Canadian Cyclist ARG XC8 -Restart May 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG XC8 -Restart May 16
 

Daily News


 

May 21/11 13:50 pm - Internationale Junioren Driedaagse: Stage 1 and 2 results


Posted by Editoress on 05/21/11
 

Results from the first 2 stages of the Internationale Junioren Driedaagse in Axel, Netherlands, a UCI stage race for junior men. Team Canada has 6 riders competing: Alex Cataford, Ty Andrews, Simon Trivett, Olivier Delaney, Nigel Ellsay and Jeff Doyle.

Stage 1 (May 20th): Philippine to Axel , 109.1 km
1 Dylan Groenewegen (Vacansoleil-BHV-Maas) 2:33:20
2 Peter Mathiesen (Blue Water Cycling) at 0:03
3 Elias Helleskov Busk (Blue Water Cycling) 0:08
4 Felix Donath (Germany) 0:09
5 Alexander Kamp (Blue Water Cycling)
6 Frederik Thalund Jensen (Blue Water Cycling)
7 Twan Brusselman (Vacansoleil-BHV-Maas)
8 Stan Godrie (Vacansoleil-BHV-Maas)
9 Tim Kerkhof (Midden-Nederland) all s.t.
10 Tim Rodenburg (RWC Ahoy) 0:12
11 Ruben Zepuntke (Germany) s.t.
12 Koen Hofstede (Restore CT) 0:13
13 Ricardo van Dongen (WV De Jonge Renner)
14 Merijn Korevaar (Zuid-Holland) both s.t.
15 Jeroen Meijers (WV De Jonge Renner) 0:19
16 Rick Zabel (Germany) 0:21
17 Taco van der Hoorn (WV De Jonge Renner)
18 Nils Schomber (Nordrhein Westfalen)
19 Stefan Küng (Switzerland)
20 Marcus Fäglum-Karlsson (Sweden)
21 Jan Dieteren (Germany)
22 Dennis Heering (WRV De Peddelaars) all s.t.
23 Kim-Simon Nottebohm (Nordrhein Westfalen) 0:25
24 Ian Kastelijn (Zuid Oost Nederland) 0:28
25 Danny van Poppel (Zuid Oost Nederland) s.t.
26 Jakub Pytka (Poland) 0:35
27 Kevin Snijder (WRV De Peddelaars) s.t.
28 Bo-Dylan Buuron (Restore CT) 0:38
29 Randy Ophof (Oost-Nederland) 0:39
30 Rochéz Harbers (AWV De Zwaluwen) 0:46
31 Fabian Ammerlaan (RWC Ahoy) 0:57
32 Pjotr van Beek (Midden-Nederland) 1:00
33 Nils Politt (Nordrhein Westfalen)
34 Martijn Dijkstra (WRV De Peddelaars)
35 Nicklas Kjær Runliden (Concordia Forsikring)
36 Jaap de Man (Midden-Nederland) all s.t.
37 Patryk Komisarek (Poland) 1:32
38 Fabian Lienhard (Switzerland)
39 Felix Rieckmann (Steven Team Hamburg)
40 Arend Keller (Switzerland)
41 Wim Kleiman (AWV De Zwaluwen)
42 Maximilian Schachmann (Germany)
43 Torsten Möhrstedt (Germany)
44 Nicky Gieskens (Zuid-Holland)
45 Nick van der Meer (Westland Wil Vooruit)
46 Mateusz Dubieniecki (Poland)
47 Toon Wouters (Vacansoleil-BHV-Maas)
48 Lennard Hofstede (Restore CT)
49 Bart Buijk (Zuid-Holland)
50 Andreas Hartmann (LV Auto-Eder-Bayern)
51 Mads Würtz Schmidt (Blue Water Cycling)
52 Mike Willemse (Westland Wil Vooruit) all s.t.
53 Wayne Stijns (Limburg) 1:40
54 Henk Reinders (WRV De Peddelaars)
55 Thery Schir (Switzerland)
56 Damian Lasota (Poland) all s.t.
57 Phil Bauhaus (Nordrhein Westfalen) 1:43
58 Luuc Bugter (Midden-Nederland)
59 Bart Vermue (ZRTC Theo Middelkamp)
60 Maarten van den Berg (AWV De Zwaluwen)
61 Douwe Verberne (Zuid Oost Nederland) all s.t.
62 Benny Verbeke (Kon. Kontich vzw) 1:46
63 Silvan Dieterich (Switzerland) 1:48
64 Corne Hagenaars (Vacansoleil-BHV-Maas)
65 Kevin Ossendrijver (Midden-Nederland) both s.t.
66 Frank Jansen (Zuid-West) 1:51
67 David Benkoski (USA) s.t.
68 Koen Bouwman (Oost-Nederland) 1:55
69 Tim Scholten (Oost-Nederland) 1:59
70 Jaap Kooijman (WV De Jonge Renner) 1:33
71 Thomas Schneider (Nordrhein Westfalen) 1:59
72 Ask Nilou Norgaard (Concordia Forsikring) 2:19
73 Thijs Leygraaff (WV De Jonge Renner) 2:23
