Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

May 23/10 10:37 am - Offenburg World Cup: Men's XC results


Posted by Editoress on 05/23/10
 

Full results from today's 3rd World Cup in Offenburg, Germany

 

Absalon

Julien Absalon winning his 4th in a row at the Offenburg World Cup

 

 

Men: 36.8 km
1 Julien Absalon (Fra) Orbea 1:53:36
2 Nino Schurter (Sui) Scott-Swisspower Mtb-Racing at 0:49
3 Jaroslav Kulhavy (Cze) Rubena - Birell - Specialized 1:08
4 Christoph Sauser (Sui) Specialized Factory Racing 1:24
5 Florian Vogel (Sui) Scott-Swisspower Mtb-Racing 1:35
6 Mathias Flückiger * (Sui) Trek World Racing 2:20
7 José Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Team 2:25
8 Ruben Ruzafa Cueto (Esp) Orbea 3:27
9 Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team 3:38
10 Inaki Lejarreta Errasti (Esp) Orbea 3:46
11 Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing 4:29
12 Roel Paulissen (Bel) Cannondale Factory Racing 4:32
13 Stéphane Tempier (Fra) Tx Active Bianchi 4:32
14 Moritz Milatz (Ger) Multivan Merida Biking Team 4:47
15 Geoff Kabush (Can) Team Maxxis-Rocky Mountain 4:56
16 Christoph Soukup (Aut) Merida Biking Team 5:11
17 Alexis Vuillermoz * (Fra) Lapierre International 5:28
18 Jean-Christophe Peraud (Fra) 5:43
19 Lukas Flückiger (Sui) Trek World Racing 5:53
20 Thomas Litscher * (Sui) M.I.G. Team 5:59
21 Nicola Rohrbach (Sui) 6:18
22 Fabian Giger (Sui) Rabobank-Giant Offroad Team 6:19
23 Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team 6:23
24 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet Cycling Team 6:29
25 Martin Gujan (Sui) Cannondale Factory Racing 6:35
26 Henk Jaap Moorlag * (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team 6:42
27 Matous Ulman (Cze) S&H Superior Mtb Team 6:42
28 Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing 7:08
29 Bas Peters (Ned) Team Merida Combee 8:01
30 Umberto Corti (Ita) Team Cbe Tecnoimpianti A.S.D. 8:08
31 Ivan Alvarez Gutierrez (Esp) Giant Italia Team 8:10
32 Jan Skarnitzl (Cze) Giant 8:18
33 Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team 8:21
34 Filip Eberl (Cze) 8:22
35 Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) Team New Cycling 8:23
36 Johnny Cattaneo (Ita) 8:25
37 Lukas Kaufmann (Sui) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team 8:27
38 Martin Fanger * (Sui) Giant Swiss Team 8:27
39 Karl Markt (Aut) Felt Oetztal X-Bionic Team 8:39
40 Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru-Gary Fisher 8:52
41 Liam Killeen (GBr) British National Team 9:00
42 Sergji Rysenko (Ukr) Isd Cycling Team 9:15
43 Patrik Gallati * (Sui) Scott-Swisspower Mtb-Racing 9:26
44 Robert Mennen (Ger) Topeak Ergon Racing Team 9:29
45 Giuseppe Lamastra (Ita) Hard Rock Frw A.S.D. 9:34
46 Pascal Meyer * (Sui) M.I.G. Team 9:40
