Canadian Cyclist

 

October 31/14 22:35 pm - Cincy3: Harbin Park results


Posted by Editoress on 10/31/14
 

Nash and Summerhill Win Day 1 of Toyota Cincy3 Cyclocross Festival

In the Women’s event during a cold drizzling rain at Harbin Park in Cincinnati, a chain mishap at the start sent Katie Compton (Trek Cyclocross Collective) to the back of the field and running for the pits.  Katerina Nash (Luna Pro Team) took full advantage and stretched her lead to 25 seconds for the win over teammate Maghalie Rochette . With mud splattered up her back, regional favorite Kaitlin Antonneau (Twenty15 Pro Cycling) rounded out the 3rd spot, only 7 seconds in front of the Luna Pro Team duo of Catherine Pendrel and Georgia Gould.  Quite a day for the Luna women.  Compton would come from behind to finish in 6th ahead of Rachel Lloyd (California Giant/Specialized), Caroline Mani (Raleigh/Clement), Courtenay McFadden (GE Capital/American Classic) and Crystal Anthony (Optum p/b Kelly Benefit Strategies). 

The cold front moved into the area as the men took to the start.  With the temperature plummeting to 41 degrees (5.6 Celsius), Danny Summerhill (K-Edge/Felt) found solid lines in the disintegrating muddy corners and took the win in front of Jamie Driscoll (Raleigh/Clement) and Justin Lindine (Redline Factory/NBX).  Rounding out the top ten were Ben Berden (Raleigh/Clement), Cody Kaiser (Lange Twin/Specialized), Kerry Werner (Optum p/b Kelly Benefit Strategies), Todd Wells (Specialized Factory Racing), Geoff Kabush (Scott/3Rox Racing), Allen Krughoff (Noosa Professional Cyclocross Team),and Ben Sonntag (Team CLIF BAR).

Now in its 11th year, the Toyota Cincy3 Cyclocross Festival (Oct 31 - Nov 2) promises to deliver some of the most intense competition on the ProCX calendar this year; 3 days, 3 different venues, $35,000 in prize money, loads of UCI points, and equal payouts. The Toyota Cincy3 CX Festival continues with C1 night racing at Kings Saturday, and concludes with the first-ever Pan American Continental Championships Sunday (C2 for elite men). The weekend also features amateur racing in the popular OVCX series all 3 days.

The men’s elite races will feature U.S. Champion Jeremy Powers, former U.S. Champion Tim Johnson (winner of 2 out of 3 races in Cincy last year), Canadian National Champion Geoff Kabush, Olympian and former U.S. Champion Todd Wells, and for Sunday – the return to racing of former U.S. Champion Ryan Trebon.

As World's team qualifier races, the UCI Junior 17-18 events in Cincy are set to be the most competitive of the season.  Cincinnatian Spencer Petrov, racing on his local training courses, along with fellow top-ten world-ranked Gage Hecht (Colorado), will be the favorites after swapping wins in the KMC Providence weekend earlier this month.  Known as the home of Lionhearts Racing, Cincinnati recently has become a Midwest magnet for high-level junior racing.  With Red Zone Racing 90 min down the road in Louisville, and Midwest Devo 90 min east in Indy, the host Lionhearts team do weekly battles with top-ranked U.S. juniors in the local OVCX series.  For this weekend, juniors from 17 states will be racing Cincy3

The inclusion of the Pan American Championships on Sunday throws in some interesting weekend dynamics.  European riders like Nash (CZE), Ben Berden (BEL), and Gabby Durrin (GBR) will contest the events at Harbin and Kings, but will have to sit out the Pan Am events at Devou since they are not part of the 43 nation Pan-American Confederation.  U23 men and women will race Harbin and Kings with the older elites, but will have their own races in smaller fields on the final day at Devou.  With the Pan Am race being held on the hardest course on the final day, riders will have tough decisions to make all weekend.

Press release 

 

Results from Day 1 of Cincy3, Harbin Park in Fairfield, Ohio

Elite Women, 6 laps (15.7 km)
1 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 0:43:58
2 Maghalie Rochette (Can) Luna Pro Team at 0:25
3 Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale pb CyclocrossWorld.com 0:30
4 Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team 0:37
5 Georgia Gould (USA) Luna Pro Team 0:50
6 Katherine Compton (USA) Trek Factory Racing 1:13
7 Rachel Lloyd (USA) California Giant / Specialized 1:20
8 Caroline Mani (Fra) Raleigh / Clement 1:29
9 Courtenay McFadden (USA) GE Capital/American Classic 1:40
10 Crystal Anthony (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 2:14
11 Nicole Duke (USA) Marin Bikes/SPY 2:50
12 Amanda Miller (USA) Boulder Cycle Sport/YogaGlo 3:13
13 Sunny Gilbert (USA) Michelob Ultra/Big Shark 3:46
14 Beth Ann Orton (USA) Team S&M Sellwood Cycle Repair 3:59
15 Hannah Arensman (USA) K-Edge/Felt Cyclocross Team 4:08
16 Emily Kachorek (USA) Squid 4:11
17 Amanda Carey (USA) Team Rhino Rush 4:29
18 Amanda Nauman (USA) SDG-Bellwether pb Krema Peanut 4:36
19 Rebecca Gross (USA) VANDERKITTEN RACING 5:24
20 Meghan Korol (USA) Don Walker Cycles Racing 5:29
21 Katherine Santos (USA) Red Zone Elite U23 5:44
22 Allison Arensman (USA) K-Edge/Felt Cyclocross Team 5:52
23 Ellen Sherrill (USA) Rock Lobster Cyclocross 5:56
24 Rebecca Blatt (USA) Van Dessel 6:02
25 Corey Coogan Cisek (USA) The Fix Studio 6:22
26 Rachel Dobrozsi (USA) Red Zone Elite U23 6:27
27 Katherine Shields (USA) Ken's Bike Shop 6:42
28 Katie Arnold (USA) Stanridge 7:22
29 Victoria Steen (USA) Lady Gnar Shredders 7:46
30 Erin Wittwer (USA) Fearless Femme p/b PEC-Vie13 -3 laps
31 Nicole Brandt (USA) La Grange -3 laps
32 Stacy Kalemkiarian (USA) The Fix Studio -3 laps
33 Mackenzie Green (USA) Red Zone Elite U23 -3 laps
34 Jenna Blandford (USA) VO2 Multisport -4 laps
35 Cooper Ambjorn (USA) Team Hungry* -4 laps
DNF Meredith Miller (USA) Noosa Professional Cyclocross Team
DNF Erica Zaveta (USA) Amy D. Racing
DNF Emily Shields (USA) Ken's Bike Shop
DNF Amanda Schaap (USA) Speed Merchants p/b Wynalda Packaging
DNF Carolina Gómez (Arg) VANDERKITTEN RACING
DNS Samantha Brode (USA) WAS Labs Cycling
DNS Jessica Cutler (USA) Jamis Bikesport p/b WA Bike Law
DNS Annajean Dallaire (USA) Papa Johns Racing Team
DNS Laurel Rathbun (USA) Raleigh / Clement
 
