Canadian Cyclist

 

August 7/14 13:48 pm - Tour de la Province de Namur: Stage 1


Posted by Editoress on 08/7/14
 

Results from the first stage of the Tour de la Province de Namur, a five day, five stage event is for U23 riders, inBelgium

 

Two Canadians are entered, Ben Perry and Sean Mackinnon, both riding for Baguet - MIBA Poorten - Indulek.

 

 

Stage 1 (August 6th): Jambes to Doische, 156.6 km
1 Dimitri Peyskens (Lotto-Belisol U23) 3:53:42
2 Axel Decorte (BCV Works Soenens)
3 Sander Cordeel (Vastgoedservice - Golden Palace)
4 Jimmy Janssens (Team 3M) all s.t.
5 Antoine Warnier (Color Code Bio Wanze) 0:23
6 Alessandro Soenens (BCV Works Soenens) 0:40
7 Dieter Bouvry (EFC Omega Pharma Quick-Step) s.t.
8 Joeri Calleeuw (Geldof Jielker CT) 0:45
9 Christophe Noppe (EFC Omega Pharma Quick-Step)
10 Marcel Meisen (Kwadro - Stanah)
11 Florent Delfosse (Color Code Bio Wanze)
12 Gerry Druyts (Team 3M)
13 Robby Cobbaert (BCV Works Soenens)
14 Yorben Van Tichelt (Sunweb Napoleongames)
15 Colin Joyce (USA U23 C.T.)
16 Jim Aernouts (Sunweb Napoleongames)
17 Benjamin Declercq (EFC Omega Pharma Quick-Step)
18 Kenny Willems (Prorace C)
19 Taco van der Hoorn (Belkin - De Jonge Renner)
20 Kenny Bouvry (Baguet - MIBA Poorten - Indulek)
21 Justin Oien (USA U23 C.T.)
22 Maxime Vekeman (T Palm PCW)
23 Jean-Albert Carnevali (Verandas Willems)
24 Jeroen Goeleven (Colba Superano Ham)
25 Wayne Stijns (Limburg Selectie)
26 Robbe Vangheluwe (Geldof Jielker CT)
27 Evert Vanneste (VL Techniks Abutriek)
28 Brent Van De Kerkhove (Colba Superano Ham)
29 Ben Perry (Baguet - MIBA Poorten - Indulek)
30 Sibrecht Pieters (Team Ottignies Perwez)
31 Floris Smeyers (Verandas Willems)
32 Quincy Vens (Wetterse Dakwerken-Trawobo)
33 Kevin Panhuyzen (Belgian Cycling Team)
34 Julien Taramarcaz (Kwadro - Stanah)
35 Aime De Gendt (EFC Omega Pharma Quick-Step)
36 Diether Sweeck (Kwadro - Stanah)
37 Frederico Lopez (CT2020 Brugge)
38 Laurens De Plus (Lotto-Belisol U23)
39 Robin Sleeuwagen (Colba Superano Ham)
40 Erwin Broes (United C.T. Sint-Truiden)
41 Jasper Dusoleil (CC Chevigny)
42 Gianni Marchand (KSV Deerlijk Gaverzicht Matexi)
43 Maikel Bos (Belkin - De Jonge Renner)
44 Tim Merlier (Sunweb Napoleongames)
45 Dick Janssen (Limburg Selectie)
46 Louis Convens (Verandas Willems)
47 Sean Mackinnon (Baguet - MIBA Poorten - Indulek)
48 Julien Kaise (Color Code Bio Wanze)
49 Kevin Pauwels (Sunweb Napoleongames)
50 Christophe Sleurs (Team 3M)
51 Jean-Michel Comminette (Team Ottignies Perwez)
52 Thomas Deruette (Color Code Bio Wanze)
53 Bram Van Broekhoven (VL Techniks Abutriek)
54 Otto Vergaerde (Belgian Cycling Team)
55 Dimitri Claeys (VL Techniks Abutriek)
