Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

July 21/10 23:27 pm - Tour de l Abitibi: Stage 2 results


Posted by Editoress on 07/21/10
 

Results from the 2nd stage of the 42nd Tour de l'Abitibi

 

Stage 2: Amos to Val-d’Or, 105.8 km
1 Craig Logan (Can) Team Canada 2:20:11
2 Robin Carpenter (USA) Young Medalists/Team Dual Temp at 0:02
3 Benjamin Swedberg (USA) USA National Team 0:23
4 Wataru Mutsumine (Jpn) Japanese National Team
5 Zack Noonan (USA) Young Medalists/Team Dual Temp
6 Eamon Franck (USA) Team Specialized Racing Juniors
7 Peter Taylor (USA) Team Specialized Racing Juniors
8 Brandon Feehery (USA) Borah Development
9 Dion Smith (NZl) New Zealand National Team
10 Jean-Samuel Deshaies (Can) Team Canada
11 Jason King (Can) Team Ontario
12 Raphaël Massé-Viau (Can) Team Québec
13 Graham Dewart (USA) Pro Chain Junior Cycling
14 Jacob Arnold (USA) Team Holowesko Partners
15 Koji Nagase (Jpn) Japanese National Team
16 John Tomlinson (USA) Borah Development
17 Ben Barthel (USA) Mid-South Regional
18 Tanner Putt (USA) South Eastern Regional
19 Andrew Ramage (USA) Mid-South Regional
20 Chandler Knop (USA) Team Holowesko Partners
21 Félix Côté-Bouvette (Can) Team Québec
22 Philippe Nadon (Can) Team Québec
23 Juan Carmona (USA) Young Medalists/Team Dual Temp
24 Nick Sutton (NZl) New Zealand National Team
25 James Laberge (USA) Team Specialized Racing Juniors
26 Benjamin Salibra (USA) Colavita Racing
27 Thomson Remo (USA) ISCorp Cycling Team
28 Angelo Ramon (USA) South Eastern Regional
29 Kris Dahl (Can) Team Canada
30 Jordan Brochu (Can) Team Québec
31 Jeffrey Perrin (USA) Mid Atlantic Regional
32 Scott Creighton (NZl) New Zealand National Team
33 David Kessler (USA) Team Holowesko Partners
34 Wesley Kline (USA) Young Medalists/Team Dual Temp
35 Sianglam Satjakul (Tha) Thailand National Team
36 Jonathan Merritt (USA) South Eastern Regional
37 Christopher Bernard (Can) Espoirs Saputo
38 Thomas Folly (Can) Nippour/ Devinci
39 Colt Peterson (USA) USA National Team
40 Brian Lark (USA) Pro Chain Junior Cycling
41 Sirironnachai Sarawut (Tha) Thailand National Team
42 James Oram (NZl) New Zealand National Team
43 Thomas Jondall (USA) USA National Team
44 William Rader (USA) Hotel San Jose
45 Francis Desbiens (Can) Équipe Atrium CC2-Racing
46 Alexander Meyer (USA) Borah Development
47 William Zellmer (USA) Mid Atlantic Regional
48 Jukrapech Wichana (Tha) Thailand National Team
49 Evan Wynn (USA) DIY Music
50 Michael Dalterio (Can) Espoirs Saputo
51 Charles Chazz Martin (USA) ISCorp Cycling Team
52 David Onsow (Can) Équipe régionale Abitibi
53 Sanikwathi Thanawut (Tha) Thailand National Team
54 Émile Jean (Can) Espoirs Saputo
55 Jean-Michel Naud (Can) Team Québec
56 Bryce Mouneyres (Fra) Nippour/ Devinci
57 Nate Geoffrion (USA) USA National Team
58 James Bird (USA) ISCorp Cycling Team
59 Nathaniel Beams (USA) Pro Chain Junior Cycling
60 Frédéric Poisson (Can) Team Canada
61 Nicholas Hand (NZl) New Zealand National Team
62 Jos Chalmers (USA) Florida Velo Junior Development
63 Olivier Delaney (Can) Team Québec
64 Edison Turner (USA) DIY Music
65 Shogo Ichimaru (Jpn) Japanese National Team
66 Simon-Pierre Maltais (Can) Nippour/ Devinci
67 Paul Lynch (USA) USA National Team
68 AJ Snovel (USA) Mid Atlantic Regional
69 Mathew Lipscomb (USA) South Eastern Regional
70 Max Kaplan (USA) Colavita Racing
71 Louis Wright (NZl) New Zealand National Team
72 Andrew Hemesath (USA) Team Holowesko Partners
73 Noah Maccallum (Can) Team Ontario
74 Alexandre Tremblay (Can) Équipe Atrium CC2-Racing
