Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG XC8 -Restart May 16
 

Daily News


 

December 29/10 13:40 pm - GVA Trofee - Azencross


Posted by Editoress on 12/29/10
 

Azencross / Cross des as, Loenhout in Belgium

Elite Men
1 Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus 0:56:22
2 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet at 0:11
3 Zdenek Stybar (Cze) Telenet-Fidea Cycling Team 0:47
4 Kevin Pauwels (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team 0:52
5 Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus 0:59
6 Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team 1:12
7 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Revor 1:21
8 Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team 1:27
9 Jonathan Page (USA) Planet Bike 1:28
10 Bart Aernouts (Bel) Rabobank-Giant Off Road Team 1:29
11 Lars Boom (Ned) Rabobank 1:45
12 Sven Vanthourenhout (Bel) Sunweb-Revor 2:23
13 Christian Heule (Sui) Champion System LBS 2:25
14 Nicolas Bazin (Fra) Auber 93 2:28
15 Petr Dlask (Cze) Telenet-Fidea Cycling Team 2:33
16 Marco Bianco (Ita) 2:41
17 Kenneth van Compernolle (Bel) Sunweb-Revor 2:47
18 Enrico Franzoi (Ita) BKCP-Powerplus s.t.
19 Marcel Wildhaber (Sui) Scott-Swisspower MTB-Racing 2:48
20 Mariusz Gil (Pol) Baboco - Revor Cycling Team 3:09
21 Gerben De Knegt (Ned) Rabobank-Giant Off Road Team 3:13
22 Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus 3:24
23 Eddy van Ijzendoorn (Ned) AA Drink Cycling Team 3:33
24 Egoitz Murgoitio (Esp) 3:39
25 Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team 3:43
26 Jan Verstraeten (Bel) KDL-Trans 3:44
27 Ben Berden (Bel) Qin Cycling Team 3:50
28 Thijs Al (Ned) AA Drink Cycling Team 4:03
29 Patrick van Leeuwen (Ned) 4:27
30 Wilant van Gils (Ned) CX Nederland 4:29
31 Kevin Cant (Bel) Van Goethem Prorace Cycling Team 4:34
32 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles 4:40
33 Patrick Gaudy (Bel) 5:33
34 Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team s.t.
35 Tom van den Bosch (Bel) AA Drink Cycling Team 5:36
36 Rene Birkenfeld (Ger) Harvesterhude Rv 5:42
37 Robert Gavenda (Svk) Telenet-Fidea Cycling Team 6:06
38 Marek Cichosz (Pol) Legia-Felt 6:10
39 Mitchell Huenders (Ned) BKCP-Powerplus s.t.
40 Keiichi Tsujiura (Jpn) 6:22
41 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet EBH Elshof -1lap
42 Stijn Huys (Bel) -1lap
43 Isaac Suarez (Esp) -1lap
44 Bart Verschueren (Bel) Champion System LBS Team -1lap
45 Brian Matter (USA) Gear Grinder -1lap
46 Martin Zlámalík (Cze) Sunweb - Revor -2laps
47 Jody Crawforth (GBr) Hargroves Cycles/Trant/Next/Scott/GSI -2laps
48 Tom De Kort (Bel) APB Cycling Team -2laps
49 Yu Takenouchi (Jpn) -2laps
50 Sebastien Le Naour (Fra) -2laps
51 Florian Le Corré (Fra) Flers Cyclisme 61 -2laps
52 Mitchell Hoke (USA) Clif Bar Development Team -2laps
53 Tim Van Nuffel (Bel) Van Goethem - Prorace -2laps
54 Craig Richey (Can) Cyclocrossracing.com p/b Blue -3laps
55 Mark Lalonde (USA) Cal Giant-Specialized -2laps
56 Ryan Iddings (USA) Redline -2laps
57 Sean Babcock (USA) Kona -2laps
58 Fernandez Suarez (Esp) -2laps
59 Gianni Denolf (Bel) Baboco - Revor Cycling Team -2laps
60 Jimmy Tielens (Bel) Team Saeco Heist O/D Berg -4laps
61 Ryan Knapp (USA) BikeReg.com -4 laps
62 Hikaru Kosaka (Jpn) -4laps
63 Davy Yeater (USA) River City Bicycles-Cannondale -4laps
64 Shaun Adamson (Can) Cycle-Smart -4laps
65 Gareth Whittall (GBr) -5laps
66 David Andrew Quist (USA) Team Clif Bar Cycling -5laps
 
