Canadian Cyclist

 

March 23/15 11:50 am - Britton 13th at Stage 2 of Tour de Taiwan


Posted by Editoress on 03/23/15
 

Torrential rain caused havoc on Stage Two of the Tour de Taiwan; riders battled multiple flat tires, flooding, and crashes on the 137km stage. Despite the craziness of the stage, Team SmartStop's Rob Britton was able to get up the road and into the top 15 for the finish.

"From early in the morning until the riders returned back to the race hotel, the rain did not let off making for a wet and miserable day. There was a mix of light rain and torrential downpours throughout the day, which Taiwan very badly needed, however the riders battled constant flooding all day," said Sporting Director, Michael Roecklein.

 

 

PHOTO

 

Early into the stage, Eric Marcotte was a part of a four-man move, who escaped out and settled into a steady pace quickly gaining 1:45 on the peloton but never getting over two minutes. Two riders bridged across, forming a group of six and, despite the group's best efforts, they were caught well before the first King of the Mountain Climb of the stage.

 

 

PHOTO

Rob Britton

 

Back in the peloton the chaos was just starting to happen for Team SmartStop. "While up in the break feeding Eric, Rob suffered a puncture and was missed by neutral support. With help from Zach [Bell], Rob was able to eventually get back in the field, but the two of them burned a few matches in the process."

Approaching the first KOM of the stage, a ten-man crash involving Jure Kocjan caused more headaches for Team SmartStop, "It had already been a very hard wet day for all the guys and as we were approaching the first KOM, the team was sitting in a good spot with Jure, Julian [Kyer], Eric and myself present, but when a crash took down Jure and held up Julian and Eric I was the last man standing as we approached 20km to go," said Britton.

Roecklein said: "Jure was lucky to avoid major damage but still hit the deck. While on the ground, Jure was kneed in the head by another falling rider and we quickly pulled the plug on his hopes for the day and had him focus on tomorrow by getting him home safe."

From there Bell and Kocjan rode easy into the finish together, ensuring they would make time cut on the stage but didn't burn anymore matches than the stage had already taken from them.

Forgetting about everything going on behind him, Britton recovered well from the first KOM, survived the slick descent before the summit finish. "There were plenty of attacks on the way up the final climb and when Paddy Bevin (Avanti Racing Team) made his move, it was enough to put me out the back with about 5km to go."

"His incident earlier in the day kept him from a top five placing," said Roecklein.

"I was able to fight through and only conceded 37 seconds to the winner and keep within striking distance as the race moves forward," said Britton who eventually finished up in 13th on the stage.

Tomorrow will take the riders 143km in the Changhua Road Race and features two KOMs and one sprint.

"Tomorrow has a finish similar to the Manyunk Wall in Philadelphia, which again favors Jure and Eric, so we will be focusing on getting our guys organized to give the team the best chance at a podium or stage win."

Report courtesy Premier Sports Group

 

