat, 176.3 km | |
1 John Degenkolb (Ger) Thüringer Energie Team | 4:14:19 |
2 Arkimed Arguelyes Rodriges (Rus) Itera - Katusha | |
3 Florian Morizot (Fra) Big Mat - Auber 93 | |
4 Mathieu Claude (Fra) Bbox Bouygues Telecom | |
5 Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof | all s.t. |
6 Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | 0:06 |
7 Rudy Lesschaeve (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | |
8 Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal | |
9 Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal | |
10 Benoit Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole | |
11 Jetse Bol (Ned) Rabobank | |
12 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefit Strategies | |
13 Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole | |
14 Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | |
15 Jonathan Mcevoy (GBr) British National Team | |
16 Jarl Salomein (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | |
17 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller | |
18 Saïd Haddou (Fra) Bbox Bouygues Telecom | |
19 Arnaud Courteille (Fra) U.C. Nantes Atlantique | |
20 Sam Bennett (Irl) V.C. La Pomme Marseille | |
21 Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | |
22 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal | |
23 Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Metropole | |
24 Ian Bibby (GBr) British National Team | |
25 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole | |
26 Alexander Wetterhall (Swe) Team Sprocket | |
27 Franck Bouyer (Fra) Bbox Bouygues Telecom | |
28 Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Bianchi | |
29 Kenny Terweduwe (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | |
30 Arnaud Molmy (Fra) Roubaix Lille Metropole | |
31 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole | |
32 Peter Williams (GBr) British National Team | |
33 Sven Vandousselaere (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | |
34 Julien Guay (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | |
35 Jelle Wallays (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | |
36 Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom | |
37 Guillaume Dessibourg (Sui) Atlas Personal | |
38 Niklas Gustavsson (Swe) Team Sprocket | |
39 Sylvain Cheval (Fra) Selection De Bretagne | |
40 Nicolas Vogondy (Fra) Bbox Bouygues Telecom | |
41 Pieter Serry (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | |
42 Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93 | |
43 Julien Vermote (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | |
44 Armindo Fonseca (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | |
45 Sergey Rudaskov (Rus) Itera - Katusha | |
46 Johan Le Bon (Fra) Bretagne - Schuller | |
47 Gwenaël Teillet (Fra) U.C. Nantes Atlantique | |
48 Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne - Schuller | |
49 David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies | |
50 Christer Rake (Nor) Joker Bianchi | |
51 Klaas Sys (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | |
52 Julien Mazet (Fra) Big Mat - Auber 93 | |
53 Anthony Vignes (Fra) U.C. Nantes Atlantique | |
54 Olivier Grammaire (Fra) S.C.O. Dijon | |
55 Nicolas David (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | |
56 Stanislav Volkov (Rus) Itera - Katusha | |
57 Julien Antomarchi (Fra) V.C. La Pomme Marseille | |
58 Yoann David (Fra) Selection De Bretagne | |
59 Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Bianchi | |
60 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller | |
61 Simon Gouedard (Fra) Selection De Bretagne | |
62 Mathieu Delaroziere (Fra) V.C. La Pomme Marseille | |
63 Sébastien Boire (Fra) S.C.O. Dijon | |
64 Vojtéch Hacecky (Cze) Atlas Personal | |
65 Fabien Schmidt (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | |
66 Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93 | |
67 Yves Mercier (Sui) S.C.O. Dijon | |
68 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof | |
69 Niels Brouzes (Fra) Big Mat - Auber 93 | |
70 Stian Remme (Nor) Joker Bianchi | |
71 Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet EBH Elshof | |
72 Jakob Steigmiller (Ger) Thüringer Energie Team | |
73 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies | |
74 Dmitriy Ignatiev (Rus) Itera - Katusha | |
75 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies | |
76 Martijn Keizer (Ned) Rabobank | all s.t. |
77 Edgaras Kovaliovas (Ltu) V.C. La Pomme Marseille | 0:20 |
78 Quentin Santy (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | |
79 Jonathan Brunel (Fra) V.C. La Pomme Marseille | |
80 Vincent Guezennec (Fra) Selection De Bretagne | |
81 Fabien Sidaner (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | |
