Canadian Cyclist

 

January 12/15 22:20 pm - Tour Femenino de San Luis: Stages 1 and 2


Posted by Editoress on 01/12/15
 

Results from the first two stages of the Tour Femenino de San Luis in Argentina

Stage 1 (January 11th): El Durazno to El Durazno, 80.2 Km
1 Hannah Barnes (GBr) Unitedhealthcare 2:12:08
2 Elena Cecchini (Ita) Team Italy
3 Michela Pavin (Ita) Servetto Fotton
4 Talia Aguirre (Arg) Xirayas De San Luis-
5 Arianna Fidanza (Ita) Ale Cipollini
6 Kendall Ryan (USA) TIBCO-Sub
7 Veronica Cornolti (Ita) Servetto Fotton
8 Mailin Sanchez (Cub) Team Cuba
9 Diana Peñuela (Col) Coach Yaco
10 Luciene Ferreira (Bra) T.Cycling Funvic
11 Elena Kuchinskaya (Rus) Servetto Fotton
12 Denisse Ahumanda (Chi) Latinoamericano Ray
13 Paola Muñoz (Chi) Bontrager 2122
14 Estefania Pilz (Arg) ITAU-Shimano Ladies
15 Clemilda Fernandes (Bra) Team Brazil
16 Janildes Fernandes (Bra) Team Brazil
17 Julia Sanchez (Arg) ITAU-Shimano Ladies
18 Fernanda Da Silva (Bra) T.Cycling Funvic
19 Valeria Pintos (Arg) Xirayas De San Luis-
20 Claudia Baro (Cub) Team Cuba
21 Iraida Garcia (Cub) Team Cuba
22 Sindra Narvaez (Col) Cycling Tr-Vai
23 Serika Guluma (Col) Cycling Tr-Vai
24 Daniela Guajardo (Chi) Bontrager 2122
25 Barbara Frisch (Arg) Xirayas De San Luis-
26 Daniela Lionço (Bra) Team Brazil
27 Rossella Ratto (Ita) Team Italy
28 Carla Vallejos (Chi) Bontrager 2122
29 Lauren Stephens (USA) TIBCO-Sub
30 Scotti Wilborne (USA) Unitedhealthcare
31 Alexis Ryan (USA) Unitedhealthcare
32 Caterina Previley (Arg) Coach Yaco
33 Flavia Oliveira (Bra) Ale Cipollini
34 Ana P. Polegatch (Bra) Team Brazil
35 Camila Coelho (Bra) Team Brazil
36 Andreina Rivera (Col) ITAU-Shimano Ladies
37 Lorena Vargas (Col) Cycling Tr-Vai
38 Katharine Hall (USA) Unitedhealthcare
39 Cristiane Pereira (Bra) T.Cycling Funvic
40 Maria M. Fadiga (Arg) Bianchi-Peugeot
41 Irene Bitto (Ita) Team Italy
42 Constanza Paredes (Chi) Bontrager 2122
43 Anna Potokina (Rus) Servetto Fotton
44 Kristal Doebel (USA) TIBCO-Sub
45 Sara Headley (USA) TIBCO-Sub
46 Aranza Villalon (Chi) ITAU-Shimano Ladies
47 Rocio Parrado (Col) ITAU-Shimano Ladies
48 Uenia Fernandes (Bra) Ale Cipollini
49 Anna Stricker (Ita) Team Italy
50 Victoria Bussi (Ita) Servetto Fotton
51 Agustina Apaza (Arg) Coach Yaco
52 Yeny Colmenares (Col) Coach Yaco
53 Jimena Rodriguez (Arg) Bianchi-Peugeot
54 Lex Albrecht (Can) Xirayas De San Luis-
55 Noelia Y. Castro ((Arg) Stemax Sports
56 Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini
57 Carla Alvarez (Arg) Xirayas De San Luis-
58 Valentina Monsalve (Chi) Stemax Sports
59 Alison Tetrick (USA) Xirayas De San Luis-
60 Jassenia Maneses (Col) ITAU-Shimano Ladies
61 Yeima Torres (Cub) Team Cuba