74 Jordy Derijk (Kon. Kontich vzw) 2:54
75 Ian Richards (Zuid-Holland)
76 Emil Andersson (Sweden)
77 Jesper van Doorne (Zuid-Holland)
78 Glenn van Nierop (WV De Jonge Renner)
79 Leon Hofman (RWC Ahoy)
80 Dario Rapps (LV Auto-Eder-Bayern)
81 Fredrik Ludvigsson (Sweden)
82 Joost van der Burg (Restore CT)
83 Joshua Huppertz (Nordrhein Westfalen)
84 Dennis Wahlqvist (Sweden)
85 Thijs de Lange (ZRTC Theo Middelkamp)
86 Laurens Dult (Gentse Velosport) all s.t.
87 Reto Stäuble (Switzerland) 3:23
88 Han van de Poppe (AWV De Zwaluwen) 5:13
89 Dylan Kamermans (AWV De Zwaluwen)
90 Yannik Achterberg (LV Auto-Eder-Bayern) 6:57
91 Glenn Hool (Limburg)
92 Gertjan Hamstra (Oost-Nederland) both s.t.
93 Peter de Braal (Zuid-West) 7:00
94 Lucas Udby (Concordia Forsikring)
95 Sebastian Beyer (Steven Team Hamburg) both s.t.
96 Julian Schneider (LV Auto-Eder-Bayern) 7:08
97 Fausto Hofland (Vacansoleil-BHV-Maas) 7:55
98 Bob van den Enden (Westland Wil Vooruit) s.t.
99 Justin Plijter (Restore CT) 8:10
100 Paul Schuurmans (Zuid Oost Nederland) 8:11
101 Eloy Raas (ZRTC Theo Middelkamp)
102 Wojciech Sykala (Poland)
103 Przemyslaw Kasperkiewicz (Poland)
104 Johnno Middelburg (Westland Wil Vooruit)
105 Stef Arends (Zuid Oost Nederland)
106 Laurens Loeters (KVC De Zeemeeuw)
107 Thomas De Bosscher (Gentse Velosport)
108 Austin Boswell (USA)
109 Tosan Teetzmann (Steven Team Hamburg)
110 Kristopher Jorgenson (USA)
111 Aske Louring Vorre (Concordia Forsikring)
112 Alex Cataford (Canada)
113 Rasmus Esmann Ginnerup (Concordia Forsikring)
114 Mathias Dam Westergaard (Blue Water Cycling)
115 Joeri Leijs (Zuid-West)
116 Nigel Ellsay (Canada)
117 George van Koeveringe (ZRTC Theo Middelkamp) all s.t.
118 Steven Lammertink (Oost-Nederland) 8:15
119 Florent Meijer (Oost-Nederland) s.t.
120 Benjamin Wolfe (USA) 8:34
121 Jeroen Leijsten (Limburg)
122 Jan-Will van der Heijden (Limburg)
123 Jelle Jumelet (ZRTC Theo Middelkamp) all s.t.
124 Erik Volotzky (USA) 12:23
125 Emiel de Greef (Zuid-Holland) 12:47
126 Daniel Renhage (Sweden)
127 Dennis Vriends (Zuid-West)
128 Niels Dewaele (KVC De Zeemeeuw)
129 Miquel Peiren (KVC De Zeemeeuw)
130 Jannis Schröder (Steven Team Hamburg)
131 Vinny Devuyssere (KVC De Zeemeeuw)
132 Ludwig Halleröd (Sweden)
133 Dante de Ruysscher (Gentse Velosport) all s.t.
134 Elroy Schut (Zuid-West) 12:53
135 Ruud Rijvers (Limburg)
136 Ty Andrews (Canada)
137 Jan Wälzlein (LV Auto-Eder-Bayern) all s.t.
138 Simon Thienpont (Gentse Velosport) 12:59
139 Bart Goyvaerts (Kon. Kontich vzw)
140 Ricardo Persoon (Westland Wil Vooruit)
141 Lucas Carstensen (Steven Team Hamburg) all s.t.
142 Patrick Mulder (Midden-Nederland) 13:19
143 Jeroen Lankheet (WRV De Peddelaars) 13:40
144 Stephen van den Berg (AWV De Zwaluwen) s.t.
145 Sander Snijder (WRV De Peddelaars) 14:56
146 Sander Schuurmans (Zuid Oost Nederland)
147 Bryan van Rooyen (RWC Ahoy)
148 Simon Trivett (Canada)
149 Marti Richter (Steven Team Hamburg)
150 Bas Groeneweg (RWC Ahoy) all s.t.
151 Robin van den Oever (Restore CT) 17:46
152 Stijn van Hecke (Gentse Velosport)
153 Ivan Dellaert (Zuid-West)
154 Brend Muyrers (Limburg)
155 Jeffrey Doyle (Canada)
156 Stijn Versteven (Kon. Kontich vzw)
157 Jorgen Tas (Gentse Velosport)
158 Olivier Delaney (Canada) all s.t.
DNF Dean Haas (USA)
DSQ Jorn Clerebout (Kon. Kontich vzw)
DNF Jeroen Vandewyngaerde (KVC De Zeemeeuw)
DNF Bob Wubben (Westland Wil Vooruit)
DSQ Dominik König (LV Auto-Eder-Bayern)
 
