Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

May 24/10 9:58 am - Niagara Classic: Afternoon results and photos UPDATED


Posted by Editoress on 05/24/10
 

Results from the afternoon races at the Niagara Classic, presented by St. Catharines Cycling Club

Ontario Cup #2 in the town of Pelham Ontario

 

Photos from the Elite men's RR by Jon Safka, cyclingphotos.ca

 Photos part 2

 

podium

 

Elite 1/2 Women, 61.5 km (Average Speed 34.4 km/h)
1 Heather Logan-Sprenger (Colavita/ Baci Women’s Cycling - RWE.1 ) 1:47:21
2 Carrie Cartmill (Team Nanoblur-Gears - RWE.1 ) at 0:07
3 Cheryl Rondeau (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RWE.2 ) s.t.
4 Denise Ramsden (Team Kenda - RWE.1 ) 0:11
5 Melissa Bunn (Stevens Racing P/B The Cyclery - RWE.1 ) 0:14
6 Paolina Allan (Newmarket Eagles Cycling Club - RWE.2 ) 0:17
7 Krystal Jeffs (Team Nanoblur-Gears - RWE.1 ) 0:36
8 Rachel O`Reilly (Stevens Racing P/B The Cyclery - RWE.1 ) 2:07
9 Krista Ruby (La Bicicletta Elite Team - RWE.2 ) 2:17
10 NATALIE Stoll (Mvp Health Care - RWE.2 ) 2:21
11 Suzie Brown (P-K Express/ Hnz Strategy - RWE.2 ) 2:30
12 Leigh Hobson (Team Nanoblur-Gears - RWE.1 ) 5:21
13 Anne Guzman (Team Nanoblur-Gears - RWE.1 ) s.t.
14 Sigrid Ziegler (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RWE.1 ) 8:32
15 Stephanie Bester (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RWE.2 ) 8:36
16 Aimee Allen (Maple Leaf Cycling Club - RWE.1 ) 8:36
17 Katie Spittlehouse (Team Nanoblur-Gears - RWE.2 ) 11:17
18 Amy Biskaborn (Team Tvc/Village Cycle London - RWE.2 ) 15:53
19 Emily Mckenzie-Picot (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RWE.2 ) 21:52
DNF Merrill Collins (La Bicicletta Elite Team - RWE.1)
DNF Sarah Mckenzie-Picot (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RWE.2)
DNS Christiane Knobbe (7thgroove/Re:Form Body Clinic - RWE.1)
NP Kaitlin Michener (Team Nanoblur-Gears - RWE.1)
 
