Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

August 21/11 7:27 am - World Cup Val di Sole: Junior XC report and results


Posted by Editoress on 08/21/11
 

The cross-country races at the World Cup final in Val di Sole, Italy, concluded with the Junior Challenge races.  Coming just 10 days before the world championships, this event was well attended in the Junior ranks, with numerous national teams participating.

The women's three lap race was dominated, once again, by the Swiss champion, Jolanda Neff, who rode clear of the rest of the 34 rider field on the first lap to win by over a minute.  Johanna Techt (Germany) took second at 1:13, followed by her team mate Lena Putz.  Canada had two riders in the race - national champion Frederique Trudel, who finished 17th, and Haley Smith, who was a lap down after suffering mechanical problems in the first lap.

One week ago, at the men's Junior Challenge in Nove Mesto, Czech Republic, Anton Cooper of New Zealand shocked the established nations in Junior racing by riding away from a select field.  The first year Junior, competing for the first time outside of New Zealand and Australia did the same in Val di Sole, to put himself high on the list of world championships favourites.  Cooper, whose lap times compared favourably to some of those turned by the top Elite men, finished 1:01 ahead of Victor Koretzky of France, and 1:34 in front of a second Frenchman, Maxime Urruty.  Canadian champion Marc-Antoine Nadon was 31st at 7:46, with Thomas Neron 79th at 16:38.

 

Results


Junior Women
1 Jolanda Neff (Sui) Switzerland 0:55:27
2 Johanna Techt (Ger) Germany at 1:13
3 Lena Putz (Ger) Germany 1:32
4 Barbora Machulkova (Cze) Czech Republic 1:57
5 Andrea Waldis (Sui) Switzerland 2:26
6 Julia Innerhofer (Ita) Italy 3:56
7 Margot Moschetti (Fra) France 4:09
8 Alessia Bulleri (Ita) Italy 4:28
9 Perrine Clauzel (Fra) France 5:05
10 Monika Zur (Pol) Poland 5:24
11 Ramona Forchini (Sui) MK - Zentralschweiz 5:50
12 Sara De Leo (Ita) Italy 6:21
13 Giulia Gaspardino (Ita) Italy 7:06
14 Britt Van Den Boogert (Ned) Netherlands 8:09
15 Marketa Drahovzalova (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team 8:21
16 Romaine Wenger (Sui) Thoemus Racing Team 8:33
17 Frederique Trudel (Can) Canada 8:35
18 Chiara Eberle (Ger) Germany 8:45
19 Saskia Hauser (Ger) Germany 9:26
20 Julia Tanner (Ita) Italy - B 9:49
21 Miriam Corti (Ita) Italy - B 10:08
22 Nicole Tovo (Ita) Italy - B 10:16
23 Alessandra Bianchetta (Ita) Italy 10:19
24 Zuzana Pirzkallova (Cze) Czech Republic 10:55
25 Arianna Cusini (Ita) Italy - B 11:24
26 Lena Hauser (Ger) Germany 11:26
27 Aleksandra Podgorska (Pol) Poland 11:47
28 Jessica Bormolini (Ita) Italy - B 12:59
29 Haley Smith (Can) Canada -1 Lap
DNF Vendula Kuntova (Cze) Czech Republic
DNF Lisa Rabensteiner (Ita) Italy
DNF Veronica Widmann (Ita) Italy - B
DNF Jil Saxer (Sui) Fischer Junior MTB Team
DNS Majlen Müller (Ger) Germany
 
