Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Survey CC2 - April 16
 

Daily News


 

October 24/13 10:15 am - Eastern Ontario Cyclocross series - race # 6


Posted by Editoress on 10/24/13
 

Results from the Eastern Ontario Cyclocross Series, Event # 6 of 10 held at the Westbrook Golf Club in Kingston(ON) on the 20th of October.

 

Senior Women
1 Haley Smith (Norco Factory Team) 0:46:49
2 Emily Flynn (West of Quebec Wheelers) +0:45
3 Alyssa Mellon (The Cyclery) +1:15
4 Victoria Giangrande (Trek Store C.C.) +6:30
 
Junior Women
1 Katherine Maine (Ottawa Bicycle Club) 0:49:36
2 Lois Betteridge (Ottawa Bicycle Club) - 2 laps
 
Master A Women
1 Jenny Vipond (The Cyclery) 0:48:23
2 Stephanie Rees (Gearheads) +3:14
3 Jennifer Campbell (First Capital Cycling) +3:23
4 Alicia Berthiaume (Gearheads) +3:41
5 Melanie Schultz (Euro-sports) +3:56
6 Caitlin Crooks (Cyclefit Chicks) +6:55
7 Anna O’brien (Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles) +7:43
DNF Margot Macdonald (The Cyclery)
 
Master B Women
1 Susan Morris (Ottawa Bicycle Club) 0:50:53
2 Kathleen Mottershead (Gearheads) +0:02
3 Tammy Mckenna (Euro-sports) +2:45
4 Alison Ingham (Ride With Rendall) +2:59
5 Lauren Klump (Ride With Rendall) +3:26
6 Kim Fera (Euro-sports) +4:48
7 Suzanne Harrison (independent) +5:49
8 Josée Lamirande (The Cyclery) +7:52
9 Flavia Nascimento (Euro-sports) +9:21
10 Alicia Weiss (Cyclefit Chicks) -1 lap
 
Master C Women
1 Marie Donnelly (Ottawa Bicycle Club) 0:50:37
2 Lisa Meyer (Euro-Sports) +0:07
3 Jen Adams (Ottawa Bicycle Club) +0:11
4 Robyn Angeles (Independent) +2:08
5 Cathryn Bjerkelund (independent) +4:44
6 Deborah Hine (West Quebec Wheelers) +9:18
 
Master D Women
1 Patricia Konantz (Ride With Rendall) 0:55:16
 
U17 Women
1 Sabrina Morris (Ottawa Bicycle Club) 0:48:00
2 Kendall Saravanamuttoo (Ottawa Bicycle Club) +1:55
3 Reilley Mcclure (Ottawa Bicycle Club) +1:56
 
U15 Women
1 Hannah Hall (Ottawa Bicycle Club) 0:52:21
 
U13 Women
1 Lauryn Bakker (Ottawa Bicycle Club) 0:25:24
2 Annika Ebner (Fresh Air Experience) +0:27
 
U11 Women
1 Sara-Ann Kelly (Euro-Sports) 0:37:58
2 Liliane Chagnon (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
 
Senior Men
1 Matteo Dal-Cin (Stevens Racing P/B The Cyclery) 0:55:31
2 Osmond Bakker (OCTTO-Cervelo) +0:17
3 Steve Proulx (Stevens Racing p/b The Cyclery) +1:55
4 Marc Boudreau (Stevens Racing p/b The Cyclery) +2:48
5 Peter Morse (OCTTO-Cervelo) +3:36
6 Neil Schiemann (Tall Tree Cycles/Steelwool) +3:51
7 Nathan Underwood (Fresh Air Experience) +4:13
8 Anthony Barrette (Rebec and Kroes Cycle) +4:23
9 Ben Andrew (Euro-sports) +4:53
10 Andrew Lees (Nine2FivePro.com) +5:05
11 Warren Macdonald (Nine2FivePro.com) +5:22
12 Kiernan Orange (Ride with Rendall) +6:12
13 Timothy Carleton (La Bicicletta Cycling Club) +6:45
14 Imad El-Ghazal (Rebec and Kroes Cycles) +6:50
15 Hans Loeffelholz (Nine2FivePro.com) +7:22
16 Christian Bernard (Euro-Sports) +10:26
17 Guillaume Lafleur (Les Rouleurs de l’Outaouais) -1 lap
DNF Jarrod Forrest (Rebec and Kroes Cycles)
DNF Mathieu Lafontaine (Independent)
 
Junior Men
1 Derek Gee (Ottawa Bicycle Club) 1:00:27
2 Miles Betteridge (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
3 Jonathan Macaskill (LaRocca XC) -1 lap
4 Wesley Laird (First Capital Cycling) -1 lap
 
