Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

August 24/10 17:12 pm - Keven Lacombe wins Grand Prix des Marbriers UPDATED


Posted by Editoress on 08/24/10
 

Grand Prix des Marbriers, France

 

Keven Lacombe (Spidertech p/b Planet Energy) won the 49th edition of the Grand Prix des Marbriers in  France today, winning easily by 1 second over Kévin Lalouette (USSA Pavilly Brentin ).  Other Canadian results incluce: Ryan Anderson ( Kelly Benefit Stratégies) 7th, Guillaume Boivin (Spidertech p/b Planet Energy) 11th.  For more see results below.

160 km
1 Keven Lacombe (Can) Spidertech p/b Planet Energy 3:50:35
2 Kévin Lalouette (Fra) USSA Pavilly Brentin (DN1) 3:50:36
3 Dimitri Clayes (Bel) TEAM NET APP 3:50:39
4 Julien Antomarchi (Fra) VC LA POMME MARSEILLE (DN1) 3:50:41
5 Anthony Colin (Fra) ESEG Douai (DN2) 3:51:34
6 Adam Gawlik (Pol) CC Cambrai 3:51:36
7 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefit Stratégies 3:51:39
8 Renaud Pioline (Fra) CMA 93 Big Mat 3:51:45
9 Tony Cavet (Fra) VC ROUEN 76 (DN1) 3:51:55
10 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Cont.Team 3:51:59
11 Guillaume Boivin (Can) Spidertech p/b Planet Energy 3:52:43
12 Eric Baumann (Ger) TEAM NET APP 3:52:44
13 Anthony Jesse (USA) Kelly Benefit Stratégies 3:52:44
14 Alexander Mironov (Rus) Team Itera-Katusha 3:52:47
15 Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Cont.Team 3:52:47
16 Remco Broers (Ned) Rabobank Cont.Team 3:52:50
17 Ramunas Navardauskas (Ltu) LA POMME MARSEILLE (DN1) 3:52:56
18 Pierre-Luc Perichon (Fra) SCO DIJON (DN1) 3:53:36
19 Arnaud Demare (Fra) CC Nogent sur Oise (DN1) 3:53:36
20 Bruno Langlois (Can) Spidertech p/b Planet Energy 3:53:41
21 Arnaud Papillon (Can) Canadian U23 National TEam 3:53:47
22 Benjamin Cantournet (Fra) SCO DIJON (DN1) 3:53:51
23 Wesley Kreder (Ned) Rabobank Cont.Team 3:53:52
24 Jarno Meijling Gmelich (Ned) Cycling.Team JO PIELS 3:53:52
25 Benoit Drujon (Fra) CMA 93 Big Mat 3:53:56
26 Shinichi Fukushima (Jpn) Geuman Ginseng Asia 3:53:56
27 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Stratégies 3:53:56
28 Ronan Racault (Fra) CMA 93 Big Mat 3:53:56
29 Adrien Vandermeersch (Fra) Dunkerque Littoral Cyclisme 3:54:01
30 Morten Knudsen (Den) CC DIFFERDANGE 3:54:06
31 Antoine Gorichon (Fra) CMA 93 Big Mat 3:54:11
32 Flavien Maurelet (Fra) USSAPB (DN1) 3:55:07
33 Cesare Benedetti (Ita) TEAM NET APP 3:55:07
34 Geoffrey Deresmes (Fra) ESEG Douai (DN2) 3:55:07
35 Alexis Bodiot (Fra) CC Nogent sur Oise (DN1) 3:55:07
36 Jean Simon Carre (Fra) USSA Pavilly Barentin (DN1) 3:55:07
37 Alexander Meenhorst (NZl) TEAM NET APP 3:55:07
38 Brian Bulgac (Ned) Rabobank Cont.Team 3:55:07
39 David Veilleux (Can) Kelly Benefit Stratégies 3:55:07
40 Pierrick Naud (Can) Canadian U23 National TEam 3:55:12
41 Sergey Rudaskov (Rus) Team Itera-Katusha 3:55:12
42 Bastien Delrot (Fra) TEAM NET APP 3:55:15
43 Min Choe Hyenong (Kor) Geuman Ginseng Asia 4:00:19
44 Sébastien Harbonnier (Fra) CC DIFFERDANGE 4:00:19
45 Mathieu Delaroziere (Fra) LA POMME MARSEILLE (DN1) 4:01:15
46 Quentin Have (Fra) USSAPB (DN1) 4:01:15
47 Pierre Drancourt (Fra) ESEG Douai (DN2) 4:01:15
48 Gerald Lavalard (Fra) ECRPF Pte du Hainaut 4:01:15
49 Florian Taillefer (Fra) VC ROUEN 76 (DN1) 4:01:15
50 Mikhail Antonov (Rus) Team Itera-Katusha 4:01:15
51 Jean Edouard Antz (Fra) Amical VC Aix en Provence(DN1) 4:01:15
52 Romain Pillon (Fra) ESEG Douai (DN2) 4:01:15
53 Michal Olejnik (Pol) USSAPB (DN1) 4:01:15
54 Geoffrey Rouat (Fra) CC Villeneuve St Germain Soissons 4:01:15
55 Thibault Huche (Fra) VC ROUEN 76 (DN1) 4:01:15
56 Carlo Meneghetti (Fra) CC Cambrai 4:01:15
57 Sébastien Boire (Fra) SCO DIJON (DN1) 4:01:15
58 Maarten De Jonge (Ned) Cycling.Team JO PIELS 4:01:15
59 Andrey Solomennikov (Rus) Team Itera-Katusha 4:01:15
60 Christian Poos (Lux) CC DIFFERDANGE 4:01:15
61 Olivier Grammaire (Fra) SCO DIJON (DN1) 4:01:15
62 Tomasz Olejnik (Pol) USSAPB (DN1) 4:01:15
63 Julien Rabaud (Fra) UV Aube 4:01:15
64 Tom Relou (Ned) Cycling.Team JO PIELS 4:01:24
65 Franck Dressler (Ger) CC DIFFERDANGE 4:01:24
66 Jan Barta (Cze) TEAM NET APP 4:01:24
67 Alexander Gottfried (Ger) TEAM NET APP 4:01:24
68 Robert Retschke (Ger) CC DIFFERDANGE 4:01:24
69 Rudy Kowalski (Fra) CC Cambrai 4:01:24
70 Jempy Drucker (Lux) CC DIFFERDANGE 4:01:24


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login