Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

October 17/12 13:22 pm - Langkawi International Mountain Bike Challenge - Stage 2


Posted by Editoress on 10/17/12
 

Fabian Giger retained the yellow jersey as he stretched his domination in the Men’s Open at the second stage of Langkawi International Mountain Bike Challenge (LIMBC) 2012 today.

The Rabobank-Giant triumphed after battling the challenging 42km course from East to West of Langkawi by finishing ahead of Karl Platt from Team Bulls and his teammate Emil Lindgren of Rabobank-Giant.


The World Cup fifth-place rode alone in the last 30km of the race to finish the race in 2:10:14.43 after battling the 5km steep terrain dubbed as ‘The Great Wall of Langkawi’.
“It was a very tough course with the heat, rain and all. It is quite short but slippery and full of challenges.  But I like it. I will continue to focus for Stage 3 as I expect my rivals to go on the attacking mode tomorrow,” said the jubilant Swiss to the reporters after the prize giving ceremony.

However, defending champion Platt is still optimistic of his chances in the upcoming stages despite his best effort towards the end of the race. Platt was just 15.130 seconds behind the stage winner at the finishing line.

“It is still early days. I will keep fighting as long as I should. The race is far from over,” said the German.

In the Women’s Open, Lea Davison of Team Specialized continued her impressive endurance to retain her pink jersey by emerging victorious ahead of Elisabeth Sveum of Norway and Janka Stevkova of Slovakia.

She was all smiles at the finishing line at the Langkawi’s Oriental Village by clocking 2:44:02.00 and described the day as one of her craziest days on a bicycle.

“This stage has it all - the big climb, jungle and gloomy weather. The track was just awesome and at one stage, I heard a loud thumping sound and I thought it was a bomb. I was all alone in the jungle but after the long hiking, it was all downhill and I enjoyed it,” said the 29-year-old American.

Malaysia’s best finishes today was Masziyaton Mohd Radzi by finishing 10th in the Women’s Open category by clocking 3:29:25.34 while Fauzan Ahmad Lutfi finished in 15th placing in the Men’s Open with the time of 2:39:46.72.

 

Canada's John Ray Funk (Deadgoat Racing) finished 2nd on the stage and dropped to 2nd overall

 

For tomorrow’s Stage 3 Langkawi Marathon, the race course is expected to test the mettle and endurance of the riders. Due to weather condition, the Marathon is set to 63.9km for Men’s Open and 42.6km for Women’s Open, Men’s Master and Senior Men’s Master.


Stage 4 is an Olympic distance Cross Country race around Langkawi GeoPark followed by Stage 5, a stunning beach front finale around a short circuit at Pantai Kok.

Press release


Stage 2/Day 3: East to West: 45km
 
Senior Masters
1 Hartmut Hofmann (Ger) 3:41:20
2 John Ray Funk (Can) Deadgoat Racing at 14:17
3 Abdul Razak Kamis (Mas) Kedah 35:34
4 Kwan Kah Yong (Mas) Scott Malaysia 1:00:15
5 Chua Tuan Muar (Mas) Amaniz Cycling 1:03:26
6 Charles H.B Stander (RSA) Concept Cyclery Specialised 1:05:55
7 Che Mansor B Kamis (Mas) 1:24:20
8 Zamani Supartin (Mas) Le Tua 1:37:45
9 Frank D Viermann (Ger) P.Pinang 1:42:45
10 Farizul Latif Zulkipli (Mas) Scott Malaysia 1:47:45
 
