Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

October 12/12 8:51 am - Cross on the Rock #3 Report


Posted by Editoress on 10/12/12
 

Cross on the Rock #3 at Bowen Park in Nanaimo on October 8th will probably mark the end of "Augtober" on Vancouver Island, as Thanksgiving Monday saw 218 cyclocross racers out on another warm and sunny day for the Kona Kup - a new series and a provincial record, up from the 208 at our first race of year.

There were a few tumbles (get well quick, Dee!), but most of the action was racers dueling along the course, which was longer than in the past, and perhaps extra twisty. In addition to the 50 stairs, the 50 metre long volleyball sand pit was extra thick and, while some could slog through end-to-end, it paid off to simply run that section.

A quick summary of results saw 15 year old Damian Parlee (CycleU) win the Beginner Men field, and Sarah Clarke (Truck Red Truck) capture the top Beginner Women’s title. Nanaimo rider Victoria Boyd (MIVA) was the top Intermediate Woman, and Parker Bloom (Stuckylife) took his second Intermediate Men win of the season, once again on a single-speed as well! He beat out 59 other racers, in the biggest field of the day.

In the Master Men, Ian Smith (MIVA) powered his mountain bike to a second season win. Dawn Anderson (Oak Bay Bikes) had tough competition with Wendy Simms and Mical Dyck returning to the Expert Women’s field, but wouldn’t relent and managed add to her title as Most Winning CotR racer of all time. The Expert Men welcomed and feared the return of Rob Britton, who did not disappoint and took the win by a healthy margin, despite a pretty stacked field of fit and experienced racers.

Race video footage courtesy of Pelle can be enjoyed here

Thanks to Oak Bak Bikes Nanaimo for organizing the event and the support of Nanaimo Parks and Recreation.

There’s no rest for the wicked, and Farmer Bill’s race in Port Alberni is this Sunday, October 14th, in Port Alberni, with more wintry weather in the forecast.  Dontcha dare miss it!

Courtesy ‘Vegan Dave’ Shishkoff


Results

Beginner Women, 3 laps
1 Sarah Clarke (Trek Red Truck Racing) 0:30:27
2 Jenn Welsh (unattached) 0:30:38
3 Shanna Wild (unattached) 0:31:26
4 Theresa O'Brien (unattached) 0:31:40
5 Una Farrar (Tripleshot Cycling Club) 0:32:39
6 Rachel Carey (Tripleshot) 0:33:25
7 Jen Dosil (Pro City Racing) 0:33:47
8 Linda Taylor Jack (unattached) 0:35:38
9 Kelsi Duncan (Comox Valley Cycling Club) 0:38:20
10 Nathalia Dikkentman (Naked (Nakeder Division)) 0:40:08
 
Beginner Men, 3 laps
1 Damian Parlee (cycleu) 0:26:15
2 Brennan Lund (VAC-Pro City) 0:26:35
3 Doug Carey (Tripleshot) 0:27:27
4 Fraser Crichton (Team Awesome) 0:27:51
5 James Grant (Trail Bikes-Eatmore Sprouts) 0:28:01
6 Alexander Daether (Cycle Therapy) 0:28:16
7 Landon Braithwaite (unattached) 0:28:36
8 Sam Ogden (VAC - Pro City) 0:28:41
9 Mark Grant (Trail Bikes / Eatmore Spouts) 0:28:45
10 Ethan Glenwright (unattached) 0:28:48
11 Steven Olson (unattached) 0:28:57
12 Aaron Grant (unattached) 0:30:01
13 Brandon James (unattached) 0:30:05
14 Brian Simmons (unattached) 0:30:50
15 Ed VanStone (unattached) 0:30:56
16 Cameron Paul (Tripleshot) 0:31:01
17 Ethan Pauly (Tripleshot Cycling Club) 0:31:06
18 Andrew Barnes (Wheelers-Oak Bay Bikes) 0:31:15
19 Simon Pearson (Tripleshot) 0:31:25
20 Chris Goble (unattached) 0:32:05
21 Kristofer Kaehler (unattached) 0:32:33
22 Brodie Hay (MIVA) 0:32:33
23 Lachlan Fraser (Tripleshot) 0:33:09
24 Sasha Fraser (Tripleshot) 0:33:15
25 Gabe Gedhill (UROC) 0:34:00
26 Rurik Hubnerk (unattached) 0:34:05
27 Ethan Hart (unattached) 0:35:40
28 Issac van der Vliet (Comox Valley Cycling Club) 0:36:17
29 Jake McGonigle (unattached) 0:37:21
NOR Sage Parikh (Tripleshot Cycling Club) 0:41:16
30 Joah Faria (unattached) 0:42:20
31 Billy Powsey (unattached) -1 lap
DNF Luke Hubner (unattached)
DNF Tim Stokes (unattached)
 