Stage 2: Axel to Axel ITT, 7.8 km Time Diff
1 Mads Würtz Schmidt (Blue Water) 9:37.01
2 Danny van Poppel (Z-O NED) 9:42.99 5.98
3 Ruben Zepuntke (Duitslnd) 9:44.73 7.72
4 Stefan Küng (Zwitser) 9:46.38 9.37
5 Marcus Fäglum-Karlsson (Sweden) 9:52.93 15.92
6 Maximilian Schachmann (Germany) 9:54.37 17.36
7 Steven Lammertink (Oost-NED) 9:55.84 18.83
8 Martijn Dijkstra (Peddelaa) 9:56.46 19.45
9 Nils Schomber (Westfal) 9:56.94 19.93
10 Wojciech Sykala (Poland) 10:00.16 23.15
11 Rick Zabel (Duitslnd) 10:00.92 23.91
12 Alexander Kamp (Blue Water) 10:01.16 24.15
13 Thery Schir (Switzerland) 10:02.16 25.15
14 Mathias Dam Westergaard (Blue Water) 10:02.80 25.79
15 Stan Godrie (Vacansol) 10:03.63 26.62
16 Fabian Lienhard (Switzerland) 10:03.95 26.94
17 Emil Andersson (Sweden) 10:04.22 27.21
18 Lucas Udby (Forsikri) 10:04.37 27.36
19 Kristopher Jorgenson (USA) 10:04.70 27.69
20 Tim Rodenburg (Ahoy) 10:05.18 28.17
21 Koen Bouwman (Oost-NED) 10:05.70 28.69
22 Peter Mathiesen (Blue Watter) 10:05.86 28.85
23 Andreas Hartmann (Bayern) 10:05.91 28.90
24 Felix Donath (Germany) 10:07.15 30.14
25 Jan Dieteren (Duitslnd) 10:07.77 30.76
26 Frederik Thalund Jensen (Blue Water) 10:08.40 31.39
27 Twan Brusselman (Vacansol) 10:08.46 31.45
28 Luuc Bugter (Mid-NED) 10:08.53 31.52
29 Toon Wouters (Vacansol) 10:08.87 31.86
30 Sander Snijder (Peddelaa) 10:09.36 32.35
31 Damian Lasota (Poland) 10:10.73 33.72
32 Henk Reinders (Peddelaa) 10:11.01 34.00
33 Ludwig Halleröd (Sweden) 10:11.42 34.41
34 Phil Bauhaus (Westfal) 10:11.61 34.6
35 Merijn Korevaar (Zuid-Hol) 10:11.96 34.95
36 Aske Louring Vorre (Forsikri) 10:12.07 35.06
37 Fredrik Ludvigsson (Sweden) 10:12.53 35.52
38 Elias Helleskov Busk (Blue Water) 10:12.77 35.76
39 Dylan Kamermans (Zwaluwen) 10:13.95 36.94
40 Nicklas Kjær Runliden (Forsikri) 10:13.98 36.97
41 Joost van der Burg (Restore) 10:14.19 37.18
42 Przemyslaw Kasperkiewicz (Poland) 10:14.42 37.41
43 Dylan Groenewegen (Vacansol) 10:15.16 38.15
44 Tim Kerkhof (Mid-NED) 10:15.60 38.59
45 Jeroen Meijers (Jong Ren) 10:15.93 38.92
46 Alex Cataford (Canada) 10:16.45 39.44
47 Jakub Pytka (Poland) 10:16.92 39.91
48 Jaap Kooijman (Jong Ren) 10:17.05 40.04
49 Joeri Leijs (ZuidWest) 10:17.09 40.08
50 Randy Ophof (Oost-NED) 10:17.16 40.15
51 Nils Politt (Westfal) 10:17.24 40.23
