Canadian Cyclist Cervelo R5 24-7 2 March 26
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Survey CC2 - April 16
 

Daily News


 

July 28/12 12:25 pm - Val d'Isere World Cup: U23 Women and Men XC results


Posted by Editoress on 07/28/12
 

Results from the U23 Women's and Men's XC races in Val d'Isère, France.

U23 Women, 18.96 km (4 laps)
1 Jolanda Neff (Sui) Wheeler - IXS Team 1:14:03
2 Yana Belomoyna (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek at 1:02
3 Rebecca Henderson (Aus) 2:13
4 Helen Grobert (Ger) 3:02
5 Serena Calvetti (Ita) Torpado Surfing Shop 3:57
6 Jitka Skarnitzlova (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized 5:32
7 Candice Neethling (RSA) 6:54
8 Julia Innerhofer (Ita) Colnago Sudtirol 7:36
9 Laura Valentina Abril Restrepo (Col) 8:39
10 Vendula Kuntova (Cze) GT Bicycles Opportunity 8:43
11 Vivienne Meyer (Sui) Colnago Sudtirol 8:55
12 Samara Sheppard (NZl) Wheeler - IXS Team 9:55
13 Linda Indergand (Sui) MTB Kader Zentralschweiz 10:01
14 Michelle Hediger (Sui) Fischer - BMC 10:21
15 Karla Stepanova (Cze) 10:57
16 Barbara Benko (Hun) Focus MIG Team 11:26
17 Lorraine Truong (Sui) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry 12:27
18 Kajsa Snihs (Swe) 14:49
19 Lisa Rabensteiner (Ita) Colnago Sudtirol 15:25
20 Marine Eon (Fra) 16:35
21 Jovana Crnogorac (Srb) Salcano Factory Team 17:02
22 Hana Jezkova (Cze) GT Bicycles Opportunity 17:42
23 Marion Azam (Fra) Definitive Spectra.tec ASPTT 18:29
24 Valerie Meunier (Can) 19:24
25 Romaine Wenger (Sui) Thoemus Racing Team -1 Lap
26 Aurea Ruiz Garcia (Esp) -1 Lap
27 Claire Oakley (Irl) WXC World Racing -2 Laps
DNF Lisa Mitterbauer (Aut) Bikepark.ch Craft
DNF Marta Tereshchuk (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek
DNF Virginie Pointet (Sui) JB Felt Team
DNF Carla Haines (GBr) WXC World Racing
DNF Marta Pastore (Ita) Hard Rock Canossa Merida
 
