Canadian Cyclist Specialized Tarmac 24-7 1 - Aug 12
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

August 25/10 21:52 pm - Tour du Poitou-Charentes: Stages 1 and 2, Rollin 2nd


Posted by Editoress on 08/25/10
 

Cervélo’s Dominique Rollin (CAN) sprinted to a second place finish today in the second stage of the Tour du Poitou-Charentes. Anthony Ravard (FRA-Ag2r-La Mondiale) won the stage in a bunch sprint ahead of Rollin and Enrico Rossi (ITA-Ceramica Flaminia). Rollin now sits fifth in the GC nine seconds back from race leader Anthony Roux (FRA) Francaise des Jeux.

 

PhotoFinish

 

“Today’s stage was a hard one with a lot of wind. There was a breakaway of two riders, who eventually reached a maximum gap of six minutes,” said Marcello Albasini, Sports Director. “In the last 50 km we started to move up to the front, because of the wind. At the front we started to pull and other teams helped us and then we prepared the sprint for Dominique. Jeremy Hunt (GBR) and Gabriel Rasch (NOR) helped him out in the final and Dominique sprinted to a second place position though he came really close, and was narrowly beaten by Anthony Ravard. We are still in a good position with Ignatas, who is our designated GC rider, as we head into tomorrow’s two stages, a short one in the morning and the individual time trial in the afternoon.”