62 Soraya Paladin (Ita) Team Italy
63 Luz A. Tovar (Col) Cycling Tr-Vai
64 Abigail Mickey (USA) Unitedhealthcare
65 Jessica M. Parra (Col) Cycling Tr-Vai
66 Valeria Muller (Arg) Acinproba - Orbai all s.t.
67 Katherin Montoya (Col) Acinproba - Orbai 0:11
68 Anika Todd (Can) TIBCO-Sub 2:37
69 Cristina Greve (Arg) ITAU-Shimano Ladies
70 Ines C. Gutierrez (Arg) Coach Yaco
71 Debora Haedo (Arg) Xirayas De San Luis all s.t.
72 Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini 2:57
73 Francesca Pattaro (Ita) Team Italy s.t.
74 Yoanka Gonzalez (Cub) Team Cuba 8:14
75 Daiana Morettini (Arg) Bianchi-Peugeot
76 Maria A. Prezioso (Arg) Bianchi-Peugeot
77 Gabriela C. Riquelme (Arg) Stemax Sports
78 Agua M. Espinola (Par) Latinoamericano Ray
79 Nathalia Delgado (Arg) Neuquen
80 Noelia S. Fernandez (Arg) Stemax Sports
81 Mirian De Dio (Arg) Brunetta Bike
82 Florencia Delaporte (Arg) Bianchi-Peugeot
83 Graciela Zarate (Arg) Acinproba - Orbai
84 Maria L. Brizuela (Arg) Coach Yaco
85 Alicia Reynoso (Arg) Xirayas De San Luis
86 Ingrid K. Guiller (Arg) Stemax Sports
87 Cecilia Arancibia (Chi) Latinoamericano Ray
88 Claudia Aravena (Chi) Acinproba - Orbai
89 Lorena Fernandez (Arg) Brunetta Bike
90 Kathrin Hammes (Ger) TIBCO-Sub
91 Maria Badie (Arg) Acinproba - Orbai
92 Ana T. Wulf (Arg) Stemax Sports
93 Alejandra Allegro (Arg) Acinproba - Orbai
94 Francisca Navarro (Chi) Bontrager 2122
95 Steph. Subercaseaux (Chi) Bontrager 2122
96 Paula Salles (Bra) T.Cycling Funvic all s.t.
97 Lourdes B. Buena (Arg) Latinoamericano Ray 11:07
98 Jacqueline Brugnoli (Arg) T.Cycling Funvic 13:35
99 Aldana Cetra (Arg) ITAU-Shimano Ladies 14:22
100 Natalia Pistolesi (Arg) Neuquen 14:34
101 Flavia Rossello (Arg) Brunetta Bike
102 Noelia Carabajal (Arg) Brunetta Bike
103 Micaela B. Barroso (Arg) Stemax Sports
104 Jeimy Beltran (Col) Cycling Tr-Vai
105 Monica Acuña (Arg) Brunetta Bike
106 Carolina A. Oyarzo (Chi) Bianchi-Peugeot all s.t.
107 Romina Russo (Arg) Stemax Sports 14:37
108 Mariela A. Delgado (Arg) Bianchi-Peugeot 15:14
109 Sonia Ferrara (Arg) Bianchi-Peugeot 18:34
110 Carolina Biocca (Arg) Acinproba - Orbai s.t.
111 Estela Pereyra (Arg) Acinproba - Orbai 21:05
112 Mariana Vezza (Arg) Coach Yaco s.t.
113 Susana Hauswirth (Arg) Brunetta Bike 21:19
114 Marina Beccaglia (Arg) Brunetta Bike s.t.
115 Ivana E. Fernandez (Arg) Latinoamericano Ray 22:07
116 Maria Vilche (Arg) Brunetta Bike
117 Maria V. Roca (Arg) Latinoamericano Ray
118 Shirley J. Castrillon (Uru) Latinoamericano Ray all s.t.
119 Gladys E. Diaz (Arg) Neuquen 22:10
120 Maria Lazzaletta (Arg) Neuquen s.t.
121 Ana M. Barahona (Arg) Neuquen 24:29
122 Agostina Arrieta (Arg) Neuquen 27:38
 