47 Cédric Ravanel (Fra) Lapierre International 9:48
48 Balz Weber (Sui) 10:03
49 Jelmer Jubbega * (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team 10:13
50 Andrea Tiberi (Ita) Surfing Shop 10:19
51 Magnus Darvell (Swe) 10:20
52 Tony Longo (Ita) Team Full-Dynamix 10:20
53 Bjorn Brems (Bel) G-Skin-Deforche Mtb Racing Team 10:26
54 Rubens Valeriano (Bra) 10:34
55 Frank Schotman (Ned) Stappenbelt Specialized Mtb Team 10:39
56 Christof Bischof (Sui) 10:55
57 Maxim Gogolev (Rus) 11:01
58 Cristian Cominelli * (Ita) Tx Active Bianchi 11:07
59 David Joao Serralheiro Rosa (Por) 11:11
60 Todd Wells (USA) Specialized Factory Racing 11:12
61 Anders Hovdenes (Nor) Team United Bakeries, Hoydahl Mtb Racing 11:21
62 François Bailly Maitre (Fra) Scott Les Saisies 11:45
63 Alban Lakata (Aut) Topeak Ergon Racing Team 11:57
64 Andras Parti (Hun) 12:03
65 Lachlan Norris (Aus) 12:05
66 Derek Zandstra (Can) 3Rox Racing 12:14
67 Robert Gehbauer (Aut) 12:20
68 Hannes Metzler (Aut) Muskelkater Genesis Team 12:23
69 Niels Wubben * (Ned) Team Merida Combee 12:31
70 Marcus Schulte-Luenzum * (Ger) M.I.G. Team 12:31
71 Kohei Yamamoto (Jpn) 12:43
72 Marcel Wildhaber (Sui) Scott-Swisspower Mtb-Racing 12:53
73 Stefan Sahm (Ger) Team Bulls 13:14
74 Fabian Strecker * (Ger) 13:41
75 Samuel Schultz (USA) Subaru-Gary Fisher 13:51
76 Catriel Andres Soto (Arg) Infotre - Leecougan 14:01
77 Jiri Hudecek (Cze) 14:53
78 Samuele Porro * (Ita) 15:18
79 Irjan Luttenberg * (Ned) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team 16:07
80 Fabien Canal * (Fra) Keops Itwo 16:27
81 Sebastian Szraucner (Ger) 16:48
82 Maxime Marotte (Fra) Bh-Suntour 16:53
83 Alexander Gehbauer * (Aut) 17:50
84 Jimmy Tielens (Bel) Team Saeco -1 LAP
85 Marco Minnaard * (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team -1 LAP
86 Jérémy Huguenin * (Sui) Giant Swiss Team -2 LAPS
87 Erik Groen * (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team -2 LAPS
88 Matthias Stirnemann * (Sui) -2 LAPS
89 Olof Jonsson * (Swe) -2 LAPS
90 Alexis Chenevier * (Fra) Scott Les Saisies -2 LAPS
91 Thomas Lapeyrie * (Fra) Scott Les Saisies -2 LAPS
92 Thibaut Bellanger * (Fra) -2 LAPS
93 Ricardo Paulo Reis Marinheiro * (Por) Tx Active Bianchi -2 LAPS
94 Gilles Sarrazin * (Fra) -2 LAPS
95 Benjamin Buchi * (Sui) -2 LAPS
96 Mattias Nilsson * (Swe) -2 LAPS
97 Felix Euteneuer * (Ger) -2 LAPS
98 Olaf Rochow (Ger) -2 LAPS
99 Reto Indergand * (Sui) Frm Tg Zentralschweiz -2 LAPS
100 Severin Disch * (Sui) Giant Swiss Team -2 LAPS
101 Martin Gluth * (Ger) -2 LAPS
102 Oleksandr Gerashchenko (Ukr) Isd Cycling Team -2 LAPS
103 Yader Zoli (Ita) Surfing Shop -2 LAPS
104 Rene Tann (Ger) -2 LAPS
105 Daniel Mcconnell (Aus) Torq Performance Nutrition -2 LAPS
106 Anton Gogolev (Rus) -2 LAPS
107 Marc Colom (Fra) -2 LAPS
