Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

September 6/12 23:38 pm - Tour Cycliste Feminin International de l'Ardeche: Stage 4, Numainville wins


Posted by Editoress on 09/6/12
 

Results from today's fifth stage in France.

Stage 4: GP de Conseil Gen, 128.8 km
1 Joëlle Numainville (Can) Canadian National Team 3:55:59
2 Alena Amialiusik (Blr) BE PINK
3 Emily Collins (NZl) Boretti Ulyses Cycling Team
4 Sharon Laws (GBr) Mixed Team 1
5 Kaat Hannes (Bel) Lotto Belisol Ladies
6 Carol Ann Canuel (Can) Vienne - Futuroscope
7 Ivanna Borovychenko (Ukr) Ukrainian National Team
8 Carla Ryan (Aus) Escuental-For Viored
9 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Belisol Ladies
10 Leah Kirchmann (Can) Canadian National Team
11 Kristin McGrath (USA) US National Team
12 Rachel Neylan (Aus) Mixed Team 1
13 Hanna Nilsson (Swe) Mixed Team 1
14 Emma Pooley (GBr) Mixed Team 1
15 Audrey Cordon (Fra) Vienne - Futuroscope
16 Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team
17 Edwige Pitel (Fra) French National Team
18 Amélie Rivat (Fra) Vienne - Futuroscope
19 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Belisol Ladies
20 Ane Santesteban Gonzale (Esp) Bizkaia - Durango
21 Dalia Muccioli (Ita) BE PINK
22 Carlee Taylor (Aus) Vienne - Futuroscope
23 Irene San Sebastian Lasa (Esp) Debabarrena - Guipuzkoa
24 Noemi Cantele (Ita) BE PINK
25 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team
26 Lisanne Soemanta (Ned) Escuental-For Viored
27 Tayler Wiles (USA) US National Team
28 Joanne Hogan (Aus) Bizkaia - Durango
29 Ana Sanchis Chafer (Esp) Bizkaia - Durango
30 Joanna Van De Winkel (RSA) Lotto Belisol Ladies
31 Doris Schweizer (Sui) Swiss National Team
32 Marijn De Vries (Ned) Mixed Team 1 all s.t.
33 Siobhan Horgan (Irl) Team GSD Gestion 1:09
34 Ann-Sophie Duyck (Bel) Lotto Belisol Ladies 2:09
35 Mélodie Lesueur (Fra) French National Team 11:48
36 Oxana Kozonchuk (Rus) BE PINK
37 Katarina Hranaiova (Cze) Mixed Team 3
38 Véronique Labonte (Can) Canadian National Team
39 Mélanie Bravard (Fra) French National Team
40 Pavlina Sulcova (Cze) Mixed Team 3
41 Catherine Williamson (GBr) Escuental-For Viored
42 Marion Rousse (Fra) Vienne - Futuroscope
43 Linda Ringlever (Ned) Escuental-For Viored
44 Emma Crum (NZl) ASPTT Dijon - Bourgogn
45 Lex Albercht (Can) Canadian National Team
46 Petra Dijkman (Ned) Mixed Team 1
47 Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team
48 Lina-Kristin Schink (Ger) Team GSD Gestion
49 Miriam Bjornsrud (Nor) Norwegian National Team
50 Penny Rowson (GBr) Boretti Ulyses Cycling Team
51 Andrea Graus (Aut) Vienne - Futuroscope
52 Riccarda Mazzota (Sui) Swiss National Team
53 Oriane Chaumet (Fra) Team GSD Gestion
54 Tina Andreassen (Nor) Norwegian National Team
55 Cecilie Johnsen (Nor) Norwegian National Team
56 Emily Kachorek (USA) US National Team
57 Sané Cant (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan - Kontich W.Z.V
58 Anistia Vekemans (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan - Kontich W.Z.V
59 Nicole Hanselmann (Sui) Mixed Team 3
60 Andrea Dvorak (USA) US National Team
61 Lucie Pader (Fra) Team GSD Gestion
62 Emilie Aubry (Sui) Team GSD Gestion all s.t.
63 Aude Biannic (Fra) French National Team 12:00
64 Alexis Ryan (USA) US National Team 15:53
65 Kathrin Hammes (Ger) Team Vita Classica
66 Tamina Oliver (GBr) Boretti Ulyses Cycling Team
67 Stefanie Paul (Ger) Mixed Team 2
68 Veronika Blahova (Cze) Mixed Team 3
69 Claire Thomas (GBr) ASPTT Dijon - Bourgogn
70 Annelies Dom (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan - Kontich W.Z.V
71 Sara Olsson (Swe) Boretti Ulyses Cycling Team
72 Béatrice Thomas (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogn
73 Fanny Martinet (Sui) Swiss National Team
74 Dorleta Eskamendi Gil (Esp) Bizkaia - Durango all s.t.
75 Emilie Moberg (Nor) Norwegian National Team 26:16
76 Daniela Gass (Ger) Mixed Team 2
77 Johanna Nilsson (Swe) Boretti Ulyses Cycling Team
78 Steffi Meizer (Ger) Team Vita Classica
79 Elaine Ossola (Ita) Mixed Team 2
80 Elena Eggl (Ger) Team Vita Classica
81 Clara Horne (GBr) Escuental-For Viored
82 Denisa Bartosova (Cze) Mixed Team 3
83 Alexia Muffat (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogn
84 Roxane Fournier (Fra) French National Team
85 Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia - Durango
86 Margriet Kloppenburg (Den) Mixed Team 2 all s.t.
87 Celine Van Severen (Ned) Wielerclub Steeds Vooraan - Kontich W.Z.V 26:32
88 Giulia Donato (Ita) BE PINK 26:34
89 Rimma Luchshenko (Kaz) BE PINK 43:14
90 Irena Berkova (Cze) Mixed Team 3 43:17
91 Dorothée Lorch (Ger) Team Vita Classica 43:18
92 Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Bizkaia - Durango 43:35
93 Marjetka Conradi (Svn) Boretti Ulyses Cycling Team 52:35
DNF Erin Donohue (USA) US National Team
DNF Anna Nahirna (Ukr) Ukrainian National Team
DNF Ludivine Loze (Fra) Debabarrena - Guipuzkoa
DNF Jasmin Rebmann (Ger) Team Vita Classica
DNF Latoya Brulee (Bel) Mixed Team 2
DNS Mariska Breyne (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan - Kontich W.Z.V
 
