Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

August 5/13 8:02 am - Tour of Elk Grove: Women Stage 3 and Final GC, Numainville 2nd


Posted by Editoress on 08/5/13
 

Results from the final stage in Ilinois

 

Stage 3: Circuit Race
1 Kimberley Wells (Fearless Femme p/b Pure Energy) 1:42:47
2 Shelley Olds (Team TIBCO II)
3 Joelle Numainville (Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
4 Lindsay Bayer (Colavita Racing Inc.)
5 Alison Powers (NOW Cycling)
6 Jamie Gilgen (Infinite Canada/Cyclepower)
7 Joanne Kiesanowski (Team TIBCO II)
8 Jeannie Kuhajek (Vanderkitten)
9 Mary Elizabe Maroon (Stevens Bicycle Racing)
10 Maura Kinsella (NOW Cycling)
11 Amanda Miller (Team TIBCO II)
12 Madeleine Pape (ISCorp Cycling Team)
13 Stephanie Skoreyko (Infinite Canada/Cyclepower)
14 Jamie Bookwalter (Colavita Racing Inc.)
15 Claudia Haeusler (Team TIBCO II)
16 Raquel Miller (Farm Team Cycling)
17 Amy Cutler (FCS Cycling)
18 Devon Gorry (NOW Cycling)
19 Cady Chintis (Les Petites Victoires)
20 Morgan Patton (Team Novo Nordisk)
21 Lindsay Fox (Tribe Racing)
22 Leah Kirchmann (Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
23 Robin Farina (NOW Cycling)
24 Lauren Komanski (NOW Cycling)
25 Kathleen Lysakowski (Farm Team Cycling)
26 Leah Guloien (Colavita Racing Inc.)
27 Theresa Cliff-Ryan (Fearless Femme p/b Pure Energy)
28 Kelli Richter (PSMET Racing)
29 Olivia Dillon (NOW Cycling)
30 Amy Phillips (Scenic City Velo, Hub Enduranc)
31 Kell Fisher-Goodwin (Fearless Femme p/b Pure Energy)
32 Lauren Stephens (Team TIBCO II)
33 Beth Ruiz (Farm Team Cycling)
34 Jade Wilcoxson (Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
35 Jenny Ives (Farm Team Cycling)
36 Gwen Inglis (Team Kenda presented by RACC)
37 Laura Brown (Colavita Racing Inc.)
38 Denise Ramsden (Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
39 Mary Zider (Colavita Racing Inc.)
40 Holly Beard (Team Kenda presented by RACC)
41 Amanda Schaap (Team Kenda presented by RACC)
42 Rushlee Buchanan (Team TIBCO II)
43 Jannette Rho (Les Petites Victoires)
44 Terra James (Team Kenda presented by RACC)
45 Amber Gaffney (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) all s.t.
46 Corey Coogan Cisek (Silver Cycling) 0:12
47 Samantha Schneider (Team TIBCO II) 0:26
48 Rachel Byus (FCS Cycling) 0:36
49 Meredith Miller (Team TIBCO II) 0:42
50 Ellen Ryan (xXx Racing) 2:48
51 Jennifer Purcell (Colavita Racing Inc.) 5:15
52 Whitney Schultz (Colavita Racing Inc.) s.t.
53 Daphne Karagianis (Chicago Cuttin Crew) 13:41
54 Hayley Giddens (ISCorp Cycling Team) 15:31
55 Jody Nadjiwon (Infinite Canada/Cyclepower)
56 Chelsea Factor (Team Kenda presented by RACC) both s.t.
57 Nicole Mertz (ISCorp Cycling Team) 15:33
DNF Courteney Lowe (Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
DNS Amber Vredenburg (Team Kenda presented by RACC)
DNF Allison Lampi (Infinite Canada/Cyclepower)
DNF Sarah Demerly (Cleveland Clinic Sports Health)
DNF Melissa Ryba (Haggarty Racing)
 
SFinal GC
1 Shelley Olds (Team TIBCO II) 3:54:56
2 Joelle Numainville (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) at 0:03
3 Alison Powers (NOW Cycling) 0:11
4 Amanda Miller (Team TIBCO II) 0:20
5 Robin Farina (NOW Cycling) 0:25
6 Denise Ramsden (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 0:26
7 Olivia Dillon (NOW Cycling) 0:34
8 Jamie Bookwalter (Colavita Racing Inc.) 0:35
9 Joanne Kiesanowski (Team TIBCO II) 0:36
10 Jade Wilcoxson (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 0:37
11 Leah Kirchmann (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) s.t.
12 Lauren Stephens (Team TIBCO II) 0:43
13 Jamie Gilgen (Infinite Canada/Cyclepower) 0:44
14 Amber Gaffney (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 0:46
15 Maura Kinsella (NOW Cycling) 0:49
16 Claudia Haeusler (Team TIBCO II) 0:51
17 Rushlee Buchanan (Team TIBCO II) s.t.
18 Raquel Miller (Farm Team Cycling) 0:54
19 Leah Guloien (Colavita Racing Inc.) 0:56
20 Stephanie Skoreyko (Infinite Canada/Cyclepower) 1:01
21 Mary Zider (Colavita Racing Inc.) 1:03
22 Mary Elizabe Maroon (Stevens Bicycle Racing) 1:04
23 Theresa Cliff-Ryan (Fearless Femme p/b Pure Energy) 1:06
24 Amy Phillips (Scenic City Velo, Hub Enduranc) 1:07
25 Kathleen Lysakowski (Farm Team Cycling) 1:09
26 Beth Ruiz (Farm Team Cycling) s.t.
27 Jenny Ives (Farm Team Cycling) 1:10
28 Lauren Komanski (NOW Cycling) 1:17
29 Devon Gorry (NOW Cycling) 1:18
30 Kimberley Wells (Fearless Femme p/b Pure Energy) 1:20
31 Jeannie Kuhajek (Vanderkitten) 1:27
32 Lindsay Fox (Tribe Racing) s.t.
33 Meredith Miller (Team TIBCO II) 1:33
34 Morgan Patton (Team Novo Nordisk) 1:35
35 Samantha Schneider (Team TIBCO II) 1:36
36 Kelli Richter (PSMET Racing) 1:40
37 Gwen Inglis (Team Kenda presented by RACC) s.t.
38 Cady Chintis (Les Petites Victoires) 1:44
39 Amanda Schaap (Team Kenda presented by RACC) 1:48
40 Madeleine Pape (ISCorp Cycling Team) 1:49
41 Amy Cutler (FCS Cycling) 1:50
42 Jannette Rho (Les Petites Victoires) 2:12
43 Corey Coogan Cisek (Silver Cycling) 2:44
44 Kell Fisher-Goodwin (Fearless Femme p/b Pure Energy) 3:22
45 Laura Brown (Colavita Racing Inc.) 6:16
46 Lindsay Bayer (Colavita Racing Inc.) 6:32
47 Whitney Schultz (Colavita Racing Inc.) 6:50
48 Holly Beard (Team Kenda presented by RACC) 14:32
49 Terra James (Team Kenda presented by RACC) 14:37
50 Daphne Karagianis (Chicago Cuttin Crew) 15:16
51 Ellen Ryan (xXx Racing) 17:05
52 Nicole Mertz (ISCorp Cycling Team) 17:15
53 Hayley Giddens (ISCorp Cycling Team) 17:35
54 Jennifer Purcell (Colavita Racing Inc.) 17:56
55 Rachel Byus (FCS Cycling) 18:33
56 Jody Nadjiwon (Infinite Canada/Cyclepower) 23:22
57 Chelsea Factor (Team Kenda presented by RACC) 30:03

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login