Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

August 15/10 19:19 pm - Mi-Aot en Bretagne: Stage 4


Posted by Editoress on 08/15/10
 

Results from the final stage of Mi-Août en Bretagne

Stage 4: Guerlesquin to Guerlesquin, 176 km
1 Vincent Ragot (AC Lanester 56) 4:19:33
2 Erwan Brenterch (AVC Aix-En-Provence)
3 Romain Guillemois (Vendee U)
4 Shinichi Fukushima (Geumsan Ginseng Asia)
5 Tristan Valentin (Cofidis le Credit en Ligne)
6 Anthony Vignes (Team U Nantes) all s.t.
7 Mathieu Cloarec (Uc Briochine) 0:02
8 Connor Mcconvey (AN Post- Sean Kelly)
9 Colin Menc-Molina (AVC Aix-En-Provence)
10 Julien Jégou (Cotes d'Armor Cyclisme)
11 Gregory Obando Brenes (Burgos 2016 - Castilla y León)
12 Aurélien Ribet (AVC Aix-En-Provence)
13 Kevin Ista (Cofidis le Credit en Ligne)
14 Guillaume Blot (Cofidis le Credit en Ligne)
15 Guillaume Boivin (Spidertech p/b Planet Energy)
16 Philipp Walsleben (Bkcp-Powerplus)
17 Jean-Luc Delpech (Bretagne-Schuller)
18 Niels Albert (Bkcp-Powerplus)
19 Kristian House (Rapha Condor-Sharp)
20 Arnaud Labbe (Cofidis le Credit en Ligne)
21 Matthew Brammeier (AN Post- Sean Kelly)
22 Jonathan Mcevoy (British National Team)
23 Laurent Le Gac (BIC 2000)
24 Grégoire Le Calvé (Hennebont Cyclisme)
25 Christoph Springer (Sp Tableware)
26 Kevin Lalouette (USSA Pavilly Barentin)
27 David Boily (Spidertech p/b Planet Energy)
28 Lilian Jegou (Bretagne-Schuller)
29 Ben Berden (Qin Cycling Team)
30 Chan Jae Jang (Centre Mondial Du Cyclisme)
31 David Chopin (Hennebont Cyclisme)
32 Julien Fouchard (Cofidis le Credit en Ligne)
33 Amindo Fonseca (Cotes d'Armor Cyclisme)
34 Sylvain Cheval (BIC 2000)
35 Jack Anderson (Team Sprocket)
36 Mathieu Halleguen (Bretagne-Schuller)
37 Stefan Vreugdenhil (Van Vliet-Ebh-Elshof)
38 Vegard Robinson Buge (Team Joker Bianchi)
39 Pieter Ghyllebert (AN Post- Sean Kelly)
40 Georgios Karatzios (Sp Tableware)
41 Daniel Teklehaymanot (Centre Mondiale Du Cyclisme)
42 François Lancon (BIC 2000)
43 Julien Morice (Vendee U)
44 Mark Mcnally (AN Post- Sean Kelly)
45 Maxime Daniel (Sojasun Espoir)
46 Stijn Steels (Qin Cycling Team)
47 Rune Van Der Meijden (Van Vliet-Ebh-Elshof)
48 Ronan Mc Laughlin (AN Post- Sean Kelly)
49 Jérémy Loric (Hennebont Cyclisme)
50 Pete Williams (British National Team)
51 Sondre Gjerdevik Sörtveit (Team Joker Bianchi)
52 Ludovic Bret (Team U Nantes)
53 Florian Le Corre (Sojasun Espoir)
54 Emmanuel Keo (Sojasun Espoir)
55 Ki Hong Yoo (Geumsan Ginseng Asia)
56 Sjoerd Kouwenhoven (Van Vliet-Ebh-Elshof)
57 James Spragg (Qin Cycling Team)
58 Ryohei Komori (Vendee U)
59 Cyril Vincenti (Team U Nantes)
60 Fabien Sidaner (Cotes d'Armor Cyclisme)
61 Bram Schmitz (Van Vliet-Ebh-Elshof)
62 Vegard Stake Laengen (Team Joker Bianchi)
63 Philip Lavery (AN Post- Sean Kelly)
64 Fredrik Johansson (Team Sprocket)
65 Jonathan Tiernan-Lock (Rapha Condor-Sharp)
66 Kevin Sadoudi (AC Lanester 56)
67 Stian Remme (Team Joker Bianchi)
68 Nicolas David (Cotes d'Armor Cyclisme)
69 Ioannis Tamouridis (Sp Tableware)
70 Hyeong Min Choe (Geumsan Ginseng Asia)
71 James Sampson (British National Team)
72 Thomas Berkhout (Van Vliet-Ebh-Elshof)
73 Guillaume Pont (Sp Tableware)
74 Vincent Guézennec (AC Lanester 56)
75 Clement Mahe (Cotes d'Armor Cyclisme)
76 Thomas Lebas (AVC Aix-En-Provence)
77 Tomoya Kano (Bridgestone Anchor)
78 Dan Craven (Rapha Condor-Sharp)
79 Fabrice Seigneur (Sojasun Espoirs)
80 Vincent Rouxel (Uc Briochine)
81 Andrew Tennant (British National Team)
82 Makoto Iijima (Bridgestone Anchor)
83 Ronan Poulizac (Uc Briochine)
84 Stephane Bonsergent (Bretagne-Schuller)
85 Maxime Renault (Sojasun Espoir) all s.t.
86 Jens Keukeleire (Cofidis le Credit en Ligne) 0:49
87 Tomasz Olejnick (USSA Pavilly Barentin) 1:19
88 Michal Olejnik (USSA Pavilly Barentin) 1:21
89 Baptiste Pecheul (Sojasun Espoir) 1:23
90 Darren Lapthorne (Rapha Condor-Sharp) 1:32
91 Westley Gough (Team Sprocket) 2:20
92 Zakkari Dempster (Rapha Condor-Sharp)
93 Gwenaël Simon (BIC 2000) both s.t.
94 Bruno Langlois (Spidertech p/b Planet Energy) 2:24
95 Walter Fernando Pedraza Morales (Sp Tableware) s.t.
96 Quentin Have (USSA Pavilly Barentin) 4:38
97 Nicky Cocquyt (Qin Cycling Team) s.t.
98 Kevin Lacombe (Spidertech p/b Planet Energy) 5:54
DNF Ben Greenwood (Rapha Condor-Sharp)
DNF Corentin Mauge (Vendee U)
DNF Francois Parisien (Spidertech p/b Planet Energy)
DNF Ingar Stokstad (Team Joker Bianchi)
DNF Ludovic Poilvet (Uc Briochine)
DNF Marek Canecky (Centre Mondial Du Cyclisme)
DNF Philip Gale (Hennebont Cyclisme)
DNF Simon Le Guevel (Hennebont Cyclisme)
DNF Thibault Jeannes (BIC 2000)
DNF Tom Copeland (BIC 2000)
DNF Warren Barguil (AC Lanester 56)



GC to come

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7748) - Oct 28
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login