Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

July 22/12 14:29 pm - Internationale Thuringen Rundfahrt: Stage 7 and Final GC


Posted by Editoress on 07/22/12
 

Results from the seventh and final stage of the Internationale Thüringen Rundfahrt der Frauen, in Germany

 

Stage 7: Zeulenroda Circuit, 106.4 km
1 Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 2:50:07
2 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team at s.t.
3 Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:02
4 Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon
5 Judith Arndt (Ger) Orica AIS
6 Adrie Visser (Ned) Skil Argos
7 Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
8 Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo
9 Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team
10 Martine Bras (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team
11 Elena Cecchini (Ita) MCipollini Giambenini
12 Petra Dijkman (Ned) Kleo Ladies Team
13 Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team
14 Claudia Häusler (Ger) Orica AIS all s.t.
15 Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 0:08
16 Natalia Boyarskaya (Rus) RusVelo s.t.
17 Amanda Spratt (Aus) Orica AIS 0:29
18 Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team 2:52
19 Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER 3:11
20 Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team
21 Hanna Nilsson (Swe) Alrikkson Go:Green
22 Evelyn Arys (Bel) Kleo Ladies Team
23 Daniela Gass (Ger) Abus Nutrixxion
24 Natalie Lamborelle (Lux) Kleo Ladies Team
25 Julia Martisova (Rus) Be Pink
26 Anouska Koster (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team
27 Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team
28 Annelies Van Doorslaer (Bel) Kleo Ladies Team
29 Nina Kessler (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team
30 Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion
31 Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team
32 Petra Zrimsek (Slo) Be Pink
33 Oksana Kozonchuk (Rus) Be Pink
34 Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team
35 Esther Fennel (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog
36 Beate Zanner (Ger) Maxx-solar biEHLER
37 Olga Zabelinskaya (Rus) RusVelo
38 Kelly Markus (Ned) Skil Argos
39 Romy Kasper (Ger) RusVelo
40 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team
41 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team
42 Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team
43 Thalita De Jong (Ned) Rabobank Women Cycling Team
44 Tetiana Ryabchenko (Ukr) Ukrainian National Team
45 Annie Ewart (Can) Canadian National Team
46 Marta Tagliaferro (Ita) MCipollini Giambenini
47 Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team
48 Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team
49 Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team
50 Alessandra Borchi (Ita) MCipollini Giambenini
51 Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giambenini
52 Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini
53 Marta Bastianelli (Ita) MCipollini Giambenini
54 Isabelle Soderberg (Swe) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
55 Simona Frapporti (Ita) Be Pink
56 Jessie MacLean (Aus) Orica AIS
57 Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Women Cycling Team
58 Irina Molicheva (Rus) RusVelo
59 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team
60 Roxane Knetemann (Ned) Rabobank Women Cycling Team
61 Annelie Gärtner (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog
62 Martina Corazza (Ita) Kleo Ladies Team all s.t.
63 Rachel Neylan (Aus) Abus Nutrixxion 4:49
64 Alexis Rhodes (Aus) Orica AIS 9:57
65 Ina-Yoko Teutenberg (Ger) Team Specialized-lululemon s.t.
66 Jutta Nieminen (Fin) Finnish National Team 17:18
67 Mieke Kröger (Ger) German National Team s.t.
68 Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER 17:20
69 Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog
70 Elisabeth Reiner (Aut) Abus Nutrixxion
71 Elena Eggl (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog all s.t.
DNF Rowena Fry (Aus) Orica AIS
DNF Amber Neben (USA) Team Specialized-lululemon
DNF Marijin De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
DNF Janneke Kanis (Ned) Skil Argos
DNF Esra Tromp (Ned) Skil Argos
DNF Linda Van Rijen (Ned) Skil Argos
DNF Marlen Jöhrend (Ger) Abus Nutrixxion
DNF Emma Mackie (Aus) Abus Nutrixxion
DNF Anne Arnouts (Bel) Kleo Ladies Team
DNF Sari Saarelainen (Fin) Finnish National Team
DNF Ursa Pintar (Slo) Slovenian National Team
DNF Tjasa Rutar (Slo) Slovenian National Team
DNS Emilia Fahlin (Swe) Team Specialized-lululemon
DNS Elke Gebhardt (Ger) Be Pink
DNS Jessica Kihlbom (Swe) Alrikkson Go:Green
 
