Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

July 31/10 6:47 am - Val di Sole: Women XC results


Posted by Editoress on 07/31/10
 

Results from the Elite Women's 4 lap XC in Val di Sole, Italy.

 

 

Our coverage made possible with the support of Shimano

 

Catharine Pendrel  takes back the Overall lead in the World Cup

 

Elite Women, 21.6 km
1 Maja Wloszczowska (Pol) CCC Polkowice 1:23:00
2 Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team at 0:05
3 Irina Kalentieva (Rus) Topeak Ergon Racing Team 0:14
4 Katherine Compton (USA) PlanetBike 0:20
5 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 0:58
6 Esther Süss (Sui) Wheeler-IXS Pro 1:15
7 Georgia Gould (USA) Luna Pro Team 1:31
8 Marie-Helene Premont (Can) Team Maxxis-Rocky Mountain 1:47
9 Nathalie Schneitter (Sui) Colnago Arreghini Sudtirol 2:15
10 Willow Koerber (USA) Subaru-Trek 2:30
11 Tanja Zakelj * (Slo) Mbk Orbea 2:41
12 Eva Lechner (Ita) Colnago Arreghini Sudtirol 2:57
13 Mary Mcconneloug (USA) Kenda/Seven/NoTubes 2:59
14 Anna Szafraniec (Pol) JBG-2 Professional MTB Team 3:08
15 Marielle Saner-Guinchard (Sui) Bikepark.Ch Scott 3:15
16 Katrin Leumann (Sui) goldwurst-power.ch 4:06
17 Blaza Klemencic (Slo) Felt Oetztal X-Bionic Team 4:16
18 Heather Irmiger (USA) Subaru-Trek 4:24
19 Elisabeth Osl (Aut) Central Pro Team 4:41
20 Cécile Ravanel (Fra) Lapierre International 5:23
21 Emily Batty * (Can) Trek World Racing 5:53
22 Annika Langvad (Den) 6:14
23 Janka Stevkova (Svk) 6:26
24 Annie Last * (GBr) 6:47
25 Elisabeth Sveum * (Nor) Hard Rocx Racing Team 7:04
26 Anna Villar Argente (Esp) 7:07
27 Fanny Bourdon * (Fra) 7:26
28 Elisabeth Brandau (Ger) 7:30
29 Magdalena Sadlecka (Pol) Ccc Polkowice 7:35
30 Sabrina Enaux (Fra) Felt Oetztal X-Bionic Team 8:02
31 Vivienne Meyer * (Sui) Colnago Arreghini Sudtirol 8:03
32 Rie Katayama (Jpn) 8:07
33 Yolande Speedy (RSA) 8:08
34 Amanda Sin (Can) Team Canada 8:11
35 Paula Gorycka * (Pol) CCC Polkowice 8:34
36 Sarah Koba (Sui) Giant Swiss Team 8:55
37 Qinglan Shi (Chn) Chinese National Team 9:21
38 Kathrin Stirnemann * (Sui) 9:41
39 Hanna Klein (Ger) Rothaus-CUBE MTB Team 9:46
40 Katarzyna Solus * (Pol) 10:02
41 Chloe Forsman (USA) 10:11
42 Rosara Joseph (NZl) 10:11
43 Fabienne Niederberger (Sui) 10:34
44 Judith Pollinger * (Ita) 10:44
45 Samara Sheppard * (NZl) 10:51
46 Daniela Veronesi (Smr) 11:06
47 Mikaela Kofman * (Can) Team Canada 11:29
48 Nataliya Krompets (Ukr) 11:30
49 Julie Krasniak * (Fra) 11:33
50 Michelle Hediger * (Sui) Fischer-Bmc 11:38
51 Serena Calvetti * (Ita) 11:44
52 Ying Liu (Chn) Chinese National Team 12:02
53 Maria Osl (Aut) Fischer-BMC 12:23
54 Laura Metzler (Fra) BH-Suntour 12:38
55 Rozanne Slik * (Ned) Team Merida Combee 13:25
56 Evelyn Staffler (Ita) 13:36
57 Virginie Pointet * (Sui) Bikepark.Ch Scott 14:08
58 Zhuanzhuan Ye * (Chn) Chinese National Team 14:52
59 Coralie Redelsperger (Fra) 15:00
60 Nina Gulino * (Ita) 15:06
61 Nicoletta De Jager (Ned) 15:15
62 Catherine Vipond (Can) Team Canada 15:26
63 Stephanie Wiedner (Aut) 15:28
64 Sofia Pezzatti (Sui) 15:31
65 Alla Boyko * (Ukr) ISD Cycling Team 15:44
66 Nadine Rieder * (Ger) 15:52
67 Sandra Walter (Can) Local Ride 16:11
68 Karin Groen (Ned) 16:25
69 Anne Terpstra * (Ned) Stappenbelt Specialized MTB Team 16:34
70 Lorraine Truong * (Sui) 16:59
71 Mariske Strauss * (RSA) 17:00
72 Chengyuan Ren (Chn) Chinese National Team 17:13
73 Kristien Nelen (Bel) Vzw Goeman Scott Cycling Team 17:20
74 Cristina Mascarreras Sabria (Esp) Conor - Forallac 17:34
75 Asa Maria Erlandsson (Swe) 17:38
76 Lily Matthews * (GBr) 17:53
77 Corina Gantenbein (Sui) Fischer-Bmc 18:14
78 Barbara Oberdorfer (Ita) 18:36
79 Jodie Willett (Aus) 18:49
80 Lucie Vesela (Cze) GT Czech Team 19:28
81 Carina Ketonen (Fin) Vzw Goeman Scott Cycling Team 19:36
82 Katherine O'shea (Aus) Torq Performance Nutrition -1 LAP
83 Martina Giovanniello * (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D. -1 LAP
84 Therese Rhodes * (Aus) -1 LAP
85 Cornelia Schuster * (Ita) -1 LAP
86 Anna Oberparleiter * (Ita) Hard Rock FRW A.S.D. -1 LAP
87 Catherine Lohri (Sui) -1 LAP
88 Noga Korem * (Isr) -1 LAP
89 Ingrid Bosscha (Ned) -1 LAP
90 Caitlin De Wet * (RSA) -1 LAP
91 Kiona Harbers (Ned) -1 LAP
92 Roberta Monaldini (Smr) -1 LAP
93 Sufen Ma (Chn) Chinese National Team -2 LAPS
94 Sona Jurkova * (Cze) GT Czech Team -2 LAPS
DNF Margarita Fullana Riera (Esp) Massi Team
DNF Tereza Hurikova (Cze) Trek-Lorca Taller Del Tiempo
DNF Laura Turpijn (Ned) Team Merida Combee
DNF Aleksandra Dawidowicz (Pol) CCC Polkowice
DNF Githa Michiels (Bel) Team Saeco
DNF Nina Homovec (Slo) MBK Orbea
DNF Rocio Gamonal Ferrera (Esp)
DNF Lesley Ingram (GBr)
DNS Lene Byberg (Nor) Specialized Factory Racing
DNS Barbara Benko * (Hun)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login