Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

July 26/10 0:16 am - Tour de l Abitibi: Stage 7 and Final GC


Posted by Editoress on 07/26/10
 

Results from the final stage of the 2010Le Tour de l'Abitibi. Stage 7 was won by Philippe Nadon (Team Québec). Final overall winner was Lachlan Morton (Team Holowesko Partners).

Benjamin Swedberg ( USA National Team) took the points jersey
Nick Sutton (New Zealand National Team) took the climbers jersey

Top Canadian in GC was Philippe Nadon (Team Québec)

Senneterre to Val-d'Or Road Race, 114.6 Km
1 Philippe Nadon (Can) Team Québec 2:50:20
2 Dion Smith (NZl) New Zealand National Team
3 Benjamin Swedberg (USA) USA National Team
4 David Kessler (USA) Team Holowesko Partners
5 Jordan Brochu (Can) Team Québec
6 James Oram (NZl) New Zealand National Team
7 Eamon Franck (USA) Team Specialized Racing Juniors
8 Robin Carpenter (USA) Young Medalists/Team Dual Temp
9 Edison Turner (USA) DIY Music
10 Masaru Nakazato (Jpn) Japanese National Team
11 Zack Noonan (USA) Young Medalists/Team Dual Temp
12 Thomas Jondall (USA) USA National Team
13 Scott Creighton (NZl) New Zealand National Team
14 Lachlan Morton (Aus) Team Holowesko Partners
15 Jacob Arnold (USA) Team Holowesko Partners
16 Nick Sutton (NZl) New Zealand National Team
17 Mathew Lipscomb (USA) South Eastern Regional
18 Louis Wright (NZl) New Zealand National Team all s.t.
19 William Zellmer (USA) Mid Atlantic Regional 0:06
20 James Laberge (USA) Team Specialized Racing Juniors 0:08
21 Paul Lynch (USA) USA National Team 0:20
22 Nate Geoffrion (USA) USA National Team 1:02
23 Alex Battles-Wood (USA) Hotel San Jose 5:27
24 Andrew Ramage (USA) Mid-South Regional 5:38
25 Torey Philipp (USA) Team Specialized Racing Juniors 5:41
26 Sirironnachai Sarawut (Tha) Thailand National Team 5:41
27 David Novak (USA) Mid-Atlantic Regional 5:55
28 Wataru Mutsumine (Jpn) Japanese National Team 6:00
29 Peter Taylor (USA) Team Specialized Racing Juniors
30 Jukrapech Wichana (Tha) Thailand National Team both s.t.
31 Jos Chalmers (USA) Florida Velo Junior Development 6:02
32 Émile Jean (Can) Espoirs Saputo 6:03
33 Naoto Yokoya (Jpn) Japanese National Team 6:06
34 John Tomlinson (USA) Borah Development 6:38
35 Graham Dewart (USA) Pro Chain Junior Cycling 6:42
36 Koji Nagase (Jpn) Japanese National Team 6:51
37 Thomson Remo (USA) ISCorp Cycling Team
38 Bryce Mouneyres (Fra) Nippour/ Devinci
39 Simon-Pierre Gauthier (Can) Espoirs Saputo
40 Johnathan Freter (USA) Pro Chain Junior Cycling
41 Jeffrey Perrin (USA) Mid-Atlantic Regional
42 Seehabuntong Poompat (Tha) Thailand National Team
43 Tony Wieczorek (USA) Borah Development
44 Alexandre Tremblay (Can) Équipe Atrium CC2-Racing
45 Michael Dalterio (Can) Espoirs Saputo
46 Jean-Michel Naud (Can) Team Québec all s.t.
47 James Bird (USA) ISCorp Cycling Team 6:58
48 Shogo Ichimaru (Jpn) Japanese National Team 7:01
49 Brandon Feehery (USA) Borah Development 7:03
50 Jess Neufeld (Can) Team Alberta
51 Philippe Vézina (Can) Équipe Atrium CC2-Racing
52 AJ Snovel (USA) Mid-Atlantic Regional
53 Jacob Gorke (USA) Colavita Racing all s.t.
54 Wei Chen (USA) Colavita Racing 7:06
55 Scott Stern (USA) Équipe Atrium CC2-Racing