Open Men
1 Fabian Giger (Sui) Rabobank-Giant Offroad Team 2:10:14
2 Karl Platt (Ger) Team Bulls at 0:15
3 Emil Lindgren (Swe) Rabobank-Giant Offroad Team 3:57
4 Max Knox (RSA) Team Specialized 4:12
5 Kristian Hynek (Cze) Ceska Sporitelna Specialized 5:47
6 Todd Wells (USA) Team Specialized 5:56
7 Karl Markt (Aut) Feltz - O - Bionic 7:32
8 Florian Vogel (Sui) Scott Swisspower 11:01
9 Leisling Matthias (Ger) Black Tusk Racing By Tomotion 11:33
10 Marx Torsten (Ger) Black Tusk Racing By Tomotion 11:59
11 Burry Stander (RSA) Team Specialized 13:01
12 Na Sanghoon (Kor) Korea 19:19
13 Steffen Thum (Ger) Ultra Sports Racing 24:01
14 Pangerl Philipp (Ger) Black Tusk Racing By Tomotion 27:37
15 Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Amaniz Cycling 29:32
16 Robert James Wardell (GBr) Alpine Bikes Racing 32:43
17 Hendrik Jaap Moorlag (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team 33:25
18 Muhammad Raihaan Bin Abd Azbrunei (Bru) 43:19
19 Yoo Bumjin (Kor) Korea 45:05
20 Saiful Khohar Bin Abd Halim (Mas) Endurace Team 1 45:28
21 Mohd Razif Salleh (Mas) Chiru Endurance 47:58
22 Surasuk Taweesman (Tha) Chiru Endurance 51:00
23 Simon Gegenheimer (Ger) Ultra Sports Racing 51:49
24 Surachet Singjui (Tha) Endurace Phuket Beach Boy 54:33
25 Muhammad Nurjamri Bin Joha Brunei (Bru) 55:40
26 Roger Walder (Sui) Scott Swisspower 56:20
27 Terasak Boonchuay (Tha) Chiru Endurance 1:00:37
28 Muhamad Emir Shafiq Zainal (Mas) Aamaniz Cycling 1:01:21
29 Suhardi Bin Hasan (Mas) Lapierre KT 1:05:03
30 Muhammad Hazwan Bin Azmen (Mas) Orbea Malaysia 1:08:58
31 Kwon Soonwoo (Kor) Korea 1:09:24
32 Junaidi Hashim (Sin) Singapore Cycling Federation 1:09:55
33 Riccardo Ridolfi (Ita) Scott Rc New Limits 1:13:33
34 Mohd Shahrul Nizam Bin Che Pbatm (Mas) 1:15:28
35 Wilson Low Wei Cheng (Sin) Singapore Cycling Federation 1:17:09
36 Mohamad Zul Ashraf Bin Zamlkedah (Mas) SBS Giant 1:21:57
37 Lim Yew Meng (Mas) Chiru Endurance 1:24:02
38 Zamzi Muhamad (Mas) Arus 1:24:26
39 Kuhuzairi B Abdul Bakar (Mas) Scott Malaysia 1:29:58
40 Shamsul Firdaus Bin Shahida Pahang (Mas) 1:38:24
41 Mohd Shawal Bin Mohd (Mas) Shafeavanti Team 1:41:28
42 Mohamad Khaniz Bin Omar (Sin) Singapore Cycling Federation 1:43:29
43 Muhammad Shaid Abdul (Mas) Samadendurace Team 2 1:44:44
44 Nor Azlan Bin Zolkefli (Mas) Scott Malaysia 1:44:46
45 Shaiful Ahmad (Mas) Amaniz Cycling 1:48:53
46 Mohd Nor Rizuan Bin Zainal (Mas) PBATM 1:49:12
47 Lim Chin Hong (Mas) Lapierre KT 1:50:33
48 Lau Cze Kuang (Mas) 1:53:30
49 Mohd Arif Bin Che Awang (Mas) Chiru WTB 1:54:09
50 Michael John Williams (Aus) 2:04:27
51 Mohamad Syafiq Abidin (Mas) Langkawi Cycling Team 2:07:27
52 Richard Ben Hendy (Aus) 2:07:38
53 Ivan Tay Chin Seng (Sin) Singapore Cycling Federation 2:11:06
54 Wan Mohammed Najmee Wan (Mas) Mlapierre KT 2:15:47
55 Sulheilmy Ahmad Isa (Mas) Recovery 2:17:14
56 Khairul Amin Ahmad Riozuan (Mas) Kedah 2:48:33
57 Chan Weng Leong (Mas) Scott Malaysia 2:58:02
58 Muhamad Suhaimi Abdul (Mas) Scott Malaysia 3:03:02
59 Julian Kaub (Mas)
DNF Mohammad Nurhaimin Bin Awabrunei (Bru)
DNF Mohamad Faris Abdul Razak (Mas) Kedah/PDRM
DNF Quah Ooi Ken (Mas) Scott Malaysia
DNS Mohd Radzi Mohamad Ayub (Mas) Kedah SBS Giant
DNS Abdol Malik Mohd Shafari (Mas) Kedah SBS Giant
DNS Florian Willbold (Ger) Black Tusk Racing By Tomotion
DNS Manan Anuar (Mas) Kedah SBS Giant
DNS Mohd Faizal Md Pilus (Mas) Ambank
DNS Michael Sahari (Mas) Ambank
DNS Abdul Kadir Bin Abas (Mas)
 