Stage 2: Villa Mercedes to Villa Mercedes, 74.1 Km
1 Hannah Barnes (GBr) Unitedhealthcare 1:55:20
2 Paola Muñoz (Chi) Bontrager 2122
3 Arianna Fidanza (Ita) Ale Cipollini
4 Luciene Ferreira (Bra) T.Cycling Funvic
5 Anna Stricker (Ita) Team Italy
6 Iraida Garcia (Cub) Team Cuba
7 Lauren Stephens (USA) TIBCO-Sub
8 Julia Sanchez (Arg) ITAU-Shimano Ladies
9 Scotti Wilborne (USA) Unitedhealthcare
10 Daniela Lionço (Bra) Team Brazil
11 Janildes Fernandes (Bra) Team Brazil
12 Veronica Cornolti (Ita) Servetto Fotton
13 Michela Pavin (Ita) Servetto Fotton
14 Estefania Pilz (Arg) ITAU-Shimano Ladies
15 Elena Cecchini (Ita) Team Italy
16 Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini
17 Yeima Torres (Cub) Team Cuba
18 Sindra Narvaez (Col) Cycling Tr-Vai
19 Valeria Pintos (Arg) Xirayas De San Luis-
20 Diana Peñuela (Col) Coach Yaco
21 Denisse Ahumanda (Chi) Latinoamericano Ray
22 Caterina Previley (Arg) Coach Yaco
23 Flavia Oliveira (Bra) Ale Cipollini
24 Lex Albrecht (Can) Xirayas De San Luis-
25 Debora Haedo (Arg) Xirayas De San Luis
26 Serika Guluma (Col) Cycling Tr-Vai
27 Clemilda Fernandes (Bra) Team Brazil
28 Talia Aguirre (Arg) Xirayas De San Luis-
29 Fernanda Da Silva (Bra) T.Cycling Funvic
30 Claudia Baro (Cub) Team Cuba
31 Barbara Frisch (Arg) Xirayas De San Luis-
32 Kristal Doebel (USA) TIBCO-Sub
33 Rocio Parrado (Col) ITAU-Shimano Ladies
34 Mailin Sanchez (Cub) Team Cuba
35 Elena Kuchinskaya (Rus) Servetto Fotton
36 Rossella Ratto (Ita) Team Italy
37 Ines C. Gutierrez (Arg) Coach Yaco
38 Anna Potokina (Rus) Servetto Fotton
39 Uenia Fernandes (Bra) Ale Cipollini
40 Katharine Hall (USA) Unitedhealthcare
41 Carla Vallejos (Chi) Bontrager 2122
42 Daniela Guajardo (Chi) Bontrager 2122
43 Camila Coelho (Bra) Team Brazil
44 Jimena Rodriguez (Arg) Bianchi-Peugeot
45 Noelia S. Fernandez (Arg) Stemax Sports
46 Ana P. Polegatch (Bra) Team Brazil
47 Carla Alvarez (Arg) Xirayas De San Luis-
48 Constanza Paredes (Chi) Bontrager 2122
49 Lorena Vargas (Col) Cycling Tr-Vai
50 Agustina Apaza (Arg) Coach Yaco
51 Noelia Y. Castro ((Arg) Stemax Sports
52 Maria M. Fadiga (Arg) Bianchi-Peugeot
53 Jessica M. Parra (Col) Cycling Tr-Vai
54 Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini
55 Andreina Rivera (Col) ITAU-Shimano Ladies
56 Agua M. Espinola (Par) Latinoamericano Ray
57 Jassenia Maneses (Col) ITAU-Shimano Ladies
58 Maria A. Prezioso (Arg) Bianchi-Peugeot
59 Aranza Villalon (Chi) ITAU-Shimano Ladies
60 Alison Tetrick (USA) Xirayas De San Luis-
61 Yeny Colmenares (Col) Coach Yaco
62 Mariana Vezza (Arg) Coach Yaco