56 Chandler Knop (USA) Team Holowesko Partners both s.t.
57 Angelo Ramon (USA) South Eastern Regional 7:18
58 David Onsow (Can) Équipe Régionale Abitibi
59 Jonathan Merritt (USA) South Eastern Regional both s.t.
60 Alexander Meyer (USA) Borah Development 7:35
61 Brian Lark (USA) Pro Chain Junior Cycling 7:41
62 Benoît Lantagne (Can) Équipe Régionale Abitibi
63 Sean Lynch (USA) Colavita Racing
64 Raphaël Massé-Viau (Can) Team Québec
65 Jason King (Can) Team Ontario
66 Charles Matte (Can) Nippour/ Devinci
67 Mackensie Carson (Can) Team Alberta
68 Francis Desbiens (Can) Équipe Atrium CC2-Racing all s.t.
69 Gabriel Murray (USA) Mid-South Regional 7:46
70 Ben Barthel (USA) Mid-South Regional
71 Noah Maccallum (Can) Team Ontario
72 Rhys Rathbun (USA) Team Holowesko Partners
73 Jérémie Lavoie-Doyon (Can) Nippour/ Devinci
74 Thomas Folly (Can) Nippour/ Devinci
75 Nicholas Roeder (USA) Mid-Atlantic Regional
76 Félix Côté-Bouvette (Can) Team Québec
77 Nathaniel Beams (USA) Pro Chain Junior Cycling
78 Colt Peterson (USA) USA National Team
79 Alex Parks (USA) Hotel San Jose
80 David Goodman (USA) South Eastern Regional
81 Max Kaplan (USA) Colavita Racing
82 Andrew Hemesath (USA) Team Holowesko Partners all s.t.
83 Olivier Delaney (Can) Team Québec 7:58
84 Craig Logan (Can) Team Canada 8:15
85 Jean-Samuel Deshaies (Can) Team Canada
86 Kris Dahl (Can) Team Canada
87 Ryan MacDonald (Can) Team Canada
88 David Benkoski (USA) Team Specialized Racing Juniors
89 Daniel Farinha (USA) USA National Team all s.t.
90 Simon-Pierre Maltais (Can) Nippour/ Devinci 9:56
91 Ryan Gadow (USA) Mid-Atlantic Regional 9:56
92 Sanikwathi Thanawut (Tha) Thailand National Team 11:52
93 Daniel Choto (Biz) Belize National Team 11:54
94 Benjamin Salibra (USA) Colavita Racing 12:05
95 Wesley Kline (USA) Young Medalists/Team Dual Temp
96 Booey Hottenstein (USA) Hotel San Jose
97 Evan Wynn (USA) DIY Music all s.t.
98 Neal Shepherd (USA) South Eastern Regional 12:11
99 Paul Kumm (USA) ISCorp Cycling Team s.t.
100 Luke Lininger (USA) Borah Development 12:13
101 Andrew Jr. Lanier (USA) Team Specialized Racing Juniors 13:10
102 Cody Tapley (USA) Hotel San Jose s.t.
103 Maxwell Robb (USA) DIY Music 14:41
104 Jacob Bouchard (Can) Nippour/ Devinci 29:09
105 Robert Chorost (USA) Mid-South Regional
106 Ty Andrews (Can) Team Alberta
107 Milo Del Bigio (USA) Team Alberta
108 Austin Armstrong (Biz) Belize National Team
109 Ian Sullivan (USA) DIY Music all s.t.
OTL Dominic Proulx-Fournier (Can) Équipe Régionale Abitibi
OTL Jeffrey Alpert (USA) Young Medalists/Team Dual
OTL Julien Langlois (Can) Espoirs Saputo
OTL Charles Chazz Martin (USA) ISCorp Cycling Team
OTL Ian Mcgauvran (USA) Florida Velo Junior Development
OTL Chris Balestrini (Can) Team Ontario
OTL Taylor Warren (USA) Florida Velo Junior Development
OTL Kiernan Orange (Can) Espoirs Saputo
OTL Neal Forbes (USA) Pro Chain Junior Cycling
OTL Kyle Gentle (Biz) Belize National Team
DNF Marc-Antoine Labelle (Can) Équipe Atrium CC2-Racing
DNF Tanner Putt (USA) South Eastern Regional
DNF Christopher Bernard (Can) Espoirs Saputo
DNF Jimmy Lapointe (Can) Équipe Régionale Abitibi
DNS Michael Dziedzic (USA) Mid-South Regional
 
