Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

August 7/13 19:59 pm - Tour of Utah: Stage 2


Posted by Editoress on 08/7/13
 

After 131 miles (210 kms) of racing today at the Larry H. Miller Tour of Utah, one bike length was the only advantage Orica-GreenEDGE’s Michael Matthews needed to win Stage Two presented by Utah Office of Tourism. Finishing in a little over 5 hours and 17 minutes, the Australian sprinter slipped into the Larry H. Miller Leader’s yellow jersey in the process.

Matthews survived the longest day of the Tour of Utah and outsprinted BMC Racing Team's Greg Van Avermaet (Belgium) in the shadows of Capitol Reef National Park. Matthews took full advantage of the time bonus given the stage winner and now has a one-second advantage for the General Classification lead.  Bontrager Cycling Team’s Jasper Stuyven finished third on the stage.

“It's definitely been a long process this year, I haven't had a win yet, I've had lots of seconds,” Matthews said at the post-race press conference in Torrey. “It was really a goal for me to come into this Tour with good form and hopefully keep building up through it.”

Martin Wesemann (South Africa) of MTN Qhubeka and Michael Hepburn (Australia) of Orica-GreenEDGE were allowed to escape from the peloton early after the start in Panguitch. The two built a sizable lead of nearly eight minutes before beginning a relentless ascent of Boulder Mountain.  “It's impossible not to notice the mountain and the scenery, it's amazing,” noted Wesemann. 

Andzs Flaksis (Latvia) of Bontrager Cycling Team attacked at the summit of Boulder Mountain for the Ski Utah King of the Mountain points.  Team Garmin-Sharp’s Dave Zabriskie (USA) attacked at the three kilometer marker and was caught with 1,000 meters to go. From there, the teams lined up their sprint trains and set the stage for the exciting finish in Torrey.

Bissell Pro Cycling’s Michael Torckler (New Zealand) retained the Ski Utah King of the Mountain jersey and Hincapie Sportswear Development’s Ty Magner (USA) earned the Subaru Best Young Rider for a second day.  Though Matthews leads the XO Communications Sprint points race, Van Avermaet will wear the purple jersey on Thursday, swapping jerseys and position in the points classification with the new race leader.  Wesemann, the last man standing from the early breakaway, was awarded the Vivint Most Aggressive Rider jersey.

Thursday is Stage Three presented by iON Camera, a 119-mile ride from Richfield to Payson. Even with 6,202 feet of climbing, the stage has rolling sections through the Seveir and Sanpete valleys before launching into a rugged climb over the Mount Nebo summit.  Stage Two will begin at 10:50 a.m. MT. The peloton is expected to finish at approximately 3:45 p.m. MT.

Press release

 

Results from today's second stage in Utah

 

