Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

August 14/11 9:42 am - Nove Mesto Na Morave World Cup : Men's XC results


Posted by Editoress on 08/14/11
 

Full results from the Men's XC in Nove Mesto Na Morave World Cup in the Czech Republic.

 

Elite Men, 32.6 km
1 Jaroslav Kulhavy (Cze) Specialized Racing 1:41:52
2 Nino Schurter (Sui) Scott - Swisspower MTB - Racing at 0:45
3 Julien Absalon (Fra) Orbea 0:54
4 José Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Team 1:23
5 Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Wildwolf - Trek Racing 1:51
6 Lukas Flückiger (Sui) Trek World Racing 2:11
7 Maxime Marotte (Fra) BH - Suntour - Peisey Vallandry 2:32
8 Christoph Sauser (Sui) Specialized Racing 2:46
9 Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team 2:54
10 Mathias Flückiger (Sui) Trek World Racing 3:03
11 Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing 3:16
12 Florian Vogel (Sui) Scott - Swisspower MTB - Racing 3:23
13 Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team 3:25
14 Carlos Coloma Nicolas (Esp) Wildwolf - Trek Racing 3:37
15 Samuel Schultz (USA) Subaru - Trek 3:43
16 Martin Gujan (Sui) Cannondale Factory Racing 4:35
17 Ruben Ruzafa Cueto (Esp) Orbea 4:47
18 Fabian Giger (Sui) Rabobank - Giant Off-Road Team 5:02
19 Burry Stander (RSA) Specialized Racing 5:10
20 Karl Markt (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team 5:14
21 Stéphane Tempier (Fra) TX Active Bianchi 5:19
22 Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru - Trek 5:27
23 Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing 5:36
24 Kristian Hynek (Cze) 5:39
25 Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys - Evenza Team 5:51
26 Henk Jaap Moorlag (Ned) Rabobank - Giant Off-Road Team 5:56
27 Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team 6:20
28 Jiri Friedl (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling Team 6:28
29 Jan Skarnitzl (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling 6:34
30 Geoff Kabush (Can) Team Maxxis - Rocky Mountain 6:41
31 Inaki Lejarreta Errasti (Esp) Orbea 6:41
32 Andrea Tiberi (Ita) Torpado Surfing Shop 6:52
33 Jukka Vastaranta (Fin) Milka Trek MTB Racing Team 6:59
34 Catriel Andres Soto (Arg) Team Protek 7:03
35 Christoph Soukup (Aut) 7:03
36 Lukas Kaufmann (Sui) Easton Rockets 7:18
37 Milan Spesny (Cze) S&H Superior MTB Team 7:33
38 Liam Killeen (GBr) Giant Factory Off-Road Team 7:50
39 Jelmer Pietersma (Ned) Milka Trek MTB Racing Team 8:02
40 Cédric Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix 8:10
41 Adam Craig (USA) Rabobank - Giant Off-Road Team 8:25
42 Anton Sintsov (Rus) 8:34
43 Derek Zandstra (Can) 3rox Racing 8:37
44 Kohei Yamamoto (Jpn) Team Bridgestone Anchor 8:42
45 Umberto Corti (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D. 8:42
46 Filip Eberl (Cze) 9:02
47 Matous Ulman (Cze) S&H Superior MTB Team 9:22
48 Martino Fruet (Ita) L'Arcobaleno Carraro 9:40
49 Ivan Alvarez Gutierrez (Esp) Giant Italia Team 9:53
50 Balz Weber (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 10:00
51 Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team 10:08
52 Hannes Metzler (Aut) Muskelkater Genesis Team 10:09
53 Robert Gehbauer (Aut) 10:41
54 Robert Mennen (Ger) Topeak Ergon Racing Team 10:58