Final GC
1 Lachlan Morton (Aus) Team Holowesko Partners 13:41:38
2 Eamon Franck (USA) Team Specialized Racing Juniors at 0:59
3 Zack Noonan (USA) Young Medalists/Team Dual Temp 1:16
4 James Oram (NZl) New Zealand National Team 1:17
5 Robin Carpenter (USA) Young Medalists/Team Dual Temp 1:24
6 Thomas Jondall (USA) USA National Team 1:27
7 Mathew Lipscomb (USA) South Eastern Regional 1:37
8 Scott Creighton (NZl) New Zealand National Team 1:40
9 Edison Turner (USA) DIY Music 1:40
10 Louis Wright (NZl) New Zealand National Team 1:47
11 James Laberge (USA) Team Specialized Racing Juniors 1:50
12 Dion Smith (NZl) New Zealand National Team 1:59
13 Philippe Nadon (Can) Team Québec 2:00
14 William Zellmer (USA) Mid-Atlantic Regional 2:06
15 Jacob Arnold (USA) Team Holowesko Partners 2:24
16 Benjamin Swedberg (USA) USA National Team 2:25
17 Masaru Nakazato (Jpn) Japanese National Team 2:50
18 Paul Lynch (USA) USA National Team 2:51
19 Jordan Brochu (Can) Team Québec 3:02
20 Nate Geoffrion (USA) USA National Team 3:04
21 Nick Sutton (NZl) New Zealand National Team 3:08
22 David Kessler (USA) Team Holowesko Partners 5:08
23 Torey Philipp (USA) Team Specialized Racing Juniors 7:33
24 Peter Taylor (USA) Team Specialized Racing Juniors 8:00
25 Graham Dewart (USA) Pro Chain Junior Cycling 8:58
26 Jean-Michel Naud (Can) Team Québec 8:58
27 Craig Logan (Can) Team Canada 9:13
28 Andrew Ramage (USA) Mid-South Regional 9:18
29 Koji Nagase (Jpn) Japanese National Team 9:34
30 Jonathan Merritt (USA) South Eastern Regional 9:36
31 Chandler Knop (USA) Team Holowesko Partners 9:37
32 Angelo Ramon (USA) South Eastern Regional 9:41
33 James Bird (USA) ISCorp Cycling Team 9:51
34 Philippe Vézina (Can) Équipe Atrium CC2-Racing 9:52
35 Jeffrey Perrin (USA) Mid-Atlantic Regional 9:56
36 Shogo Ichimaru (Jpn) Japanese National Team 10:02
37 Kris Dahl (Can) Team Canada 10:06
38 Jean-Samuel Deshaies (Can) Team Canada 10:06
39 Andrew Hemesath (USA) Team Holowesko Partners 10:10
40 Alexandre Tremblay (Can) Équipe Atrium CC2-Racing 10:22
41 AJ Snovel (USA) Mid-Atlantic Regional 10:22
42 Jacob Gorke (USA) Colavita Racing 10:26
43 Brandon Feehery (USA) Borah Development 10:31
44 Michael Dalterio (Can) Espoirs Saputo 10:38
45 John Tomlinson (USA) Borah Development 10:51
46 Jukrapech Wichana (Tha) Thailand National Team 10:54
47 Colt Peterson (USA) USA National Team 11:07
48 Raphaël Massé-Viau (Can) Team Québec 11:07
49 Nathaniel Beams (USA) Pro Chain Junior Cycling 11:13
50 David Onsow (Can) Équipe Régionale Abitibi 11:15
51 Thomson Remo (USA) ISCorp Cycling Team 11:19
52 Jason King (Can) Team Ontario 11:23
53 Félix Côté-Bouvette (Can) Team Québec 11:25
54 Ben Barthel (USA) Mid-South Regional 11:43
55 Émile Jean (Can) Espoirs Saputo 11:54
56 Thomas Folly (Can) Nippour/ Devinci 11:57
57 Nicholas Roeder (USA) Mid-Atlantic Regional 12:02
58 Wei Chen (USA) Colavita Racing 12:09
59 Simon-Pierre Maltais (Can) Nippour/ Devinci 12:30
60 Alex Battles-Wood (USA) Hotel San Jose 12:39
61 Seehabuntong Poompat (Tha) Thailand National Team 12:42
62 Simon-Pierre Gauthier (Can) Espoirs Saputo 12:44