Final GC
1 Judith Arndt (Ger) Orica AIS 16:00:26
2 Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon at 0:09
3 Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 0:11
4 Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 0:54
5 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 0:59
6 Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo 1:03
7 Adrie Visser (Ned) Skil Argos 1:45
8 Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 1:53
9 Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 2:52
10 Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 2:55
11 Claudia Häusler (Ger) Orica AIS 3:07
12 Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team 3:18
13 Petra Dijkman (Ned) Kleo Ladies Team 3:41
14 Martine Bras (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 3:52
15 Olga Zabelinskaya (Rus) RusVelo 4:41
16 Elena Cecchini (Ita) MCipollini Giambenini 5:34
17 Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini 6:21
18 Natalia Boyarskaya (Rus) RusVelo 6:31
19 Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giambenini 7:07
20 Marta Tagliaferro (Ita) MCipollini Giambenini 7:35
21 Esther Fennel (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 8:21
22 Amanda Spratt (Aus) Orica AIS 8:22
23 Romy Kasper (Ger) RusVelo 9:00
24 Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team 9:07
25 Marta Bastianelli (Ita) MCipollini Giambenini 9:15
26 Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion 9:24
27 Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team 10:01
28 Ina-Yoko Teutenberg (Ger) Team Specialized-lululemon 10:27
29 Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Women Cycling Team 10:49
30 Petra Zrimsek (Slo) Be Pink 10:52
31 Simona Frapporti (Ita) Be Pink 11:17
32 Hanna Nilsson (Swe) Alrikkson Go:Green 11:24
33 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 12:03
34 Julia Martisova (Rus) Be Pink 12:15
35 Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team 12:17
36 Tetiana Ryabchenko (Ukr) Ukrainian National Team 13:58
37 Rachel Neylan (Aus) Abus Nutrixxion 14:28
38 Alessandra Borchi (Ita) MCipollini Giambenini 14:32
39 Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team 14:33
40 Isabelle Soderberg (Swe) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 15:25
41 Oksana Kozonchuk (Rus) Be Pink 15:53
42 Annelie Gärtner (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 16:06
43 Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 16:16
44 Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team 16:46
45 Jessie MacLean (Aus) Orica AIS 17:11
46 Beate Zanner (Ger) Maxx-solar biEHLER 18:18
47 Annelies Van Doorslaer (Bel) Kleo Ladies Team 20:03
48 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team 21:36
49 Thalita De Jong (Ned) Rabobank Women Cycling Team 22:36
50 Anouska Koster (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 23:18
51 Nina Kessler (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team 23:36
52 Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team 24:14
53 Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER 27:00
54 Martina Corazza (Ita) Kleo Ladies Team 27:19
55 Irina Molicheva (Rus) RusVelo 29:11
56 Natalie Lamborelle (Lux) Kleo Ladies Team 33:27
57 Kelly Markus (Ned) Skil Argos 33:34
58 Alexis Rhodes (Aus) Orica AIS 34:27
59 Daniela Gass (Ger) Abus Nutrixxion 40:14
60 Annie Ewart (Can) Canadian National Team 40:40
61 Evelyn Arys (Bel) Kleo Ladies Team 41:31
62 Mieke Kröger (Ger) German National Team 42:23
63 Roxane Knetemann (Ned) Rabobank Women Cycling Team 44:14
64 Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team 49:28
65 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team 49:43
66 Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team 57:13
67 Elena Eggl (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 59:19
68 Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER 1:00:25
69 Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog 1:21:35
70 Elisabeth Reiner (Aut) Abus Nutrixxion 1:27:12
71 Jutta Nieminen (Fin) Finnish National Team 1:36:07


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login