Elite Women
1 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 0:41:36
2 Hanka Kupfernagel (Ger) Stevens
3 Daphny Van Den Brand (Ned) ZZPR.NL both s.t.
4 Sanne Cant (Bel) BKCP-Powerplus 0:30
5 Sanne Van Paassen (Ned) Brainwash wielerploeg 0:55
6 Pavla Havlikova (Cze) APB cycling team 1:42
7 Helen Wyman (GBr) Kona s.t.
8 Nikki Harris (GBr) APB cycling team 2:14
9 Gabriella Day (GBr) 2:20
10 Sophie De Boer (Ned) ZZPR.NL 2:40
11 Susan Butler (USA) Hudz-Subaru 3:25
12 Reza Hormes-Ravenstijn ZZPR.NL 3:40
13 Maureen Bruno Roy (USA) Bob's Red Mill p/b Seven Cycles 4:20
14 Ellen Van Loy (Bel) 4:35
15 Arenda Grimberg(Ned) 5:11
16 Martina Mikulaskova (Cze) s.t.
17 Tessa Van Nieuwpoort (Ned) 5:30
18 Joyce Vanderbeken (Bel) 5:40
19 Nancy Bober (Bel) Style & Concept Cycling Team 5:45
20 Nicole De Bie - Leyten APB cycling team s.t.
21 Pauline Ferrand Prevot(Fra) 6:16
22 Gertie Willems (Bel) Wielerclub De Sprinters Malderen 6:20
23 Katrien Thijs (Ned) Edegem Bicycle Club V.Z.W. 6:30
24 Anja Geldhof (Bel) 6:45
25 Katrien Aerts (Bel) 6:50
26 Nikoline Hansen (Den) 6:55
27 Anne Arnouts (Bel) Redsun Cycling Team 7:00
28 Ayako Toyooka (Jpn) 7:05
29 Lana Verberne (Ned) 7:20
30 Nathalie Nijns (Bel) 7:40
31 Elke Riedl (AUT) 7:45
32 Katrien Vermeiren (Bel) Emversport International C. T. VZW 8:34
33 Hannah Payton (GBr) -1 lap
34 Karen Verhestraeten (Bel) -1 lap
35 Marijke De Pauw (Bel) -1 lap
36 Iris Ockeloen (Ned) -1 lap
37 Anja Nobus (Bel) -1 lap
38 Suzie Godart (Lux) Fenixs-Petrogradets -1 lap
39 Monique van de Ree (Ned) -1 lap
40 Caren Commissaris (Bel) -2 laps
41 Ilse Vandekinderen (Bel) -2 laps
42 Claire Thomas (GBr) -2 laps
43 Anouk Rockx (Ned) -2 laps
44 Sharon Defoor (Bel) -3 laps
45 Béatrice Godart (Lux) -3 laps
46 Maaike Lanssens (Bel) WC De Molenspurters Meulebeke -3 laps
47 Christine Vardaros (USA) Baboco - Revor Cycling Team -3 laps
48 Linda van Rijen (Ned) -3 laps
49 Sabrina Schweizer (Ger) -3 laps
50 Kristien Nelen (Bel) -3 laps
 