63 Gabriel Murray (USA) Mid-South Regional 13:07
64 Noah MacCallum (Can) Team Ontario 13:23
65 Alexander Meyer (USA) Borah Development 13:29
66 Daniel Farinha (USA) USA National Team 14:12
67 Max Kaplan (USA) Colavita Racing 14:49
68 Jess Neufeld (Can) Team Alberta 15:08
69 Evan Wynn (USA) DIY Music 15:23
70 David Benkoski (USA) Team Specialized Racing Juniors 15:50
71 Sanikwathi Thanawut (Tha) Thailand National Team 16:05
72 Jos Chalmers (USA) Florida Velo Junior Development 16:22
73 Daniel Choto (Biz) Belize National Team 17:16
74 Neal Shepherd (USA) South Eastern Regional 17:31
75 Ryan Gadow (USA) Mid-Atlantic Regional 17:40
76 Wesley Kline (USA) Young Medalists/Team Dual Temp 18:01
77 Scott Stern (USA) Équipe Atrium CC2-Racing 18:11
78 Brian Lark (USA) Pro Chain Junior Cycling 19:47
79 Jérémie Lavoie-Doyon (Can) Nippour/ Devinci 20:28
80 Ryan Macdonald (Can) Team Canada 21:06
81 Sean Lynch (USA) Colavita Racing 22:40
82 Wataru Mutsumine (Jpn) Japanese National Team 23:07
83 Andrew Jr. Lanier (USA) Team Specialized Racing Juniors 23:31
84 Paul Kumm (USA) ISCorp Cycling Team 24:14
85 Charles Matte (Can) Nippour/ Devinci 26:04
86 Olivier Delaney (Can) Team Québec 26:24
87 David Novak (USA) Mid-Atlantic Regional 26:56
88 Francis Desbiens (Can) Équipe Atrium CC2-Racing 28:30
89 Bryce Mouneyres (Fra) Nippour/ Devinci 29:01
90 Mackensie Carson (Can) Team Alberta 29:03
91 Benoît Lantagne (Can) Équipe Régionale Abitibi 29:34
92 Tony Wieczorek (USA) Borah Development 30:04
93 Naoto Yokoya (Jpn) Japanese National Team 30:20
94 Johnathan Freter (USA) Pro Chain Junior Cycling 31:52
95 David Goodman (USA) South Eastern Regional 32:18
96 Cody Tapley (USA) Hotel San Jose 32:39
97 Sirironnachai Sarawut (Tha) Thailand National Team 33:00
98 Benjamin Salibra (USA) Colavita Racing 33:48
99 Alex Parks (USA) Hotel San Jose 34:00
100 Luke Lininger (USA) Borah Development 37:54
101 Jacob Bouchard (Can) Nippour/ Devinci 41:10
102 Rhys Rathbun (USA) Team Holowesko Partners 41:13
103 Ian Sullivan (USA) DIY Music 42:02
104 Milo Del Bigio (USA) Team Alberta 42:07
105 Ty Andrews (Can) Team Alberta 50:31
106 Austin Armstrong (Biz) Belize National Team 55:30
107 Robert Chorost (USA) Mid-South Regional 56:07
108 Booey Hottenstein (USA) Hotel San Jose 57:09
109 Maxwell Robb (USA) DIY Music 1:00:50
 
Team GC
1 Team Holowesko Partners 41:08:44
2 New Zealand National Team at 0:30
3 USA National Team 1:54
4 Team Specialized Racing Juniors 5:48
5 Team Québec 10:28
6 Young Medalists/Team Dual Temp 16:07
7 Japanese National Team 16:19
8 Mid-Atlantic Regional 16:23
9 South Eastern Regional 17:07
10 Thailand National Team 24:11
11 Pro Chain Junior Cycling 24:48
12 Team Canada 25:28
13 Mid-South Regional 27:35
14 Espoirs Saputo 27:40
15 Colavita Racing 28:19
16 Équipe Atrium CC2-R 28:50
17 Borah Development 29:24
18 Nippour/ Devinci 31:39
19 ISCorp Cycling Team 34:08
20 DIY Music 40:34
21 Hotel San Jose 41:42
22 Team Alberta 1:04:09
23 Team Ontario 1:06:15
24 Équipe Régionale Abitibi 1:20:26
25 Belize National Team 2:01:45
26 Florida Velo Junior Development 2:19:00

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login