Elite Men, 9 laps (23.5 km)
1 Daniel Summerhill (USA) K-Edge / Felt Cyclocross Team 1:00:10
2 James Driscoll (USA) Raleigh / Clement at 0:18
3 Justin Lindine (USA) Redline Factory / NBX 0:26
4 Ben Berden (Bel) Raleigh / Clement 1:08
5 Cody Kaiser (USA) LangeTwins/Specialized 1:13
6 Kerry Werner (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 1:20
7 Todd Wells (USA) Specialized Factory Racing 1:49
8 Geoff Kabush (Can) Scott-3Rox Racing 1:56
9 Allen Krughoff (USA) Noosa Professional Cyclocross Team 2:06
10 Ben Sonntag (Ger) Team CLIF BAR 2:10
11 Shawn Milne (USA) Boulder Cycle Sport/ Yoga Glo 2:29
12 Isaac Neff (USA) 5Nines/Motorless Motion Bicycles 2:40
13 Yannick Eckmann (USA) California Giant / Specialized 2:50
14 Troy Wells (USA) Team CLIF BAR 2:59
15 Alex Ryan (USA) Mock Orange Bikes Pro CX Team 3:48
16 Jacob Lasley (USA) Team Soundpony 3:52
17 Sam O'Keefe (USA) C3 - Twenty20 Cycling Company 3:57
18 Robert Marion (USA) American Classic Pro Cyclocross 4:13
19 Corey Stelljes (USA) 5Nines/Motorless Motion/Cannondale 4:30
20 Tim Johnson (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld 4:54
21 Kevin Bradford-Parish (USA) SET coaching/Specialized 4:58
22 Greg Wittwer (USA) C3-Twenty20 Cycling Company 6:19
23 Andrew Reardon (USA) Sonic Cycling -3 laps
24 Ben Frederick (USA) Hefler Performance Coaching -3 laps
25 Ian Haupt (USA) Milwaukee Bicycle Company -3 laps
26 Josh Thornton (USA) Giant Regional On Road Team -3 laps
27 Spencer Whittier (USA) HUB Endurance Chattanooga -3 laps
28 Michael Dutczak (USA) South Chicago Wheelman -3 laps
29 Jay Strothman (USA) Off the Front Racing -4 laps
30 Ryan Gamm (USA) Ohio Valley Velo Sports -4 laps
31 Eric Lundgren (USA) JBV Coaching -4 laps
32 Lewis Gaffney (USA) American Classic Pro Cyclocross -4 laps
33 Mark Shannon (Irl) Seasucker/UNOVELO -4 laps
34 Skyler Mackey (USA) Soundpony -4 laps
35 Jason Siegle (USA) SDG-Bellwether pb Krema Peanut -5 laps
36 Phil Short (USA) Ken's Bike Shop - Hearts RC -5 laps
37 Kailin Waterman (USA) Voler/HRS/Rocklobster -5 laps
38 Cameron Jackson (USA) WAS Labs -5 laps
39 Ryan Comeau (USA) Lake Effect Racing -6 laps
40 Brandon Melott (USA) Soundpony -6 laps
41 Sean Germaine (Can) Juventus CC -6 laps
42 JP Brocket (USA) Ethos Racing -6 laps
43 Craig Wohlschlaeger (USA) Giant Southwest Racing -6 laps
44 Adam Finck (USA) Team Velocity Bike Shop -8 laps
DNF Travis Livermon (USA) Mock Orange Pro CX
DNF Tobin Ortenblad (USA) California Giant / Specialized
DNF Tristan Cowie (USA) Mock Orange Bikes Pro CX
DNF Gethro Adam (Hit) Haitian National Team
DNS Logan Owen (USA) California Giant / Specialized
DNS Brian Matter (USA) Momentum Endurance Coaching
DNS Craig Etheridge (USA) Raleigh / Clement
DNS Brandon Feehery (USA) Astellas Pro cycling
DNS Barry Wicks (USA) Kona
DNS Josh Johnson (USA) Giant Factory Off-Road Team
DNS Jean Joel Janvier (Hit) Haitian National Team
DNS Jean Widler Dejean (Hit) Haitian National Team
DNS Makervens Joseph (Hit) Haitian National Team
DNS Dimitry Wis. Sanom (Hit) Haitian National Team
DNS Cameron Dodge (USA) PURE ENERGY / SCOTT BICYCLES

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.