75 Nicholas Roeder (USA) Mid Atlantic Regional
76 David Benkoski (USA) Team Specialized Racing Juniors
77 Lachlan Morton (Aus) Team Holowesko Partners
78 Philippe Vézina (Can) Équipe Atrium CC2-Racing
79 Torey Philipp (USA) Team Specialized Racing Juniors
80 Jacob Gorke (USA) Colavita Racing
81 Neal Shepherd (USA) South Eastern Regional
82 Andrew Jr. Lanier (USA) Team Specialized Racing Juniors
83 Taylor Gaines (USA) Pro Chain Junior Cycling
84 Chris Balestrini (Can) Team Ontario
85 Masaru Nakazato (Jpn) Japanese National Team
86 Alex Cataford (Can) Team Canada
87 Charles Matte (Can) Nippour/ Devinci
88 Mackensie Carson (Can) Team Alberta
89 Naoto Yokoya (Jpn) Japanese National Team
90 Gabriel Murray (USA) Mid-South Regional all s.t.
91 Simon-Pierre Gauthier (Can) Espoirs Saputo 0:39
92 Alexander Spook (USA) Florida Velo Junior Development s.t.
93 Wei Chen (USA) Colavita Racing 0:57
94 Ian Sullivan (USA) DIY Music 1:06
95 Ryan Gadow (USA) Mid Atlantic Regional s.t.
96 Jérémie Lavoie-Doyon (Can) Nippour/ Devinci 1:09
97 Alex Parks (USA) Hotel San Jose 1:28
98 Kiernan Orange (Can) Espoirs Saputo s.t.
99 Daniel Choto (Biz) Belize National Team 1:46
100 Samuel Geyer (USA) ISCorp Cycling Team s.t.
101 Vance Fletcher (USA) ISCorp Cycling Team 2:15
102 Alex Battles-Wood (USA) Hotel San Jose
103 Cody Tapley (USA) Hotel San Jose both s.t.
104 Seehabuntong Poompat (Tha) Thailand National Team 2:23
105 Jacob Bouchard (Can) Nippour/ Devinci 3:03
106 Neal Forbes (USA) Pro Chain Junior Cycling 3:30
107 Melvin Tillett (Biz) Belize National Team 3:40
108 Daniel Farinha (USA) USA National Team 3:46
109 Jess Neufeld (Can) Team Alberta 4:03
110 Johnathan Freter (USA) Pro Chain Junior Cycling 4:06
111 Graham Courtney (Can) Team Alberta 4:29
112 Benoît Lantagne (Can) Équipe régionale Abitibi 4:31
113 Ryan MacDonald (Can) Team Canada 5:56
114 Robert Chorost (USA) Mid-South Regional
115 Scott Stern (USA) Équipe Atrium CC2-R both s.t.
116 Sean Lynch (USA) Colavita Racing 6:22
117 Christopher Bennette (USA) Florida Velo Junior Development 6:36
118 Paul Kumm (USA) ISCorp Cycling Team 7:30
119 Ryan Burns (USA) Colavita Racing s.t.
120 Milo Del Bigio (USA) Team Alberta 8:00
121 Blaise Limoges (Can) Équipe régionale Abitibi 9:10
122 Ty Andrews (Can) Team Alberta 9:29
123 Jeffrey Alpert (USA) Young Medalists/Team Dual 9:43
124 Greg Brown (USA) Borah Development 12:08
125 David Novak (USA) Mid Atlantic Regional 17:00
126 Austin Armstrong (Biz) Belize National Team
127 Taylor Warren (USA) Florida Velo Junior Development
128 Marc-Antoine Labelle (Can) Équipe Atrium CC2-Racing
129 Tony Wieczorek (USA) Borah Development all s.t.
130 Maxwell Robb (USA) DIY Music 17:05
131 Dominic Proulx-Fournier (Can) Équipe régionale Abitibi
132 Richard Vera (Biz) Belize National Team
133 Luke Lininger (USA) Borah Development
134 Rhys Rathbun (USA) Team Holowesko Partners
135 Michael Dziedzic (USA) Mid-South Regional
136 Julien Langlois (Can) Espoirs Saputo all s.t.
137 David Goodman (USA) South Eastern Regional 18:49
138 Ian Mcgauvran (USA) Florida Velo Junior Development 18:58
139 Jimmy Lapointe (Can) Équipe régionale Abitibi 19:07
140 Ohko Shimizu (Jpn) Japanese National Team 19:50
141 Kyle Gentle (Biz) Belize National Team 19:58
142 Booey Hottenstein (USA) Hotel San Jose 27:54
OTL Darren Williams (Biz) Belize National Team 31:07
OTL Michael Pincus (USA) Hotel San Jose 32:00
OTL Thomas Desjardins (Can) Équipe Atrium CC2-R 38:47
OTL Gabriel Charlton (Can) Team Ontario 38:47
OTL Brian Trafford (Can) Team Ontario 32:55
DNF Mackenzie Garvin (Can) Team Alberta
 