82 Yannick Marie (Fra) V.C. La Pomme Marseille | all s.t. |
83 Jack Anderson (Aus) Team Sprocket | 1:44 |
84 Erwan Teguel (Fra) U.C. Nantes Atlantique | 2:07 |
85 Alexis Coulon (Fra) S.C.O. Dijon | 2:07 |
86 Maximilian May (Ger) Thüringer Energie Team | 2:15 |
87 James Sampson (GBr) British National Team | |
88 Philipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team | |
89 Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team | |
90 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank | |
91 Sven Jodts (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | |
92 Laurent Le Gac (Fra) Selection De Bretagne | all s.t. |
93 David Chopin (Fra) Selection De Bretagne | 4:40 |
94 Gael Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller | 7:41 |
95 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet EBH Elshof | 8:03 |
96 Clément Mahe (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | 8:53 |
97 Joeri Adams (Bel) Rabobank | 9:14 |
98 Jeffrey Wiersma (Ned) Van Vliet EBH Elshof | 9:14 |
99 Mathieu Jeannes (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | |
100 Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha | both s.t. |
101 Boy Van Poppel (Ned) Rabobank | 10:36 |
102 Steven De Neef (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | |
103 Horton Tobyn (GBr) Team Sprocket | both s.t. |
104 Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank | 17:37 |
105 Kevin Cherruault (Fra) U.C. Nantes Atlantique | |
106 Sven Nooytens (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | |
107 Alexis Bodiot (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | |
108 Martial Roman (Fra) U.C. Nantes Atlantique | |
109 Mike William (Ger) Thüringer Energie Team | |
110 Benjamin Cantournet (Fra) S.C.O. Dijon | |
111 Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies | |
112 Alexandre Lefief (Fra) S.C.O. Dijon | |
113 Edward Clancy (GBr) British National Team | |
114 Steven Le Hyaric (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | |
115 Andrew Tennant (GBr) British National Team | all s.t. |
DNF Eduardo Gonzalo Ramirez (Esp) Bretagne - Schuller | |
DNF Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha | |
GC | |
1 Jetse Bol (Ned) Rabobank | 15:46:48 |
2 Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof | at 0:14 |
3 Johan Le Bon (Fra) Bretagne - Schuller | 0:20 |
4 Arkimed Arguelyes Rodriges (Rus) Itera - Katusha | 0:27 |
5 Julien Antomarchi (Fra) V.C. La Pomme Marseille | 0:30 |
6 Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom | 0:44 |
7 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller | 0:45 |
8 Niels Brouzes (Fra) Big Mat - Auber 93 | 0:50 |
9 Franck Bouyer (Fra) Bbox Bouygues Telecom | 0:53 |
10 Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Metropole | 1:01 |
11 Benoit Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole | 1:04 |
12 Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93 | 1:11 |
13 John Degenkolb (Ger) Thüringer Energie Team | 1:24 |
14 Florian Morizot (Fra) Big Mat - Auber 93 | 1:26 |
15 Martijn Keizer (Ned) Rabobank | 1:30 |
16 Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal | 1:34 |
17 Vojtéch Hacecky (Cze) Atlas Personal | 1:35 |
18 Julien Vermote (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | 1:46 |
19 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies | 1:47 |
20 Ian Bibby (GBr) British National Team | 1:48 |
21 Alexander Wetterhall (Swe) Team Sprocket | |
22 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefit Strategies | both s.t. |
23 Nicolas Vogondy (Fra) Bbox Bouygues Telecom | 1:53 |
24 Pieter Serry (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | 1:54 |
25 Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | 1:57 |
26 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof | |
27 Gwenaël Teillet (Fra) U.C. Nantes Atlantique | both s.t. |
28 Christer Rake (Nor) Joker Bianchi | 1:59 |
29 Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Bianchi | 2:01 |
30 Dmitriy Ignatiev (Rus) Itera - Katusha | 2:04 |
31 Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal | |
32 Jonathan Mcevoy (GBr) British National Team | 2:05 |
33 Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet EBH Elshof | 2:06 |
34 David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies | 2:07 |
35 Jelle Wallays (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | |
36 Olivier Grammaire (Fra) S.C.O. Dijon | 2:10 |
37 Arnaud Courteille (Fra) U.C. Nantes Atlantique | 2:13 |
38 Guillaume Dessibourg (Sui) Atlas Personal | |
39 Stanislav Volkov (Rus) Itera - Katusha | 2:14 |
40 Anthony Vignes (Fra) U.C. Nantes Atlantique | 2:15 |
41 Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole | 2:16 |