Stage 2: Panguitch to Torrey, 210 km
1 Michael Matthews (Orica-GreenEDGE Cycling Team) 5:17:56
2 Greg Van Avermaet (BMC Racing Team)
3 Jasper Stuyven (Bontrager Cycling Team)
4 Michel Koch (Cannondale Pro Cycling)
5 Kiel Reijnen (UnitedHealthcare Pro Cycling)
6 Tyler Magner (Hincapie Sportswear Development Team)
7 Alessandro Bazzana (UnitedHealthcare Pro Cycling)
8 Chad Beyer (Champion System Pro Cycling)
9 Serghei Tvetcov (Jelly Belly Cycling p/b Kenda)
10 Janier Alexis Acevedo (Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home)
11 Marsh Cooper (Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
12 Gregory Brenes Obando (Champion System Pro Cycling)
13 Robin Carpenter (Hincapie Sportswear Development Team)
14 Christopher Baldwin (Bissell Pro Cycling)
15 Stefano Agostini (Cannondale Pro Cycling)
16 Tsgabu Grmay Gebremaryam (MTN Qhubeka)
17 Morgan Schmitt (Jelly Belly Cycling p/b Kenda)
18 Oscar Clark (Hincapie Sportswear Development Team)
19 Christopher Horner (RadioShack-Leopard-Trek)
20 Michael Schaer (BMC Racing Team)
21 Phil Gaimon (Bissell Pro Cycling)
22 Julien Taramarcaz (BMC Racing Team)
23 Chad Haga (Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
24 Benjamin King (RadioShack-Leopard-Trek)
25 Benjamin Day (UnitedHealthcare Pro Cycling)
26 Carter Jones (Bissell Pro Cycling)
27 Francisco Mancebo (5-hour Energy p/b Kenda)
28 Ryan Roth (Champion System Pro Cycling)
29 Alex Hagman (Jelly Belly Cycling p/b Kenda)
30 Craig Lewis (Champion System Pro Cycling)
31 Peter Stetina (Team Garmin-Sharp)
32 James Stemper (5-hour Energy p/b Kenda)
33 Luis Romero Amaran (Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home)
34 Thomas Danielson (Team Garmin-Sharp)
35 Christian Vandevelde (Team Garmin-Sharp)
36 Lucas Euser (UnitedHealthcare Pro Cycling)
37 Jesse Anthony (Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
38 Lawrence Warbasse (BMC Racing Team)
39 Matthew Busche (RadioShack-Leopard-Trek)
40 Jeffry Louder (UnitedHealthcare Pro Cycling)
41 Tiago Machado (RadioShack-Leopard-Trek)
42 Philip Deignan (UnitedHealthcare Pro Cycling)
43 Edward King (Cannondale Pro Cycling)
44 Chris Butler (Champion System Pro Cycling)
45 Joey Rosskopf (Hincapie Sportswear Development Team)
46 George Bennett (RadioShack-Leopard-Trek)
47 Connor O'leary (Bontrager Cycling Team)
48 Jacques Janse Van Rensburg (MTN Qhubeka)
49 Andres Diaz (5-hour Energy p/b Kenda)
50 Hayden Roulston (RadioShack-Leopard-Trek)
51 Wesley Sulzberger (Orica-GreenEDGE Cycling Team)
52 Jens Voigt (RadioShack-Leopard-Trek)
53 Christopher Jones (UnitedHealthcare Pro Cycling)
54 Taylor Shelden (5-hour Energy p/b Kenda)
55 Ryder Hesjedal (Team Garmin-Sharp)
56 Alex Diniz Correia (Funvic Brasilinvest São José Dos Campos)
57 Max Jenkins (5-hour Energy p/b Kenda)
58 Nathan Wilson (Bontrager Cycling Team)
59 Tyler Wren (Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home)
60 Lachlan Morton (David Team Garmin-Sharp)
61 Yannick Eijssen (BMC Racing Team)
62 Joseph Scmaltz (Hincapie Sportswear Development Team)
63 Matt Cooke (Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home)
64 Nariyuki Masuda (Cannondale Pro Cycling)
65 Andzs Flaksis (Bontrager Cycling Team)
66 Stephen Cummings (BMC Racing Team)
67 Tanner Putt (Bontrager Cycling Team) all s.t.
68 David Zabriskie (Team Garmin-Sharp) 0:36
69 Sam Bewley (Orica-GreenEDGE Cycling Team) 0:38
70 Magno Prado Nazaret (Funvic Brasilinvest São José Dos Campos) 0:51
71 Nathan Brown (Bontrager Cycling Team) s.t.
72 James Driscoll (Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home) 1:01
73 Damian Howson (Orica-GreenEDGE Cycling Team) 1:18
74 Baden Cooke (Orica-GreenEDGE Cycling Team)
75 Gavin Mannion (Bontrager Cycling Team) both s.t.
76 Rohan Dennis (Team Garmin-Sharp) 3:22
77 Luis Davila (Enrique Jelly Belly Cycling p/b Kenda) s.t.
78 Michael Hepburn (Orica-GreenEDGE Cycling Team) 7:43
79 Jakub Novak (BMC Racing Team)
80 Martin Wesemann (MTN Qhubeka)
81 Flavio Cardoso Santos (Funvic Brasilinvest São José Dos Campos)
82 Jeremy Vennell (Bissell Pro Cycling)
83 Michael Friedman (Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
84 Robert Sweeting (5-hour Energy p/b Kenda)
85 Meron Russom (MTN Qhubeka)
86 Bulgareli Otavio (Funvic Brasilinvest São José Dos Campos)
87 Fred Rodriguez (Jelly Belly Cycling p/b Kenda)
88 Jason Mccartney (Bissell Pro Cycling)
89 Matthias Krizek (Cannondale Pro Cycling)
90 Jim Songezo (MTN Qhubeka)
91 David Williams (5-hour Energy p/b Kenda)
92 Andy Baker (Hincapie Sportswear Development Team)
93 Juraj Sagan (Cannondale Pro Cycling)
94 Tiago Fiorilli (Funvic Brasilinvest São José Dos Campos)
95 Jeremy Durrin (Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
96 Alexander Candelario (Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
97 Ryota Nishizono (Champion System Pro Cycling)
98 Michael Torckler (Bissell Pro Cycling)
99 Jonathan Clarke (UnitedHealthcare Pro Cycling)
100 Emerson Oronte (Jelly Belly Cycling p/b Kenda)
101 Gang Xu (Champion System Pro Cycling)
102 Joseph Lewis (Hincapie Sportswear Development Team)
103 Ian Burnett (Jelly Belly Cycling p/b Kenda)
104 Lawson Craddock (Bontrager Cycling Team)
105 Pat Mccarty (Bissell Pro Cycling) all s.t.
106 Kristian Sbaragli (MTN Qhubeka) 12:53
107 Tommy Nankervis (Bissell Pro Cycling)
108 Eric Young (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) both s.t.
109 Benjamin Zawacki (Hincapie Sportswear Development Team) 16:51
110 Christiaan Kriek (Jelly Belly Cycling p/b Kenda)
111 Nelson Oliveira (RadioShack-Leopard-Trek)
112 Ruben Companioni (Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home)
113 Juan José Haedo (Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home)
114 Carson Miller (Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home)
115 Tomas Vaitkus (Orica-GreenEDGE Cycling Team)
116 Ramiro Cabrera Gonzalez (Funvic Brasilinvest São José Dos Campos)
117 Francisco Chamorro (Funvic Brasilinvest São José Dos Campos) all s.t.
 