Open Women
1 Lea Davison (USA) Team Specialized 2:44:02
2 Elisabeth Sveum (Nor) Norway at 4:19
3 Janka Stevkova (Svk) Slovakia 10:11
4 Blaza Klemencic (Slo) Felt Otztal X-Bionic 17:09
5 Nathalie Schneitter (Sui) Colnago Sudtirol 19:13
6 Julia Innerhofer (Ita) Colnago Sudtirol 33:45
7 Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol 35:43
8 Cherise Stander (RSA) Momentum Toyota 41:00
9 Jenni King (Aus) Anytime Fitness / Trek 44:34
10 Masziyaton Binti Mohd Radzi (Mas) Kedah SBS Giant 45:31
11 Junaidah Juss (Mas) Arus 1:14:05
12 Nurul Suhada Bt Zainal (Mas) Terengganu 1:26:59
13 Noor Fadilah Saiedin (Mas) Arus 1:34:40
14 Melanie Leveau (Fra) Hora Du Bush 1:38:44
15 Adinya Sai Samorn (Tha) Chiru Endurace 1:49:17
16 Siti Fatimah Binti Ismail (Mas) Kedah 2:09:58
17 Ain Nurul Huda Rusli (Mas) Chiru Endurace 2:12:11
DNF Sharina Binti Shafei (Mas) Langkawi
DNS Laura Liong (Sin)
 
Masters
1 Nicholas Craig (GBr) Scott UK 2:31:49
2 Marzio Deho (Ita) Cicli Olympia at 4:45
3 Anthony White (GBr) Cannondale Mt Zoom Racing 27:42
4 Prasert Chitmart (Tha) Endurace Phuket Beach Boy 43:21
5 Vanni Balboni (Ita) Green Devils Team 59:21
6 Gregory John Dick (NZl) Malborough Mountainbike Clu 1:00:01
7 Zhen Feng (USA) Volt Racing 1:05:20
8 Takuma Dan (Jpn) Club 3719 1:08:48
9 Lance Andwew Portman (Aus) Asphar Surveying 1:09:59
10 Yuttana Chukaew (Tha) Endurace Phuket Beach Boy 1:31:55
11 Muhamad Razli Ibrahim (Mas) Amaniz Cycling 1:32:58
12 Loh Ching Soo (Mas) Singapore Five-O 1:37:13
13 Robert Rowe (Aus) 1:37:45
14 Mohamad Yusof Ilah (Mas) Chiru Endurace 2:04:31
15 Azman Bin Mohd Nor (Mas) Chiru Endurace 2:50:17
16 Kenneth Koh (Sin) 3:04:24
17 Ridzuan Bin Abd Rahim (Mas) DTM
DNS Andy Tiong Telk Mewg (Mas) Langkawi
DNS Mohd Sahak Bin Zaiwi (Mas) DTM
DNS Azman Bin Abu Hassan (Mas)
 