52 Jaap de Man (Mid-NED) 10:17.85 40.84
53 Fabian Ammerlaan (Ahoy) 10:18.24 41.23
54 Kim-Simon Nottebohm (Westfal) 10:18.54 41.53
55 Wim Kleiman (Zwaluwen) 10:18.84 41.83
56 Joshua Huppertz (Westfal) 10:19.19 42.18
57 Jannis Schröder (Hamburg) 10:19.29 42.28
58 Julian Schneider (Bayern) 10:19.34 42.33
59 Mike Willemse (WWV) 10:19.63 42.62
60 Ian Kastelijn (Z-O NED) 10:19.76 42.75
61 Dennis Heering (Peddelaa) 10:20.28 43.27
62 Frank Jansen (ZuidWest) 10:20.36 43.35
63 Tosan Teetzmann (Hamburg) 10:21.45 44.44
64 Thijs Leygraaff (Jong Ren) 10:21.63 44.62
65 Wayne Stijns (Limburg) 10:21.70 44.69
66 Ask Nilou Norgaard (Forsikri) 10:21.87 44.86
67 Rasmus Esmann Ginnerup (Forsikri) 10:22.28 45.27
68 Lennard Hofstede (Restore) 10:22.97 45.96
69 Patryk Komisarek (Poland) 10:24.29 47.28
70 Reto Stäuble (Zwitser) 10:24.58 47.57
71 Arend Keller (Zwitser) 10:24.95 47.94
72 Justin Plijter (Restore) 10:26.45 49.44
73 Dario Rapps (Bayern) 10:27.16 50.15
74 Maarten van den Berg (Zwaluwen) 10:27.36 50.35
75 Silvan Dieterich (Zwitser) 10:28.50 51.49
76 Bob van den Enden (WWV) 10:28.96 51.95
77 Kevin Snijder (Peddelaa) 10:29.25 52.24
78 Benny Verbeke (Kontich) 10:29.40 52.39
79 Glenn Hool (Limburg) 10:30.35 53.34
80 Han van de Poppe (Zwaluwen) 10:31.36 54.35
81 Thijs de Lange (Middelka) 10:31.44 54.43
82 Felix Rieckmann (Hamburg) 10:31.79 54.78
83 Koen Hofstede (Restore) 10:31.85 54.84
84 Mateusz Dubieniecki (Poland) 10:32.27 55.26
85 Bryan van Rooyen (Ahoy) 10:32.81 55.8
86 Nigel Ellsay (Canada) 10:33.64 56.63
87 Simon Trivett (Canada) 10:34.16 57.15
88 Nicky Gieskens (Zuid-Hol) 10:34.44 57.43
89 Jeroen Lankheet (Peddelaa) 10:34.85 57.84
90 Dennis Wahlqvist (Sweden) 10:34.87 57.86
91 Glenn van Nierop (Jong Ren) 10:36.00 58.99
92 Fausto Hofland (Vacansol) 10:36.39 59.38
93 Nick van der Meer (WWV) 10:36.87 59.86
94 Rochéz Harbers (Zwaluwen) 10:37.44 1:00.43
95 Leon Hofman (Ahoy) 10:37.54 1:00.53
96 Taco van der Hoorn (Jong Ren) 10:37.98 1:00.97
97 Austin Boswell (USA) 10:40.45 1:03.44
98 Torsten Möhrstedt (Duitslnd) 10:40.89 1:03.88
99 Paul Schuurmans (Z-O NED) 10:41.47 1:04.46
100 Erik Volotzky (USA) 10:41.78 1:04.77
101 Ruud Rijvers (Limburg) 10:41.79 1:04.78
102 Stef Arends (Z-O NED) 10:41.93 1:04.92
103 Stephen van den Berg (Zwaluwen) 10:42.71 1:05.70
