Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

June 4/10 23:35 pm - Nations Cup-Ville de Saguenay - Stage 2


Posted by Editoress on 06/4/10
 

After either covering or initiating all the major breaks of the day, Eritrean Daniel Teklehaimanot outsprinted Dane Christopher Juul-Jensen and Slovenian Luka Mezgec on the streets of La Baie to win stage two of the Ville de Saguenay. The three had managed to escape from a 13 man breakaway that had barely regrouped with less than five kilometre to go. Teklehaimanot also captured the yellow jersey with his efforts, and now leads the general classification with a lead of 12 seconds over Mezgec.

The young African, who finished sixth overall last year at the Tour de l'Avenir in France, was rather calm at the finish: "I felt good on the hills and most of the breakaway groups were not working together properly, so I attacked with three guys. We rode for more or less 40 kilometres like that and got caught by nine guys on the end of the last lap, then I went again with three others guys .... we will see how we will defend the jersey tomorrow" Teklehaimanot is part of UCI Training Center Team, created by the UCI to help support the talent coming out of poorer federations.

The best North American of the day was Arnaud Papillon of Canada in fifth, 13 seconds down. He now lies in seventh overall, 28 seconds down. "It was a hard day with the hills and wind, and when this group of 13 formed I started to focus on how to win the stage, as I felt good and knew I had a good sprint. Being the sole Canadian on the break for the last 40 kilometres made it hard though, as I could not cover all the moves. I had to dig hard a few times, and then I missed those four going away near the end. However, I am now in good position for the GC and will give it all in the next two days."

Tomorrow's stage will be 141 kilometres (10 laps) in Kenogami, including a short but steep 1 kilometre climb per lap.


Stage 2: Ville de La Bai RR, 148.4 km
1 Daniel Teklehaimanot (Eri) UCI Mixed Team 3:37:59
2 Christopher Juul-Jensen (Den) Denmark at s.t.
3 Luka Mezgec (Slo) Slovenia 0:01
4 Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan 0:07
5 Arnaud Papillon (Can) Canada B 0:13
6 Blaz Jarc (Slo) Slovenia
7 Arnaud Courteille (Fra) France
8 Ki Ho Choi (HKg) UCI Mixed Team
9 Benjamin King (USA) USA all s.t.
10 Camilo Andres Suarez (Col) Colombia 0:32
11 Carson Miller (USA) USA 0:35
12 Marek Canecky (Svk) UCI Mixed Team s.t.
13 Geoffrey Soupe (Fra) France 0:48
14 Blaz Furdi (Slo) Slovenia 1:27
15 Jarlinson Pantano (Col) Colombia
16 Gabor Kasa (Srb) UCI Mixed Team
17 Nairo Alexander Quintana (Col) Colombia
18 Johan Chaves (Col) Colombia
19 Sam Bennet (Irl) Ireland all s.t.
20 Mathieu Desniou (Fra) France 2:51
21 Nicki Rasmussen (Den) Denmark
22 Youheni Patenko (Blr) UCI Mixed Team both s.t.
23 Hugo Sebastian Salazar (Col) Colombia 2:54
24 David Boily (Can) Canada A s.t.
25 Yevgeniy Pelyaikin (Kaz) Kazakhstan 2:58
26 Ricky Jørgensen (Den) Denmark 3:09
27 Simon Lambert-Lemay (Can) Canada B 5:39
28 Chan Jea Jang (Kor) UCI Mixed Team
29 Pierrick Naud (Can) Canada B
30 Daniil Fominykh (Kaz) Kazakhstan
31 Joël Zangerle (Lux) Luxembourg
32 Andi Bajc (Slo) Slovenia
33 Mads Meyer (Den) Denmark
34 Michael Joanisse (Can) Canada A
35 Sascha Weber (Ger) Germany all s.t.
36 Hugo Houle (Can) Canada B 5:49
37 Ramon Carretero (Pan) Panama 6:26
38 Keir Plaice (Can) Canada A 9:37
39 Cole House (USA) USA s.t.
40 Matteo Dal-Cin (Can) Canada B 9:40
41 Marcus Christie (Irl) Ireland 11:50
42 Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan 14:02
43 Arnaud Demare (Fra) France 15:01
44 Antoine Duchesne (Can) Canada B
45 TOM Thill (Lux ) Luxembourg
46 Jhon Darwin Atapuma (Col) Colombia
47 Nikita Umerbekov (Kaz) Kazakhstan
48 Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan
49 Spencer Smitheman (Can) Canada A
50 Corey Farrell (USA) USA
51 Gavin Mannion (USA) USA
52 Tom Schanen (Lux) Luxembourg
53 Jan Tratnik (Slo) Slovenia
54 Sebastian Lander (Den) Denmark
55 Philip Lavery (Irl) Ireland
56 Armindo Fonseca (Fra) France
57 Jorge Castillo (Pan) Panama
58 Pelle Clapp (Den) Denmark
59 Ivo Lux (Lux) Luxembourg
60 Johan Lebon (Fra) France
61 Fabian Danner (Ger) Germany
62 Mike Willam (Ger) Germany
63 Yannick Meyer (Ger) Germany
64 Marcel Meisen (Ger) Germany
65 Philipp Ries (Ger) Germany all s.t.
66 Jose De Leon (Pan) Panama 21:13
67 Jamie Riggs (Can) Canada A 21:15
68 Charles Prendergast (Irl) Ireland
69 Fabian Pino (Pan) Panama both s.t.
DNF Connor McConvey (Irl) Ireland
DNF Nicholas Keough (USA) USA
 