GC
1 Craig Logan (Can) Team Canada 4:32:55
2 Robin Carpenter (USA) Young Medalists/Team Dual Temp at s.t.
3 Jean-Samuel Deshaies (Can) Team Canada 0:22
4 James Laberge (USA) Team Specialized Racing Juniors 0:23
5 Benjamin Swedberg (USA) USA National Team 0:29
6 Philippe Nadon (Can) Team Québec s.t.
7 Juan Carmona (USA) Young Medalists/Team Dual Temp 0:30
8 Scott Creighton (NZl) New Zealand National Team
9 Louis Wright (NZl) New Zealand National Team
10 Mathew Lipscomb (USA) South Eastern Regional all s.t.
11 Chandler Knop (USA) Team Holowesko Partners 0:31
12 Benjamin Salibra (USA) Colavita Racing s.t.
13 Wataru Mutsumine (Jpn) Japanese National Team 0:33
14 Dion Smith (NZl) New Zealand National Team
15 Eamon Franck (USA) Team Specialized Racing Juniors
16 Raphaël Massé-Viau (Can) Team Québec
17 Brandon Feehery (USA) Borah Development
18 Peter Taylor (USA) Team Specialized Racing Juniors
19 Graham Dewart (USA) Pro Chain Junior Cycling
20 Jacob Arnold (USA) Team Holowesko Partners
21 Andrew Ramage (USA) Mid-South Regional
22 Wesley Kline (USA) Young Medalists/Team Dual Temp
23 Félix Côté-Bouvette (Can) Team Québec
24 Tanner Putt (USA) South Eastern Regional
25 Jeffrey Perrin (USA) Mid Atlantic Regional
26 David Kessler (USA) Team Holowesko Partners
27 James Oram (NZl) New Zealand National Team
28 Zack Noonan (USA) Young Medalists/Team Dual Temp
29 Nick Sutton (NZl) New Zealand National Team
30 Koji Nagase (Jpn) Japanese National Team
31 Angelo Ramon (USA) South Eastern Regional
32 Jordan Brochu (Can) Team Québec
33 Jason King (Can) Team Ontario
34 Kris Dahl (Can) Team Canada
35 Ben Barthel (USA) Mid-South Regional
36 John Tomlinson (USA) Borah Development
37 Paul Lynch (USA) USA National Team
38 Jean-Michel Naud (Can) Team Québec
39 Nate Geoffrion (USA) USA National Team
40 Nathaniel Beams (USA) Pro Chain Junior Cycling
41 Edison Turner (USA) DIY Music
42 Michael Dalterio (Can) Espoirs Saputo
43 Thomas Folly (Can) Nippour/ Devinci
44 Colt Peterson (USA) USA National Team
45 Thomas Jondall (USA) USA National Team
46 James Bird (USA) ISCorp Cycling Team
47 Jonathan Merritt (USA) South Eastern Regional
48 Frédéric Poisson (Can) Team Canada
49 Andrew Hemesath (USA) Team Holowesko Partners
50 Lachlan Morton (Aus) Team Holowesko Partners
51 William Rader (USA) Hotel San Jose
52 Simon-Pierre Maltais (Can) Nippour/ Devinci
53 AJ Snovel (USA) Mid Atlantic Regional
54 Olivier Delaney (Can) Team Québec
55 Alex Cataford (Can) Team Canada
56 Philippe Vézina (Can) Équipe Atrium CC2-Racing
57 Nicholas Hand (NZl) New Zealand National Team
58 Jacob Gorke (USA) Colavita Racing
59 Torey Philipp (USA) Team Specialized Racing Juniors
60 David Benkoski (USA) Team Specialized Racing Juniors
61 Neal Shepherd (USA) South Eastern Regional
62 Gabriel Murray (USA) Mid-South Regional all s.t.
63 Sirironnachai Sarawut (Tha) Thailand National Team 0:47
64 William Zellmer (USA) Mid Atlantic Regional
65 Taylor Gaines (USA) Pro Chain Junior Cycling both s.t.
66 Nicholas Roeder (USA) Mid Atlantic Regional 0:51
67 Sanikwathi Thanawut (Tha) Thailand National Team 0:54
68 Evan Wynn (USA) DIY Music
69 Émile Jean (Can) Espoirs Saputo
70 David Onsow (Can) Équipe régionale Abitibi
71 Alexandre Tremblay (Can) Équipe Atrium CC2-R all s.t.
72 Shogo Ichimaru (Jpn) Japanese National Team 0:57
73 Masaru Nakazato (Jpn) Japanese National Team 1:04
74 Wei Chen (USA) Colavita Racing 1:28
75 Thomson Remo (USA) ISCorp Cycling Team 1:50