Elite 1/2 Men, 123 km (Average Speed 38.4 km/h)
1 Ryan Roth (Spidertech Powered By Planet E - RME.1 ) 3:12:00
2 Ryan Aitcheson (Jet Fuel Coffee - RMU23.1 ) at 0:07
3 Charlie Bryer (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RMU23.1 ) 0:20
4 Andrew Bradbury (Darkhorse Flyers - RME.1 ) 0:28
5 Justin Steeds (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RME.1 ) 0:31
6 Kevin Black (Independent - RME.2 ) 0:46
7 Jamie Smith (La Bicicletta Elite Team - RME.2 ) 0:51
8 Jan Zak (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RMU23.1 ) 1:00
9 Jamie Riggs (Garneau-Club Chaussures- Ogilv - RMU23.1 ) 1:05
10 Darko Ficko (La Bicicletta Elite Team - RME.1 ) 1:16
11 Kevin Davis (Wheels Of Bloor - RME.1 ) 1:22
12 Jeff Zygo (Mvp Healtchcare Cycling - RME.1 ) 1:30
13 Peter Morse (Jet Fuel Coffee - RME.1 ) 1:36
14 James Larmer (Darkhorse Flyers - RME.1 ) 1:36
15 Ed Veal (La Bicicletta Elite Team - RME.1 ) 1:43
16 Rob Rice (Sudbury Cycling Club - RME.1 ) 1:43
17 Wayne Bray (Mvp Health Care - RME.2 ) 1:47
18 Derrek Ivey (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RME.1 ) s.t.
19 Mark Walters (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RME.1 ) 1:58
20 Nathan Chown (Handlebars Cycling Company - RME.1 ) 2:06
21 Michael Mitchnick (La Bicicletta Elite Team - RMU23.1 ) 2:08
22 Chris Gruber (Independent - RME.1 ) 2:15
23 Kevin Hazzard (Jet Fuel Coffee - RMU23.1 ) 9:01
24 Isaac Smith (Darkhorse Flyers - RME.1 ) 9:56
25 Alex Cataford (Rocky Mountain- Cibc Wood Gund - RMU23.2 ) 12:21
26 Kyle Fry (Peterborough Cycling Club - RMU23.1 ) 15:21
OTL David Grose (Bikesports Racing Team - RMU23.2 ) 26:29
PUL Dave Byer (Jet Fuel Coffee - RME.1)
PUL Graham Shrive (Nine2fivepro.Com Cycling Team - RME.2)
PUL Jerome Samson (Sweet Pete's - RME.2)
PUL Colin Reinholt (La Bicicletta Elite Team - RME.1)
DNF Andrew Lees (Nine2fivepro.Com Cycling Team - RME.1)
DNF Ryan Phelps (Nine2fivepro.Com Cycling Team - RME.2)
DNF Mathis Michael (Axa Equitable/Crca - RME.1)
DNF Jason Valenti (Brampton Cycling Club - RME.1)
DNF Vince De Jong (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMU23.2)
DNF Andrew Lattimore (Garneau-Club Chaussures- Ogilv - RMU23.1)
DNF Evan Mundy (Garneau-Club Chaussures- Ogilv - RMU23.1)
DNF Devon Novakowski (Garneau-Club Chaussures- Ogilv - RMU23.1)
DNF Jeffery Schiller (Garneau-Club Chaussures- Ogilv - RME.1)
DNF Christopher Bradbury (Darkhorse Flyers - RMU23.2)
DQ Todd Scheske (Mvp Health Care - RME.1)
DQ Stacy Wall (Independent - RME.2)
DQ Kevin Massicotte (Rocky Mountain- Cibc Wood Gund - RMU23.2)
DQ Jordan Cheyne (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RMU23.1)
NP Chris Freeland (Jet Fuel Coffee - RME.1)
NP Marco Li (Darkhorse Flyers - RME.2)
NP John Stewart (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RME.2)
 
Junior Men, 73.8 km (Average Speed 36.7 km/h)
1 Chris Balestrini (Reynold Cycle - RMJ ) 2:00:44
2 Brandon Spencer (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RMJ ) at 0:10
3 Gabriel Charlton (Black Tooth Grin Bike Club - RMJ ) 0:16
4 Kyle Rupay (La Bicicletta Elite Team - RMJ ) s.t.
5 Jamie Banks (Cyclepath Oakville - RMJ ) 0:32
6 Ben Andrew (Maple Leaf Cycling Club - RMJ )
7 Patrick Mcginley (Invita - Fcv - RMJ ) both s.t.
8 Mason Costa (Sepp's Cycling Team - RMJ ) 1:01
9 Brian Trafford (Ottawa Bicycle Club - RMJ ) 4:10
10 David Campbell (Invita - Fcv - RMJ ) 8:56
11 Justin Zottl (La Bicicletta Elite Team - RMJ ) 9:17
12 Jason King (Invita - Fcv - RMJ ) 11:16
13 Brendan Cubello (Esteemtraining.Com - RMJ ) 14:48
14 Ryan Humphries (Esteemtraining.Com - RMJ ) s.t.
15 Jordan Kremblewski (Darkhorse Flyers - RMJ ) 14:56
16 Woody Marrouch (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMJ ) 15:03
DNF Alex Gibson (Esteemtraining.Com - RMJ)
DNS John Carden (Invita - Fcv - RMJ)
NP Alexander Getler (Above Threshold - RMJ)
 