Intermediate Men, 5 laps
1 Parker Bloom (StuckyLife) 0:38:52
2 Pelle Gustavs (Sooke Mountain Club) 0:39:44
3 Derek Vinge (unattached) 0:40:03
4 Joel Taylor (VAC - Pro City) 0:40:09
5 Eric Pagel (Uber Ruweeet) 0:40:24
6 Terry McKall (unattached) 0:40:29
7 Michael Brinton (unattached) 0:40:41
8 Justin Wolfe (Frontrunners) 0:41:02
9 Clayton Webb (StuckyLife / Broadstreet Cycles) 0:41:20
10 Joel Lutz (unattached) 0:41:22
11 Geordie Morrison (Pro City Racing) 0:41:38
12 Derek Kidd (Oak Bay Bikes) 0:41:50
13 Brandon Thompson (II) (Speed Theory) 0:41:53
14 Mark Matson (KONA) 0:41:58
15 Mike Pollock (Cowichan Cycles Cartel) 0:42:03
16 Alex Hui (Pro City Racing) 0:42:38
17 Pelle Gustavs (Sooke Mountain Club) 0:42:47
18 Paul Autun (Cycle Therapy) 0:42:47
19 Eamon Simmons (Team Naked) 0:43:09
20 Nick Walker (Frontrunners) 0:43:22
21 John Lam (Nanaimo MTB Club) 0:43:31
22 Dave Collins (unattached) 0:43:37
23 Kevin Kondra (unattached) 0:43:44
24 Andy Achuff (Oak Bay Bikes - Victoria Wheelers) 0:43:49
25 Mark Wieler (Arrowsmith Bikes) 0:43:56
26 Rob Wasylyshyn (unattached) 0:44:00
27 Kyle Waring (MIVA) 0:44:07
28 Jason Swackhamer (unattached) 0:44:13
29 Chris Dickinson (Oak Bay Bikes Westshore) 0:44:24
30 Mark Allison (unattached) 0:44:29
31 Andrew Grant (Russ Hays / Pacific Cycling Centre) 0:46:01
32 David Lounsbury (unattached) 0:46:06
33 Dave Brown (RCCC) 0:46:15
34 David Pechter (RCCC) 0:46:16
35 Eric Findlay (Frontrunners) 0:46:32
36 Jeff Coleman (Condo Group) 0:47:04
37 Brad Smith (Me Team) 0:47:44
38 Justin Binab (Pro City Racing) 0:48:15
39 Justin Bailey (Performance Bicycles) -1 lap
40 Ben Moore (unattached) -1 lap
41 Brian Evernden (unattached) -1 lap
42 Mike Pearson (unattached) -1 lap
43 Matt Wilkie (unattached) -1 lap
44 Darren Rinaldi (Two Turkeys) -1 lap
45 Christopher Magee (Riders Cycles) -1 lap
46 Doug Giles (Speed Theory) -1 lap
47 Hillary Anctil (Team Naked) -1 lap
48 Patrick Burnham (MiVA) -1 lap
49 Justin Lee (Me Team) -1 lap
50 Brandon Thompson (StuckyLife) -1 lap
DNF Geoff Robson (StuckyLife)
DNF Brent Larkin (StuckyLife)
DNF David Brown (Tripleshot)
DNF John Wilcox (VAC)
DNF Jordan Kinghorn (Oak Bay Bikes Westshore/Kelly's Kids Triathlon)
DNF Trevor Mackenzie (Wheelers-Oak Bay Bikes)
DNF Owen Wood (The Fix Inc)
DNF Andy Pitre (Me Team)
DNF Will Maartman (unattached)
DNF Stefan Jakobsen (MIVA)
 