Cervelo TestTeam press release

Stage 1 (August 24th) : Chalais to Royan 186.3km
1 Anthony Roux (Fra) FDJ 4:24:57
2 Daniele Colli (Ita) Ceramica Flaminia
3 Romain Lemarchand (Fra) Big Mat - Auber 93
4 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller
5 Jost Van Leijen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
6 Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia
7 Tony Hurel (Fra) Bbox-Bouygues Telecom
8 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
9 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
10 Alexander Kristoff (Nor) BMC Racing Team Racing Team
11 Gabriel Rasch (Nor) Cervélo Test Team
12 Adrien Petit (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
13 Fumiyuki Beppu (Jpn) Team RadioShack
14 Arnaud Molmy (Fra) Roubaix Lille Metropole
15 Lloyd Mondory (Fra) AG2R - La mondiale
16 Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley
17 Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
18 Barry Markus (Ned) Rabobank - Continental Team
19 Romain Matheou (Fra) Saur - Sojasun
20 Florian Stalder (Sui) BMC Racing Team Racing Team
21 Cyril Gautier (Fra) Bbox Bouygues Telecom
22 Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank - Continental Team
23 Steven Caethoven (Bel) Landbouwkrediet
24 Yoan Gene (Fra) Bbox Bouygues Telecom
25 Jetse Bol (Ned) Rabobank - Continental Team
26 Jens Keukeleire (Bel) Cofidis le Crédit en Ligne
27 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone
28 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller
29 Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole
30 Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet
31 Moreno Hofland (Ned) Rabobank - Continental Team
32 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
33 Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne - Schuller
34 Dominique Rollin (Can) Cervélo Test Team
35 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller
36 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ
37 Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone
38 Francisco Ventoso (Esp) CarmioOro NGC
39 Reinier Hugo Honig (Ned) Acqua & Sapone
40 Michael Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley
41 John Murphy (USA) BMC Racing Team Racing Team
42 Rob Ruygh (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
43 Daniel Lloyd (GBr) Cervélo Test Team
44 Nadir Haddou (Fra) Big Mat - Auber 93
45 Enrico Peruffo (Ita) CarmioOro NGC
46 Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone
47 Grégory Barteau (Fra) Landbouwkrediet
48 Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun
49 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone
50 Christiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia
51 Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93
52 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank - Continental Team
53 David Boucher (Fra) Landbouwkrediet
54 Guillaume Blot (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
55 Haimar Zubeldia Aguirre (Esp) Team Radioshack
56 Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet
57 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun
58 Franck Bouyer (Fra) Bbox Bouygues Telecom
59 Anthony Ravard (Fra) AG2R - La mondiale
60 Darwin Atapuma (Col) Columbian National U23 Team
61 Markel Irizar Aranburu (Esp) Team Radioshack
62 Mathieu Claude (Fra) Bbox Bouygues Telecom
63 Nairo Quintana (Col) Columbian National U23 Team
64 Ted King (USA) Cervélo Test Team
65 Boy Van Poppel (Ned) Rabobank - Continental Team
66 Martin Elminger (Sui) AG2R - La mondiale
67 Julien Loubet (Fra) AG2R - La mondiale
68 Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun
69 Arnaud Van Groen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
70 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole
71 Gael Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller
72 Geoffroy Lequatre (Fra) Team Radioshack
73 Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93
74 Anthony Geslin (Fra) FDJ
75 Mathieu Teychenne (Fra) AG2R - La mondiale
76 Amaël Moinard (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
77 Benoit Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole
78 Yohann Bagot (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
79 Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervélo Test Team
80 Fillip Eidsheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley
81 Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Metropole
82 Yom-Jelte Slagter (Ned) Rabobank - Continental Team
83 Laurent Lefevre (Fra) Bbox Bouygues Telecom
84 Julien Fouchard (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
85 Esteban Chaves (Col) Columbian National U23 Team
86 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole
87 Eduardo Gonzalo Ramirez (Esp) Bretagne - Schuller
88 Martijn Keizer (Ned) Rabobank - Continental Team
89 Martin Kohler (Sui) BMC Racing Team Racing Team
90 Stephane Rosetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
91 Maxime Bouet (Fra) AG2R - La mondiale
92 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller
93 Julien Mazet (Fra) Big Mat - Auber 93
94 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller
95 Diego Alejandro Tamayo Martinez (Col) CarmioOro NGC
96 Alessandro Fantini (Ita) Acqua & Sapone
97 Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team Racing Team
98 Steve Morabito (Sui) BMC Racing Team Racing Team
99 Jesse Sergent (NZl) Team RadioShack
100 Volodymir Gustov (Ukr) Cervélo Test Team
101 Jarlinson Pantano (Col) Columbian National U23 Team
102 Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun
103 Tristan Valentin (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
104 Jean-Marc Marino (Fra) Saur - Sojasun
105 Eric Berthou (Fra) CarmioOro NGC
106 Camilo Suarez (Col) Columbian National U23 Team
107 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet
108 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Radioshack
109 Niels Brouzes (Fra) Big Mat - Auber 93
110 Cédric Coutouly (Fra) Saur - Sojasun
111 Bart Dockx (Bel) Landbouwkrediet
112 David Lelay (Fra) AG2R - La mondiale
113 Joao Correia (Por) Cervélo Test Team
114 Thomas Voeckler (Fra) Bbox Bouygues Telecom
115 Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ
116 Anthony Charteau (Fra) Bbox Bouygues Telecom
117 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ
118 Arnaud Gerard (Fra) FDJ
119 Francis Mourey (Fra) FDJ
120 Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun
121 José Luis Rubiera Vigil (Esp) Team Radioshack
122 Jeremy Hunt (GBr) Cervélo Test Team all s.t.
123 Cole House (USA) BMC Racing Team 0:38
124 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone 2:28
125 Alexandre Lemair (Fra) Roubaix Lille Metropole 4:37
126 Yaroslav Popovych (Ukr) Team Radioshack s.t.
127 Alessandro Raisoni (Ita) CarmioOro NGC 12:24
128 Mathias Frank (Sui) BMC Racing Team Racing Team 12:25
129 Sébastien Fournet-Fayard (Fra) CarmioOro NGC
130 Mirko Tesdeschi (Ita) CarmioOro NGC
131 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone
132 Daniel Egeland Jarsto (Nor) Sparebanken Vest - Ridley
133 Geir Inge Berg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley
134 Baptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet
135 Bobbie Traksel (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
136 William Clarke (Aus) AG2R - La mondiale
137 Filippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia
138 Sébastian Salazar (Col) Columbian National U23 Team
139 Alessandro Maserati (Ita) Ceramica Flaminia
140 Edoardo Girardi (Ita) Ceramica Flaminia
141 Raivis Belovhosciks (Lat) Ceramica Flaminia
142 Laurent Beuret (Sui) CarmioOro NGC
143 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
144 Johan Frederik Ziesler (Nor) Sparebanken Vest - Ridley
145 Christofer Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley
146 Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93
147 Christophe Kern (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne all s.t.
DNF Timothy Stevens (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
 