63 Valentina Monsalve (Chi) Stemax Sports
64 Nathalia Delgado (Arg) Neuquen
65 Yoanka Gonzalez (Cub) Team Cuba
66 Mirian De Dio (Arg) Brunetta Bike
67 Maria L. Brizuela (Arg) Coach Yaco
68 Kendall Ryan (USA) TIBCO-Sub
69 Anika Todd (Can) TIBCO-Sub
70 Irene Bitto (Ita) Team Italy
71 Abigail Mickey (USA) Unitedhealthcare
72 Kathrin Hammes (Ger) TIBCO-Sub
73 Alicia Reynoso (Arg) Xirayas De San Luis
74 Luz A. Tovar (Col) Cycling Tr-Vai
75 Cecilia Arancibia (Chi) Latinoamericano Ray
76 Alexis Ryan (USA) Unitedhealthcare
77 Victoria Bussi (Ita) Servetto Fotton
78 Ingrid K. Guiller (Arg) Stemax Sports
79 Cristina Greve (Arg) ITAU-Shimano Ladies
80 Soraya Paladin (Ita) Team Italy
81 Valeria Muller (Arg) Acinproba - Orbai all s.t.
82 Mariela A. Delgado (Arg) Bianchi-Peugeot 0:13
83 Gabriela C. Riquelme (Arg) Stemax Sports 0:22
84 Graciela Zarate (Arg) Acinproba - Orbai s.t.
85 Claudia Aravena (Chi) Acinproba - Orbai 0:25
86 Jeimy Beltran (Col) Cycling Tr-Vai s.t.
87 Flavia Rossello (Arg) Brunetta Bike 0:29
88 Carolina A. Oyarzo (Chi) Bianchi-Peugeot s.t.
89 Francisca Navarro (Chi) Bontrager 2122 0:31
90 Sonia Ferrara (Arg) Bianchi-Peugeot
91 Francesca Pattaro (Ita) Team Italy
92 Aldana Cetra (Arg) ITAU-Shimano Ladies
93 Ana T. Wulf (Arg) Stemax Sports all s.t.
94 Sara Headley (USA) TIBCO-Sub 0:37
95 Daiana Morettini (Arg) Bianchi-Peugeot 0:50
96 Lourdes B. Buena (Arg) Latinoamericano Ray 0:53
97 Natalia Pistolesi (Arg) Neuquen
98 Alejandra Allegro (Arg) Acinproba - Orbai
99 Ivana E. Fernandez (Arg) Latinoamericano Ray
100 Estela Pereyra (Arg) Acinproba - Orbai
101 Paula Salles (Bra) T.Cycling Funvic
102 Maria V. Roca (Arg) Latinoamericano Ray
103 Romina Russo (Arg) Stemax Sports
104 Lorena Fernandez (Arg) Brunetta Bike
105 Noelia Carabajal (Arg) Brunetta Bike
106 Marina Beccaglia (Arg) Brunetta Bike all s.t.
107 Shirley J. Castrillon (Uru) Latinoamericano Ray 0:59
108 Monica Acuña (Arg) Brunetta Bike 1:03
109 Maria Vilche (Arg) Brunetta Bike 1:27
110 Katherin Montoya (Col) Acinproba - Orbai s.t.
111 Maria Lazzaletta (Arg) Neuquen 5:07
112 Susana Hauswirth (Arg) Brunetta Bike s.t.
113 Gladys E. Diaz (Arg) Neuquen 6:26
114 Jacqueline Brugnoli (Arg) T.Cycling Funvic
115 Florencia Delaporte (Arg) Bianchi-Peugeot both s.t.
116 Steph. Subercaseaux (Chi) Bontrager 2122 7:10
DNF Cristiane Pereira (Bra) T.Cycling Funvic
DNF Carolina Biocca (Arg) Acinproba - Orbai
DNF Maria Badie (Arg) Acinproba - Orbai
DNF Ana M. Barahona (Arg) Neuquen
DNF Micaela B. Barroso (Arg) Stemax Sports
DNS Agostina Arrieta (Arg) Neuquen
 