GC
 
Senior Masters
1 Hartmut Hofmann (Ger) 7:23:03
2 John Ray Funk (Can) Deadgoat Racing at 13:30
3 Abdul Razak Kamis (Mas) Kedah 1:01:10
4 Charles H.B Stander (RSA) Concept Cyclery Specialised 1:14:08
5 Kwan Kah Yong (Mas) Scott Malaysia 1:40:58
6 Chua Tuan Muar (Mas) Amaniz Cycling 1:41:07
7 Zamani Supartin (Mas) Le Tua 2:34:51
8 Frank D Viermann (Ger) P.Pinang 3:10:56
9 Che Mansor B Kamis (Mas) 3:21:30
10 Farizul Latif Zulkipli (Mas) Scott Malaysia 3:28:05
 
Open Men
1 Fabian Giger (Sui) Rabobank-Giant Offroad Team 4:38:45
2 Karl Platt (Ger) Team Bulls at 2:06
3 Kristian Hynek (Cze) Ceska Sporitelna Specialized 6:17
4 Emil Lindgren (Swe) Rabobank-Giant Offroad Team 6:50
5 Max Knox (RSA) Team Specialized 9:34
6 Todd Wells (USA) Team Specialized 14:28
7 Leisling Matthias (Ger) Black Tusk Racing By Tomotion 18:49
8 Marx Torsten (Ger) Black Tusk Racing By Tomotion 21:07
9 Burry Stander (RSA) Team Specialized 21:53
10 Florian Vogel (Sui) Scott Swisspower 22:00
11 Karl Markt (Aut) Feltz - O - Bionic 22:01
12 Na Sanghoon (Kor) Korea 39:54
13 Hendrik Jaap Moorlag (Ned) Rabobank-Giant Offroad Team 40:39
14 Steffen Thum (Ger) Ultra Sports Racing 43:30
15 Pangerl Philipp (Ger) Black Tusk Racing By Tomotion 49:43
16 Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Amaniz Cycling 50:02
17 Robert James Wardell (GBr) Alpine Bikes Racing 1:04:52
18 Yoo Bumjin (Kor) Korea 1:12:58
19 Mohd Razif Salleh (Mas) Chiru Endurance 1:14:52
20 Saiful Khohar Bin Abd Halim (Mas) Endurace Team 1 1:27:16
21 Surasuk Taweesman (Tha) Chiru Endurance 1:32:18
22 Simon Gegenheimer (Ger) Ultra Sports Racing 1:34:33
23 Terasak Boonchuay (Tha) Chiru Endurance 1:47:41
24 Muhamad Emir Shafiq Zainal (Mas) Aamaniz Cycling 1:49:46
25 Kwon Soonwoo (Kor) Korea 1:50:03
26 Surachet Singjui (Tha) Endurace Phuket Beach Boy 1:52:26
27 Riccardo Ridolfi (Ita) Scott Rc New Limits 1:56:59
28 Muhammad Hazwan Bin Azmen (Mas) Orbea Malaysia 1:59:28
29 Mohamad Zul Ashraf Bin Zamlkedah (Mas) SBS Giant 2:03:39
30 Mohd Shahrul Nizam Bin Che Pbatm (Mas) 2:04:09
31 Lim Yew Meng (Mas) Chiru Endurance 2:08:14
32 Roger Walder (Sui) Scott Swisspower 2:09:05
33 Junaidi Hashim (Sin) Singapore Cycling Federation 2:11:22
34 Muhammad Nurjamri Bin Joha Brunei (Bru) 2:14:39
35 Zamzi Muhamad (Mas) Arus 2:16:08
36 Wilson Low Wei Cheng (Sin) Singapore Cycling Federation 2:27:51
37 Suhardi Bin Hasan (Mas) Lapierre KT 2:28:28
38 Kuhuzairi B Abdul Bakar (Mas) Scott Malaysia 2:43:27
39 Mohamad Khaniz Bin Omar (Sin) Singapore Cycling Federation 2:45:26
40 Nor Azlan Bin Zolkefli (Mas) Scott Malaysia 2:46:21
41 Mohd Nor Rizuan Bin Zainal (Mas) PBATM 2:47:18
42 Shamsul Firdaus Bin Shahida Pahang (Mas) 2:58:52
43 Mohd Arif Bin Che Awang (Mas) Chiru WTB 3:00:03
44 Mohd Shawal Bin Mohd (Mas) Shafeavanti Team 3:01:00
45 Shaiful Ahmad (Mas) Amaniz Cycling 3:01:56
46 Lau Cze Kuang (Mas) 3:02:26
47 Muhammad Raihaan Bin Abd Azbrunei (Bru) 3:07:16
48 Muhammad Shaid Abdul (Mas) Samadendurace Team 2 3:13:40
49 Lim Chin Hong (Mas) Lapierre KT 3:16:43
50 Michael John Williams (Aus) 3:22:09
51 Ivan Tay Chin Seng (Sin) Singapore Cycling Federation 3:29:37
52 Richard Ben Hendy (Aus) 3:29:50
53 Wan Mohammed Najmee Wan (Mas) Mlapierre KT 3:39:21
54 Mohamad Syafiq Abidin (Mas) Langkawi Cycling Team 3:59:34
55 Sulheilmy Ahmad Isa (Mas) Recovery 4:08:00
56 Muhamad Suhaimi Abdul (Mas) Scott Malaysia 4:29:45
57 Julian Kaub (Mas) 5:07:36
58 Khairul Amin Ahmad Riozuan (Mas) Kedah 5:10:21
59 Chan Weng Leong (Mas) Scott Malaysia 5:14:26
 
