Canadian Cyclist

 

August 4/14 22:01 pm - La Poly Normande - Duschene 2nd


Posted by Editoress on 08/4/14
 

Results from La Poly Normande, a one day race held on August 3rd, in France.

Avranches to Saint-Martin-de-Landelle, 169.5 km
1 Jan Ghyselinck (Wanty-Groupe Gobert) 3:56:40
2 Antoine Duchesne (Team Europcar) at 0:08
3 Quentin Jauregui (Roubaix Lille Metropole) 0:12
4 Yann Guyot (Equipe de France)
5 Sébastien Delfosse (Wallonie - Bruxelles)
6 Romain Hardy (Cofidis, Solutions Crédits)
7 Stijn Steels (Topsport Vlaanderen-Baloise)
8 Anthony Delaplace (Bretagne Séché Environnement)
9 Stéphane Rossetto (BigMat - Auber 93)
10 Arnaud Courteille (FDJ.fr) all s.t.
11 Damien Gaudin (AG2R La Mondiale) 0:25
12 Jean-Marc Bideau (Bretagne Séché Environnement) 0:36
13 Jérome Baugnies (Wanty-Groupe Gobert) 1:50
14 Laurens De Vreese (Wanty-Groupe Gobert) s,t,
15 Samuel Dumoulin (AG2R La Mondiale)
16 Julien Simon (Cofidis, Solutions Crédits)
17 Sébastien Turgot (AG2R La Mondiale)
18 Tom Van Asbroeck (Topsport Vlaanderen-Baloise)
19 Steven Tronet (BigMat - Auber 93)
20 Armindo Fonseca (Bretagne Séché Environnement)
21 Marco Minnaard (Wanty-Groupe Gobert )
22 Jérémy Leveau (Equipe de France)
23 Yannick Martinez (Team Europcar)
24 Clement Saint Martin (Team La Pomme Marseille 13 )
25 Romain Combaud (Equipe de France)
26 Jimmy Turgis (Roubaix Lille Metropole)
27 Maxime Renault (BigMat - Auber 93)
28 Francois Bidard (Equipe de France)
29 Christophe Premont (Wallonie - Bruxelles)
30 Guillaume Levarlet (Cofidis, Solutions Crédits) all s.t.
31 Eliot Lietaer (Topsport Vlaanderen-Baloise) 1:57
32 Michel Kreder (Wanty-Groupe Gobert)
33 Jonathan Dufrasne (Wallonie - Bruxelles)
34 Vegard Stake Laengen (Bretagne Séché Environnement) all s.t.
35 Yoann Offredo (FDJ.fr) 1:58
36 Laurent Evrard (Wallonie - Bruxelles)
37 Paulius Siskevicius (Team La Pomme Marseille 13)
38 Julien Antomarchi (Team La Pomme Marseille 13)
39 Cedric Delaplace (Equipe de France)
40 Natnael Berhane (Team Europcar)
41 Anthony Geslin (FDJ.fr)
42 Fréderic Brun (BigMat - Auber 93)
43 Lloyd Mondory (AG2R La Mondiale)
44 Pierre Gouault (BigMat - Auber 93)
45 Pierre-Roger Latour (Equipe de France) all s.t.
46 Vincent Jerome (Team Europcar) 2:05
47 Alexis Dulin (Equipe de France)
48 Florian Vachon (Bretagne Séché Environnement) both s.t.
49 Alo Jakin (BigMat - Auber 93) 2:08
50 Yoann Bagot (Cofidis, Solutions Crédits) 2:10
51 Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale) 2:19
52 Jimmy Raibaud (AG2R La Mondiale)
53 Loic Pestiaux (Wallonie - Bruxelles)
54 Arnaud Gérard (Bretagne Séché Environnement)
55 Thomas Sprengers (Topsport Vlaanderen-Baloise) all s.t.
56 Pierre Luc Perichon (Bretagne Séché Environnement) 2:26
57 Oleg Zemlyakov (Vino 4ever) s.t.
58 Thomas Vaubourzeix (Team La Pomme Marseille 13) 2:31
59 Julien Stassen (Wallonie - Bruxelles) 2:35
60 Loic Chetout (Equipe de France)
61 Yannis Yssaad (BigMat - Auber 93) both s.t.
62 Yves Lampaert (Topsport Vlaanderen-Baloise) 2:37
63 Stéphane Poulhies (Cofidis, Solutions Crédits) 2:43
64 Romain Guillemois (Team Europcar) 2:44
65 Tony Hurel (Team Europcar) s.t.
66 Joaquin Sobrino (Team Differdange - Losch) 3:49
67 Ruben Menendez Velasco (Team Differdange - Losch)
68 Baptiste Planckaert (Roubaix Lille Metropole)
69 Vitaliy Marukhin (Vino 4ever)
70 Julien Duval (Roubaix Lille Metropole)
71 Edward Theuns (Topsport Vlaanderen-Baloise) all s.t.
72 Geoffrey Soupe (FDJ.fr) 4:36
73 Frederik Veuchelen (Wanty-Groupe Gobert)
74 Rudy Barbier (Roubaix Lille Metropole)
75 Tim Declercq (Topsport Vlaanderen-Baloise) both s.t.
76 Nico Denz (AG2R La Mondiale) 13:12
77 Evaldas Siskevicius (Team La Pomme Marseille 13) 15:07
DNF Thomas Rostollan (Team La Pomme Marseille 13)
DNF Francis Mourey (FDJ.fr)
DNF Justin Jules (Team La Pomme Marseille 13)
DNF Franck Vermeulen (Roubaix Lille Metropole)
DNF Kirill Prolubnikov (Vino 4ever)
DNF Benjamin Giraud (Team La Pomme Marseille 13)
DNF Florian Senechal (Cofidis, Solutions Crédits)
DNF Julien Fouchard (Cofidis, Solutions Crédits)
DNF Rudy Kowalski (Roubaix Lille Metropole)
DNF Frederik Backaert (Wanty-Groupe Gobert)
DNF Christophe Laporte (Cofidis, Solutions Crédits)
DNF Olivier Chevalier (Wallonie - Bruxelles)
DNF Taras Voropayev (Vino 4ever)
DNF Kevin Suarez Martinez (Team Differdange - Losch )
DNF Sebastiano Frassetto (Team Differdange - Losch)
DNF Morgan Lamoisson (Team Europcar)
DNF Kenneth Van Bilsen (Topsport Vlaanderen-Baloise)
DNF Flavien Dassonville (BigMat - Auber 93)
DNF Maxime Anciaux (Wallonie - Bruxelles)
DNF Timur Kazantsev (Vino 4ever)
DNF Vytautas Kaupas (Team Differdange - Losch)
DNF Steve Chainel (AG2R La Mondiale)
DNF Marc Sarreau (FDJ.fr)
DNF Sven Fritsch (Team Differdange - Losch)
DNF Alexandre Shushemoin (Vino 4ever)
DNF Stepan Astafyev (Vino 4ever)
DNF Jerome Gilbert (Wanty-Groupe Gobert)
DNF Christophe Laborie (Bretagne Séché Environnement)
DNS Maxime Vantomme (Roubaix Lille Metropole

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.