Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

May 23/12 12:07 pm - BNS Mountain Bike Series Race 1: Victoria's Secret results


Posted by Editoress on 05/23/12
 

Results from the Victoria's Secret Mountain Bike Race, May 20th in Truro, Nova Scotia

Race #1 of the 7 Race BNS Mountain Bike Series (XC)

Presented by the Hub Cycle Cycling Club .

 

Open A Men
1 Jamie Lamb (Team Cyclesmith) 1:47:39
2 Brian McKeown (Radical Edge) 1:47:40
3 Terry Tomlin (Oakley Atlantic) 1:51:54
4 Jon Burgess (Oakley Atlantic) 1:52:31
5 Brandon Curry (Valley Stove and Cycle) 1:53:08
6 Jeff Simms (Louis Garneau) 1:53:16
7 Dustin MacBurnie (Louis Garneau) 1:53:50
8 Neil Symington (Outdoor Elements) 1:56:09
9 Martin Austin (Louis Garneau) 1:57:14
10 Lorenzo Caterini (Hub Cycle) 2:01:08
11 Robert Klue (Team Cyclesmith) 2:01:23
12 Jean-Richard Cormier (Mike's Bike Shop) 2:02:22
13 Mike Bolden (Radical Edge) 2:05:11
14 Andre Landre (Fitworks) 2:05:19
15 Jason Lagace (Alternatives) 2:05:52
16 Shawn Hamilton (Radical Edge) 2:06:22
17 Colin Banks (Valley Stove and Cycle) 2:06:59
18 Mike Leblanc (Mike's Bike Shop) 2:07:19
19 Lucas McCulloch (Pictou County Cycle) 2:07:22
20 Mark Miller (ind) 2:07:33
21 Andrew Batchela (Bike Guys) 2:08:43
22 Jeremy Babcock (ind) 2:09:06
23 Randy Gray (Team Cyclesmith) 2:10:09
24 Jamie Hynes (ind) 2:10:13
25 Alan Miner (Valley Stove and Cycle) 2:11:11
26 Mike Turnbull (St.John Cycling) 2:11:16
27 Stephen Flanagan (Ind) 2:12:09
28 Christian Charette (Mike's Bike Shop) 2:12:26
29 Julien Russell (Fitworks) 2:13:02
30 Simon Trivettt (Atlantic Cycling Centre) 2:13:12
31 Stephen Cameron (Oakley Atlantic) 2:14:22
32 Bruce MacPherson (Sizzler BBQ) 2:17:54
33 Charles Davis (St.John Cycling) 2:42:00
 
Open A Women
1 Krista Koval (Fitworks) 1:56:05
2 Annik Belanger (Fitworks) 2:07:56
3 Sherry Huybers (Pictou County Cycling) 2:10:01
4 Lola Doucet (Bicycles Plus) 2:19:22
5 Rene Therieault (Radical Edge) 2:56:09
 
Open B Men
1 Chris Price (O'Regans Subaru) 1:32:03
2 Mark MacDonald (Pictou County Cycle) 1:34:55
3 Zachary Steinman (Java Blend) 1:35:28
4 Brent Noble (Hub Cycle) 1:36:02
5 Conor Scallion (Hub Cycle) 1:36:56
6 Mitchell MacDonald (O'Regans Subaru) 1:39:49
7 Aaron Perrott (Bicycles Plus) 1:39:50
8 Matthew Rockwell (O'Regans Subaru) 1:40:06
9 John Newguard (Java Blend) 1:43:05
10 Serge Belanger (Fitworks) 1:43:08
11 Daniel Breau (ind) 1:44:14
12 Chad Smith (ind) 1:44:47
13 Issaac Benvie (Hub Cycle) 1:44:50
14 Cole Donovan (Radical Edge) 1:45:52
15 Douglas Smith (Bicycles Plus) 1:46:17
16 Karl Fritz (Hub Cycle) 1:46:57
17 Mike Hutchinson (Valley Stove & Cycle) 1:47:00
18 B Goobie (Mike's Bike Shop) 1:47:12
19 Rob Stone (Radical Edge) 1:47:12
20 Andrew Pickard (ind) 1:48:32
21 Devon Doiron (Incline Sports) 1:48:53
22 Jeff Deuville (Hub Cycle) 1:49:06
23 Senna Bruden (Savages) 1:50:21
24 Don Ricker (Mikes Bike Shop) 1:52:10
25 Shane Eno (O'Regans Subaru) 1:52:44
26 Chris Foster (ind) 1:54:38
27 Keith Croucher (ind) 1:54:59
28 Simon Myatt (Team Cyclesmith) 1:55:28
29 Nathan Garrett (ind) 1:56:07
30 Julien Banque (Atlantic Cycling Centre) 1:56:57
31 Christopher Sandford (ind) 2:01:50
32 Allan (James) Scott (Pictou County Cycle) 2:04:12
 