Open Women
1 Lea Davison (USA) Team Specialized 5:51:14
2 Elisabeth Sveum (Nor) Norway at 6:41
3 Janka Stevkova (Svk) Slovakia 10:45
4 Nathalie Schneitter (Sui) Colnago Sudtirol 19:29
5 Blaza Klemencic (Slo) Felt Otztal X-Bionic 23:25
6 Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol 36:27
7 Julia Innerhofer (Ita) Colnago Sudtirol 45:07
8 Cherise Stander (RSA) Momentum Toyota 56:47
9 Jenni King (Aus) Anytime Fitness / Trek 1:02:58
10 Masziyaton Binti Mohd Radzi (Mas) Kedah SBS Giant 1:06:26
11 Junaidah Juss (Mas) Arus 1:47:53
12 Nurul Suhada Bt Zainal (Mas) Terengganu 2:22:49
13 Melanie Leveau (Fra) Hora Du Bush 2:23:34
14 Noor Fadilah Saiedin (Mas) Arus 2:31:01
15 Adinya Sai Samorn (Tha) Chiru Endurace 3:12:23
16 Siti Fatimah Binti Ismail (Mas) Kedah 3:30:02
17 Ain Nurul Huda Rusli (Mas) Chiru Endurace 3:50:09
 
Masters
1 Nicholas Craig (GBr) Scott UK 5:19:28
2 Marzio Deho (Ita) Cicli Olympia at 2:20
3 Anthony White (GBr) Cannondale Mt Zoom Racing 46:57
4 Prasert Chitmart (Tha) Endurace Phuket Beach Boy 1:09:53
5 Vanni Balboni (Ita) Green Devils Team 1:28:45
6 Gregory John Dick (NZl) Malborough Mountainbike Clu 1:46:03
7 Zhen Feng (USA) Volt Racing 1:46:10
8 Lance Andwew Portman (Aus) Asphar Surveying 1:58:55
9 Takuma Dan (Jpn) Club 3719 2:00:34
10 Loh Ching Soo (Mas) Singapore Five-O 2:26:56
11 Yuttana Chukaew (Tha) Endurace Phuket Beach Boy 2:29:41
12 Robert Rowe (Aus) 2:44:03
13 Muhamad Razli Ibrahim (Mas) Amaniz Cycling 2:52:04
14 Mohamad Yusof Ilah (Mas) Chiru Endurace 3:39:15
15 Azman Bin Mohd Nor (Mas) Chiru Endurace 4:44:47
16 Kenneth Koh (Sin) 5:03:12
17 Ridzuan Bin Abd Rahim (Mas) DTM 5:04:05

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login