104 Thomas Schneider (Westfal) 10:42.81 1:05.80
105 Patrick Mulder (Mid-NED) 10:44.32 1:07.31
106 Corne Hagenaars (Vacansol) 10:45.20 1:08.19
107 Yannik Achterberg (Bayern) 10:45.25 1:08.24
108 Bart Vermue (Middelka) 10:45.85 1:08.84
109 Bo-Dylan Buuron (Restore) 10:47.49 1:10.48
110 David Benkoski (USA) 10:48.47 1:11.46
111 Pjotr van Beek (Mid-NED) 10:48.84 1:11.83
112 Dante de Ruysscher (Gentse) 10:50.46 1:13.45
113 Bart Buijk (Zuid-Hol) 10:50.62 1:13.61
114 Thomas De Bosscher (Gentse) 10:51.04 1:14.03
115 Daniel Renhage (Sweden) 10:51.92 1:14.91
116 Laurens Dult (Gentse) 10:51.95 1:14.94
117 Douwe Verberne (Z-O NED) 10:52.05 1:15.04
118 George van Koeveringe (Middelka) 10:52.37 1:15.36
119 Niels Dewaele (Zeemeeuw) 10:52.74 1:15.73
120 Ricardo Persoon (WWV) 10:53.04 1:16.03
121 Jan Wälzlein (Bayern) 10:54.18 1:17.17
122 Ty Andrews (Canada) 10:55.03 1:18.02
123 Kevin Ossendrijver (Mid-NED) 10:56.39 1:19.38
124 Florent Meijer (Oost-NED) 10:56.68 1:19.67
125 Tim Scholten (Oost-NED) 10:56.82 1:19.81
126 Jeroen Leijsten (Limburg) 10:57.00 1:19.99
127 Lucas Carstensen (Hamburg) 10:59.05 1:22.04
128 Laurens Loeters (Zeemeeuw) 11:02.07 1:25.06
129 Peter de Braal (ZuidWest) 11:03.92 1:26.91
130 Jesper van Doorne (Zuid-Hol) 11:04.03 1:27.02
131 Jan-Will van der Heijden (Limburg) 11:04.51 1:27.50
132 Gertjan Hamstra (Oost-NED) 11:04.60 1:27.59
133 Eloy Raas (Middelka) 11:06.22 1:29.21
134 Johnno Middelburg (WWV) 11:08.87 1:31.86
135 Jelle Jumelet (Middelka) 11:09.69 1:32.68
136 Vinny Devuyssere (Zeemeeuw) 11:12.02 1:35.01
137 Ian Richards (Zuid-Hol) 11:12.07 1:35.06
138 Emiel de Greef (Zuid-Hol) 11:18.38 1:41.37
139 Jordy Derijk (Kontich) 11:21.13 1:44.12
140 Marti Richter (Hamburg) 11:21.98 1:44.97
141 Dennis Vriends (ZuidWest) 11:23.63 1:46.62
142 Sebastian Beyer (Hamburg) 11:24.05 1:47.04
143 Simon Thienpont (Gentse) 11:30.79 1:53.78
144 Sander Schuurmans (Z-O NED) 11:32.18 1:55.17
145 Elroy Schut (ZuidWest) 11:37.55 2:00.54
146 Miquel Peiren (Zeemeeuw) 11:40.85 2:03.84
147 Bart Goyvaerts (Kontich) 11:47.57 2:10.56
148 Bas Groeneweg (Ahoy) 12:04.44 2:27.43
149 Ricardo van Dongen (Jong Ren) 12:06.72 2:29.71
150 Benjamin Wolfe (USA) 12:42.71 3:05.70


GC

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login