U23 Men, 23.7 km (5 laps)
1 Gerhard Kerschbaumer (Ita) TX Active Bianchi 1:24:45
2 Jordan Sarrou (Fra) Lapierre International at 0:30
3 Daniele Braidot (Ita) 1:01
4 Luca Braidot (Ita) 1:03
5 Michiel van der Heijden (Ned) Rabobank Giant Offroad Team 1:53
6 Bart De Vocht (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team 1:57
7 Jeff Luyten (Bel) Versluys Team 2:02
8 Marcel Fleschhut (Ger) 2:08
9 Julian Schelb (Ger) 2:28
10 Ondrej Cink (Cze) Merida Biking Team 3:50
11 Simon Stiebjahn (Ger) 4:27
12 Mario Luis Miranda Costa (Por) 4:28
13 Marvin Gruget (Fra) Look - Beaumes De Venise 5:00
14 Jens Schuermans (Bel) Versluys Team 5:08
15 Julien Trarieux (Fra) Gt Skoda Chamonix 5:13
16 Rourke Croeser (RSA) Orange Monkey-Cannondale 5:22
17 Jhonnatan Botero Villegas (Col) Giant Italia Team 5:31
18 Zsolt Juhasz (Hun) Euroone-Waberer's-Cube MTB Team 6:01
19 Christian Pfäffle (Ger) 6:38
20 Hugo Drechou (Fra) Team Newcycling 6:49
21 Matthias Stirnemann (Sui) Thoemus Racing Team 7:03
22 Lorenzo Samparisi (Ita) Hard Rock Canossa Merida 7:18
23 Mirco Widmer (Sui) Giant Swiss SR - Suntour 7:29
24 Reto Indergand (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 7:36
25 Didier Bats (Bel) 7:38
26 Ruben Scheire (Bel) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry 7:38
27 Marek Rauchfuss (Cze) S&H Superior MTB Team 7:40
28 Fabien Doubey (Fra) Definitive Spectra.tec ASPTT 8:13
29 Emilien Barben (Sui) 8:20
30 Markus Schulte-Luenzum (Ger) Focus MIG Team 8:32
31 Mykhaylo Batsutsa (Ukr) 8:39
32 Gregor Raggl (Aut) 8:56
33 ANDREA Righettini (Ita) 9:11
34 Thijs Zuurbier (Ned) Feenstra Stevens Bike Team 9:12
35 Jonas De Backer (Bel) 9:30
36 Fabrice Mels (Bel) Salcano Factory Team 9:45
37 Tomas Paprstka (Cze) 9:49
38 Lukas Loretz (Sui) Giant Swiss SR - Suntour 10:02
39 Matej Nepustil (Cze) Merida Biking Team 10:11
40 Steven James (GBr) 10:19
41 Mike Schuler (Sui) MTB Kader Zentralschweiz 10:33
42 Claude Koster (Sui) 10:43
43 Martino Di Pierdomenico (Ita) Hard Rock Canossa Merida 11:07
44 Tobias Reiser (Ger) Notebooksbilliger.de Team 11:22
45 Erik Groen (Ned) Feenstra Stevens Bike Team 11:30
46 Yohann Lebarillier (Fra) 11:31
47 Florian Chenaux (Sui) 11:33
48 Rick Reimann (Sui) 11:56
49 Stefan Peter (Sui) MTB Kader Zentralschweiz 12:25
50 Denny Lupato (Ita) 12:38
51 Louis Wolf (Ger) 13:06
52 Michael Stünzi (Sui) 13:39
53 Piotr Kurczab (Pol) 14:05
54 Adria Noguera Soldevila (Esp) 14:13
55 Marcin Kawalec (Pol) 14:43
56 Mitchell Bailey (Can) Trek Canada 15:01
57 Frantisek Lami (Svk) 15:21
58 Radim Kovar (Cze) Merida Biking Team 16:09
59 Pieter Geluykens (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team 16:43
60 Kevin Krieg (Sui) 17:36
61 Mattia Penna (Ita) Bi&Esse - Infotre Protek -1 Lap
62 Urban Ferencak (Slo) -1 Lap
63 Jose Maria Sanchez Ruiz (Esp) -1 Lap
64 Roger Walder (Sui) Scott - Swisspower MTB Racing Team -1 Lap
65 Christopher Platt (Ger) Notebooksbilliger.de Team -1 Lap
66 Rafael Assuncao (Por) -1 Lap
67 Romain Cleret (Fra) -1 Lap
68 Marco Francioni (Smr) -1 Lap
69 Sebastian Jayne (Aus) -2 Laps
70 Pablo Rodriguez Guede (Esp) -2 Laps
71 Yoshitaka Nakahara (Jpn) -2 Laps
72 Merlin Spranz (Aus) -2 Laps
73 Arvis Meldrajs (Lat) -2 Laps
74 Jan Svorada (Cze) Merida Biking Team -3 Laps
DNF Alexander Gehbauer (Aut)
DNF Nicholas Pettina (Ita)
DNF Olof Jonsson (Swe) Team Fujibikes Rockets
DNF Kenta Gallagher (GBr)
DNF Maxime Urruty (Fra) Bikepark.ch Craft
DNF Rens De Bruin (Ned) Feenstra Stevens Bike Team
DNF Sylvain Engelmann (Sui)

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login