GC
1 Emma Pooley (GBr) Mixed Team 1 9:59:14
2 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Belisol Ladies at 1:29
3 Kristin McGrath (USA) US National Team 1:36
4 Tayler Wiles (USA) US National Team 1:41
5 Rachel Neylan (Aus) Mixed Team 1 1:46
6 Leah Kirchmann (Can) Canadian National Team 1:55
7 Noemi Cantele (Ita) BE PINK 1:59
8 Carol Ann Canuel (Can) Vienne - Futuroscope 2:06
9 Sharon Laws (GBr) Mixed Team 1 2:14
10 Audrey Cordon (Fra) Vienne - Futuroscope 8:01
11 Ana Sanchis Chafer (Esp) Bizkaia - Durango 11:01
12 Oxana Kozonchuk (Rus) BE PINK 13:48
13 Joëlle Numainville (Can) Canadian National Team 13:52
14 Amélie Rivat (Fra) Vienne - Futuroscope 13:54
15 Alena Amialiusik (Blr) BE PINK 13:57
16 Edwige Pitel (Fra) French National Team 13:58
17 Petra Dijkman (Ned) Mixed Team 1 14:00
18 Andrea Dvorak (USA) US National Team 14:01
19 Carlee Taylor (Aus) Vienne - Futuroscope 14:14
20 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team 14:17
21 Joanne Hogan (Aus) Bizkaia - Durango 14:18
22 Dalia Muccioli (Ita) BE PINK 14:27
23 Ane Santesteban Gonzale (Esp) Bizkaia - Durango 14:29
24 Carla Ryan (Aus) Escuental-For Viored 15:01
25 Ivanna Borovychenko (Ukr) Ukrainian National Team 17:59
26 Cecilie Johnsen (Nor) Norwegian National Team 19:27
27 Aude Biannic (Fra) French National Team 19:54
28 Marijn De Vries (Ned) Mixed Team 1 19:55
29 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Belisol Ladies 20:09
30 Emily Collins (NZl) Boretti Ulyses Cycling Team 20:16
31 Irene San Sebastian Lasa (Esp) Debabarrena - Guipuzkoa 20:18
32 Kaat Hannes (Bel) Lotto Belisol Ladies 20:20
33 Hanna Nilsson (Swe) Mixed Team 1 20:27
34 Ann-Sophie Duyck (Bel) Lotto Belisol Ladies 22:14
35 Doris Schweizer (Sui) Swiss National Team 24:02
36 Lisanne Soemanta (Ned) Escuental-For Viored 24:03
37 Mélodie Lesueur (Fra) French National Team 25:47
38 Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team 26:00
39 Joanna Van De Winkel (RSA) Lotto Belisol Ladies 26:15
40 Miriam Bjornsrud (Nor) Norwegian National Team 26:19
41 Siobhan Horgan (Irl) Team GSD Gestion 27:17
42 Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team 29:43
43 Sané Cant (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan - Kontich W.Z.V 31:50
44 Mélanie Bravard (Fra) French National Team 32:08
45 Marion Rousse (Fra) Vienne - Futuroscope 32:11
46 Riccarda Mazzota (Sui) Swiss National Team 32:13
47 Catherine Williamson (GBr) Escuental-For Viored 32:21
48 Katarina Hranaiova (Cze) Mixed Team 3 32:22