Stage 2: Saint Georges De Didonne to Niort, 178.5km
1 Anthony Ravard (Fra) AG2R - La mondiale 4:17:01
2 Dominique Rollin (Can) Cervélo Test Team
3 Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia
4 Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun
5 Yoan Gene (Fra) Bbox Bouygues Telecom
6 Alexander Kristoff (Nor) BMC Racing Team Racing Team
7 Boy Van Poppel (Ned) Rabobank - Continental Team
8 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
9 Daniele Colli (Ita) Ceramica Flaminia
10 Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone
11 Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley
12 Francisco Ventoso (Esp) CarmioOro NGC
13 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ
14 Guillaume Blot (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
15 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun
16 Christiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia
17 Barry Markus (Ned) Rabobank - Continental Team
18 Adrien Petit (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
19 Tony Hurel (Fra) Bbox-Bouygues Telecom
20 Edoardo Girardi (Ita) Ceramica Flaminia
21 Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Metropole
22 David Boucher (Fra) Landbouwkrediet
23 Arnaud Van Groen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
24 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole
25 Jost Van Leijen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
26 Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank - Continental Team
27 Steven Caethoven (Bel) Landbouwkrediet
28 Nadir Haddou (Fra) Big Mat - Auber 93
29 Lloyd Mondory (Fra) AG2R - La mondiale
30 Jetse Bol (Ned) Rabobank - Continental Team
31 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone
32 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank - Continental Team
33 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller
34 Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone
35 Gabriel Rasch (Nor) Cervélo Test Team
36 Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet
37 Jens Keukeleire (Bel) Cofidis le Crédit en Ligne
38 Martin Elminger (Sui) AG2R - La mondiale
39 Julien Fouchard (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
40 Haimar Zubeldia Aguirre (Esp) Team Radioshack
41 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller
42 Romain Lemarchand (Fra) Big Mat - Auber 93
43 Yohann Bagot (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
44 Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole
45 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet
46 Laurent Beuret (Sui) CarmioOro NGC
47 Jesse Sergent (NZl) Team RadioShack
48 Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne - Schuller
49 Alessandro Maserati (Ita) Ceramica Flaminia
50 Florian Stalder (Sui) BMC Racing Team Racing Team
51 Julien Loubet (Fra) AG2R - La mondiale
52 Romain Matheou (Fra) Saur - Sojasun
53 Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ
54 Mathieu Teychenne (Fra) AG2R - La mondiale
55 Daniel Lloyd (GBr) Cervélo Test Team
56 Laurent Lefevre (Fra) Bbox Bouygues Telecom
57 Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team Racing Team
58 Anthony Roux (Fra) FDJ
59 Gael Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller
60 Tristan Valentin (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
61 Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
62 Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93
63 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
64 Sébastian Salazar (Col) Columbian National U23 Team
65 Maxime Bouet (Fra) AG2R - La mondiale
66 Ted King (USA) Cervélo Test Team
67 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
68 Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervélo Test Team
69 Markel Irizar Aranburu (Esp) Team Radioshack
70 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole
71 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller
72 Volodymir Gustov (Ukr) Cervélo Test Team
73 Jeremy Hunt (GBr) Cervélo Test Team
74 Geir Inge Berg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley
75 Martin Kohler (Sui) BMC Racing Team Racing Team
76 Thomas Voeckler (Fra) Bbox Bouygues Telecom
77 Nairo Quintana (Col) Columbian National U23 Team
78 Moreno Hofland (Ned) Rabobank - Continental Team
79 Cyril Gautier (Fra) Bbox Bouygues Telecom
80 Jarlinson Pantano (Col) Columbian National U23 Team
81 Yaroslav Popovych (Ukr) Team Radioshack
82 Jean-Marc Marino (Fra) Saur - Sojasun
83 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller
84 Joao Correia (Por) Cervélo Test Team
85 Anthony Geslin (Fra) FDJ
86 Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun
87 Alessandro Fantini (Ita) Acqua & Sapone
88 Fillip Eidsheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley
89 Franck Bouyer (Fra) Bbox Bouygues Telecom all s.t.
90 Darwin Atapuma (Col) Columbian National U23 Team 0:29
91 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone 0:30
92 Filippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia
93 William Clarke (Aus) AG2R - La mondiale
94 Raivis Belovhosciks (Lat) Ceramica Flaminia all s.t.
95 Camilo Suarez (Col) Columbian National U23 Team 0:45
96 Mathieu Claude (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0:50
97 Eric Berthou (Fra) CarmioOro NGC 0:56
98 Cédric Coutouly (Fra) Saur - Sojasun 0:58
99 Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun s.t.
100 Daniel Egeland Jarsto (Nor) Sparebanken Vest - Ridley 0:00
101 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone 1:01
102 Martijn Keizer (Ned) Rabobank - Continental Team s.t.
103 Cole House (USA) BMC Racing Team 1:22
104 Yom-Jelte Slagter (Ned) Rabobank - Continental Team 1:28
105 José Luis Rubiera Vigil (Esp) Team Radioshack s.t.
106 David Lelay (Fra) AG2R - La mondiale 1:48
107 Michael Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley s.t.
108 Rob Ruygh (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team 1:52
109 Baptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet 1:57
110 Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun
111 Benoit Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole
112 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller
113 Enrico Peruffo (Ita) CarmioOro NGC all s.t.
114 Bart Dockx (Bel) Landbouwkrediet 2:42
115 Christofer Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley 4:10
116 Johan Frederik Ziesler (Nor) Sparebanken Vest - Ridley
117 Eduardo Gonzalo Ramirez (Esp) Bretagne - Schuller both s.t.
118 Reinier Hugo Honig (Ned) Acqua & Sapone 4:15
119 Bobbie Traksel (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
120 Geoffroy Lequatre (Fra) Team Radioshack
121 Arnaud Gerard (Fra) FDJ
122 Amaël Moinard (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
123 Fumiyuki Beppu (Jpn) Team RadioShack
124 Esteban Chaves (Col) Columbian National U23 Team all s.t.
125 Niels Brouzes (Fra) Big Mat - Auber 93 4:19
126 Julien Mazet (Fra) Big Mat - Auber 93 4:21
127 Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93 5:28
128 Alessandro Raisoni (Ita) CarmioOro NGC 7:23
129 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
130 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ
131 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Radioshack
132 Sébastien Fournet-Fayard (Fra) CarmioOro NGC
133 Mirko Tesdeschi (Ita) CarmioOro NGC
134 Arnaud Molmy (Fra) Roubaix Lille Metropole
135 Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93
136 Diego Alejandro Tamayo Martinez (Col) CarmioOro NGC
137 Francis Mourey (Fra) FDJ
138 Christophe Kern (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
139 Anthony Charteau (Fra) Bbox Bouygues Telecom
140 Stephane Rosetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
141 Alexandre Lemair (Fra) Roubaix Lille Metropole
142 Grégory Barteau (Fra) Landbouwkrediet
143 Mathias Frank (Sui) BMC Racing Team Racing Team
144 Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet
145 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone all s.t.
DNF Steve Morabito (Sui) BMC Racing Team Racing Team
DNF John Murphy (USA) BMC Racing Team Racing Team
 