GC
1 Hannah Barnes (GBr) Unitedhealthcare 4:07:03
2 Elena Cecchini (Ita) Team Italy at 0:11
3 Arianna Fidanza (Ita) Ale Cipollini 0:16
4 Paola Muñoz (Chi) Bontrager 2122 0:19
5 Michela Pavin (Ita) Servetto Fotton 0:21
6 Jassenia Maneses (Col) ITAU-Shimano Ladies 0:22
7 Veronica Cornolti (Ita) Servetto Fotton 0:24
8 Iraida Garcia (Cub) Team Cuba
9 Elena Kuchinskaya (Rus) Servetto Fotton both s.t.
10 Luciene Ferreira (Bra) T.Cycling Funvic 0:25
11 Julia Sanchez (Arg) ITAU-Shimano Ladies
12 Janildes Fernandes (Bra) Team Brazil
13 Estefania Pilz (Arg) ITAU-Shimano Ladies
14 Diana Peñuela (Col) Coach Yaco
15 Talia Aguirre (Arg) Xirayas De San Luis-
16 Denisse Ahumanda (Chi) Latinoamericano Ray
17 Lauren Stephens (USA) TIBCO-Sub
18 Daniela Lionço (Bra) Team Brazil
19 Valeria Pintos (Arg) Xirayas De San Luis-
20 Scotti Wilborne (USA) Unitedhealthcare
21 Sindra Narvaez (Col) Cycling Tr-Vai
22 Clemilda Fernandes (Bra) Team Brazil
23 Fernanda Da Silva (Bra) T.Cycling Funvic
24 Serika Guluma (Col) Cycling Tr-Vai
25 Anna Stricker (Ita) Team Italy
26 Caterina Previley (Arg) Coach Yaco
27 Flavia Oliveira (Bra) Ale Cipollini
28 Barbara Frisch (Arg) Xirayas De San Luis-
29 Rossella Ratto (Ita) Team Italy
30 Daniela Guajardo (Chi) Bontrager 2122
31 Carla Vallejos (Chi) Bontrager 2122
32 Kendall Ryan (USA) TIBCO-Sub
33 Kristal Doebel (USA) TIBCO-Sub
34 Yeima Torres (Cub) Team Cuba
35 Lex Albrecht (Can) Xirayas De San Luis-
36 Katharine Hall (USA) Unitedhealthcare
37 Camila Coelho (Bra) Team Brazil
38 Rocio Parrado (Col) ITAU-Shimano Ladies
39 Ana P. Polegatch (Bra) Team Brazil
40 Anna Potokina (Rus) Servetto Fotton
41 Lorena Vargas (Col) Cycling Tr-Vai
42 Uenia Fernandes (Bra) Ale Cipollini
43 Constanza Paredes (Chi) Bontrager 2122
44 Andreina Rivera (Col) ITAU-Shimano Ladies
45 Maria M. Fadiga (Arg) Bianchi-Peugeot
46 Jimena Rodriguez (Arg) Bianchi-Peugeot
47 Agustina Apaza (Arg) Coach Yaco
48 Carla Alvarez (Arg) Xirayas De San Luis-
49 Aranza Villalon (Chi) ITAU-Shimano Ladies
50 Noelia Y. Castro ((Arg) Stemax Sports
51 Alexis Ryan (USA) Unitedhealthcare
52 Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini
53 Irene Bitto (Ita) Team Italy
54 Yeny Colmenares (Col) Coach Yaco
55 Jessica M. Parra (Col) Cycling Tr-Vai
56 Alison Tetrick (USA) Xirayas De San Luis-
57 Valentina Monsalve (Chi) Stemax Sports
58 Victoria Bussi (Ita) Servetto Fotton
59 Abigail Mickey (USA) Unitedhealthcare
60 Luz A. Tovar (Col) Cycling Tr-Vai
61 Soraya Paladin (Ita) Team Italy
62 Valeria Muller (Arg) Acinproba - Orbai all s.t.