Master 1 Men, 98.4 km (Average Speed 37.0 km/h)
1 Blair Purvis (Neworld Cycle - RMMA.1 ) 2:39:47
2 Jason Vincze (Sound Solutions - RMMA.1 ) at s.t.
3 Matthias Schmidt (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMA.1 ) 0:05
4 Greg Cavanagh (Wheels Of Bloor - RMMB.1 ) s.t.
5 Bruce Bird (Wheels Of Bloor - RMMB.1 ) 0:09
6 Ken Ng (La Bicicletta Elite Team - RMMA.1 ) 0:12
7 Robert D`Amico (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.1 )
8 Mike Mckee (Aquila/Racer Sportif/Mattamy H - RMMA.1 )
9 Don Zuck (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMC.1 )
10 Jeff Douglas (Chain Reaction - RMMA.1 )
11 Ian J. Scott (Wheels Of Bloor - RMMB.1 )
12 Andrew Stewart (Enduro Sport Pfr By Powerwatts - RMMB.1 ) all s.t.
13 Jeff Weber (Sound Solutions - RMMA.1 ) 0:19
14 Shawn Staff (Wheels Of Bloor - RMMB.1 )
15 Demetre Kalkounis (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMA.1 )
16 Stephen Eastwood (Bikezone Racing - RMMB.1 )
17 Tony Abramavicius (Wheels Of Bloor - RMMC.1 ) all s.t.
18 Gary Serra (Bikezone Racing - RMMA.1 ) 0:24
19 Peter Mogg (The Hub Race Team - RMMA.1 )
20 Carmine Caravaggio (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.1 )
21 Scott Coulas (Enduro Sport Pfr By Powerwatts - RMMB.1 )
22 Ilija Petrovski (Above Threshold - RMMB.1 ) all s.t.
23 Dan Staffo (Handlebars Cc - RMMA.1 ) 0:31
24 Wieslaw Matuszczak (Aquila/Racer Sportif/Mattamy H - RMMB.1 ) s.t.
25 Steven Smith (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMMB.1 ) 0:34
26 Peter Kofman (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMMC.1 ) 0:37
27 Miguel Novo (D'ornellas Racing Team - RMMB.1 ) s.t.
28 Cary Moretti (Enduro Sport Pfr By Powerwatts - RMMB.1 ) 0:42
29 Gregory T. Cushing (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.1 )
30 Doug Blades (Mbrc.Org - Gears - RMMB.1 ) both s.t.
31 Paul Greene (Chain Reaction - RMMB.1 ) 0:54
32 Philip Cates (Lapdogs Cycling Club - RMMA.1 ) s.t.
33 Geoff Banner (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMC.1 ) 0:59
34 Leo St. Germain (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMMC.1 ) s.t.
35 Jonathan Wilby (Independent - RMMA.1 ) 1:09
36 Ed Renkema (D'ornellas Racing Team - RMMB.1 ) 1:11
37 Eduardo Maset (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.1 ) 1:27
38 Bruce Krip (Wheels Of Bloor - RMMB.1 ) s.t.
39 Kieran Maxwell (Chain Reaction - RMMB.1 ) 1:57
40 Rhys Spencer (Enduro Sport Pfr By Powerwatts - RMMA.1 ) s.t.
41 Carlos Debarros (Sound Solutions - RMMA.1 ) 2:04
42 Ed Makarchuk (Sound Solutions - RMMB.1 ) 4:30
43 Martin Ray (Enduro Sport Pfr By Powerwatts - RMMA.1 ) 5:25
44 Jesus Giovanni Correa (Team Tvc/Village Cycle London - RMMA.1 ) 5:55
45 Marc Booth (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMB.1 ) 6:18
OTL Michael Renneboog (D'ornellas Racing Team - RMMC.1 ) 16:14
PUL Bob Tomsic (Norco Evolution - RMMA.1)
PUL Pavle Stanojevic (Bikezone Racing - RMMA.1)
DNF Andrew Hannaford (Enduro Sport Pfr By Powerwatts - RMMB.1)
DNF Marc Mazer (Chain Reaction - RMMB.1)
DNF David Labancz (Lapdogs Cycling Club - RMMB.1)
DNF Paul Hornak (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMMB.1)
DNF Mark Polsinelli (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMC.1)
DNF Robert Chiocca (Aquila/Racer Sportif/Mattamy H - RMMB.1)
DNF Adam Fitzsimmons (Norco Evolution - RMMA.1)
DNF Mike Steed (Norco Evolution - RMMA.1)
DNF Scott Bentley (Sound Solutions - RMMB.1)
DNF Chris Kiziak (Sound Solutions - RMMB.1)
DNF Chris Wood (Sound Solutions - RMMB.1)
DNF Carlo Capaldi (Team Tvc/Village Cycle London - RMMA.1)
DNF John Wiman (Enduro Sport Pfr By Powerwatts - RMMB.1)
DNS Glenn Cameron (Sound Solutions - RMMB.1)
NP Justin Rogers (Norco Evolution - RMMA.1)
NP David Bogue (Team London - RMMB.1)
NP Justen Winster (Norco Evolution - RMMA.1)
NP Joe Torchia (Cycles London Racing Team - RMMB.1)
NP Steven Burget (Independent - RMMA.1)
NP Brent Aquino (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.1)
NP Fred Perez (La Bicicletta Elite Team - RMMA.1)
 