Results

Stage 2: Taoyuan City to Taoyuan City, 119.32 km
1 Patrick Bevin (NZl) Avanti Racing Team 2:50:32
2 Hossein Askari (IRI) Pishgaman - Giant Team at 0:02
3 Mirsamad Pourseyedi Golakhour (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:12
4 Rahim Emami (IRI) Pishgaman - Giant Team 0:26
5 Marco Zanotti (Ita) Parkhotel Valkenburg Continental Team 0:30
6 Jasper Ockeloen (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
7 Travis Meyer (Aus) Drapac Professional Cycling
8 Alexandr Shushemoin (Kaz) Vino 4ever
9 Yukihiro Doi (Jpn) Team Ukyo
10 Víctor De La Parte (Esp) Team Vorarlberg
11 Darren Lapthorne (Aus) Drapac Professional Cycling all s.t.
12 Hyeong Min Choe (Kor) National Team Südkorea 0:34
13 Rob Britton (Can) Team SmartStop 0:37
14 Neil Van Der Ploeg (Aus) Avanti Racing Team 0:44
15 Ilya Gorodnichev (Rus) RTS - Santic Racing Team 0:49
16 Oleg Zemlyakov (Kaz) Vino 4ever
17 Amir Kolahdozhagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
18 Markus Eibegger (Aut) Synergy Baku Cycling Project
19 Oleksandr Surutkovych (Ukr) Synergy Baku Cycling Project
20 Amir Zargari (IRI) Pishgaman - Giant Team all s.t.
21 Kazushige Kuboki (Jpn) Team Ukyo 1:04
22 Ioannis Tamouridis (Gre) Synergy Baku Cycling Project
23 Halvor Tandrevold (Nor) Team Frøy - Oslo
24 Maarten De Jonge (Ned) Bike Aid all s.t.
25 Keon Woo Park (Kor) National Team Südkorea 1:47
26 Salvador Guardiola Tora (Esp) Team Ukyo 2:03
27 Kohei Uchima (Jpn) National Team Japan 2:03
28 Jan Oelerich (Ger) Team Stölting 2:05
29 Burr Ho (HKg) National Team Hongkong s.t.
30 Anders Kristoffersen (Nor) Team Frøy - Oslo 2:08
31 Arvin Moazemi Goudarzi (IRI) Pishgaman - Giant Team 2:53
32 Mark O'Brien (Aus) Avanti Racing Team
33 Stepan Astafyev (Kaz) Vino 4ever
34 Shu Ming Liu (Tpe) National Team Taiwan
35 Thomas Koep (Ger) Team Stölting
36 Christoph Springer (Ger) Team Vorarlberg
37 Nils Politt (Ger) Team Stölting
38 Yuzuru Suzuki (Jpn) Utsunomiya - Blitzen all s.t.
39 Sun Jae Jang (Kor) RTS - Santic Racing Team 3:12
40 Don Gin Shin (Kor) National Team Südkorea 3:12
41 Nawuti Liphongyu (Tha) National Team Thailand 3:16
42 Sarawut Sirionnachai (Tha) National Team Thailand s.t.
43 Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid 3:41
44 Vladislav Galyanov (Uzb) National Team Usbekistan 3:56
45 Thomas Davison (NZl) Avanti Racing Team 4:19
46 Elchin Asadov (Aze) Synergy Baku Cycling Project s.t.
47 Jurgen Van Diemen (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 4:31
48 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team s.t.
49 Eric Marcotte (USA) Team SmartStop 4:35
50 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team s.t.
51 Jon Soeveras Breivold (Nor) Team Frøy - Oslo 4:39
52 Patrick Jäger (Aut) Team Vorarlberg 5:28
53 Clément Koretzky (Fra) Team Vorarlberg
54 Yevgeniy Gidich (Kaz) Vino 4ever