GC
1 Michael Matthews (Orica-GreenEdge Cycling Team) 9:28:39
2 Greg Van Avermaet (BMC Racing Team) at 0:01
3 Christopher Jones (UnitedHealthcare Pro Cycling) 0:11
4 Tyler Magner (Hincapie Sportswear Development Team) 0:13
5 Jasper Stuyven (Bontrager Cycling Team) s.t.
6 Max Jenkins (5-hour Energy p/b Kenda) 0:16
7 Tiago Machado (RadioShack-Leopard-Trek) s.t.
8 Kiel Reijnen (UnitedHealthcare Pro Cycling) 0:17
9 Michel Koch (Cannondale Pro Cycling)
10 Chad Beyer (Champion System Pro Cycling)
11 Christopher Baldwin (Bissell Pro Cycling)
12 Gregory Brenes Obando (Champion System Pro Cycling)
13 Stefano Agostini (Cannondale Pro Cycling)
14 Michael Schaer (BMC Racing Team)
15 Benjamin King (RadioShack-Leopard-Trek)
16 Ryan Roth (Champion System Pro Cycling)
17 Serghei Tvetcov (Jelly Belly Cycling p/b Kenda)
18 Christopher Horner (RadioShack-Leopard-Trek)
19 Jeffry Louder (UnitedHealthcare Pro Cycling)
20 Chad Haga (Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
21 Francisco Mancebo (5-hour Energy p/b Kenda)
22 Luis Romero Amaran (Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home)
23 Carter Jones (Bissell Pro Cycling)
24 Craig Lewis (Champion System Pro Cycling)
25 Jesse Anthony (Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
26 Thomas Danielson (Team Garmin-Sharp)
27 Benjamin Day (UnitedHealthcare Pro Cycling)
28 Morgan Schmitt (Jelly Belly Cycling p/b Kenda)
29 Phil Gaimon (Bissell Pro Cycling)
30 Matthew Busche (RadioShack-Leopard-Trek)
31 Christian Vandevelde (Team Garmin-Sharp)
32 Peter Stetina (Team Garmin-Sharp)
33 Edward King (Cannondale Pro Cycling)
34 Lawrence Warbasse (BMC Racing Team)
35 Tsgabu Gebremaryam Grmay (MTN Qhubeka)
36 Lucas Euser (UnitedHealthcare Pro Cycling)
37 Joey Rosskopf (Hincapie Sportswear Development Team)
38 Marsh Cooper (Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
39 Jacques Janse Van Rensburg (MTN Qhubeka)
40 Gavin Mannion (Bontrager Cycling Team)
41 Alessandro Bazzana (UnitedHealthcare Pro Cycling)
42 Philip Deignan (UnitedHealthcare Pro Cycling)
43 Fred Rodriguez (Jelly Belly Cycling p/b Kenda)
44 Oscar Clark (Hincapie Sportswear Development Team)
45 Alex Hagman (Jelly Belly Cycling p/b Kenda)
46 Ryder Hesjedal (Team Garmin-Sharp)
47 Alex Diniz Correia (Funvic Brasilinvest São José Dos Campos)
48 Chris Butler (Champion System Pro Cycling)
49 Andres Diaz (5-hour Energy p/b Kenda)
50 James Stemper (5-hour Energy p/b Kenda)
51 Yannick Eijssen (BMC Racing Team)
52 Connor O'leary (Bontrager Cycling Team)
53 George Bennett (RadioShack-Leopard-Trek)
54 Taylor Shelden (5-hour Energy p/b Kenda)
55 Wesley Sulzberger (Orica-GreenEdge Cycling Team)
56 Stephen Cummings (BMC Racing Team)
57 Lachlan David Morton (Team Garmin-Sharp)
58 Tyler Wren (Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home)
59 Nathan Wilson (Bontrager Cycling Team)
60 Andzs Flaksis (Bontrager Cycling Team)
61 Joseph Scmaltz (Hincapie Sportswear Development Team)
62 Nariyuki Masuda (Cannondale Pro Cycling)
63 Tanner Putt (Bontrager Cycling Team) all s.t.