Elite 3 Men, 73.8 km (Average Speed 36.7 km/h)
1 David St. James (Cycles London Racing Team - RME.3 ) 2:00:47
2 Andrew De Cal (Shorthills Cycling Club Race T - RMU23.3 ) at 0:05
3 Bayden Pritchard (Speedriver.Com - RME.3 ) 0:07
4 Scott Fitzgerald (Lapdogs Cycling Club - RME.3 ) 0:10
5 James Lucas Bent (Peterborough Cycling Club - RMU23.3 ) 0:13
6 Shaw Hasyj (The Hub Race Team - RME.3 )
7 Mark Romeril (Speedriver.Com - RME.3 )
8 Max Csikos (St. Catharines Cycling Club - RMU23.3 ) all s.t.
9 Paul Mccloskey (Peterborough Cycling Club - RME.3 ) 0:20
10 Robert Wilson (Soigneur Race Services Race Te - RME.3 ) s.t.
11 Sean Kelly (Peterborough Cycling Club - RME.3 ) 0:24
12 Scott Weldon (Soigneur Race Services Race Te - RME.3 ) 0:26
13 Ray Lee (D'ornellas Racing Team - RME.3 ) s.t.
14 Zachary Steinman (Soigneur Race Services Race Te - RME.3 ) 0:29
15 Rob Bruce (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RME.3 )
16 Scott Milligan (Lapdogs Cycling Club - RME.3 )
17 Ian Gartley (Aquila/Racer Sportif/Mattamy H - RME.3 )
18 Mark Palma (Sweet Pete's - RME.3 )
19 Stuart Smith (Team Silent Sports - RME.3 ) all s.t.
20 Michael Aston (Independent - RME.3 ) 0:41
21 Greg Bishop (Peterborough Cycling Club - RME.3 ) 0:43
22 Charlie Philbrook (Soigneur Race Services Race Te - RME.3 ) 0:58
23 Tyler Holtzman (St. Catharines Cycling Club - RME.3 ) 1:04
24 Tim Plunkett (Speedriver.Com - RME.3 ) 1:17
25 Ian Donohue (Mbrc.Org - Gears - RME.3 ) 6:00
26 Timothy Burton (Mbrc.Org - Gears - RMU23.3 ) 9:55
27 Alex Mccallum (Cycles London Racing Team - RMU23.3 ) 15:12
DNF Jason Abbott (Independent - RME.3)
DNF Mark Gilligan (Team Silent Sports - RME.3)
DNF Kieran Andrews (Peterborough Cycling Club - RME.3)
DNF Chris Leverette (Independent - RME.3)
DNF Mark Cascella (Lapdogs Cycling Club - RME.3)
NP Carlos Robles (Team Silent Sports - RME.3)
NP Thomas Sorbara (La Bicisquadra/Real Deal Racin - RMU23.3)
 
