Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

October 23/13 12:45 pm - Alberta Cross results: Lions Den and Puncheu


Posted by Editoress on 10/23/13
 

Results from Lion's Den Cross held in Devon Alberta on October 19th. Hosted by United Cycle

Open Women
1 Andrea Bunnin (Deadgoat Racing) 0:35:37
2 Shantel Koenig (Kokanee Redbike) 0:35:44
3 Marg Fedyna (Edmonton Road & Track Club) 0:36:03
4 Sidney McGill (Juventus) 0:36:03
5 Alana Heise (Terrascape Racing) 0:37:20
6 Shawna Donaldson (Synergy Racing) 0:38:35
7 Anna Felton (Deadgoat Racing) 0:39:38
8 Annie Quinnett (Central Alberta Bicycle Club) 0:40:06
9 Marcy Kimpton (Speed Theory) 0:41:24
 
Open Men
1 Aaron Schooler (Team H&R Block) 0:56:50
2 Shawn Bunnin (Deadgoat Racing) 0:56:56
3 Andre Sutton (Hardcore Cycling Club) 0:57:37
4 Dustin Andrews (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 0:58:39
5 Mason Burtnik (Juventus) 0:58:39
6 Derek Chipping (Redbike) 0:58:39
7 Sean Germaine (Juventus) 0:59:02
8 Matt Staneland (Independent) 0:59:02
9 Peter Knight (Hardcore Cycling Club) 0:59:04
10 Paul Ignatiuk (Hardcore Cycling Club) 0:59:11
11 Mike Blennerhassett (Hardcore Cycling Club) 0:59:13
12 Jeff Neilson (Terrascape Racing) 0:59:17
13 Peter Lawrence (Soul Sportif) 0:59:17
14 Jesse James Collins (Synergy Racing) 1:00:37
15 Cameron McKnight (Edmonton Road & Track Club) 1:00:42
16 Steve Martins (Hardcore Cycling Club) 1:00:52
17 Thomas Yip (Speed Theory) 1:01:21
18 Connor Wilson (Juventus) 1:01:25
19 Rafael Krezalek (Hardcore Cycling Club) 1:01:42
20 Damian Stachura (Sport Shack) 1:03:05
21 Josh Hines (Kokanee Redbike) 1:03:38
22 Kyle Anderson (Edmonton Road & Track Club) -1 Lap
DNF Shaun Adamson (Velocity Cycling Club)
DNF Mike Sarnecki (Kokanee Redbike)
 
Sport Women
1 Abbey McGill (Juventus) 0:41:24
2 Caitlin Callaghan (DirtGirls Racing) 0:43:37
3 Lisa Bowe (Velocity Cycling Club) -1 Lap
4 Leanne Erickson (United Cycle) -1 Lap
5 Janet Liu (DeJong Design p/b ROAD) -1 Lap
6 Jenn Wilson (Independent) -1 Lap
DNS Erin Walsh (Dirt Girls Racing)
 
Expert Men
1 Matt Clark (Pedalhead Racing Club) 0:47:18
2 Rob Brandrick (SPAN) 0:47:32
3 Adam Armstrong (Redbike) 0:47:47
4 Ryan Young (Terrascape Racing) 0:47:54
5 Oliver Walls (Velocity Cycling Club) 0:47:54
6 Evan Wishloff (Pedalhead Racing Club) 0:48:47
7 Brad Danielson (Fiera Race Team) 0:48:56
8 Jason Redfern (Pedalhead Racing Club) 0:49:07
9 Chris Coleman (Pedalhead Racing Club) 0:49:07
10 Brian Loewen (Flexxaire) 0:49:23
11 Aaron Falkenberg (Edmonton Road & Track Club) 0:49:24
12 Ed Garvin (Cyclemeisters/Bow Cycle) 0:49:57
13 Kyle Husband (Deadgoat Racing) 0:50:22
14 James Jensen (Flexxaire) 0:50:46
15 Bob Werner (Hardcore Cycling Club) 0:50:54
16 Keegan Brooks (Fiera Race Team) 0:51:01
17 Michael Macklem (Lamprey Systems) 0:51:06
18 David Asselstine (Natural High Cycling Club) 0:51:06
19 Andrew Phelps (Cranky's Bike Shop) 0:51:18
20 Ken Germaine (Juventus) 0:51:20
21 Brad Dixon (Rundle Mountain Cycling Club) 0:51:32
22 Greg Nicholson (Edmonton Road & Track Club) 0:51:58
23 Roger Clemens (Redbike) 0:52:24
24 Chris Hubick (United Cycle) 0:52:57
25 Jason Reid (Natural High Cycling Club) 0:54:16
DNF Tracy Shearer (Juventus)
DNF Scott Book (Edmonton Road & Track Club)
DNF Stefan Ritter (Juventus)
DNS Ryan Kohlenberg (Juventus)
DNS Antonio Bilotta (Pedalhead Road Works)
DNS Brendan Romano (Mud Sweat and Gears)
 