Open B Women
1 Odette Comeau (Team Cyclesmith) 1:12:02
2 Joanne Cyr-Allen (Team Cyclesmith) 1:19:26
3 Nancy Monroe (Team Cyclesmith) 1:29:03
4 Bridgitte Dionne (Consolvo) 1:35:49
5 Rachel Parkins (Mike's Bike Shop) 2:07:33
 
Open C Men
1 DeanGallant Incline (Sports) 1:10:28
2 Scott Campbell (Incline Sports) 1:10:33
3 Tracey Mackenzie (Team "fat old guy") 1:14:38
4 Keith Godfrey (Fitworks) 1:14:53
5 Sean Ritchey (Mikes Bike Shop) 1:15:12
6 Lonnie Currt (Valley Stove&Cycle) 1:15:33
7 Jeff Addison (Hub Cycle) 1:17:52
8 Darre Simmie (Incline Sports) 1:18:25
9 Roy Rasmussen (Hub Cycle) 1:18:44
10 Daneil Harrington (Hub Cycle) 1:19:32
11 Craig Bezanson (Team Cyclesmith) 1:24:12
12 Carl Ballard (Hub Cycle) 1:26:05
13 Roddie Blois (Hub Cycle) 1:27:08
14 Urs Ritter (ind) 1:28:24
15 Patrick Vandermulin (Hub Cycle) 1:37:59
16 Michael Strang (ind) 1:48:20
 
Under 17 Boys
1 Luc Comeau (Team Cyclesmith) 1:02:30
2 Liam Whitman (Team Cyclesmith) 1:06:00
3 Elijah Belleveau (Hub Cycle) 1:09:23
4 Colin Greig (ind) 1:13:22
5 Colin Bryden (ind) 1:17:25
6 Jonathon Newcombe (Hub Cycle) 1:18:05
7 Matt Lingley (Team Cyclesmith) 1:23:43
8 Jessie Cain (Hub Cycle) 1:25:01
9 Alec Wyllie (Radical Edge) 1:33:46
10 Dillon MacLeod (Hub Cycle) 1:50:24
 
Under 15 Boys
1 Noah Patriquin (Hub Cycle) 35:06
2 Ian Myatt (Team Cyclesmith) 38:02
3 Matthew Rinehart (Radical Edge) 38:03
4 Alexander Lynch (ind) 41:58
5 Mitchell Crowell (Hub Cycle) 42:07
6 Adam Simms (Hub Cycle) 1:01:22
 
Under 15 Girls
1 Anya Monroe (Team Cyclesmith) 46:44
2 Janice Noble (Hub Cycle) 56:35
 
Under 13 Boys
1 Jeremy Allen (Team Cyclesmith) 31:39
2 Anthony Arseneau (Atlantic Cycling Centre) 32:20
3 Jack Morrison (Hub Cycle) 38:26
4 Brett Deuville (Hub Cycle) 40:17
5 Peter Vandermeulin (Hub Cycle) 40:45
6 Mason Hutchinson (Valley Stove&Cycle) 41:14
7 Ty Hutchinson (Valley Stove&Cycle) 47:58
 
Under 13 Girls
1 Maura Whitman (Team Cyclesmith) 32:17
2 Isabelle Allen (Team Cyclesmith) 35:20
3 Laura Godfrey (Fitworks) 47:52


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login