Master A Men
1 Matt Surch (Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles) 0:58:51
2 Iain Radford (Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles) +0:21
3 Robert Parniak (Steelwool Bicycles/Tall Tree Cycles) +1:07
4 Nick Bishop (The Cyclery) +1:51
5 Ian Loney (Ride With Rendall) +3:03
6 Philippe Lanthier (Les Rouleurs de l’Outaouais) +3:17
7 Charles Plamondon (Ride with Rendall) +3:26
8 Michael Asselstine (Ottawa Bicycle Club) +3:43
9 Peter Tregunno (Tea & Coffee Racing) +4:37
10 Chris Reid (The Cyclery) +5:07
11 Marc Hunt (Euro-Sports) +5:09
12 Steve Bursey (Gearheads) +5:36
13 Brian Schlachta (Ottawa Bicycle Club) +5:41
14 Nick Vipond (The Cyclery) +5:52
15 Dave Busch (The Cyclery) +6:29
16 Cameron Dube (Gearheads) +7:18
17 Marc Bertrand (independent) -1 lap
18 Pat Kelly (Euro-sports) -1 lap
19 Ken Macaskill (LaRocca XC) -1 lap
20 Martin Deschamps (West Quebec Wheelers) - 2 laps
DNF Robert Bemrose (Ride With Rendall)
 
U15 Men
1 Jake Wright (Euro-sports) 1:00:56
2 Sebastian Brooks (Ottawa Bicycle Club) +2:09
3 Tyler Lefebvre (independent)
 
U13 Men
1 Damien Vialaret (Euro-sports) 0:28:52
2 Liam Kerr (The Cyclery) +1:47
3 Theodore Woodford (Ottawa Bicycle Club) +5:09
4 Callum Saravanamuttoo (Ottawa Bicycle Club) +7:50
5 Alex Douglas (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
6 Ben Brooks (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
7 Declan Mcclure (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
 
U11 Men
1 Alexander Woodford (Ottawa Bicycle Club) 0:22:54
2 Julien Chagnon (Ottawa Bicycle Club) +0:12
3 Tristan Brooks (Ottawa Bicycle Club) +2:02
4 Eric Douglas (Ottawa Bicycle Club) +3:31
5 Nicholas Ebner (Ottawa Bicycle Club) +14:04
 
Novice Men
1 Jesse Jarjour (IFG) 1:01:59
2 Jeremie Fournier (independent) -1 lap
3 Michael Casista (Independent) -1 lap
4 Petros Kolyvas (Independent) -1 lap
5 Colin Cattral (ERACE Cancer Cycling Team) -1 lap
 
Master B Men
1 Mike Reeves (Euro-sports) 0:54:03
2 Mike Abraham (Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles) +0:44
3 Andrew Olive (Euro-sports) +0:51
4 Eric Rouleau (independent) +1:04
5 David Bilenkey (Euro-sports) +1:54
6 Sheldon Laidman (First Capital Cycling) +2:21
7 André Sincennes (The Cyclery) +3:18
8 Marc Dubuc (Cornwall Cycle Club) +3:22
9 Malcolm Saravanamuttoo (Cyclelogik) +4:33
10 Steve Morris (Euro-sports) +4:39
11 James Robertson (Euro-Sports) +6:50
12 Rob Allen (Cornwall Cycle Club) +6:52
13 Greg Payne (Nine2FivePro.com) +7:14
14 Michael Woodford (Cyclelogik) +7:32
15 Ted Correa (First Capital Cycling) +8:22
16 Alan Krueger (Independent) +8:35
17 David Wright (Euro-sports) +9:13
18 Thomas Leroux (independent) +9:54
19 Jeff Johnston (independent) +10:07
20 Shawn Hamilton (Cyclelogik Racing) +10:24
21 John Marron (independent) +11:42
22 Dominic Fontaine (Euro-sports) -1 lap
23 Robert Etherington (J & J Cycle) -1 lap
24 James Brooks (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
25 Christopher Van Barr (independent) -1 lap
26 Mark Petty (Gears and Grinds) -1 lap
27 Pierre-Louis Chartrand (Euro-sports) -1 lap
28 Daniel Thompson (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
29 Michael Beyak (Independent) - 2 laps
DNF Rob Kerr (The Cyclery)
DNF David Shantz (independent)
 
Master C Men
1 Jon Gee (Ride With Rendall) 0:53:21
2 Robert Orange (Ride with Rendall) +0:35
3 William Mcilroy (First Capital) +2:12
4 David Hendrycks (Euro-sports) +2:14
5 Colin Campbell (Full Cycle) +2:22
6 Chris Olson (Nine2FivePro.com) +2:33
7 Greg Christie (Ride With Rendall) +2:54
8 Allen Cameron (Ride with Rendall) +3:34
9 Eric Betteridge (Ottawa Bicycle Club) +4:13
10 Mark Kulas (Gearheads) +4:25
11 Mark Roundell (Cyclelogik Racing) +4:54
12 Jean-Christophe Vialaret (Euro-sports) +5:16
13 Bruno Cyr (Skinouk) +6:54
14 Neal Scott (Gears & Grinds Kingston) +7:22
15 Robert Mcclure (Ottawa Bicycle Club) +8:44
16 Scott Mcneely (independent) +9:07
17 Greg Douglas (Ottawa Bicycle Club) +9:25
18 Scott Hall (Ottawa Bicycle Club) +10:09
19 Dave Wall (independent) +10:45
20 Pierre Leblanc (Cornwall Cycle Club) +13:15
21 Emil Jacobson (Cyclelogik) -1 lap
22 Robert Perls (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
23 Ross Wilkinson (Ottawa Bicycle Club) -1 lap
DNF Ian Austen (Ottawa Bicycle Club)
 
Master D Men
1 Jean-Louis Dorego (Ottawa Bicycle Club) 1:05:17
2 Brian Farnell (J & J Cycle) -1 lap


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login