Intermediate Women, 5 laps
1 Victoria Boyd (MIVA) 0:47:17
2 Seana Wright (Alberni SingleSpeeders / Ozzies Cycles) 0:47:32
3 Cristin Schlossberger (IRC) 0:49:50
4 Sylvia Storry (Pro City Racing) 0:50:18
5 Deb Epps (MIVA) 0:50:38
6 Erin Copeland (unattached) 0:51:50
7 Tarryn Cote (Pro City Racing) 0:53:19
8 Judy Villeneuve (MIVA) 0:54:27
9 Charlene Stewart (MIVA) 0:55:04
10 Glenda Harling (Everti Bikes) 0:55:16
11 Brenna Pauly (Tripleshot) 0:56:30
12 Jessie Ogden (VAC - Pro City) 0:58:09
13 Vanessa Service (Tripleshot) 0:58:32
14 Joanna Fox (Tripleshot Cycling Club) 0:58:58
15 Jenny Skinner (Oak Bay Bikes - Victoria Wheelers) -1 lap
16 Kia Vander Vliet (Comox Valley Cycling Club) -1 lap
17 Katie Duncan Rabien (Oak Bay Bikes - Victoria Wheelers) -1 lap
DNF Kristin Campbell (Team Group Health)
DNF Andrea Robson (Tripleshot)
DNF Danielle Stevens (Pro City Racing)
 
Master Men, 6 laps
1 Ian Smith (MIVA) 0:44:39
2 Sean Cruickshank (Pro City Racing) 0:44:48
3 Robert Russell (MIVA) 0:45:39
4 Sam Whittingham (Team Naked) 0:46:09
5 Paul Thompson (MiVA) 0:46:44
6 Dylan Reeves (Tripleshot) 0:47:48
7 Mike Murphy (Steed Cycles/Frontrunners) 0:48:00
8 Andrew Summers (Brodie Bikes) 0:48:04
9 Barry Rempel (Oak Bay Bikes Victoria) 0:48:19
10 Trevor Perkins (Favorit Cycles) 0:48:43
11 Peter Wellsman (Pro City Racing) 0:48:59
12 Ron Hewitson (MIVA) 0:49:15
13 Guy Ridler (Simons Cycles) 0:49:24
14 Brian Griffin (Team Alliance) 0:49:43
15 Paul Darby (Russ Hay's p/b Accent Inns) 0:49:47
16 Curtis Schlossberger (IRC) 0:49:57
17 Andy Achuff (Oak Bay Bikes - Victoria Wheelers) 0:50:08
18 Lee Blais (Alberni SingleSpeeders) 0:50:25
19 Morgan Harker (unattached) 0:50:31
20 Kirby Villeneuve (Nanaimo MTB Club) 0:50:40
21 Shepherd Stewart (MIVA) 0:50:43
22 Doug Doyle (IRC) 0:50:45
23 Jon Watkin (Russ Hay's p/b Accent Inns) 0:51:19
24 John Van der Vliet (Comox Valley Cycling Club) 0:51:34
25 Kent Duncan (Comox Valley Cycling Club) 0:51:55
26 Steve Lund (VAC - Pro City) 0:52:01
27 Menno Jongsma (MIVA) 0:52:29
28 Ken Olson (Nanaimo MTB Club) 0:52:38
29 Shawn Boyd (MIVA) 0:53:01
30 Paul Brend (IRC) 0:53:14
31 Gary Croome (Frontrunners) 0:53:44
32 Jerden Dikkentman (Naked (Nakered Division)) -1 lap
33 Ty Bellavie (Boulder Cycles) -1 lap
34 Derek Steel (Arrowsmith Bikes) -1 lap
35 Dave Morris (Arrowsmith Bikes) -1 lap
36 Mike Sevcov (Cycle Therapy) -1 lap
37 Dik Cox (Kona) -1 lap
38 Jamie Gauthier (Frontrunners) -1 lap
39 Paul Kane (unattached) -1 lap
40 Aaron Dusseault (Russ Hay's p/b Accent Inns) -1 lap
41 Andy Brinton (unattached) -1 lap
42 James Pauly (Tripleshot Cycling Club) -1 lap
43 Dan Clements (RCCC) -1 lap
44 Wayne Shtybel (unattached) -1 lap
45 Perry North (unattached) -1 lap
46 Bill Lane (unattached) -1 lap
47 Steve Pilcher (Alberni Riders) -1 lap
48 Derek Vichert (unattached) -1 lap
49 Pat Rife (unattached) -2 laps
50 Iain Hay (MIVA) -2 laps
DNF Jamie Emery (Pro City Racing)
DNS Robin Willard (unattached)
DNS Owen Wood (unattached)
 