108 Frank Beemer (Ned) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team -2 LAPS
109 Martino Fruet (Ita) L'arcobaleno Carraro Team -2 LAPS
110 Shlomi Haimy * (Isr) Infotre - Leecougan -2 LAPS
111 Gerhard Kerschbaumer * (Ita) -2 LAPS
112 Ludovic Dubau (Fra) Team New Cycling -2 LAPS
113 Sherman Paiva * (Bra) -2 LAPS
114 Michael Broderick (USA) -2 LAPS
115 Tim Wynants (Bel) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team -2 LAPS
116 Edivando De Souza Cruz (Bra) -2 LAPS
117 Marcel Fleschhut * (Ger) -2 LAPS
118 Eddie Andres Rendon (Col) -2 LAPS
119 Cristobal Silva Ibaceta (Chi) -2 LAPS
120 Adrian Brzozka (Pol) Jbg-2 Professional Mtb Team -2 LAPS
121 Kornel Osicki * (Pol) Jbg-2 Professional Mtb Team -2 LAPS
122 Marzio Deho (Ita) -2 LAPS
123 Torsten Marx (Ger) -2 LAPS
124 Marc Bassingthwaighte (Nam) -2 LAPS
125 Silvio Bundi (Sui) -2 LAPS
126 Sepp Freiburghaus (Sui) Thoemus Racing Team -2 LAPS
127 Martin Loo * (Est) Infotre - Leecougan -2 LAPS
128 Periklis Ilias (Gre) Isd Cycling Team -2 LAPS
129 Andrew Blair (Aus) Torq Performance Nutrition -2 LAPS
130 Nicolas Jeantet * (Ita) Isd Cycling Team -2 LAPS
131 Zsolt Juhasz * (Hun) Euro One-Cube Mtb Team -2 LAPS
132 Manfred Reis * (Ger) Felt Oetztal X-Bionic Team -2 LAPS
133 Mattias Wengelin * (Swe) Team Firebike-Droessiger -2 LAPS
134 Markus Bauer * (Ger) -2 LAPS
135 Christopher Maletz (Ger) -2 LAPS
136 Dmytro Titarenko * (Ukr) Isd Cycling Team -2 LAPS
137 David Miguel Costa Rodrigues * (Por) Infotre - Leecougan -3 LAPS
138 Jhon Jairo Botero Salazar (Col) -3 LAPS
139 Ruben Scheire * (Bel) Team Saeco -3 LAPS
140 Tobias Ludvigsson * (Swe) -3 LAPS
141 Luca Braidot * (Ita) -3 LAPS
142 Titouan Perrin Ganier * (Fra) -3 LAPS
143 Mirco Widmer * (Sui) Giant Swiss Team -3 LAPS
144 Tad Elliott * (USA) -3 LAPS
145 Valentin Fiderer * (Ger) -3 LAPS
146 Markus Preiss * (Aut) -3 LAPS
147 Marcus Nicolai * (Ger) -3 LAPS
148 Hugo Drechou * (Fra) -3 LAPS
149 Marc Stutzmann * (Sui) -3 LAPS
150 Simon Stiebjahn * (Ger) -3 LAPS
151 Ricardo Pscheidt (Bra) -3 LAPS
152 Joris Massaer (Bel) G-Skin-Deforche Mtb Racing Team -3 LAPS
153 Mykhaylo Batsutsa * (Ukr) Isd Cycling Team -3 LAPS
154 Marco Schätzing (Ger) Team Firebike-Droessiger -3 LAPS
155 Daniel Geismayr * (Aut) -3 LAPS
156 Ivan Smirnov * (Rus) -3 LAPS
157 Lee Williams (GBr) -3 LAPS
158 Ondrej Cink * (Cze) Merida Biking Team -3 LAPS
159 Pierre Lebreton (Fra) Bh-Suntour -3 LAPS
160 Freddy Betremieux * (Fra) -3 LAPS
161 Sergey Nikolaev * (Rus) -3 LAPS
162 Evgeny Nikolaev (Rus) -3 LAPS
163 Artem Orlov (Rus) -3 LAPS
164 Martin Haring (Svk) -3 LAPS
165 Oleksandr Kachanov * (Ukr) -3 LAPS
166 Matej Nepustil * (Cze) Merida Biking Team -3 LAPS
167 Diego Rosa * (Ita) Giant Italia Team -3 LAPS
168 Anders Ljungberg (Swe) Team Firebike-Droessiger -3 LAPS
169 Ethan Gilmour * (USA) -3 LAPS