U23 Men
1 Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus 0:49:31
2 Vincent Baestaens (Bel) Telenet Fidea Cycling Team 0:16
3 Tijmen Eising (Ned) Sunweb Revor 0:18
4 Micki van Empel (Ned) Telenet Fidea Cycling Team 0:20
5 Jim Aernouts (Bel) BKCP-Powerplus
6 Lars Van Der Haar (Ned) Rabo - Giant Offroad Team.
7 Corné Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Cycling Team
8 Floris De Tier (Bel) Baboco - Revor Cycling Team
9 Matteo Trentin (Ita)
10 Michiel Van Der Heijden (Bel) Rabo - Giant Offroad Team. all s.t.
11 David Van Der Poel (Ned) BKCP-Powerplus 0:27
12 Jiri Polnicky (Cze) Sunweb Revor
13 Kobus Hereygers (Ned) ZZPR.NL both s.t.
14 Matthieu Boulo (Fra) 0:31
15 Kevin Eeckhout (Bel) Sunweb Revor 0:36
16 Kenneth Hansen (Den) s.t.
17 Kristof Cop (Bel) APB cycling team 0:41
18 Ole Quast (Ger) 0:47
19 Zach McDonald (USA) 1:02
20 Vinnie Braet (Bel) Sunweb Revor
21 Gert-Jan Bosman (Ned) Rabo - Giant Offroad Team.
22 Stef Boden (Bel) Sunweb Revor
23 Geert Van Der Horst (Ned) WTC Woerden
24 Matthias Bossuyt (Bel) Sunweb Revor
25 Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank
26 Jens Adams (Bel) BKCP-Powerplus
27 Ruben Veestraeten (Bel) APB cycling team
28 Michael Schweizer (Ger)
29 Michael Boros (Cze)
30 Sven Beelen (Bel) Sunweb Revor
31 Marcel Meisen (Ger) Team Kuota - Senges
32 Irwin Gras (Fra)
33 Radek Polnicky (Cze)
34 Moreno Hofland (Ned)
35 Stijn Mortelmans (Bel) Palmans-Cras
36 Camille Thominet (Fra)
37 Daan Meijers (Ned) TWC Pijnenburg
38 Enno Quast (Ger)
39 Joeri Hofman (Bel) Team CATA bikes bianchi
40 Daniel Ruiz Echeandia (Esp)
41 Ingmar Uytdewilligen (Bel) Koninklijke Hoboken W.A.C. VZW
42 Jelle Brackman (Bel) MTB dreamteam
43 Niels Koyen (Bel) APB cycling team
44 Jonatan Bervoets (Bel) APB cycling team
45 Dany Lacroix (Bel) L' espoir Condruzien
46 Matej Lasak (Cze)
47 Simon Geets (Bel) APB cycling team
48 Ritchie Denolf (Bel) Baboco - Revor Cycling Team
49 Glenn De Queau (Ned)
50 Ivo Plevak (Cze)
51 Chris Hurst (USA)
52 Raf Risbourg (Bel) Koninklijke Hoboken W.A.C. VZW
53 Miguel Fillaut (Fra)
54 Jelle Cant (Bel) Van Goethem - Prorace - cycling team
55 Tomas Paprstka (Cze)
56 Cody Kaiser (USA)
57 Bart Barkhuis (Ned)
58 Steve Fisher (USA)
59 Robin Poelvoorde (Bel) Tieltse Rennersclub
60 Robert Watson (GBr)
61 Allan Veenstra (Bel)
62 Jeffrey Mellemans (Bel) Heylen Meubelcentrale Zlwc St.Truiden
63 Joseph Schmalz (USA)
64 Nick Van Dijke (Ned)
65 Loris Tursi (Ita)
66 Mike Van Aken (Bel) Koninklijke Hoboken W.A.C. VZW
67 Matthias Boetens (Bel) Style & Concept Cycling Team
68 Vincent Van Hooste (Bel) Asfra Racing Team
69 Kris Vermeir (Bel) KSC Dendersteek Labiekes
70 Tom Payton (GBr)
71 Ramon Sedlmair (Ger)
72 Bert Vermeiren (Bel) Revor Cycling Team
73 Andrew Hargroves (GBr)
74 Bruce Dalton (GBr)
75 Rutger LaHaye (Bel) Hageland Cycling Team
76 Sieën Veestraeten (Bel) Sport En Steun - Leopoldsburg
77 Arnaud Grand (Sui) Telenet Fidea Cycling Team
 