Sport Men
1 Markus Henry (Synergy Racing) 0:42:16
2 Reid Hosford (Rundle Mountain Cycling Club) 0:42:17
3 Brent Arnholtz (TCR Sport Lab) 0:43:11
4 J.M. Tetrault (Rocky Mountain Bike N Board) 0:43:30
5 Cory Boddy (Fiera Race Team) 0:44:00
6 Brent Topilko (Bicisport) 0:44:00
7 Michael Verveda (Juventus) 0:44:20
8 Niels van Ommeren (Cyclemeisters/Bow Cycle) 0:44:24
9 Colin Bastarache (United Cycle) 0:44:25
10 Simon Hirota (Bicisport) 0:44:29
11 Thomas Auer (DeJong Design p/b ROAD) 0:45:16
12 Brian Forrest (United Cycle) 0:45:17
13 Jason English (TCR Sport Lab) 0:46:02
14 David Verveda (Juventus) 0:46:06
15 Aric Hartley (Cyclemeisters/Bow Cycle) 0:46:35
16 Michael Kohlenberg (United Cycle) 0:46:35
17 Michael Meeres (Central Alberta Bicycle Club) 0:46:46
18 David C Watson (Velocity Cycling Club) 0:50:33
19 Niels Lof (Cyclemeisters/Bowcycle) -1 Lap
DNS Graham Versailles (Pedalhead Racing Club)
 
Novice men
1 Adam Germaine (Juventus) 0:38:13
2 Sam Poon (Juventus) 0:39:03
3 Mike Steneker (Devon Bicycle Association) 0:39:22
4 Murray Buchanan (Edmonton Road & Track Club) 0:40:34
5 Lars Lof (Cyclemeisters/Bowcycle) 0:41:41
6 Geoffrey McGill (Juventus) 0:43:39
7 Darrell Penner (Devon Bicycle Association) 0:43:40
8 Michael McKinney (Independent) 0:46:25
9 Kier Wilson (Mud Sweat and Gears) 0:46:58
10 Stewart Hutchings (United Cycle) 0:47:39
DNS Shaughn Butts (Velocity Cycling Club)




Results from Puncheur Cross held in Devon Alberta on October 20th. Hosted by the Devon Bicycle Association

Open Women
1 Shantel Koenig (Kokanee Redbike) 0:39:23
2 Andrea Bunnin (Deadgoat Racing) 0:39:33
3 Sidney McGill (Juventus) 0:39:52
4 Marg Fedyna (ERTC) 0:40:13
5 Lesley Baldwin (Fiera Race Team) 0:40:40
6 Anna Felton (Deadgoat Racing) 0:40:49
7 Shawna Donaldson (Synergy Racing) 0:41:04
8 Alana Heise (Terrascape Racing) 0:41:12
9 Annie Quinnett (CABC) 0:42:20
10 Abbey McGill (Juventus) 0:45:30
11 Marcy Kimpton (Speed Theory) 0:46:09
DNS Jill McDermid (Pedalhead Racing Club)
 
Open Men
1 Andre Sutton (Hardcore Cycling Club) 0:57:01
2 Shawn Bunnin (Deadgoat Racing) 0:57:11
3 Dustin Andrews (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 0:58:12
4 Mike Sarnecki (Kokanee Redbike) 0:59:05
5 Peter Knight (Hardcore Cycling Club) 0:59:13
6 Peter Lawrence (Soul Sportif) 0:59:17
7 Matt Staneland (Independent) 0:59:19
8 Jeff Neilson (Terrascape Racing) 0:59:36
9 John Clark (Hardcore Cycling Club) 1:00:34
10 Paul Ignatiuk (Hardcore Cycling Club) 1:00:43
11 Jesse James Collins (Synergy Racing) 1:01:09
12 Derek Chipping (Redbike) 1:01:21
13 Shaun Adamson (Velocity Cycling Club) 1:01:47
14 Mark Rumsey (Hardcore Cycling Club) 1:01:51
15 Sean Barr (Pedalhead Road Works) 1:02:48
16 Sean Germaine (Juventus) 1:03:37
17 Mason Burtnik (Juventus) 1:09:00
18 Josh Hines (Kokanee Redbike) -1 lap
DNF Steve Martins (Hardcore Cycling Club)
DNF Connor Wilson (Juventus)
DNF Cameron McKnight (ERTC)
DNF Thomas Yip (Speed Theory)
DNS Kyle Anderson (ERTC)
DNS Aaron Schooler (Team H&R BLOCK)
 