55 Vadim Shaekhov (Uzb) National Team Usbekistan all s.t.
56 Bob Schoonbroodt (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 5:46
57 Ok Cheol Kim (Kor) National Team Südkorea
58 James Early (NZl) Team Stölting both s.t.
59 Chun Kai Feng (Tpe) National Team Taiwan 5:50
60 Damien Garcia (Fra) Team Frøy - Oslo 5:56
61 Muradjan Halmuratov (Uzb) National Team Usbekistan 5:58
62 Hideto Nakane (Jpn) National Team Japan 6:56
63 Taras Voropayev (Kaz) Vino 4ever 7:32
64 Po Hung Wu (Tpe) National Team Taiwan 8:03
65 Tan Peng Yuan (Tpe) National Team Taiwan s.t.
66 Ching Feng Liu (Tpe) National Team Taiwan 8:05
67 Julian Kyer (USA) Team SmartStop 8:09
68 Bernard Sulzberger (Aus) Drapac Professional Cycling
69 Yasuharu Nakajima (Jpn) National Team Japan
70 Joseph Cooper (NZl) Avanti Racing Team
71 Shinri Suzuki (Jpn) Utsunomiya - Blitzen
72 Kazuki Aoyanagi (Jpn) Utsunomiya - Blitzen
73 Nariyuki Masuda (Jpn) Utsunomiya - Blitzen all s.t.
74 Samir Jabrayilov (Aze) Synergy Baku Cycling Project 9:56
75 Chun Wing Leung (HKg) National Team Hongkong s.t.
76 Peerapong Ladngern (Tha) National Team Thailand 9:58
77 Yannick Mayer (Ger) Bike Aid 10:10
78 Ching Ying Mow (HKg) National Team Hongkong s.t.
79 Pablo Urtasun Perez (Esp) Team Ukyo 10:20
80 Oscar Pujol Munoz (Esp) Team Ukyo s.t.
81 Abdullojon Akparov (Uzb) National Team Usbekistan 10:39
82 Vladimir Zagorodniy (Rus) RTS - Santic Racing Team 11:51
83 Tino Thömel (Ger) RTS - Santic Racing Team
84 Zach Bell (Can) Team SmartStop both s.t.
85 Scott Ambrose (NZl) Team Novo Nordisk 12:36
86 Corentin Cherhal (Fra) Team Novo Nordisk 13:01
87 Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk 13:58
88 Simon Strobel (Ger) Team Novo Nordisk
89 Jonas Tenbrock (Ger) Team Stölting
90 James Glasspool (Aus) Team Novo Nordisk
91 Wouter Wippert (Ned) Drapac Professional Cycling
92 Nikolai Tefre Lunder (Nor) Team Frøy - Oslo
93 Hamid Beykhormazi (IRI) Pishgaman - Giant Team
94 Yusup Abrekov (Uzb) National Team Usbekistan
95 Ho San Chiu (HKg) National Team Hongkong
96 Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Vorarlberg
97 Christoph Schweizer (Ger) Bike Aid
98 Jure Kocjan (Slo) Team SmartStop
99 Siu Wai Ko (HKg) National Team Hongkong
100 Phuchong Sai-Udomsil (Tha) National Team Thailand all s.t.
101 Takayuki Abe (Jpn) Utsunomiya - Blitzen 14:04
102 Shotaro Iribe (Jpn) National Team Japan s.t.
OTL Boris Shpilevskiy (Rus) RTS - Santic Racing Team 28:48
OTL Setthawut Yordsuwan (Tha) National Team Thailand 30:08
DSQ Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
DNF Peter Schulting (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
DNF Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling
DNF Junya Sano (Jpn) National Team Japan
DNF Kyeongho Min (Kor) National Team Südkorea
DNS Jacob Schwingboth (Can) Bike Aid
 