64 Jens Voigt (RadioShack-Leopard-Trek) 0:27
65 Robin Carpenter (Hincapie Sportswear Development Team) 0:40
66 Luis Davila (Enrique Jelly Belly Cycling p/b Kenda) s.t.
67 Janier Acevedo (Alexis Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home) 0:52
68 David Zabriskie (Team Garmin-Sharp) 0:53
69 Magno Prado Nazaret (Funvic Brasilinvest São José Dos Campos) 1:08
70 Nathan Brown (Bontrager Cycling Team) s.t.
71 James Driscoll (Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home) 1:18
72 Julien Taramarcaz (BMC Racing Team) 1:22
73 Matt Cooke (Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home) 2:06
74 Baden Cooke (Orica-GreenEdge Cycling Team) 2:08
75 Rohan Dennis (Team Garmin-Sharp) 3:39
76 Hayden Roulston (RadioShack-Leopard-Trek) 5:34
77 Sam Bewley (Orica-GreenEdge Cycling Team) 5:44
78 Damian Howson (Orica-GreenEdge Cycling Team) 6:24
79 Martin Wesemann (MTN Qhubeka) 7:55
80 Joseph Lewis (Hincapie Sportswear Development Team) 8:00
81 Juraj Sagan (Cannondale Pro Cycling)
82 Jeremy Vennell (Bissell Pro Cycling)
83 Alexander Candelario (Optum p/b Kelly Benefit Strategies)
84 Jakub Novak (BMC Racing Team)
85 Flavio Cardoso Santos (Funvic Brasilinvest São José Dos Campos)
86 Matthias Krizek (Cannondale Pro Cycling)
87 Lawson Craddock (Bontrager Cycling Team)
88 Meron Russom (MTN Qhubeka)
89 Robert Sweeting (5-hour Energy p/b Kenda)
90 Jonathan Clarke (UnitedHealthcare Pro Cycling)
91 Tiago Fiorilli (Funvic Brasilinvest São José Dos Campos)
92 Ryota Nishizono (Champion System Pro Cycling)
93 Emerson Oronte (Jelly Belly Cycling p/b Kenda)
94 Gang Xu (Champion System Pro Cycling) all s.t.
95 David Williams ( 5-hour Energy p/b Kenda) 8:27
96 Jim Songezo (MTN Qhubeka) 8:32
97 Michael Hepburn (Orica-GreenEdge Cycling Team) 8:33
98 Bulgareli Otavio (Funvic Brasilinvest São José Dos Campos) 8:38
99 Jeremy Durrin (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) s.t.
100 Andy Baker (Hincapie Sportswear Development Team) 8:39
101 Pat Mccarty (Bissell Pro Cycling) 8:48
102 Michael Friedman (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 9:12
103 Jason Mccartney (Bissell Pro Cycling) 10:31
104 Ian Burnett (Jelly Belly Cycling p/b Kenda) s.t.
105 Michael Torckler (Bissell Pro Cycling) 11:16
106 Eric Young (Optum p/b Kelly Benefit Strategies) 13:09
107 Tommy Nankervis (Bissell Pro Cycling) 13:10
108 Kristian Sbaragli (MTN Qhubeka) s.t.
109 Nelson Oliveira (RadioShack-Leopard-Trek) 17:08
110 Christiaan Kriek (Jelly Belly Cycling p/b Kenda) s.t.
111 Ramiro Cabrera Gonzalez (Funvic Brasilinvest São José Dos Campos) 18:13
112 Benjamin Zawacki (Hincapie Sportswear Development Team) 18:57
113 Francisco Chamorro (Funvic Brasilinvest São José Dos Campos) 19:53
114 Ruben Companioni (Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home) 26:04
115 Carson Miller (Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home) both s.t.
116 Juan José Haedo (Jamis-Hagens Berman p/b Sutter Home) 26:04
117 Tomas Vaitkus (Orica-GreenEdge Cycling Team) 31:25

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login