Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

October 21/12 10:51 am - UCI World Cup #1: Tabor results


Posted by Editoress on 10/21/12
 

Results from World Cup #1 in Tabor, Czech Republic

Elite Women
1 Sanne van Paassen (Ned) Rabobank Women Team 40:57
2 Katherine Compton (USA) Trek Cyclocross Collective 40:57
3 Helen Wyman (GBr) Kona Factory Team 41:33
4 Sanne Cant (Bel) Enertherm - BKCP Veldtritacademie 41:46
5 Nikki Harris (GBr) Young Telenet-Fidea Cycling Team 41:47
6 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 41:47
7 Jasmin Achermann (Sui) Rapha-Focus 41:49
8 Pavla Havlikova (Cze) Young Telenet-Fidea Cycling Team 41:57
9 Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld 42:06
10 Gabriella Day (GBr) Rapha-Focus 42:22
11 Julie Krasniak (Fra) Rapha-Focus 42:28
12 Ellen Van Loy (Bel) Melbotech Prorace CT 42:35
13 Vania Rossi (Ita) 42:36
14 Arenda Grimberg (Ned) WV Het Stadion 42:38
15 Lucie Chainel-Lefevre (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry 42:38
16 Martina Mikulaskova (Cze) 42:39
17 Sophie de Boer (Ned) Young Telenet-Fidea Cycling Team 42:45
18 Alice Arzuffi (Ita) Selle Italia-Guerciotti-Elite 43:38
19 Amy Dombroski (USA) Young Telenet-Fidea Cycling Team 43:48
20 Marlène Morel Petitgirard (Fra) VCCMM 43:50
21 Sabrina Schweizer (Ger) Rapha-Focus 43:57
22 Maureen Bruno Roy (USA) Bob's Red Mill p/b Seven Cycles 44:24
23 Francesca Cauz (Ita) Fassa Bortolo - Servetto 44:44
24 Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams 44:47
25 Margriet Kloppenburg (Den) BMC Concept Store 44:49
26 Joyce Vanderbeken (Bel) Wielerteam Decock Sportivo Moorsele 45:51
27 Karla Stepanova (Cze) 45:53
28 Tereza Medvedova (Svk) 46:07
29 Nadja Heigl (Aut) 46:51
30 Christine Vardaros (USA) Baboco 47:17
31 Lise-Marie Henzelin (Sui) Team Pro Region Renfersa 47:33
32 Nancy Bober (Bel) Style & Concept 48:14
 
Elite Men
1 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Revor 1:04:58
2 Lars van der Haar (Ned) Rabobank-Giant Off-Road Team 1:05:12
3 Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus 1:05:14
4 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Revor 1:05:25
5 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet-KDL 1:05:33
6 Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cyclocross Team 1:05:41
7 Jeremy Powers (USA) Team Rapha-FOCUS 1:05:43
8 Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea 1:05:44
9 Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team 1:05:44
10 Simon Zahner (Sui) BMC Racing Team 1:05:52
11 Radomir Simunek (Cze) BKCP - Powerplus Cycling Team 1:05:52
12 Marcel Wildhaber (Sui) 1:05:53
13 Bart Wellens (Bel) Telenet Fidea Cycling Team 1:06:19
14 Francis Mourey (Fra) Francaise des Jeux 1:06:33
15 Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink/ Leontien.nl Pro 1:06:42
16 Niels Wubben (Ned) Rabo - Giant Offroad Team. 1:06:43
17 Jiri Polnicky (Cze) Sunweb Revor Cycling Team 1:06:43
18 Julien Taramarcaz (Sui) BMC Racing Team 1:06:47
19 Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP - Powerplus Cycling Team 1:06:54
20 Matthieu Boulo (Fra) 1:07:05
21 Martin Bina (Cze) CEZ Cyklo Team Tabor 1:07:11
22 Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus Cycling Team 1:07:12
23 Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia Guerciotti 1:07:13
24 Marcel Meisen (Ger) BKCP - Powerplus Cycling Team 1:07:14
25 Gerben De Knegt (Ned) Orange Babies Cycling Team 1:07:17
26 Arnaud Grand (Sui) Telenet Fidea Cycling Team 1:07:18
27 Guillaume Perrot (Fra) 1:07:23
28 Thijs Al (Ned) Telenet Fidea Cycling Team 1:07:28
29 Jonathan Page (USA) Planet Bike 1:07:42
30 Timothy Johnson (USA) Cannondale - Cyclocrossworld.com 1:07:42
31 Lubomir Petrus (Cze) BKCP - Powerplus Cycling Team 1:07:43
32 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles 1:07:50
33 Mariusz Gil (Pol) Baboco - Revor Cycling Team 1:07:52
34 Micki Van Empel (Ned) Landbouwkrediet-KDL 1:07:59
35 Vladimir Kyzivat (Cze) Johnson Controls TJ Auto Skoda 1:08:15
36 Egoitz Murgoitio Rekalde (Esp) Hirumet 1:08:28
37 Patrick Van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team 1:08:36
38 Marco Ponta (Ita) 1:08:37
39 Elia Silvestri (Ita) 1:08:45
40 David Kasek (Cze) CEZ Cyklo Team Tabor 1:08:49
41 Cristian Cominelli (Ita) 1:08:50
42 Mirko Tabacchi (Ita) 1:09:31
43 Christoph Pfingsten (Ger) 1:09:36
44 Ondrej Bambula (Cze) CEZ Cyklo Team Tabor 1:09:41
45 Martin Haring (Svk) 1:10:15
46 Vaclav Metlicka (Svk) Johnson Controls TJ Auto Skoda 1:11:10
47 Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet Fidea Cycling Team 1:11:19
48 Lukas Winterberg (Sui) 1:11:38
49 Marco Bianco (Ita) L´Arcobaleno Carraro Team
50 Milan Barenyi (Svk)
51 Nicolas Bazin (Fra) BigMat-Auber 93
52 Andrea Masciarelli (Ita)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login