GC
1 Daniel Teklehaimanot (Eri) UCI Mixed Team 6:42:57
2 Luka Mezgec (Slo) Slovenia at 0:12
3 Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan 0:21
4 Benjamin King (USA) USA 0:25
5 Ki Ho Choi (HKg) UCI Mixed Team 0:25
6 Arnaud Courteille (Fra) France 0:27
7 Arnaud Papillon (Can) Canada B 0:28
8 Christopher Juul-Jensen (Den) Denmark 0:29
9 Camilo Andres Suarez (Col) Colombia 0:37
10 Blaz Jarc (Slo) Slovenia 0:37
11 Carson Miller (USA) USA 0:50
12 Marek Canecky (Svk) UCI Mixed Team 0:50
13 Geoffrey Soupe (Fra) France 1:02
14 Sam Bennet (Irl) Ireland 1:39
15 Jarlinson Pantano (Col) Colombia 1:42
16 Johan Chaves (Col) Colombia 1:42
17 Nairo Alexander Quintana (Col) Colombia 1:42
18 Gabor Kasa (Srb) UCI Mixed Team 1:42
19 Blaz Furdi (Slo) Slovenia 1:42
20 Youheni Patenko (Blr) UCI Mixed Team 3:06
21 Mathieu Desniou (Fra) France 3:06
22 Nicki Rasmussen (Den) Denmark 3:06
23 David Boily (Can) Canada A 3:09
24 Hugo Sebastian Salazar (Col) Colombia 3:09
25 Yevgeniy Pelyaikin (Kaz) Kazakhstan 3:13
26 Ricky Jørgensen (Den) Denmark 3:24
27 Simon Lambert-Lemay (Can) Canada B 5:54
28 Daniil Fominykh (Kaz) Kazakhstan 5:54
29 Joël Zangerle (Lux) Luxembourg 5:54
30 Pierrick Naud (Can) Canada B 5:54
31 Sascha Weber (Ger) Germany 5:54
32 Michael Joanisse (Can) Canada A 5:54
33 Andi Bajc (Slo) Slovenia 5:54
34 Mads Meyer (Den) Denmark 5:54
35 Chan Jea Jang (Kor) UCI Mixed Team 5:54
36 Hugo, Houle (Can) Canada B 6:20
37 Keir Plaice (Can) Canada A 9:50
38 Matteo Dal-Cin (Can) Canada B 9:55
39 Cole House (USA) USA :10:09
40 Marcus Christie (Irl) Ireland :12:05
41 Ramon Carretero (Pan) Panama :13:44
42 Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan :14:17
43 Sebastian Lander (Den) Denmark :15:06
44 Philipp Ries (Ger) Germany :15:10
45 Arnaud Demare (Fra) France :15:15
46 TOM Thill (Lux ) Luxembourg :15:16
47 Gavin Mannion (USA) USA :15:16
48 Jan Tratnik (Slo) Slovenia :15:16
49 Jhon Darwin Atapuma (Col) Colombia :15:16
50 Marcel Meisen (Ger) Germany :15:16
51 Philip Lavery (Irl) Ireland :15:16
52 Tom Schanen (Lux) Luxembourg :15:16
53 Armindo Fonseca (Fra) France :15:16
54 Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan :15:16
55 Yannick Meyer (Ger) Germany :15:16
56 Nikita Umerbekov (Kaz) Kazakhstan :15:16
57 Jorge Castillo (Pan) Panama :15:16
58 Antoine Duchesne (Can) Canada B :15:16
59 Spencer Smitheman (Can) Canada A :15:16
60 Corey Farrell (USA) USA :15:16
61 Ivo Lux (Lux) Luxembourg :15:16
62 Pelle Clapp (Den) Denmark :15:16
63 Johan Lebon (Fra) France :15:16
64 Mike Willam (Ger) Germany :15:16
65 Fabian Danner (Ger) Germany :15:16
66 Charles Prendergast (Irl) Ireland :21:30
67 Jamie Riggs (Can) Canada A :21:30
68 Fabian Pino (Pan) Panama :24:10
69 Jose De Leon (Pan) Panama :34:55

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login