GC
1 Patrick Bevin (NZl) Avanti Racing Team 3:55:13
2 Hossein Askari (IRI) Pishgaman - Giant Team at 0:09
3 Mirsamad Pourseyedi Golakhour (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:21
4 Rahim Emami (IRI) Pishgaman - Giant Team 0:39
5 Marco Zanotti (Ita) Parkhotel Valkenburg Continental Team 0:40
6 Víctor De La Parte (Esp) Team Vorarlberg 0:41
7 Yukihiro Doi (Jpn) Team Ukyo 0:43
8 Alexandr Shushemoin (Kaz) Vino 4ever
9 Travis Meyer (Aus) Drapac Professional Cycling
10 Jasper Ockeloen (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
11 Darren Lapthorne (Aus) Drapac Professional Cycling all s.t.
12 Hyeong Min Choe (Kor) National Team Südkorea 0:47
13 Rob Britton (Can) Team SmartStop 0:50
14 Neil Van Der Ploeg (Aus) Avanti Racing Team 0:55
15 Oleksandr Surutkovych (Ukr) Synergy Baku Cycling Project 1:02
16 Oleg Zemlyakov (Kaz) Vino 4ever
17 Markus Eibegger (Aut) Synergy Baku Cycling Project
18 Amir Zargari (IRI) Pishgaman - Giant Team
19 Ilya Gorodnichev (Rus) RTS - Santic Racing Team
20 Amir Kolahdozhagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team all s.t.
21 Kazushige Kuboki (Jpn) Team Ukyo 1:17
22 Ioannis Tamouridis (Gre) Synergy Baku Cycling Project
23 Maarten De Jonge (Ned) Bike Aid
24 Halvor Tandrevold (Nor) Team Frøy - Oslo all s.t.
25 Keon Woo Park (Kor) National Team Südkorea 1:56
26 Salvador Guardiola Tora (Esp) Team Ukyo 2:16
27 Kohei Uchima (Jpn) National Team Japan s.t.
28 Burr Ho (HKg) National Team Hongkong 2:18
29 Jan Oelerich (Ger) Team Stölting s.t.
30 Anders Kristoffersen (Nor) Team Frøy - Oslo 2:21
31 Christoph Springer (Ger) Team Vorarlberg 3:06
32 Nils Politt (Ger) Team Stölting
33 Shu Ming Liu (Tpe) National Team Taiwan
34 Yuzuru Suzuki (Jpn) Utsunomiya - Blitzen
35 Stepan Astafyev (Kaz) Vino 4ever
36 Arvin Moazemi Goudarzi (IRI) Pishgaman - Giant Team
37 Thomas Koep (Ger) Team Stölting
38 Mark O'Brien (Aus) Avanti Racing Team all s.t.
39 Sun Jae Jang (Kor) RTS - Santic Racing Team 3:25
40 Don Gin Shin (Kor) National Team Südkorea s.t.
41 Nawuti Liphongyu (Tha) National Team Thailand 3:29
42 Sarawut Sirionnachai (Tha) National Team Thailand s.t.
43 Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid 3:54
44 Vladislav Galyanov (Uzb) National Team Usbekistan 4:09
45 Elchin Asadov (Aze) Synergy Baku Cycling Project 4:32
46 Thomas Davison (NZl) Avanti Racing Team s.t.
47 Jurgen Van Diemen (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 4:41
48 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 4:44
49 Eric Marcotte (USA) Team SmartStop 4:48
50 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team s.t.
51 Jon Soeveras Breivold (Nor) Team Frøy - Oslo 4:52
52 Vadim Shaekhov (Uzb) National Team Usbekistan 5:41
53 Yevgeniy Gidich (Kaz) Vino 4ever
54 Patrick Jäger (Aut) Team Vorarlberg
55 Clément Koretzky (Fra) Team Vorarlberg both s.t.
56 Ok Cheol Kim (Kor) National Team Südkorea 5:58
57 Bob Schoonbroodt (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 5:59
58 James Early (NZl) Team Stölting s.t.
59 Chun Kai Feng (Tpe) National Team Taiwan 6:01
60 Damien Garcia (Fra) Team Frøy - Oslo 6:09
61 Muradjan Halmuratov (Uzb) National Team Usbekistan 6:11
62 Hideto Nakane (Jpn) National Team Japan 7:09
63 Taras Voropayev (Kaz) Vino 4ever 7:44
64 Po Hung Wu (Tpe) National Team Taiwan 8:13
65 Tan Peng Yuan (Tpe) National Team Taiwan 8:16
66 Ching Feng Liu (Tpe) National Team Taiwan 8:18
67 Yasuharu Nakajima (Jpn) National Team Japan 8:22
68 Bernard Sulzberger (Aus) Drapac Professional Cycling
69 Nariyuki Masuda (Jpn) Utsunomiya - Blitzen
70 Kazuki Aoyanagi (Jpn) Utsunomiya - Blitzen
71 Joseph Cooper (NZl) Avanti Racing Team
72 Julian Kyer (USA) Team SmartStop
73 Shinri Suzuki (Jpn) Utsunomiya - Blitzen all s.t.
74 Samir Jabrayilov (Aze) Synergy Baku Cycling Project 10:06
75 Chun Wing Leung (HKg) National Team Hongkong 10:09
76 Peerapong Ladngern (Tha) National Team Thailand 10:11
77 Yannick Mayer (Ger) Bike Aid 10:23
78 Ching Ying Mow (HKg) National Team Hongkong s.t.
79 Pablo Urtasun Perez (Esp) Team Ukyo 10:33
80 Oscar Pujol Munoz (Esp) Team Ukyo s.t.
81 Abdullojon Akparov (Uzb) National Team Usbekistan 10:52
82 Tino Thömel (Ger) RTS - Santic Racing Team 12:04
83 Zach Bell (Can) Team SmartStop
84 Vladimir Zagorodniy (Rus) RTS - Santic Racing Team both s.t.
85 Scott Ambrose (NZl) Team Novo Nordisk 12:49
86 Corentin Cherhal (Fra) Team Novo Nordisk 13:14
87 Wouter Wippert (Ned) Drapac Professional Cycling 14:01
88 Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Vorarlberg 14:05
89 Nikolai Tefre Lunder (Nor) Team Frøy - Oslo 14:11
90 Jonas Tenbrock (Ger) Team Stölting
91 Jure Kocjan (Slo) Team SmartStop
92 Siu Wai Ko (HKg) National Team Hongkong
93 Phuchong Sai-Udomsil (Tha) National Team Thailand
94 Yusup Abrekov (Uzb) National Team Usbekistan
95 Christoph Schweizer (Ger) Bike Aid
96 Hamid Beykhormazi (IRI) Pishgaman - Giant Team
97 Simon Strobel (Ger) Team Novo Nordisk
98 Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk
99 Ho San Chiu (HKg) National Team Hongkong
100 James Glasspool (Aus) Team Novo Nordisk all s.t.
101 Shotaro Iribe (Jpn) National Team Japan 14:17
102 Takayuki Abe (Jpn) Utsunomiya - Blitzen s.t.

 

Stage 1

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.