Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

January 15/12 16:57 pm - Cyclo-cross World Cup Lievin


Posted by Editoress on 01/15/12
 

Results from the Cyclo-cross World Cup held earlier today in Liévin, France

Junior Men, 19.15 km
1 Mathieu Van Der Poel (Netherlands) 0:39:41
2 Silvio Herklotz (Germany) at 0:08
3 Romain Seigle (France) 0:10
4 Anthony Turgis (France) 0:21
5 Yorben Van Tichelt (Belgium) 0:37
6 Quentin Jauregui (France) 0:46
7 Dylan Kowalski (France) 0:56
8 Daan Hoeyberghs (Belgium) 0:57
9 Victor Koretzky (France) 1:04
10 Stan Wijkel (Netherlands) 1:08
11 Martijn Budding (Netherlands) s.t.
12 Gioele Bertolini (Italy) 1:10
13 Daan Soete (Belgium) 1:19
14 Dominic Grab (Switzerland) 1:52
15 Toon Wouters (Netherlands) 1:58
16 Felix Drumm (Germany) 1:59
17 Johannes Siemermann (Germany)
18 Hugo Robinson (Great Britain)
19 Kevin Suarez Fernandez (Spain) all s.t.
20 Wout Van Aert (Belgium) 2:08
21 Leo Vincent (France-B) 2:14
22 Ariesen Tim (Netherlands)
23 Matthias Van De Velde (Belgium)
24 Quinten Hermans (Belgium)
25 Karel Pokorny (Czech Republic) all s.t.
26 Jan Vastl (Czech Republic) 2:16
27 Mathieu Morichon (France-B) 2:19
28 Pjotr Van Beek (Netherlands) 2:37
29 Clement Russo (France) 2:48
30 Jiri Rehak (Czech Republic) 3:15
31 Jan Brezna (Czech Republic) 3:20
32 Benoit Cosnefroy (France-B) 3:24
33 Yohan Patry (Canada) 3:27
34 Raphael Gay (France-B) s.t.
35 Steffen Müller (Germany) 3:33
36 Elie Gesbert (France-B) 3:54
37 Aurelien Philibert (France-B) 4:00
38 Magnus Skjoth (Denmark) 4:26
39 Yannick Gruner (Germany) 4:45
40 Marco König (Germany) 4:50
41 Sven Fritsch (Luxembourg) 4:56
42 Ondrej Glajza (Slovakia) -1lap
43 Jakub Rydval (Czech Republic) -1lap
44 Simon Vozar (Slovakia) -2laps
DNF Koen Weijers (Netherlands)
DNF Francesco Pedante (Italy)
DNF Tomas Novacek (Czech Republic)
DNS Federico Zurlo (Italy)
DNS Zygimantas Baikstys (Lithuania)
 
U23 Men, 24.55 km
1 Lars van der Haar (Netherlands) 0:50:30
2 Julian Alaphilippe (France) at 0:13
3 Michael Vanthourenhout (Belgium) 0:29
4 Clément Venturini (France) 0:30
5 Mike Teunissen (Netherlands) 0:31
6 Stan Godrie (Netherlands) 0:34
7 Laurens Sweeck (Belgium) 0:35
8 Vojtech Nipl (Czech Republic) 0:40
9 Elia Silvestri (Italy) 0:45
10 Tomas Paprstka (Czech Republic) 0:53
11 Jan Nesvadba (Czech Republic) 0:59
12 Arnaud Grand (Switzerland) 1:01
13 Tim Merlier (Belgium) 1:14
14 Vinnie Braet (Belgium) 1:35
15 Michiel Van Der Heijden (Netherlands) 1:52
16 David Van Der Poel (Netherlands) 2:08
17 Yannick Mayer (Germany) 2:10
18 Zach McDonald (United States) 2:15
19 Luca Braidot (Italy) 2:17
20 Radek Polnicky (Czech Republic) 2:18
21 Gianni Vermeersch (Belgium) s.t.
22 Christophe Balannec (France-B) 2:21
23 Arnaud Jouffroy (France) 2:28
24 Max Walsleben (Germany)
25 David Menut (France) both s.t.
26 Micki Van Empel (Netherlands) 2:41
27 Kévin Bouvard (France) 2:46
28 Tijmen Eising (Netherlands) 2:54
29 Jakub Skala (Czech Republic) 3:37
30 Igor Smarzaro (Italy) 3:47
31 Camille Thominet (France) 3:57
32 Michael Schweizer (Jr) (Germany) 4:33
33 Pierre Garson (France-B) 4:34
34 Maxime Huygens (France-B) -1lap
35 Luke Gray (Great Britain) -1lap
36 Élie Regost (France-B) -1lap
37 David Thely (France-B) -1lap
38 Dimitri Corriette (France-B) -2laps
39 Michel Vuelta Izquierdo (Spain) -2laps
40 Emil Arvid Olsen (Denmark) -3laps
41 David Hidalgo Garcia (Spain) -3laps
42 Kiernan Orange (Canada) Ride with Rendel -4laps
43 Jaroslav Chalas (Slovakia)
DNF Wietse Bosmans (Belgium)
DNF Felix Coté Bouvette (Canada)
DNF Bryan Falaschi (Italy)
DNF Kenneth Hansen (Denmark)
DNF Karel Hnik (Czech Republic)
 