GC
1 Anthony Roux (Fra) FDJ 8:41:43
2 Anthony Ravard (Fra) AG2R - La mondiale at 0:05
3 Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:06
4 Daniele Colli (Ita) Ceramica Flaminia 0:09
5 Dominique Rollin (Can) Cervélo Test Team 0:09
6 Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia 0:11
7 Romain Lemarchand (Fra) Big Mat - Auber 93
8 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone both s.t.
9 Jost Van Leijen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:12
10 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller 0:13
11 Cyril Gautier (Fra) Bbox Bouygues Telecom s.t.
12 Romain Matheou (Fra) Saur - Sojasun 0:14
13 Alexander Kristoff (Nor) BMC Racing Team Racing Team 0:15
14 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
15 Tony Hurel (Fra) Bbox-Bouygues Telecom
16 Roy Hegreberg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley
17 Yoan Gene (Fra) Bbox Bouygues Telecom
18 Adrien Petit (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
19 Barry Markus (Ned) Rabobank - Continental Team
20 Lloyd Mondory (Fra) AG2R - La mondiale
21 Gabriel Rasch (Nor) Cervélo Test Team
22 Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank - Continental Team
23 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ
24 Francisco Ventoso (Esp) CarmioOro NGC
25 Steven Caethoven (Bel) Landbouwkrediet
26 Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun
27 Jetse Bol (Ned) Rabobank - Continental Team
28 Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone
29 Jens Keukeleire (Bel) Cofidis le Crédit en Ligne
30 Christiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia
31 Guillaume Blot (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
32 Florian Stalder (Sui) BMC Racing Team Racing Team
33 Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone
34 Boy Van Poppel (Ned) Rabobank - Continental Team
35 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun
36 Nadir Haddou (Fra) Big Mat - Auber 93
37 Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole
38 David Boucher (Fra) Landbouwkrediet
39 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
40 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller
41 Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne - Schuller
42 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank - Continental Team
43 Arnaud Van Groen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
44 Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet
45 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole
46 Haimar Zubeldia Aguirre (Esp) Team Radioshack
47 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
48 Daniel Lloyd (GBr) Cervélo Test Team
49 Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Metropole
50 Martin Elminger (Sui) AG2R - La mondiale
51 Moreno Hofland (Ned) Rabobank - Continental Team
52 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller
53 Julien Loubet (Fra) AG2R - La mondiale
54 Yohann Bagot (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
55 Julien Fouchard (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
56 Mathieu Teychenne (Fra) AG2R - La mondiale
57 Gael Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller
58 Ted King (USA) Cervélo Test Team
59 Markel Irizar Aranburu (Esp) Team Radioshack
60 Dimitri Le Boulch (Fra) Big Mat - Auber 93
61 Laurent Lefevre (Fra) Bbox Bouygues Telecom
62 Nairo Quintana (Col) Columbian National U23 Team
63 Jesse Sergent (NZl) Team RadioShack
64 Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervélo Test Team
65 Franck Bouyer (Fra) Bbox Bouygues Telecom
66 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet
67 Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team Racing Team
68 Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun
69 Maxime Bouet (Fra) AG2R - La mondiale
70 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole
71 Anthony Geslin (Fra) FDJ
72 Tristan Valentin (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