Master 2 Men, 73.8 km (Average Speed 35.6 km/h)
1 Dmytry Lyeypi (Independent - RMMA.2 ) 2:04:32
2 Derek Hardinge (Lapdogs Cycling Club - RMMA.2 ) 0:00
3 Robert Pinet (Esteemtraining.Com - RMMB.2 ) 0:08
4 Steve Fantaske (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMB.2 ) 0:08
5 John Provart (Chain Reaction - RMMA.2 ) 0:08
6 Colin Funk (J & J Cycle - RMMC.2 ) 0:12
7 Mike Ring (Long Sault Long Shots - RMMB.2 ) 0:14
8 George Hobson (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMC.2 ) 0:14
9 Mark Rasile (Aquila/Racer Sportif/Mattamy H - RMMA.2 ) 0:14
10 Michael Lawrie (Cyclepath Oakville Race Team - RMMA.2 ) 0:14
11 Stefan Zurcher (D'ornellas Racing Team - RMMB.2 ) 0:14
12 Carl Ng (Mbrc.Org - Gears - RMMA.2 ) 0:14
13 Steve Mckee (Hamilton Cycling Club - RMMB.2 ) 0:21
14 Gary Fogelman (Enduro Sport Pfr By Powerwatts - RMMA.2 ) 0:21
15 Myles Cullen (Team Spoke O'motion - RMMA.2 ) 0:21
16 Graeme Sperber (Team Silent Sports - RMMB.2 ) 0:21
17 Tom Szostopal (Ciclo Sport Racing - RMMC.2 ) 0:21
18 Andrew Rucklidge (Wheels Of Bloor - RMMB.2 ) 0:21
19 Michael Quatsch (Sepp's Cycling Team - RMMB.2 ) 0:21
20 Stanslav Blazek (Kurzawinski Coach/ Six S Erp C - RMMB.2 ) 0:21
21 Jason May (Speedriver.Com - RMMA.2 ) 0:21
22 Jason Mottaz (Team Silent Sports - RMMA.2 ) 0:21
23 Hank Verhoeven (Cyclepath Oakville Race Team - RMMA.2 ) 0:21
24 Fulvio Mark Cubello (Esteemtraining.Com - RMMB.2 ) 0:21
25 Augy Marmelo (Enduro Sport Pfr By Powerwatts - RMMB.2 ) 0:21
26 Rob Cheskey (Cyclepath Oakville Race Team - RMMC.2 ) 0:21
27 Andy D`Angelo (Kurzawinski Coach/ Six S Erp C - RMMB.2 ) 0:21
28 Ryan Trant (Cyclepath Oakville Race Team - RMMA.2 ) 0:21
29 Ka-hung Law (Sepp's Cycling Team - RMMA.2 ) 0:21
30 Carl Clarke (Brant Cycle - RMMB.2 ) 0:21
31 Gary Weinstein (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMB.2 ) 0:21
32 Giles Marshall (Midweek Cycling Club - RMMC.2 ) 0:21
33 Hugh Hill (Esteemtraining.Com - RMMB.2 ) 0:21
34 Peter Skalenda (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMB.2 ) 0:21
35 Paul Dean (Cycles London Racing Team - RMMC.2 ) 0:21
36 Chris Kirk (Independent - RMMB.2 ) 0:21
37 Chris Chambers (Mazurcoaching/Wheels Of Bloor - RMMC.2 ) 0:21
38 Derek Koops (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMB.2 ) 0:52
39 Edgars Apse (Darkhorse Flyers - RMMA.2 ) 1:03
40 Lawrence Akot (Independent - RMMB.2 ) 1:14
41 Scott Edgington (Team Silent Sports - RMMC.2 ) 1:14
42 Michael Nuttall (Cycles London Racing Team - RMMA.2 ) 1:48
43 Adam Fournier (Esteemtraining.Com - RMMB.2 ) 2:01
44 Jayson Baillie (Aquila/Racer Sportif/Mattamy H - RMMA.2 ) 2:41
45 Michael White (Soigneur Race Services Race Te - RMMA.2 ) 2:55
46 Brien Ross (Mountainview Cycling Club - RMMC.2 ) 2:55
47 Claudio Buffone (Z- Team Powered By La Biciclet - RMMB.2 ) 3:22
48 Chad Luedtke (Above Threshold - RMMB.2 ) 6:00
49 Stephane Marcotte (Zm Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMA.2 ) 6:19
50 John Fabian (Buffalo B.C. - RMMC.2 ) 8:41
51 Glen Mccrone (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMB.2 ) 10:11
52 Dino Berno (Esteemtraining.Com - RMMB.2 ) 10:25
53 John Crumlish (Independent - RMMB.2 ) 10:25
OTL Rick Clavir (Team Spoke O'motion - RMMC.2 ) 13:30
DNF Ernesto Alvarez (Chain Reaction - RMMA.2)
DNF Anthony Simpson (Mbrc.Org - Gears - RMMB.2)
DNF Don Macphail (Cycles London Racing Team - RMMB.2)
DNF Richard Hall (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMC.2)
DNF Jim Schaefer (Esteemtraining.Com - RMMB.2)
DNF David Enns (Brant Cycle - RMMB.2)
DNF Eric Sanders (Wheels Of Bloor - RMMB.2)
DQ Sladen Lackovic (Ciclo Werks Bmc - RMMA.2)
DQ Chris Ivey (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMA.2)
DQ Derek De Gannes (Above Threshold - RMMB.2)
DNS Geoffrey Morgan (Chain Reaction - RMMB.2)
NP Victor Pwu (Wheels Of Bloor - RMMB.2)
NP Rodney Godard (Ciclo Sport Racing - RMMD.2)
NP Mark Shaw (Chain Reaction - RMMC.2)
NP Christopher Dolson (Team Silent Sports - RMMA.2)
NP Brian Kelly (Above Threshold - RMMB.2)



Morning results

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login