Canadian Cyclist

 

January 25/15 10:08 am - Cyclocross World Cup: Hoogerheide results Women, Jr & U23 Men


Posted by Editoress on 01/25/15
 

Results from the Women, Junior and U23 men's races at the final CX World Cup of the 2014-2015 season held today in Hoogerheide, Netherlands


Women, 14.515 km (5 laps)
1 Eva Lechner (Ita) Colnago-Südtirol 0:44:53
2 Katerina Nash (Cze) Luna Pro at 0:18
3 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Liv Women Cycling Team 0:27
4 Sanne Cant (Bel) Enertherm - BKCP 0:54
5 Sabrina Stultiens (Ned) Team Liv-Plantur 1:03
6 Lucie Chainel-Lefevre (Fra) 1:19
7 Ellen Van Loy (Bel) VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 1:32
8 Jolien Verschueren (Bel) Wielerteam Decock-Woningbouw Vandekerckhove 1:40
9 Helen Wyman (GBr) Kona 1:58
10 Nikki Harris (GBr) VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 2:17
11 Sophie De Boer (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 2:40
12 Marianne Vos (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 2:53
13 Martina Mikulaskova (Cze) 2:57
14 Rachel Lloyd (USA) Specialized-California Giant 3:02
15 Kaitlin Antonneau (USA) Twenty 16 p/b Sho-Air 3:04
16 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cycling Team 3:18
17 Alice Maria Arzuffi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi 3:33
18 Sanne van Paassen (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 3:42
19 Caroline Mani (Fra) Raleigh-Clement Pro 3:51
20 Loes Sels (Bel) VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 4:11
21 Katherine Compton (USA) Trek Cyclocross Collective 4:19
22 Elle Anderson (USA) BMW p/b Happy Tooth Dental 4:24
23 Pavla Havlikova (Cze) 4:34
24 Jessica Lambracht (Ger) 4:53
25 Aida Nuno (Esp) 4:54
26 Reza Hormes (Ned) 5:09
27 Lisa Heckmann (Ger) 5:14
28 Marlene Petit (Fra) 5:14
29 Mical Dyck (Can) Team Canada 5:15
30 Crystal Anthony (USA) 5:34
31 Laura Verdonschot (Bel) 5:35
32 Amira Mellor (GBr) 5:59
33 Karen Verhestraeten (Bel) 6:10
34 Hannah Payton (GBr) 6:14
35 Karla Stepanova (Cze) 6:24
36 Bianca van den Hoek (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 6:33
37 Chiara Teocchi (Ita) 6:47
38 Esmee Oosterman (Ned) 6:52
39 Janka Keseg Stevkova (Svk) 7:03
40 Asa Maria Erlandsson (Swe) 7:31
41 Lizzy Witlox (Ned) 7:53
42 Katrien Thijs (Bel) 7:55
43 Emeline Gaultier (Fra) 8:00
44 Nikola Noskova (Cze) 8:20
45 Suzie Godart (Lux) 8:46
46 Femke Van Den Driessche (Bel) 9:09
47 Carolina Gomez (Arg) 9:11
48 Christine Vardaros (USA) 9:35
49 Nadja Heigl (Aut) +10:18
50 Denisa Lukesova (Cze) -1 Lap
51 Monica Carrascosa (Esp) -2 Laps
52 Lindsay Gorrell (Aus) -2 Laps
DNF Vendula Kuntova (Cze)
DNF Meredith Miller (USA) Pepper Palace Pro Cycling p/b The Happy Tooth
DNS Margriet Helena Kloppenburg (Den)

U23 Men, 20.225 km (7 laps)
1 Laurens Sweeck (Bel) Belgium 0:52:02
2 Michael Vanthourenhout (Bel) Belgium at 0:28
3 Fabien Doubey (Fra) France 0:52
4 Diether Sweeck (Bel) Belgium 1:20
5 Clement Venturini (Fra) France 1:21
6 Toon Aerts (Bel) Belgium 1:23
7 Gioele Bertolini (Ita) Italy 1:50
8 Jakub Skala (Cze) Czech Republic 1:57
9 Quinten Hermans (Bel) Belgium 2:04
10 Joris Nieuwenhuis (Ned) Netherlands 2:13
11 Vojtech Nipl (Cze) Czech Republic 2:15
12 Martijn Budding (Ned) Netherlands 2:15
13 Yannick Peeters (Bel) Belgium 2:41
14 Felix Drumm (Ger) Germany 2:54
15 Stan Godrie (Ned) Netherlands 3:03
16 Clement Russo (Fra) France 3:14
17 Fabian Lienhard (Sui) Switzerland 3:21
18 Andri Frischknecht (Sui) Switzerland 3:34
19 Adam Toupalik (Cze) Czech Republic 3:51
20 Jack Clarkson (GBr) Great Britain 4:11
21 Dominic Grab (Sui) Switzerland 4:23
22 Yannick Gruner (Ger) Germany 4:37
23 Gosse Van Der Meer (Ned) Netherlands 4:37
24 Ben Sumner (GBr) Great Britain 4:48
25 Koen Weijers (Ned) Netherlands-B 4:51
26 Andrew Dillman (USA) United States of America 5:11
27 Nadir Colledani (Ita) Italy 5:12
28 Lucas Dubau (Fra) France 5:12
29 Richard Jansen (Ned) Netherlands 5:39
30 Tobin Ortenblad (USA) United States of America 5:48
31 Joshua Dubau (Fra) France 6:03
32 Paul Lindenau (Ger) Germany 6:17
33 Koen Van Dijke (Ned) Netherlands-B 6:25
34 Max Lindenau (Ger) Germany 6:47
35 Grant Ellwood (USA) United States of America -1 Lap
36 Kevin Suarez Fernandez (Esp) Spain -1 Lap
37 Timon Ruegg (Sui) Switzerland -1 Lap
38 Stepan Schubert (Cze) Czech Republic -1 Lap
39 Ondrej Glajza (Svk) Slovakia -1 Lap
40 Sam O'keefe (USA) United States of America -1 Lap
41 Manuel Muller (Ger) Germany -1 Lap
42 Bjorn Van Der Heijden (Ned) Netherlands-B -1 Lap
43 Dominik Vrana (Cze) Czech Republic -1 Lap
44 Simon Vozar (Svk) Slovakia -1 Lap
45 Kota Yokoyama (Jpn) Japan -2 Laps
46 Nicholas Barnes (GBr) Great Britain -2 Laps
47 David Eriksson (Swe) Sweden -2 Laps
48 Jack Hogan (Aus) Australia -3 Laps
49 Danick Vandale (Can) Team Canada -3 Laps
 