Sport Women
1 Caitlin Callaghan (DirtGirls Racing) 0:47:07
2 Maryann Heacock (Velocity Cycling Club) 0:48:41
3 Leanne Erickson (United Cycle Racing) 0:49:23
4 Janet Liu (DeJong Design p/b RoAD) 0:51:41
5 Michelle Jackson (Devon Bicycle Association) 0:52:22
6 Janet Guthrie (Devon Bicycle Association) 0:53:02
7 Holly Belbin (Devon Bicycle Association) 0:56:31
8 Patricia Holt (Devon Bicycle Association) -1 lap
 
Expert Men
1 Matt Clark (Pedalhead Racing Club) 0:48:53
2 Evan Wishloff (Pedalhead Racing Club) 0:48:54
3 Rob Brandrick (SPAN) 0:49:11
4 Ryan Young (Terrascape Racing) 0:49:31
5 Jason Redfern (Pedalhead Racing Club) 0:49:52
6 Oliver Walls (Velocity Cycling Club) 0:50:18
7 Chris Coleman (Pedalhead Racing Club) 0:50:34
8 Brad Dixon (RMCC) 0:51:10
9 Kyle Husband (Deadgoat Racing) 0:51:16
10 Michael Macklem (Lamprey Systems) 0:51:16
11 Aaron Falkenberg (ERTC) 0:51:26
12 Bob Werner (Hardcore Cycling Club) 0:51:40
13 Marcus Henry (Synergy Racing) 0:51:54
14 James Jensen (Flexxaire) 0:52:09
15 Brian Loewen (Flexxaire) 0:52:14
16 Ken Germaine (Juventus) 0:52:40
17 Chris Check (Pedalhead Racing Club) 0:52:40
18 Tracy Shearer (Juventus) 0:52:52
19 Justin Schiltroth (Mud Sweat and Gears) 0:52:52
20 Keegan Brooks (Fiera Race Team) 0:53:54
21 David Asselstine (Natural High Cycling Club) 0:54:06
22 Brad Chisholm (Pedalhead Racing Club) 0:54:24
23 Chris Hubick (United Cycle Racing) 0:55:11
24 Roger Clemens (Redbike) -1 lap
25 Jason Reid (Natural High Cycling Club) -1 lap
DNF Ed Garvin (Cyclemeisters/Bow Cycle)
DNF Brad Danielson (Fiera Race Team)
DNF Rob Leishman (Team Niklas)
DNS Scott Klarenbach (ERTC)
DNS Antonio Bilotta (Pedalhead Road Works)
DNS Scott Book (ERTC)
DNS Greg Nicholson (ERTC)
DNS Andrew Phelps (Cranky's Bike Shop)
 
Sport Men
1 J-M Tetrault (Rocky Mountain Bike N Board) 0:39:06
2 Reid Hosford (RMCC) 0:39:20
3 Cory Boddy (Fiera Race Team) 0:39:39
4 Niels van Ommeren (Cyclemeisters/Bow Cycle) 0:39:46
5 Brent Topilko (bicisport) 0:40:11
6 Michael Verveda (Juventus) 0:40:14
7 Adam Hooson (CABC) 0:40:23
8 Colin Bastarache (United Cycle Racing) 0:40:38
9 Brian Forrest (United Cycle Racing) 0:40:38
10 Derek MacKEnzie (Fiera Race Team) 0:40:44
11 Simon Hirota (bicisport) 0:41:08
12 Niels Lof (Cyclemeisters/Bow Cycle) 0:41:57
13 Greg Sowak (Juventus) 0:42:13
14 Sheldon Smart (Kokanee Redbike) 0:42:33
15 Thomas Auer (Dejong Design p/b RoAD) 0:43:24
16 Troy Rossmann (Cranky's Bike Shop) 0:44:15
DNF Aric Hartley (Cyclemeisters/Bow Cycle)
DNS Antony Samarawickrema (ERTC)
DNS Shane Siegel (Pedalhead Road Works)
 
Novice Men
1 Adam Germaine (Juventus) 0:42:01
2 Sam Poon (Juventus) 0:42:40
3 Taiger Harlton (Independent) 0:42:42
4 Darcy Kuss (Pedalhead Racing Club) 0:43:22
5 Aaron Campbell (Independent) 0:43:26
6 Owen Lepps (Edmonton Masters Cycling Club) 0:43:57
7 Donald Gross (Pedalhead Racing Club) 0:45:06
8 Gary Piller (United Cycle Racing) 0:45:45
9 Logan Isaak (Juventus) 0:47:07
10 Darrell Penner (Devon Bicycle Association) 0:47:39
11 Ron Potts (ERTC) 0:47:49
12 Lars Lof (Cyclemeisters/Bow Cycle) 0:48:02
13 Greg MacIntyre (St. Albert BMX) 0:48:21
14 Kier Wilson (Mud Sweat and Gears) 0:50:53
15 Stewart Hutchings (United Cycle Racing) -1 lap
16 Geoffrey McGill (Juventus -1 lap

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login