56 Rob Peeters (Vastgoedservice - Golden Palace)
57 Ryan Wills (VL Techniks Abutriek) all s.t.
58 Michael Vanthourenhout (Sunweb Napoleongames) 1:02
59 Ryu Suzuki (Team Eurasia IRC Tire) 0:45
60 Valentijn Lauwers (Steeds Vooraan Kontich) 2:14
61 Bart Van Damme (Royal Cureghem Sportief vzw)
62 Aurélien Champenois (Team Ottignies Perwez)
63 Stef Van Zummeren (Team 3M)
64 Alphonse Vermote (Vastgoedservice - Golden Palace)
65 Lander Seynaeve (EFC Omega Pharma Quick-Step)
66 Christie Jason (Asfra Racing Team)
67 Antoine Leleu (Color Code Bio Wanze)
68 Jeremy Burton (Verandas Willems)
69 Kevin Feiereisen (National Team Luxembourg) all s.t.
70 Jasper Dult (CT2020 Brugge) 2:47
71 Maarten Seefat (Limburg Selectie)
72 Jonas Smulders (Royal Cureghem Sportief vzw)
73 Ritchie Denolf (CT2020 Brugge)
74 Michiel Broes (United C.T. Sint-Truiden)
75 Tom Vandenbussche (Geldof Jielker CT)
76 Hendrik Sweeck (Kwadro - Stanah) all s.t.
77 Gijs Van' T Westeinde (Belkin - De Jonge Renner) 2:53
78 Laurens Sweeck (Kwadro - Stanah)
79 Jelle Brackman (Wetterse Dakwerken-Trawobo)
80 Brent Goethals (CC Chevigny)
81 Michael Polazzi (Zannatta C.T.)
82 Tyler Williams (USA U23 C.T.)
83 Thomas Armstrong (T Palm PCW)
84 Thomas Debrabander (KSV Deerlijk Gaverzicht Matexi)
85 Steven Haerinck (KSV Deerlijk Gaverzicht Matexi)
86 Lucas De Vos (Colba Superano Ham)
87 Laurent Donnay (Team Ottignies Perwez)
88 Antoiine Pirlot (Team Ottignies Perwez) all s.t.
89 Juriën Bosters (Belkin - De Jonge Renner) 3:45
90 Kristof Wielfaert (Royal Cureghem Sportief vzw) 4:28
91 Hadoory Zohr (Asfra Racing Team)
92 Michel Hübsch (National Team Luxembourg)
93 Eoin Mccarty (Terra Safety Shoes)
94 Tom Galle (Color Code Bio Wanze) all s.t.
95 Lennert Teugels (United C.T. Sint-Truiden) 4:30
96 Robin Mertens (Prorace C)
97 Cedric Collaers (Prorace C)
98 Nicolas Mertz (Verandas Willems)
99 Maarten Desair (United C.T. Sint-Truiden)
100 Frederik Van Boven (Wetterse Dakwerken-Trawobo)
101 Joaquim Durant (Prorace C)
102 Arne Opsomer (Asfra Racing Team) all s.t.
103 Luc Turchi (National Team Luxembourg) 4:59
104 Moreno De Pauw (Belgian Cycling Team) 5:30
105 Alexey Vermeulen (USA U23 C.T.) 6:01
106 Ruben De Marez (Baguet - MIBA Poorten - Indulek)
107 Rudy Rouet (T Palm PCW)
108 Jan Denuwelaere (Vastgoedservice - Golden Palace)
109 Jan-Frederik Finoulst (Terra Safety Shoes)
110 Glenn Velle (Colba Superano Ham)
111 Koen Aerden (CC Chevigny)
112 Yannick Eckmann (USA U23 C.T.)
113 Sven Fritsch (National Team Luxembourg)
114 Bram Rombouts (Steeds Vooraan Kontich)
115 Joris Cosyn (Royal Cureghem Sportief vzw)
116 Mathias Van Gompel (Lotto-Belisol U23)
117 Tatsuki Amagoi (Team Eurasia IRC Tire)
