Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

September 27/12 12:18 pm - Guiyang International Invitational: Short Track results


Posted by Editoress on 09/27/12
 

Results from the Short Track race at the Guiyang International Invitational, on Thursday September 27th in Guiyang, China

Elite Women, 12 km
1 Eva Lechner (Ita) Team Colnago 30:11.591
2 Blaza Klemencic (Slo) Slovenian National Team at 0:04.644
3 Nathalie Schneitter (Sui) Team Colnago 0:14.827
4 Kathrin Stirnemann (Sui) Swiss Cycling 0:16.208
5 Jolanda Neff (Sui) Swiss Cycling 0:19.870
6 Judy Freeman (USA) CrankBrothers 0:24.362
7 Sabrina Enaux (Fra) Specialized Solodet 1:16.142
8 Chloe Woodruff (USA) CrankBrothers Race 1:42.496
9 Ann Berglund (Swe) Swedish National Team 1:52.268
10 Jovana Crnogorac (Srb) Serbian National Team 2:04.315
11 Zephanie Blasi (USA) WXC World Racing 2:19.028
12 Mariske Strauss (RSA) Cycling South Africa 2:30.578
13 Julia Innerhofer (Ita) Team Colnago 2:51.520
14 Asa Erlandsson (Swe) Swedish National Team 3:05.847
15 Sarah Koba (Sui) JB Felt Team -1 Lap
16 Ying Liu (Chn) National Team of China -1 Lap
17 Elisabeth Sveum (Nor) Crampfix Nakamura -1 Lap
18 Helene Marcouvre (Fra) BH-SR -1 Lap
19 Angelica Edvardsson (Swe) Swedish National Team -1 Lap
20 Lelde Ardava (Lat) Latvian National Team -2 Laps
21 Samantha Sanders (RSA) Cycling South Africa -2 Laps
22 Maxine Filby (Gbr) British Cycling -3 Laps
23 Alexandra Gabriela Serrano Rodriguez (Ecu) Ecuador National Team -3 Laps
24 Grisetti Z N Everon (Aru) Aruba National Team -4 Laps
25 Yingying Wang (Chn) National Team of China -4 Laps
26 Tingyu Zhu (Chn) National Team of China -4 Laps
27 Jiangna Shan (Chn) National Team of China -4 Laps
28 Xin Yuan (Chn) National Team of China -4 Laps
DNF Jialing Han (Chn) National Team of China
DNF Na Tian (Chn) National Team of China
DNF Zhuanzhuan Ye (Chn) National Team of China
 
Elite Men, 14.4 km
1 Martin Gujan (Sui) Swiss Cycling 30:49.653
2 Emil Lindgren (Swe) Rabobank Giant at 0:0.917
3 Carlos Coloma Nicolas (Esp) WILDWOLF - TREK 0:01.007
4 Maxime Marotte (Fra) BH-SR 0:27.978
5 Philip Buys (RSA) Cycling South Africa 0:31.006
6 Fabian Peter Giger (Sui) Rabobank Giant 0:39.254
7 Moritz Milatz (Ger) BMC 0:43.174
8 Martin Fanger (Sui) Swiss Cycling 0:46.367
9 Hendrik Jakob Moorlag (Ned) Rabobank Giant 1:22.865
10 Catriel Andres Soto (Arg) WILDWOLF - TREK 1:32.650
11 Rourke Croeser (RSA) Orange Monkey 1:41.681
12 Lukas Sablik (Cze) Rubena Auto-Mencik 1:45.608
13 Reto Indergand (Sui) BMC 1:50.069
14 Erik Groen (Ned) Feenstra-Stevens 2:13.194
15 Steffen Thum (Ger) Ultra Sports Rose 2:14.734
16 Sebastien Carabin (Bel) Versluys 2:16.574
17 Jhonnatan Botero Villegas (Col) Giant Italia Team 2:19.412
18 Uwe Hochenwarter (Aut) Muskelkater Genesis 2:52.038
19 James Reid (RSA) Cycling South Africa 3:00.472
20 Jeff Luyten (Bel) Versluys -3 Laps
21 Jens Schuermans (Bel) Versluys -3 Laps
22 Chris Jongewaard (Aus) Milka-Superior -4 Laps
23 Simon Gegenheimer (Ger) Ultra Sports Rose -4 Laps
24 Pietro Sarai (Ita) Giant Italia Team -4 Laps
25 Ludwig Soderquist (Swe) Swedish National Team -5 Laps
26 Thibault Geneste (Fra) French National Team -5 Laps
27 Ivars Prokofjevs (Lat) Latvian National Team -6 Laps
28 Urban Ferencak (Slo) Slovenian -6 Laps
29 Travis Woodruff (USA) CrankBrothers -6 Laps
30 Tim Lemmers (Ned) Feenstra-Stevens -6 Laps
31 Matiss Preimanis (Lat) Latvian National Team -6 Laps
32 Qi He (Chn) National Team of China -6 Laps
33 Sanghoon Na (Kor) Korean National Team -6 Laps
34 Dmitrij Sorokin (Lat) Latvian National Team -6 Laps
35 Aleksa Maric (Srb) Serbian National Team -7 Laps
36 Bojan Durdic (Srb) Serbian National Team -8 Laps
37 Jianhua Ji (Chn) National Team of China -9 Laps
38 Filip Turk (Cro) Croatian National Team -9 Laps
39 Pavao Roset (Cro) Croatian National Team -9 Laps
40 Yifu Wu (Chn) National Team of China -10 Laps
41 Jie Ding (Chn) National Team of China -10 Laps
42 George J Winterdal (Aru) Aruba National Team -10 Laps
43 Dingchang Liu (Chn) National Team of China -10 Laps
44 Zhiqiang Duan (Chn) National Team of China -10 Laps
45 Qingyun Zeng (Chn) National Team of China -10 Laps
46 Hewang Wang (Chn) National Team of China -10 Laps
47 Xinjun Liu (Chn) National Team of China -10 Laps
48 Xiaolong Che (Chn) National Team of China -10 Laps
49 Le Wang (Chn) National Team of China -10 Laps
50 Ping Qin (Chn) National Team of China -10 Laps
51 Guangyu Zhang (Chn) National Team of China -10 Laps
52 Jixun Zhang (Chn) National Team of China -11 Laps
53 Yangyang He (Chn) National Team of China -11 Laps
54 Run Ge (Chn) National Team of China -11 Laps
55 Pontus Fagerhill (Swe) Sweden -11 Laps
56 Venkateswarlu Reddy Kunchala (Ind) Indian National Team -11 Laps
57 Lakappa Basappa Kurani (Ind) Indian National Team -11 Laps
DNF Jan Skarnitzl (Cze) Rubena Auto-Mencik
DNF Matthias Stirnemann (Sui) Swiss Cycling
DNF Olof Jonsson (Swe) Swedish National Team
DNF Magnus Darvell (Swe) Swedish National Team
DNF Jose Alberto Gonzalez Merchan (Ecu) Ecuador National Team
DNF Zhen Wang (Chn) National Team of China
DNS Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Australian National Team
DNS Cameron Ivory (Aus) Australian National Team
DNS Alexander Meyland (Aus) National Team of China
DNS Ruidong Qi (Chn) National Team of China
DNS Xiaolong Sun (Chn) National Team of China

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login