49 Véronique Labonte (Can) Canadian National Team 32:31
50 Anistia Vekemans (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan - Kontich W.Z.V 35:42
51 Andrea Graus (Aut) Vienne - Futuroscope 35:45
52 Linda Ringlever (Ned) Escuental-For Viored 36:10
53 Oriane Chaumet (Fra) Team GSD Gestion 36:22
54 Alexis Ryan (USA) US National Team 36:26
55 Sara Olsson (Swe) Boretti Ulyses Cycling Team 36:48
56 Lina-Kristin Schink (Ger) Team GSD Gestion 37:48
57 Nicole Hanselmann (Sui) Mixed Team 3 38:00
58 Emily Kachorek (USA) US National Team 38:07
59 Emilie Aubry (Sui) Team GSD Gestion 40:13
60 Tina Andreassen (Nor) Norwegian National Team 41:47
61 Lucie Pader (Fra) Team GSD Gestion 41:51
62 Emma Crum (NZl) ASPTT Dijon - Bourgogn 42:06
63 Tamina Oliver (GBr) Boretti Ulyses Cycling Team 42:14
64 Pavlina Sulcova (Cze) Mixed Team 3 42:15
65 Penny Rowson (GBr) Boretti Ulyses Cycling Team 42:53
66 Claire Thomas (GBr) ASPTT Dijon - Bourgogn 45:46
67 Lex Albercht (Can) Canadian National Team 46:25
68 Kathrin Hammes (Ger) Team Vita Classica 46:30
69 Annelies Dom (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan - Kontich W.Z.V 46:33
70 Veronika Blahova (Cze) Mixed Team 3 46:51
71 Alexia Muffat (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogn 46:57
72 Dorleta Eskamendi Gil (Esp) Bizkaia - Durango 50:37
73 Fanny Martinet (Sui) Swiss National Team 50:43
74 Béatrice Thomas (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogn 50:48
75 Elena Eggl (Ger) Team Vita Classica 55:03
76 Roxane Fournier (Fra) French National Team 56:35
77 Emilie Moberg (Nor) Norwegian National Team 56:50
78 Steffi Meizer (Ger) Team Vita Classica 57:01
79 Margriet Kloppenburg (Den) Mixed Team 2 57:22
80 Celine Van Severen (Ned) Wielerclub Steeds Vooraan - Kontich W.Z.V 57:24
81 Giulia Donato (Ita) BE PINK 57:32
82 Johanna Nilsson (Swe) Boretti Ulyses Cycling Team 57:37
83 Daniela Gass (Ger) Mixed Team 2 57:43
84 Clara Horne (GBr) Escuental-For Viored 1:00:30
85 Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia - Durango 1:01:05
86 Stefanie Paul (Ger) Mixed Team 2 1:01:38
87 Denisa Bartosova (Cze) Mixed Team 3 1:01:41
88 Rimma Luchshenko (Kaz) BE PINK 1:18:20
89 Elaine Ossola (Ita) Mixed Team 2 1:22:37
90 Irena Berkova (Cze) Mixed Team 3 1:24:03
91 Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Bizkaia - Durango 1:24:20
92 Marjetka Conradi (Svn) Boretti Ulyses Cycling Team 1:34:24
93 Dorothée Lorch (Ger) Team Vita Classica 1:35:17

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login