42 Sven Vandousselaere (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | 2:21 |
43 Armindo Fonseca (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | s.t. |
44 Saïd Haddou (Fra) Bbox Bouygues Telecom | 2:22 |
45 Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93 | s.t. |
46 Arnaud Molmy (Fra) Roubaix Lille Metropole | 2:27 |
47 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller | s.t. |
48 Jarl Salomein (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | 2:28 |
49 Klaas Sys (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | s.t. |
50 Kenny Terweduwe (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | 2:30 |
51 Julien Guay (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | 2:31 |
52 Joeri Calleeuw (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | s.t. |
53 Mathieu Claude (Fra) Bbox Bouygues Telecom | 2:34 |
54 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal | s.t. |
55 Yves Mercier (Sui) S.C.O. Dijon | 2:35 |
56 Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | s.t. |
57 Fabien Schmidt (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | 2:39 |
58 Julien Mazet (Fra) Big Mat - Auber 93 | 2:40 |
59 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole | 2:42 |
60 Niklas Gustavsson (Swe) Team Sprocket | s.t. |
61 Sam Bennett (Irl) V.C. La Pomme Marseille | 2:48 |
62 Sébastien Boire (Fra) S.C.O. Dijon | 2:54 |
63 Sylvain Cheval (Fra) Selection De Bretagne | 2:56 |
64 Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne - Schuller | 3:01 |
65 Nicolas David (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | 3:02 |
66 Peter Williams (GBr) British National Team | 3:03 |
67 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies | 3:16 |
68 Rudy Lesschaeve (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | 3:20 |
69 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole | 3:34 |
70 Yoann David (Fra) Selection De Bretagne | 3:49 |
71 Erwan Teguel (Fra) U.C. Nantes Atlantique | 4:13 |
72 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank | 4:32 |
73 Laurent Le Gac (Fra) Selection De Bretagne | 4:36 |
74 Sven Jodts (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | 4:50 |
75 Jack Anderson (Aus) Team Sprocket | 5:02 |
76 Alexis Coulon (Fra) S.C.O. Dijon | 5:12 |
77 Stian Remme (Nor) Joker Bianchi | 6:18 |
78 Jakob Steigmiller (Ger) Thüringer Energie Team | 6:26 |
79 Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Bianchi | 6:36 |
80 Quentin Santy (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | 6:55 |
81 Fabien Sidaner (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | 7:10 |
82 David Chopin (Fra) Selection De Bretagne | 7:36 |
83 Maximilian May (Ger) Thüringer Energie Team | 8:56 |
84 Philipp Klein (Ger) Thüringer Energie Team | 8:58 |
85 Sergey Rudaskov (Rus) Itera - Katusha | 9:30 |
86 Gael Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller | 9:36 |
87 Simon Gouedard (Fra) Selection De Bretagne | 10:04 |
88 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet EBH Elshof | 10:13 |
89 Mathieu Delaroziere (Fra) V.C. La Pomme Marseille | 10:35 |
90 Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team | 10:45 |
91 Vincent Guezennec (Fra) Selection De Bretagne | 10:55 |
92 Joeri Adams (Bel) Rabobank | 11:06 |
93 Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha | 11:30 |
94 James Sampson (GBr) British National Team | 12:13 |
95 Boy Van Poppel (Ned) Rabobank | 12:37 |
96 Jonathan Brunel (Fra) V.C. La Pomme Marseille | 12:48 |
97 Edgaras Kovaliovas (Ltu) V.C. La Pomme Marseille | 12:49 |
98 Yannick Marie (Fra) V.C. La Pomme Marseille | 13:02 |
99 Steven De Neef (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht | 13:19 |
100 Horton Tobyn (GBr) Team Sprocket | 13:30 |
101 Jeffrey Wiersma (Ned) Van Vliet EBH Elshof | 14:26 |
102 Clément Mahe (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | 15:46 |
103 Martial Roman (Fra) U.C. Nantes Atlantique | 18:57 |
104 Mathieu Jeannes (Fra) Cotes D'Armor Marie Morin | 19:28 |
105 Sven Nooytens (Bel) Wielergroep Beveren 2000 | 22:43 |
106 Alexandre Lefief (Fra) S.C.O. Dijon | 23:54 |
107 Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank | 24:03 |
108 Zach Bell (Can) Kelly Benefit Strategies | 24:24 |
109 Kevin Cherruault (Fra) U.C. Nantes Atlantique | 25:40 |
110 Benjamin Cantournet (Fra) S.C.O. Dijon | 26:46 |
111 Steven Le Hyaric (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | 27:52 |
112 Andrew Tennant (GBr) British National Team | 28:35 |
113 Alexis Bodiot (Fra) C.C. Nogent Sur Oise | 29:34 |
114 Edward Clancy (GBr) British National Team | 40:43 |
115 Mike William (Ger) Thüringer Energie Team | 45:03 |
Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top |