55 Marek Galinski (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team 11:01
56 Tony Longo (Ita) TX Active Bianchi 11:34
57 Emil Lindgren (Swe) Rabobank - Giant Off-Road Team 12:30
58 Uwe Hochenwarter (Aut) Muskelkater Genesis Team 13:09
59 Ralph Naef (Sui) Multivan Merida Biking Team -1 Lap
60 Simon Scheiber (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team -1 Lap
61 Rene Tann (Ger) -1 Lap
62 Michal Lami (Svk) -1 Lap
63 Sid Taberlay (Aus) Kenda-H2O Overdrive -1 Lap
64 Andras Parti (Hun) Euro One - Cube MTB Team -1 Lap
65 Spencer Paxson (USA) Kona -1 Lap
66 Michael Broderick (USA) Kenda/Seven/NoTubes -1 Lap
67 Sepp Freiburghaus (Sui) Thoemus Racing Team -1 Lap
68 Adam Morka (Can) Trek Canada -1 Lap
69 Pascal Meyer (Sui) Thoemus Racing Team -1 Lap
70 Giuseppe Lamastra (Ita) Elettroveneta - Corratec -1 Lap
71 Robby De Bock (Bel) -1 Lap
72 Niels Wubben (Ned) Rabobank - Giant Off-Road Team -1 Lap
73 Nicola Rohrbach (Sui) Elettroveneta - Corratec -2 Laps
74 Steffen Thum (Ger) -2 Laps
75 Julien Taramarcaz (Sui) BMC Mountainbike Racing Team -2 Laps
76 Szilard Buruczki (Hun) -2 Laps
77 Carl Jones (NZl) -2 Laps
78 Kazuhiro Yamamoto (Jpn) -2 Laps
79 Cameron Jette (Can) 3Rox Racing -2 Laps
80 Matthias Waldhart (Aut) -2 Laps
81 Ken Onodera (Jpn) -3 Laps
82 Oleksandr Gerashchenko (Ukr) ISD Cycling Team -3 Laps
83 Sang Hoon Na (Kor) -3 Laps
84 Simon Gegenheimer (Ger) -3 Laps
85 Eddie Andres Rendon (Col) -3 Laps
86 Martin Fanger (Sui) Giant Swiss SR - Suntour -3 Laps
87 Martin Loo (Est) Infotre - Bi & Esse - Leecougan -3 Laps
88 Seiya Hirano (Jpn) Team Bridgestone Anchor -3 Laps
89 Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) Lapierre International -3 Laps
90 Chun Hing Chan (Hkg) -3 Laps
91 Kyosuke Takei (Jpn) -3 Laps
92 Renay Groustra (RSA) -3 Laps
93 Giancarlo Sax (Sui) Thoemus Racing Team -3 Laps
94 Cristobal Silva Ibaceta (Chi) -3 Laps
95 Ludovic Dubau (Fra) Team Newcycling -3 Laps
96 Marco Schätzing (Ger) Team Firebike - Droessiger -3 Laps
97 Luis Anderson Mejia Sanchez (Col) Asptt Definitive Gitane -3 Laps
98 Gabor Bogar (Hun) Euro One - Cube MTB Team -3 Laps
99 Lukas Sablik (Cze) -3 Laps
100 Periklis Ilias (Gre) Team Protek -3 Laps
101 Martin Haring (Svk) -4 Laps
102 Oliver Munnik (RSA) -4 Laps
103 Georgios Pattes-Toumanis (Gre) Team Protek -4 Laps
104 Marc Colom (Fra) Team Newcycling -4 Laps
105 Paul Remy (Fra) -4 Laps
106 Severin Disch (Sui) Thoemus Racing Team -4 Laps
107 John Whittington (GBr) -5 Laps
DNF Thomas Litscher (Sui) Felt Oetztal X - Bionic Team
DNF Patrik Gallati (Sui) BMC Mountainbike Racing Team
DNF Oliver Beckingsale (GBr) Endura MTB Racing Team
DNF Jiri Novak (Cze) S&H Superior MTB Team
DNF Irjan Luttenberg (Ned) MPL Specialized MTB Team
DNF Daniel Mcconnell (Aus)
DNF Sergji Rysenko (Ukr) ISD Cycling Team
DNF Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet/Colnago
DNF Michele Casagrande (Ita) Elettroveneta - Corratec
DNF Michal Prokop (Cze)
DNS Ola Kjören (Nor) Team Fokus - Danica
DNS Daniel Federspiel (Aut)
DNS Pierre Lebreton (Fra) BH - Suntour - Peisey Vallandry
DNS Alexis Vuillermoz (Fra) Lapierre International
DNS Lee Williams (GBr)
DNS Pascal Hossay (Bel) G - Skin - Deforche MTB Racing Team
DNS Michal Kanera (Cze) Rubena - Birell - Specialized Cycling Team

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login