Elite Men, 29.95 km
1 Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma-Quick Step 1:03:47
2 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Revor at 0:16
3 Radomir Simunek (Cze) BKCP-Powerplus 0:30
4 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet 0:44
5 Francis Mourey (Fra) FDJ-Big Mat s.t.
6 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Revor 0:46
7 Simon Zahner (Sui) BMC Racing Team 0:47
8 Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea 0:49
9 Steve Chainel (Fra) FDJ-Big Mat 0:53
10 Thijs Van Amerongen (Ned) Team AA Drink-Leontien.nl 0:55
11 Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus 1:12
12 Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus 1:34
13 Mariusz Gil (Pol) Baboco s.t.
14 Jeremy Powers (USA) Team Rapha Focus 1:35
15 Julien Taramarcaz (Sui) BMC Mountain Bike Racing Team 1:36
16 Bart Aernouts (Bel) Rabobank-Giant Off-Road Team 1:37
17 Jonathan Page (USA) Planet Bike 1:39
18 Egoitz Murgoitio Rekalde (Esp) Grupo Hirumet Taldea 1:43
19 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole 1:48
20 Christian Heule (Sui) Cannondale/Cyclocrossworld 1:54
21 Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus 1:57
22 Ryan Trebon (USA) LTS-Felt 1:58
23 Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia Guerciotti s.t.
24 Aurelien Duval (Fra) U.V.Aube 2:23
25 Clément Bourgoin (Fra) Charvieu Chavagneux I.C. 2:34
26 Twan Van Den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team 2:45
27 Marcel Meisen (Ger) BKCP-Powerplus 2:54
28 Vladimir Kyzivat (Cze) 2:56
29 Martin Zlamalik (Cze) Landbouwkrediet - KDL 3:02
30 James Driscoll (USA) Cannondale/Cyclocrossworld 3:03
31 Nicolas Bazin (Fra) Team Big Mat-Auber 93 3:16
32 Luca Damiani (Ita) Kenda s.t.
33 Yu Takenouchi (Jpn) 3:17
34 Isaac Suarez Fernandez (Esp) 3:18
35 Jiri Polnicky (Cze) Whirlpool-Author 3:22
36 Niels Wubben (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team 3:42
37 Patrick Van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team 3:45
38 Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Esp) 4:12
39 Johannes Sickmüller (Ger) Feenstra Stevens Bike Team 4:32
40 Marcel Wildhaber (Sui) Scott-Swisspower MTB Racing 4:43
41 Sven Vanthourenhout (Bel) Landbouwkrediet 4:47
42 Martin Haring (Svk) 4:52
43 Magnus Darvell (Swe) 4:54
44 Cristian Cominelli (Ita) Team Idea 4:55
45 Thijs Al (Ned) Team AA Drink-Leontien.nl s.t.
46 Mitchell Huenders (Ned) Cyclingteam Jo Piels 5:08
47 Ole Quast (Ger) Stevens Racing Team 5:54
48 Ludovic Renard (Fra) VS Chartrain 6:13
49 Petr Dlask (Cze) Madeta Fitness-Specialized -3laps
50 Ondrej Bambula (Cze) -3laps
51 Craig Richey (Can) Renner Custom - Raleigh -5laps
52 Keiichi Tsujiura (Jpn) Team Bridgestone Anchor -6laps
53 Lewis Rattray (Aus) -6laps
54 David Quist (Nor) -7laps
DNF John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Gerben De Knegt (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team
DNF Ian Field (GBr) Hargroves Cycles
DNF Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea
DNF Timothy Johnson (USA) Cannondale/Cyclocrossworld
DNF Jeremy Durrin (USA) J.A.M. Fund - NCC
DNS Sascha Weber (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de
DNS Milan Barenyi (Svk)
DNS Robert Glajza (Svk)
DNS Andreas Moser (Sui) Zaunteam Mittleand-VC Butzberg
 