118 Pieter Van Malderghem (Asfra Racing Team)
119 Naoya Yoshioka (Team Eurasia IRC Tire)
120 Jasper van der Schelden (Baguet - MIBA Poorten - Indulek)
121 Massimo Vanderaerden (Lotto-Belisol U23)
122 Joeri Persoon (BCV Works Soenens)
123 Kurt Geysen (Vastgoedservice - Golden Palace)
124 Massimo Van Lancker (KSV Deerlijk Gaverzicht Matexi)
125 Quentin Borcy (CC Chevigny)
126 Killian Michiels (CT2020 Brugge)
127 Guillaume Haag (T Palm PCW)
128 Rien Coertjens (Steeds Vooraan Kontich)
129 Torey Phillip (USA U23 C.T.)
130 Maarten D'hondt (VL Techniks Abutriek)
131 Giel Van Horenbeek (Terra Safety Shoes)
132 Massimo Morabito (National Team Luxembourg)
133 Jan Moreel (Royal Cureghem Sportief vzw)
134 Ricky Rosseel (CT2020 Brugge)
135 Dries Van Gestel (Lotto-Belisol U23)
136 Julien Dechesne (T Palm PCW)
137 Alexandre Seny (T Palm PCW)
138 Stijn De Vriese (Geldof Jielker CT)
139 Miel Pyfferoen (BCV Works Soenens)
140 Davy Van Damme (Wetterse Dakwerken-Trawobo)
141 Joonas Jögi (Zannatta C.T.)
142 Sebastiaan Pot (Team 3M)
143 Julien Joiret (Team Ottignies Perwez)
144 Bert Neefs (Royal Cureghem Sportief vzw)
145 Jacob Raeymaekers (Asfra Racing Team) all s.t.
146 Dany Lacroix (Colba Superano Ham) 6:16
147 Jasper Yserbijt (KSV Deerlijk Gaverzicht Matexi)
148 Jonas Degroote (Sunweb Napoleongames)
149 Jerome Giaux (Prorace C)
150 Frederik Penne (Wetterse Dakwerken-Trawobo)
151 Rob Tijding (Limburg Selectie)
152 Joachim Vanreyten (EFC Omega Pharma Quick-Step)
153 Maarten Vlasselaer (Prorace C)
154 Cedric Verbeken (BCV Works Soenens) all s.t.
155 Boy Sanders (Limburg Selectie) 6:20
156 Dante Verlee (Baguet - MIBA Poorten - Indulek) 6:27
157 Adam Lewis (Terra Safety Shoes) 6:34
158 Diego Clarysse (Geldof Jielker CT) 7:03
159 David Motte (Wetterse Dakwerken-Trawobo) 7:08
160 Joris Cornet (Belgian Cycling Team) 7:18
161 Jonas Rickaert (Belgian Cycling Team) 7:45
162 Kevin Deltombe (Lotto-Belisol U23) 7:45
163 Tom Bosmans (VL Techniks Abutriek) 8:51
164 Daan Meijers (Belkin - De Jonge Renner) 10:11
165 Luc Loozen (Limburg Selectie)
166 Sten Van Guht (CC Chevigny)
167 Brent Hofmans (CC Chevigny) all s.t.
168 Joeri Hofman (Kwadro - Stanah) 12:34
169 Walt De Winter (Verandas Willems) s.t.
170 Wouter Vandenbergh (Asfra Racing Team) 12:38
171 Sven Noels (United C.T. Sint-Truiden) s.t.
172 Robbe Deleu (KSV Deerlijk Gaverzicht Matexi) 14:55
173 Gertjan De Vos (Team 3M) 15:04
174 James Spragg (Team Eurasia IRC Tire) s.t.
175 Masaru Nakazato (Team Eurasia IRC Tire) 16:25
176 Roy Eefting (Belkin - De Jonge Renner) 16:31
177 Jens Adams (Vastgoedservice - Golden Palace) 20:07
178 Jerome Theis (National Team Luxembourg) 22:41


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.