Junior Men, 14.515 km (5 laps)
1 Eli Iserbyt (Bel) Belgium 0:37:40
2 Roel Van Der Stegen (Ned) Netherlands at 0:48
3 Gage Hecht (USA) United States of America 0:53
4 Jappe Jaspers (Bel) Belgium 1:00
5 Jakob Dorigoni (Ita) Italy 1:07
6 Stefano Sala (Ita) Italy 1:11
7 Emile Canal (Fra) France 1:13
8 Jens Dekker (Ned) Netherlands 1:15
9 Quentin Simon (Fra) France 1:15
10 Max Gulickx (Ned) Netherlands 1:23
11 Maik Van Der Heijden (Ned) Netherlands 1:34
12 Jarne Driesen (Bel) Belgium 1:38
13 Sandy Dujardin (Fra) France 1:39
14 Eddy Fine (Fra) France 1:40
15 Mitch Groot (Ned) Netherlands 1:46
16 Thijs Wolsink (Ned) Netherlands 1:56
17 Giorgio Rossi (Ita) Italy 2:00
18 Lance Haidet (USA) United States of America 2:00
19 Lander Loockx (Bel) Belgium 2:08
20 Han Devos (Bel) Belgium 2:13
21 Mart Muskens (Ned) Netherlands-B 2:21
22 Matej Ulik (Svk) Slovakia 2:30
23 Kevin Kuhn (Sui) Switzerland 2:35
24 Daniel Smarzaro (Ita) Italy 2:39
25 Per Wiggers (Ned) Netherlands-B 2:41
26 Arthur Green (GBr) Great Britain 2:42
27 Alexis Bourmaud (Fra) France 2:45
28 Kevin Geniets (Lux) Luxembourg 2:48
29 Brannan Fix (USA) United States of America 2:52
30 Seppe Rombouts (Bel) Belgium 3:02
31 Quinton Disera (Can) Team Canada 3:09
32 Joel Grab (Sui) Switzerland 3:10
33 Jokin Alberdi (Esp) Spain 3:17
34 William Gascoyne (GBr) Great Britain 3:21
35 Alessio Dhoore (Bel) Belgium 3:25
36 Yannick Vrielink (Ned) Netherlands-B 3:31
37 Jon Gil Ranero (Esp) Spain 3:33
38 Wesley Floren (Ned) Netherlands-B 3:42
39 Raphael Schroder (Ger) Germany 3:45
40 Tom Rees (Lux) Luxembourg 3:45
41 Jaroslav Vojir (Cze) Czech Republic 3:48
42 Maximilian Mobis (Ger) Germany 3:53
43 Ludwig Cords (Ger) Germany 4:03
44 Willem Boersma (Can) Team Canada 4:05
45 Antonio Folcarelli (Ita) Italy 4:06
46 Cooper Willsey (USA) United States of America 4:10
47 Paul Rudolph (Ger) Germany 4:10
48 Dylan Bouwmans (Ned) Netherlands-B 4:11
49 Lukas Kunt (Cze) Czech Republic 4:14
50 Michel Ries (Lux) Luxembourg 4:20
51 Josef Jelinek (Cze) Czech Republic 4:22
52 Martin Matejcek (Cze) Czech Republic 4:27
53 Tarik Haupt (Ger) Germany 4:30
54 Noah Fries (Lux) Luxembourg 4:31
55 Joshua Waters (GBr) Great Britain 4:37
56 Ryo Takeuchi (Jpn) Japan 4:48
57 Olivier Evans (Can) Team Canada 4:57
58 Alfie Moses (GBr) Great Britain 5:08
59 Colin Heiderscheid (Lux) Luxembourg 5:20
60 Nicholas Smith (Aus) Australia 5:20
61 Pit Leyder (Lux) Luxembourg 5:24
62 Stefan Ritter (Can) Team Canada 5:31
63 Liam Mulcahy (Can) Team Canada 5:50
64 Mario Junquera (Esp) Spain 6:19
65 Kristian Zimany (Svk) Slovakia 7:28
66 Josef Bartipan (Cze) Czech Republic 7:28
67 Noah Barrow (Aus) Australia 7:46
68 Jakub Kurty (Svk) Slovakia -1 Lap
69 Jan Gajdosik (Svk) Slovakia -1 Lap
70 Tom Green (Aus) Australia -1 Lap
71 Masaki Yamada (Jpn) Japan -1 Lap

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.