73 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller
74 Martin Kohler (Sui) BMC Racing Team Racing Team
75 Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ
76 Fillip Eidsheim (Nor) Sparebanken Vest - Ridley
77 Volodymir Gustov (Ukr) Cervélo Test Team
78 Jarlinson Pantano (Col) Columbian National U23 Team
79 Alessandro Fantini (Ita) Acqua & Sapone
80 Jean-Marc Marino (Fra) Saur - Sojasun
81 Thomas Voeckler (Fra) Bbox Bouygues Telecom
82 Jeremy Hunt (GBr) Cervélo Test Team
83 Joao Correia (Por) Cervélo Test Team all s.t.
84 Darwin Atapuma (Col) Columbian National U23 Team 0:44
85 Camilo Suarez (Col) Columbian National U23 Team 1:00
86 Mathieu Claude (Fra) Bbox Bouygues Telecom 1:05
87 Eric Berthou (Fra) CarmioOro NGC 1:11
88 Cédric Coutouly (Fra) Saur - Sojasun 1:13
89 Stéphane Poulhies (Fra) Saur - Sojasun s.t.
90 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone 1:16
91 Martijn Keizer (Ned) Rabobank - Continental Team s.t.
92 Yom-Jelte Slagter (Ned) Rabobank - Continental Team 1:43
93 José Luis Rubiera Vigil (Esp) Team Radioshack s.t.
94 Michael Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley 2:03
95 David Lelay (Fra) AG2R - La mondiale s.t.
96 Rob Ruygh (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team 2:07
97 Enrico Peruffo (Ita) CarmioOro NGC 2:12
98 Benoit Daeninck (Fra) Roubaix Lille Metropole
99 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller
100 Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun all s.t.
101 Cole House (USA) BMC Racing Team 2:15
102 Bart Dockx (Bel) Landbouwkrediet 2:57
103 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone 3:13
104 Eduardo Gonzalo Ramirez (Esp) Bretagne - Schuller 4:25
105 Fumiyuki Beppu (Jpn) Team RadioShack 4:30
106 Reinier Hugo Honig (Ned) Acqua & Sapone
107 Geoffroy Lequatre (Fra) Team Radioshack
108 Amaël Moinard (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne
109 Esteban Chaves (Col) Columbian National U23 Team
110 Arnaud Gerard (Fra) FDJ all s.t.
111 Niels Brouzes (Fra) Big Mat - Auber 93 4:34
112 Julien Mazet (Fra) Big Mat - Auber 93 4:36
113 Yaroslav Popovych (Ukr) Team Radioshack 4:49
114 Arnaud Molmy (Fra) Roubaix Lille Metropole 7:38
115 Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet
116 Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93
117 Grégory Barteau (Fra) Landbouwkrediet
118 Stephane Rosetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
119 Diego Alejandro Tamayo Martinez (Col) CarmioOro NGC
120 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Radioshack
121 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ
122 Anthony Charteau (Fra) Bbox Bouygues Telecom
123 Francis Mourey (Fra) FDJ all s.t.
124 Alexandre Lemair (Fra) Roubaix Lille Metropole 12:15
125 Edoardo Girardi (Ita) Ceramica Flaminia 12:40
126 Laurent Beuret (Sui) CarmioOro NGC
127 Alessandro Maserati (Ita) Ceramica Flaminia
128 Sébastian Salazar (Col) Columbian National U23 Team
129 Geir Inge Berg (Nor) Sparebanken Vest - Ridley
130 Daniel Egeland Jarsto (Nor) Sparebanken Vest - Ridley all s.t.
131 Filippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia 13:09
132 William Clarke (Aus) AG2R - La mondiale 13:10
133 Raivis Belovhosciks (Lat) Ceramica Flaminia s.t.
134 Baptiste Planckaert (Bel) Landbouwkrediet 14:37
135 Christofer Stevenson (Swe) Sparebanken Vest - Ridley 16:50
136 Johan Frederik Ziesler (Nor) Sparebanken Vest - Ridley s.t.
137 Bobbie Traksel (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team 16:55
138 Romain Bacon (Fra) Big Mat - Auber 93 18:02
139 Alessandro Raisoni (Ita) CarmioOro NGC 20:02
140 Sébastien Fournet-Fayard (Fra) CarmioOro NGC 20:03
141 Mirko Tesdeschi (Ita) CarmioOro NGC
142 Mathias Frank (Sui) BMC Racing Team Racing Team
143 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
144 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone
145 Christophe Kern (Fra) Cofidis le Crédit en Ligne all s.t.

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login