Elite Women, 16.45 km
1 Marianne Vos (Ned) Stichting Rabo Women's Cycling Team 0:39:30
2 Daphny van den Brand (Ned) AA Drink - Leontien.nl at 0:48
3 Katherine Compton (USA) Rabobank-Giant Off-Road Team 1:14
4 Caroline Mani (Fra) CC Etupes 1:19
5 Helen Wyman (GBr) Kona Factory Racing 1:20
6 Sophie de Boer (Ned) Telenet-Fidea 1:50
7 Nikki Harris (GBr) Telenet-Fidea 1:51
8 Lucie Chainel-Lefevre (Fra) 2:21
9 Pavla Havlikova (Cze) Telenet-Fidea 2:35
10 Sabrina Schweizer (Ger) Focus MIG Team 2:41
11 Sanne Cant (Bel) BOXX Veldritacademie 2:49
12 Arenda Grimberg (Ned) 2:50
13 Martina Mikulaskova (Cze) Simunek Cycling Project 2:52
14 Jasmin Achermann (Sui) Team Focus Bikes-Velo Club Rain 2:58
15 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 3:03
16 Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale/Cyclocrossworld 3:30
17 Sabrina Stultiens (Ned) Brainwash Weilerploeg 3:58
18 Christine Majerus (Lux) 4:01
19 Joyce Vanderbeken (Bel) Cycling Team Vermeeren 4:02
20 Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams 4:44
21 Julie Krasniak (Fra) Team Rapha Focus 4:45
22 Hilde Quintens (Bel) Van Goethem - Prorace Cycling Team 5:02
23 Linda van Rijen (Ned) Skil-Koga 5:16
24 Reza Hormes-Ravenstijn (Ned) Orange Babies Cycling Team 5:27
25 Stéphanie Vaxillaire-Denuit (Fra) CR Bourgogne 5:37
26 Christine Vardaros (USA) Baboco Cycling Team 5:55
27 Cynthia Huygens (Fra) CC Cambresien 6:06
28 Katrien Thijs (Bel) K. Edegem Bicycle Club - BMX R 6:37
29 Lise-Marie Henzelin (Sui) Cycles Velo Passion 7:26
30 Kim Van De Steene (Bel) Afdeling Oost-Vlaanderen WBV - VZW 7:41
31 Marlène Morel Petitgirard (Fra) V.C.C. Morteau Montbenoit -1lap
32 Nancy Bober (Bel) Style & Concept -1lap
33 Githa Michiels (Bel) Trek-KMC Trade Team VZW -1lap
34 Ayako Toyooka (Jpn) -1lap
35 Nicole De Bie-Leyten (Bel) Telenet-Fidea -1lap
36 Margriet Kloppenburg (Den) -2laps
37 Nikoline Hansen (Den) Bov CC-Denmark -3laps
DNF Céline Wittek (Fra) CV Lievinois
DNF Gabriella Day (GBr) Renner Custom Cyclocross Team

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login