76 Daniel Choto (Biz) Belize National Team 2:17
77 Sianglam Satjakul (Tha) Thailand National Team 2:18
78 Jos Chalmers (USA) Florida Velo Junior Development 2:34
79 Max Kaplan (USA) Colavita Racing s.t.
80 Noah MacCallum (Can) Team Ontario 2:37
81 Christopher Bernard (Can) Espoirs Saputo 2:40
82 Jukrapech Wichana (Tha) Thailand National Team s.t.
83 Seehabuntong Poompat (Tha) Thailand National Team 2:47
84 Alexander Spook (USA) Florida Velo Junior Development 2:56
85 Ryan Gadow (USA) Mid Atlantic Regional 3:23
86 Andrew Jr. Lanier (USA) Team Specialized Racing Juniors 3:34
87 Alexander Meyer (USA) Borah Development 3:44
88 Daniel Farinha (USA) USA National Team 3:56
89 Simon-Pierre Gauthier (Can) Espoirs Saputo 4:02
90 Samuel Geyer (USA) ISCorp Cycling Team 4:03
91 Kiernan Orange (Can) Espoirs Saputo 4:20
92 Jess Neufeld (Can) Team Alberta 4:34
93 Alex Battles-Wood (USA) Hotel San Jose 5:39
94 Neal Forbes (USA) Pro Chain Junior Cycling 5:47
95 Ryan MacDonald (Can) Team Canada 6:06
96 Benoît Lantagne (Can) Équipe régionale Abitibi 6:48
97 Paul Kumm (USA) ISCorp Cycling Team 7:40
98 Ian Sullivan (USA) DIY Music 7:54
99 Jacob Bouchard (Can) Nippour/ Devinci 8:01
100 Scott Stern (USA) Équipe Atrium CC2-R 8:07
101 Cody Tapley (USA) Hotel San Jose 8:44
102 Milo Del Bigio (USA) Team Alberta 9:02
103 Graham Courtney (Can) Team Alberta 9:07
104 Sean Lynch (USA) Colavita Racing 9:45
105 Brian Lark (USA) Pro Chain Junior Cycling 9:46
106 Christopher Bennette (USA) Florida Velo Junior Development 10:21
107 Jérémie Lavoie-Doyon (Can) Nippour/ Devinci 10:34
108 Ryan Burns (USA) Colavita Racing 12:02
109 Blaise Limoges (Can) Équipe régionale Abitibi 12:33
110 Jeffrey Alpert (USA) Young Medalists/Team Dual 12:35
111 Ty Andrews (Can) Team Alberta 13:07
112 Melvin Tillett (Biz) Belize National Team 14:13
113 Charles Matte (Can) Nippour/ Devinci 15:10
114 David Novak (USA) Mid Atlantic Regional 17:10
115 Michael Dziedzic (USA) Mid-South Regional 17:15
116 Charles Chazz Martin (USA) ISCorp Cycling Team 17:17
117 Francis Desbiens (Can) Équipe Atrium CC2-R 18:03
118 Bryce Mouneyres (Fra) Nippour/ Devinci
119 Chris Balestrini (Can) Team Ontario
120 Naoto Yokoya (Jpn) Japanese National Team all s.t.
121 Mackensie Carson (Can) Team Alberta 18:11
122 Greg Brown (USA) Borah Development 18:56
123 Alex Parks (USA) Hotel San Jose 19:08
124 Julien Langlois (Can) Espoirs Saputo 19:16
125 Vance Fletcher (USA) ISCorp Cycling Team 19:55
126 Tony Wieczorek (USA) Borah Development 20:26
127 David Goodman (USA) South Eastern Regional 21:00
128 Ohko Shimizu (Jpn) Japanese National Team 21:20
129 Jimmy Lapointe (Can) Équipe régionale Abitibi 21:24
130 Johnathan Freter (USA) Pro Chain Junior Cycling 21:46
131 Ian Mcgauvran (USA) Florida Velo Junior Development 22:22
132 Austin Armstrong (Biz) Belize National Team 22:24
133 Luke Lininger (USA) Borah Development 22:31
134 Robert Chorost (USA) Mid-South Regional 23:36
135 Marc-Antoine Labelle (Can) Équipe Atrium CC2-R 26:23
136 Rhys Rathbun (USA) Team Holowesko Partners 27:22
137 Booey Hottenstein (USA) Hotel San Jose 28:04
138 Kyle Gentle (Biz) Belize National Team 30:15
139 Taylor Warren (USA) Florida Velo Junior Development 33:12
140 Maxwell Robb (USA) DIY Music 34:50
141 Dominic Proulx-Fournier (Can) Équipe régionale Abitibi 34:54
142 Richard Vera (Biz) Belize National Team 38:53

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login