63 Katherin Montoya (Col) Acinproba - Orbai 0:36
64 Mailin Sanchez (Cub) Team Cuba 0:45
65 Claudia Baro (Cub) Team Cuba s.t.
66 Sara Headley (USA) TIBCO-Sub 1:02
67 Debora Haedo (Arg) Xirayas De San Luis 3:02
68 Ines C. Gutierrez (Arg) Coach Yaco
69 Anika Todd (Can) TIBCO-Sub
70 Cristina Greve (Arg) ITAU-Shimano Ladies all s.t.
71 Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini 3:22
72 Francesca Pattaro (Ita) Team Italy 3:53
73 Noelia S. Fernandez (Arg) Stemax Sports 8:39
74 Agua M. Espinola (Par) Latinoamericano Ray
75 Maria A. Prezioso (Arg) Bianchi-Peugeot
76 Yoanka Gonzalez (Cub) Team Cuba
77 Nathalia Delgado (Arg) Neuquen
78 Mirian De Dio (Arg) Brunetta Bike
79 Maria L. Brizuela (Arg) Coach Yaco
80 Alicia Reynoso (Arg) Xirayas De San Luis
81 Kathrin Hammes (Ger) TIBCO-Sub
82 Cecilia Arancibia (Chi) Latinoamericano Ray
83 Ingrid K. Guiller (Arg) Stemax Sports all s.t.
84 Gabriela C. Riquelme (Arg) Stemax Sports 9:01
85 Graciela Zarate (Arg) Acinproba - Orbai s.t.
86 Claudia Aravena (Chi) Acinproba - Orbai 9:04
87 Francisca Navarro (Chi) Bontrager 2122 9:10
88 Ana T. Wulf (Arg) Stemax Sports s.t.
89 Daiana Morettini (Arg) Bianchi-Peugeot 9:29
90 Alejandra Allegro (Arg) Acinproba - Orbai 9:32
91 Lorena Fernandez (Arg) Brunetta Bike
92 Paula Salles (Bra) T.Cycling Funvic both s.t.
93 Lourdes B. Buena (Arg) Latinoamericano Ray 12:25
94 Florencia Delaporte (Arg) Bianchi-Peugeot 15:05
95 Aldana Cetra (Arg) ITAU-Shimano Ladies 15:18
96 Jeimy Beltran (Col) Cycling Tr-Vai 15:24
97 Flavia Rossello (Arg) Brunetta Bike 15:28
98 Carolina A. Oyarzo (Chi) Bianchi-Peugeot s.t.
99 Steph. Subercaseaux (Chi) Bontrager 2122 15:49
100 Mariela A. Delgado (Arg) Bianchi-Peugeot 15:52
101 Natalia Pistolesi (Arg) Neuquen
102 Noelia Carabajal (Arg) Brunetta Bike both s.t.
103 Romina Russo (Arg) Stemax Sports 15:55
104 Monica Acuña (Arg) Brunetta Bike 16:02
105 Sonia Ferrara (Arg) Bianchi-Peugeot 19:30
106 Jacqueline Brugnoli (Arg) T.Cycling Funvic 20:26
107 Mariana Vezza (Arg) Coach Yaco 21:30
108 Estela Pereyra (Arg) Acinproba - Orbai 22:23
109 Marina Beccaglia (Arg) Brunetta Bike 22:37
110 Ivana E. Fernandez (Arg) Latinoamericano Ray 23:25
111 Maria V. Roca (Arg) Latinoamericano Ray 23:25
112 Shirley J. Castrillon (Uru) Latinoamericano Ray 23:31
113 Maria Vilche (Arg) Brunetta Bike 23:59
114 Susana Hauswirth (Arg) Brunetta Bike 26:51
115 Maria Lazzaletta (Arg) Neuquen 27:42
116 Gladys E. Diaz (Arg) Neuquen 29:01

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.