Junior Men  
1 Danny Van Poppel (Ned) BKCP-Powerplus 0:39:15
2 Vojtech Nipl (Cze) at 0:08
3 Quentin Jauregui (Fra) 1:00
4 Jakub Skala (Cze) 1:16
5 Twan Brusselman (Ned) 1:25
6 Stan Goderie (Ned) 1:40
7 Yorben Van Tichelt (Bel) Off Road Club Bmx 2000 Dessel VZW 1:50
8 Yannick Eckmann (Ger) Hot Tubes Development Team  
9 Wout Van Aert (Bel) DCM-GB Vorselaar Cycling team VZW both s.t.
10 Tomas Medek (Cze) 2:00
11 Tim Ariesen (Ned)  
12 Pjotr Van Beek (Ned) both s.t.
13 Jordy Vermeire (Bel) K.V.C. Deinze Vzw 2:06
14 Toon Aerts (Bel) Koninklijke Hoboken W.A.C. VZW 2:10
15 Jorn Claes (Bel) UCS Crabbé- Performance s.t.
16 Tomas Bohatam (Cze) 2:50
17 Daan Hoeyberghs (Bel) Kon. Balen B.C. V.Z.W. 2:55
18 Andrew Dillman (USA) 3:00
19 Toon Wouters (Bel) Isorex Cycling Team 3:11
20 Jeff Bahnson (USA) s.t.
21 Jelto Veroft (Bel) K.W.C. Heist Zuiderkempen V.Z.W. 3:20
22 Hugo Robinson (GBr) 3:25
23 Stig Callay(Bel) 3:30
24 Jeffrey Jansegers (Bel) Koninklijke Hoboken W.A.C. VZW 3:45
25 Zane Godby (USA) 3:57
26 Kevin Suárez (Esp) 4:05
27 Taylor Johnstone (GBr) s.t.
28 Bjorn Fox (USA) 4:45
29 Onno Verheyen (Bel) Koninklijke Hoboken W.A.C. VZW 4:50
30 Karl Hoppner (Can) s.t.
31 Dieter Van De Putte (Bel) Rijschool AH - Gentse VS 5:30
32 Rob Leemans (Bel) Edegem Bicycle Club V.Z.W.  
33 Gunnar Bergey (USA)  
34 Stef Beyers (Bel)  
35 Kolben Preble (USA)  
36 Cypress Gorry (USA) all s.t.
37 Pepijn Martens (Bel) Hudiko Wielerteam Waasland 6:05
38 Paul Schuurmans (Ned)  
39 Michiel Van Echelpoel (Bel) Koninklijke Hoboken W.A.C. VZW both s.t.
40 Jordy De Ryck (Bel) 6:20
41 Jago Goedefroy (Bel) KSC Dendersteek Labiekes s.t.
42 Bryan Borowski (Ned) 6:30
43 Michiel Huybrechts(Bel) Koninklijke Hoboken W.A.C. VZW 6:50
44 Marco Brenissen (Ned)  
45 Nicholas De Laet (Bel) Isorex Cycling Team both s.t.
46 Niels Verdijck (Bel) BMX Ranst VZW 7:30
47 Jeremiah Dyer (USA) -1 lap
48 Jens Delaere (Bel) WC De Molenspurters Meulebeke -2 laps
49 Nigel Van Der Auwera (Bel) -2 laps
50 Jorne Kockaerts (Bel) Cycling Team 99 V.Z.W. Schriek -2 laps
51 Mike Boer (ned) -2 laps
52 Fausto Hofland (ned) -2 laps
53 Kenneth Van Dessel (Bel) K.W.C. Heist Zuiderkempen V.Z.W. -2 laps
54 Arno Brocatus (Bel) Koninklijke Hoboken W.A.C. VZW -2 laps
55 Patrick Mulder (Ned) -2 laps
56 Yolan Brems (Bel) Edegem Bicycle Club V.Z.W. -2 laps
57 Roy De Ryck (Bel) -3 laps
58 Laurens Gysbrechts (Bel) Koninklijke Hoboken W.A.C. VZW -3 laps
59 Stijn Versteven (Bel) De Dijlespurters V.V. Mechelen -3 laps
60 Wouter Nuyes (Bel) Kempens Wielerverbond- Turnhout V.Z.W. -3 laps

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login