Junior Men
1 Anton Cooper (NZl) New Zealand 1:00:57
2 Victor Koretzky (Fra) France at 1:01
3 Maxime Urruty (Fra) France 1:34
4 Pablo Rodriguez Guede (Esp) Spain 1:58
5 Grant Ferguson (GBr) Great Britain 2:14
6 Romain Seigle (Fra) ASPTT Definitive Gitane 3:05
7 Fabien Doubey (Fra) ASPTT Definitive Gitane 3:33
8 Luke Roberts (RSA) South Africa 3:44
9 Lorenzo Samparisi (Ita) Italy 4:58
10 Loic Doubey (Fra) ASPTT Definitive Gitane 5:06
11 Dominic Zumstein (Sui) Scott - Swisspower MTB - Racing 5:18
12 Miguel Londono Naranjo (Col) Colombia 5:18
13 Tobias Spescha (Sui) Switzerland 5:32
14 Thibault Geneste (Fra) France 5:46
15 Jack Haig (Aus) Australia 5:48
16 Edoardo Bonetto (Ita) Italy 6:07
17 Erik Jonsson (Swe) Team DOM Cycle - Merida 6:13
18 Bartlomiej Wawak (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team 6:19
19 Frantisek Lami (Svk) Slovakia 6:28
20 Kevin Ingratta (Arg) Argentina 6:32
21 Bryan Allemann (Sui) Switzerland 6:39
22 Tom Bradshaw (NZl) New Zealand 6:40
23 Rien Terpstra (Ned) MPL Specialized MTB Team 7:07
24 Radim Kovar (Cze) Czech Republic 7:08
25 Alberto Rossi (Ita) Italy 7:09
26 Yannik Brischle (Ger) Germany 7:17
27 Artem Shevstom (Ukr) Team Protek 7:18
28 Mathew Waghorn (NZl) New Zealand 7:30
29 Martin Stosek (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team 7:31
30 Jozef Bebcak (Svk) Slovakia 7:46
31 Marc-Antoine Nadon (Can) Canada 7:46
32 Billy Sewell (Aus) Australia 7:48
33 Severin Lehmann (Ger) Germany 7:58
34 Romain Bannwart (Sui) Switzerland 8:04
35 Robbert De Nijs (Ned) AGU - Beukers Biketeam 8:10
36 Enea Vetsch (Sui) Switzerland 8:20
37 Matteo Cassoni (Ita) Team Cbe Tecnoimpianti A.S.D. 8:22
38 Alessandro Repetti (Ita) Infotre - Bi & Esse - Leecougan 8:33
39 Milan Dolezal (Cze) Czech Republic 8:59
40 Tommaso Caneva (Ita) Italy - B 9:04
41 Philipp Hediger (Sui) Fischer Junior MTB Team 9:12
42 Daniel Zugg (Aut) Austria 9:26
43 Julien Grimbert (Fra) ASPTT Definitive Gitane 9:34
44 Elias Hagspiel (Aut) Austria 9:44
45 Denis Fumarola (Ita) Italy 9:49
46 Matteo Olivotto (Ita) Italy 10:04
47 Jan Kalt (Ger) Germany 10:16
48 Mattia Setti (Ita) Italy - B 10:17
49 Gregor Dimic (Slo) Slovenia 10:24
50 Jeroen Van Eck (Ned) Giant Dealerteams 10:24
51 Ruslan Boredskiy (Rus) Russian Federation 10:26
52 Christos Loizou (Cyp) Cyprus 10:30
53 Malte Finke (Ger) Germany 10:35
54 Christopher Aitken (Aus) Australia 10:51
55 Egor Kropachev (Rus) Russian Federation 10:51
56 Mark Kuyan (Rus) Russian Federation 10:52
57 Alexander Meyland (Aus) Australia 10:56
58 Alexey Krylov (Rus) Russian Federation 11:06
59 Baltain Schmid (Ita) Italy - B 11:18
60 Michal Kowalczyk (Pol) Poland 11:32
61 Marcel Guerrini (Sui) Focus MIG Team 11:42
62 Peter Fenyvesi (Hun) Hungary 11:48
63 Adrian Kucharek (Pol) Poland 11:50
64 Hendrik Grobert (Ger) Germany 11:56
65 Stefano Braidot (Ita) Italy - B 12:29
66 Lukas Pomezny (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team 12:45
67 Gergo Meggyesi (Hun) Hungary 13:08
68 Thierry Montrosset (Ita) Team Dayco Titici 13:36
69 Roy Beukers (Ned) AGU - Beukers Biketeam 13:44
70 Alex Baker (GBr) Orange Monkey / Cannondale 13:55
71 Nigel Mcdowell (NZl) New Zealand 14:40
72 Andreas Fuchs (Aut) Austria 14:50
73 Pavel Kuzma (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team 14:55
74 Florian Amoretti (Fra) ASPTT Definitive Gitane 14:55
75 Daniel Mcdonald (Aus) Australia 15:11
76 Isak Jonsson (Swe) Team DOM Cycle - Merida 15:27
77 Jesper Slik (Ned) Feenstra Stevens Bike Team 15:32
78 Jakub Johanek (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team 16:30
79 Thomas Neron (Can) Canada 16:38
80 Emanuele Crisi (Ita) Italy - B -1 Lap
81 Tomas Svoboda (Cze) Czech Republic -1 Lap
82 Stanislav Zabransky (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team -1 Lap
83 Alexey Lomilov (Rus) Russian Federation -1 Lap
DNF Antonio Santos Ridao (Esp) Spain
DNF Stefano Valdrighi (Ita) Italy
DNF Sam Weber (Ger) Germany
DNF Marco De Col (Ita) Italy - B
DNF Felipe Rodrigo Garry Rojas (Chi) Chile
DNF Konrad Gorzelak (Pol) Poland
DNF Silvan Kaelin (Sui) MK - Zentralschweiz
DNF Dylan Page (Sui) Team DOM Cycle - Merida
DNS Sven Broekaart (Ned) AGU - Beukers Biketeam
DNS Antoine Anquetil (Fra) R - VTT Morillon

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login