Expert Women, 6 laps
1 Dawn Anderson (Oak Bay Bikes) 0:46:30
2 Mical Dyck (Pro City Racing - Stan's NoTubes) 0:46:52
3 Wendy Simms (Kona) 0:47:06
4 Janna Gillick (MIVA) 0:51:14
5 Joele Guynup (Condo Group) 0:51:15
6 Carey Sather (Steed Cycles) 0:53:12
7 Jennie Aitken (Organic Athlete) 0:53:30
8 Kristenn Magnusson (Arrowsmith MTB Club) 0:54:00
9 Gillian Carelton (StuckyLife - Viacra) 0:55:00
10 Jen Erlendson (Tripleshot) 0:55:48
11 Tara Pollock (Cowichan Cycles) -1 lap
12 Karen Fedoruk (Condo Group) -1 lap
13 Christyna Jones (Pro City Racing) -1 lap
 
Expert Men, 8 laps
1 Rob Britton (unattached) 0:55:52
2 Kevin Noiles (SBR) 0:56:58
3 Kelly Guest (Straight Up Cycles) 0:57:13
4 Thomas Skinner (Oak Bay Bikes) 0:57:58
5 Mitchell Thacker (Pro City Racing) 0:58:50
6 Adam de Vos (Trek Red Truck Racing) 0:58:58
7 Jon Benskin (Condo Group) 0:59:09
8 Geoffery Homer (Oak Bay Bikes) 0:59:17
9 Russell Anderson (Oak Bay Bikes - Victoria Wheelers) 1:00:27
10 Raphael Lalumiere (Russ Hay's p/b Accent Inns) 1:00:33
11 James Cameron (Pro City Racing) 1:00:35
12 Normon Thibault (Frontrunners) 1:00:46
13 Regan Pringle (Pro City Racing) 1:01:59
14 Justin Mark (Steed Cycles) 1:02:06
15 Rob Parkin (unattached) 1:02:15
16 Scott Mitchell (Pro City Racing) 1:02:45
17 James Brikenbuel (Steed Cycles) 1:03:01
18 Peter Stevenson (Experience Cycle) 1:03:35
19 Jordan Duncan (Russ Hay's p/b Accent Inns) 1:04:13
20 Matt Drown (Daryl-Evans Racing) -1 lap
21 Bob Welbourn (Sunday Best Racing) -1 lap
22 David Huntley (Cycle Therapy) -1 lap
23 Halldor Gunnarsson (Broad Street Cycles) -1 lap
24 Roland Rabien (Pro City Racing) -1 lap
25 Jeff Beeston (Trail Bikes-Eatmore Sprouts) -1 lap
26 Chris Sundby (Oak Bay Bikes) -1 lap
DNF Drew MacKenzie (Condo Group/Shimano/Marin)
DNF Jason Binab (Pro City Racing)
DNF Scott McGregor (Steed Cycles)
DNF Cody Canning (Trek Red Truck Racing)
DNF Dan Gronross (Steed Cycles)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login