170 Stephen Ettinger * (USA) -3 LAPS
171 Mario Luis Miranda Costa * (Por) -3 LAPS
172 Tim Lemmers * (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team -3 LAPS
173 Jakub Magnusek * (Cze) S&H Superior Mtb Team -3 LAPS
174 Henrique Avancini * (Bra) Isd Cycling Team -3 LAPS
175 Daniel Eymann * (Sui) Thoemus Racing Team -3 LAPS
176 Tim Dunford (GBr) Torq Performance Nutrition -3 LAPS
177 Anthony O'boyle (GBr) Torq Performance Nutrition -3 LAPS
178 Manfred Zöger * (Aut) -3 LAPS
179 Giancarlo Sax * (Sui) Thoemus Racing Team -3 LAPS
180 Sebastian Batchelor * (GBr) Infotre - Leecougan -5 LAPS
181 Travis Livermon * (USA) -5 LAPS
182 Thomas Decugis * (Fra) -5 LAPS
183 Michele Casagrande (Ita) Elettroveneta-Corratec -5 LAPS
184 Tristan Cowie * (USA) -5 LAPS
185 Marco Arnold * (Sui) Giant Swiss Team -5 LAPS
186 Ben Thomas * (GBr) Torq Performance Nutrition -5 LAPS
187 Dror Pekatch (Isr) Subaru-Gary Fisher -5 LAPS
188 Timofei Ivanov * (Rus) -5 LAPS
189 Amotz Nehoray * (Isr) -5 LAPS
190 Gabor Bogar (Hun) Euro One-Cube Mtb Team -5 LAPS
191 Volodymyr Zinovkin * (Ukr) Isd Cycling Team -5 LAPS
192 Russell Finsterwald * (USA) Subaru-Gary Fisher -5 LAPS
193 Amaury Gernez Aurenge * (Fra) Keops Itwo -5 LAPS
194 Mitch Hoke * (USA) -5 LAPS
195 Rob Vangenechten * (Bel) Team Saeco -5 LAPS
196 Matthias Rupp * (Sui) Scott-Swisspower Mtb-Racing -5 LAPS
197 Mark Csielka * (Hun) Euro One-Cube Mtb Team -5 LAPS
198 Matthias Waldhart * (Aut) -5 LAPS
199 Andras Szatmary * (Hun) Euro One-Cube Mtb Team -5 LAPS
DNS Ralph Näf (Sui) Multivan Merida Biking Team  
DNF Burry Stander (RSA) Specialized Factory Racing  
DNF Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Trek-Lorca Taller Del Tiempo  
DNF Carlos Coloma Nicolas (Esp) Msc Bikes  
DNF Marek Konwa * (Pol) Elettroveneta-Corratec  
DNF Oliver Beckingsale (GBr) Giant Factory Team  
DNF Jelmer Pietersma (Ned) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team  
DNF Jiri Novak (Cze)  
DNF Tiago Jorge Oliveira Ferreira * (Por)  
DNF Paul Van Der Ploeg * (Aus) Felt Oetztal X-Bionic Team  
DNS Robbie Squire * (USA)  
DNF Milan Spesny (Cze) S&H Superior Mtb Team  
DNF Guillaume Vinit (Fra) Bh-Suntour  
DNF Pavel Boudny (Cze)  
DNF Alexey Medvedev (Rus) Elettroveneta-Corratec  
DNF Fabio Hernando Castaneda Monsalve (Col) Infotre - Leecougan  
DNF David Fletcher * (GBr)  
DNF Francois Theron * (RSA)  
DNF Philip Buys * (RSA)  
DNF Kristian Hynek (Cze) S&H Superior Mtb Team  
DNF Gerald Burgsteiner (Aut)  
DNF Andy Eyring * (Ger)  
DNF Wolfgang Krenn (Aut) Muskelkater Genesis Team  
DNF Tim Bohme (Ger) Team Bulls  
DNF Alexander Blomqvist * (Swe)  
DNF Jonas De Backer * (Bel) Team Saeco  
DNF Ivan Rybarik (Cze) Merida Biking Team  
DNF Patrick Tresch (Sui)  
DNF Simon Seehofer * (Aut)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login