Canadian Cyclist

 

March 29/15 10:45 am - Women's World Cup #2: Trofeo Binda


Posted by Editoress on 03/29/15
 

Results from the UCI Women's World Cup #2 Trofeo Alfredo Binda in Italy



Laveno Mombello to Cittiglio, 123.7 km
1 Elisabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans 3:08:3
2 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Liv Women
3 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women
4 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda
5 Alena Amialiusik (Blr) Velocio-SRAM
6 Jolanda Neff (Sui) Swiss National Team 0:03
7 Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla Pro Cycling Team 1:31
8 Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans
9 Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies
10 Ashleigh Moolman (RSA) Bigla Pro Cycling Team
11 Tiffany Cromwell (Aus) Velocio-SRAM
12 Carmen Small (USA) US National Team
13 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women
14 Valentina Scandolara (Ita) Orica-AIS
15 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women
16 Eugenia Bujak (Pol) BBTC City Ljubljana
17 Oksana Kozonchuk (Rus) Russian National Team
18 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda
19 Rossella Ratto (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
20 Lisa Brennauer (Ger) Velocio-SRAM
21 Trixi Worrack (Ger) Velocio-SRAM
22 Lauren Hall (USA) US National Team
23 Anna Plichta (Pol) Polish National Team
24 Amelie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
25 Annabelle Dreville (Fra) French National Team
26 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans
27 Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
28 Francesca Cauz (Ita) Ale Cipollini
29 Svetlana Vasilieva (Rus) Russian National Team all s.t.
30 Elena Berlato (Ita) Ale Cipollini 1:36
31 Karol-Ann Canuel (Can) Velocio-SRAM
32 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans
33 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women
34 Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies
35 Andrea Dvorak (USA) US National Team
36 Tetyana Riabchenko (Ukr) Inpa Sottoli Giusfredi
37 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans
38 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Rox all s.t.
39 Mara Abbott (USA) Wiggle Honda 1:39
40 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans 6:35
41 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon 6:43
42 Milda Jankauskaite (Ltu) Astana-Acca Due O 6:46
43 Linda Indergand (Sui) Swiss National Team
44 Daiva Tuslaite (Ltu) Inpa Sottoli Giusfredi
45 Marta Bastianelli (Ita) Aromitalia Vaiano
46 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies
47 Aleksandra Chekina (Rus) Russian National Team
48 Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini
49 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano
50 Ksenia Tuhai (Blr) Bepink Laclassica
51 Manon Souyris (Fra) French National Team
52 Lizzie Williams (Aus) Orica-AIS
53 Monika Brzezna (Pol) Polish National Team
54 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
55 Sari Saarelainen (Fin) Servetto Footon
56 Anastasia Iakovenko (Rus) Russian National Team
57 Elena Kuchinskaya (Rus) Servetto Footon
58 Spela Kern (Slo) BBTC City Ljubljana
59 Sharon Laws (GBr) Bigla Pro Cycling Team
60 Doris Schweizer (Sui) Bigla Pro Cycling Team
61 Ursa Pintar (Slo) BBTC City Ljubljana
62 Malgorzta Jasinska (Pol) Ale Cipollini
63 Ane Santesteban (Esp) Inpa Sottoli Giusfredi
64 Paulina Brzezna (Pol) Polish National Team
65 Simona Frapporti (Ita) Ale Cipollini
66 Marion Sicot (Fra) French National Team
67 Katrin Garfoot (Aus) Orica-AIS
68 Melodie Lesueur (Fra) French National Team
69 Fanny Leleu (Fra) French National Team
70 Alice Maria Arzuffi (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
71 Lauren Komanski (USA) US National Team
72 Anna Zita Maria Stricker (Ita) Inpa Sottoli Giusfredi
73 Martina Ritter (Aut) BBTC City Ljubljana
74 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
75 Natalia Boyarskaya (Rus) Russian National Team
76 Ana Covrig (Rou) Bepink Laclassica
77 Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipollini
78 Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS
79 Joelle Numainville (Can) Bigla Pro Cycling Team
80 Tayler Wiles (USA) Velocio-SRAM
81 Tatiana Antoshina (Rus) Servetto Footon
82 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda all s.t.
83 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 6:58
DNF Rachel Neylan (Aus) Orica-AIS
DNF Gracie Elvin (Aus) Orica-AIS
DNF Anna Sanchis (Esp) Wiggle Honda
DNF Audrey Cordon (Fra) Wiggle Honda
DNF Clara Koppenburg (Ger) Bigla Pro Cycling Team
DNF Sarah Rijkes (Aut) Lotto Soudal Ladies
DNF Molly Meyvisch (Bel) Lotto Soudal Ladies
DNF Olena Demydova (Ukr) Astana-Acca Due O
DNF Kseniya Dobrynina (Rus) Astana-Acca Due O
DNF Larisa Pankova (Rus) Astana-Acca Due O
DNF Marika Campagnaro (Ita) Astana-Acca Due O
DNF Aizhan Zhaparova (Rus) Astana-Acca Due O
DNF Eva Lechner (Ita) BBTC City Ljubljana
DNF Polona Batagelj (Slo) BBTC City Ljubljana
DNF Elena Franchi (Ita) Servetto Footon
DNF Riccarda Mazzotta (Sui) Servetto Footon
DNF Greta Richioud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
DNF Lucie Pader (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
DNF Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
DNF Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
DNF Eyerusalem Kelil (Eth) S.C. Michela Fanini Rox
DNF Azzurra D'intino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
DNF Ruby Livingstone (NZl) Bepink Laclassica
DNF Georgia Williams (NZl) Bepink Laclassica
DNF Jaime Nielsen (NZl) Bepink Laclassica
DNF Simona Bortolotti (Ita) Bepink Laclassica
DNF Martina Biolo (Ita) Aromitalia Vaiano
DNF Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano
DNF Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano
DNF Allison Linnell (USA) Aromitalia Vaiano
DNF Cecilie Ludwig (Den) Team Rytger
DNF Chloe Fraser (GBr) Team Rytger
DNF Amy Hill (GBr) Team Rytger
DNF Ellinor Huusko (Swe) Team Rytger
DNF Olivia Overskov (Den) Team Rytger
DNF Nina Krebs Ovesen (Den) Team Rytger
DNF Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Christina Perchtold (Aut) No Radunion Vitalogic
DNF Laura Simenc (Slo) No Radunion Vitalogic
DNF Julia Deuerlein (Ger) No Radunion Vitalogic
DNF Elisabeth Riegler (Aut) No Radunion Vitalogic
DNF Sandra Reisenhofer (Aut) No Radunion Vitalogic
DNF Laura Jorgensen (USA) US National Team
DNF Heather Fischer (USA) US National Team
DNF Marjolaine Bazin (Fra) French National Team
DNF Tatiana Shamanova (Rus) Russian National Team
DNF Katarzyna Wilkos (Pol) Polish National Team
DNF Aleksandra Kardas (Pol) Polish National Team
DNF Anna Skalniak (Pol) Polish National Team
DNF Mirjam Gysling (Sui) Swiss National Team
DNF Jutta Stienen (Sui) Swiss National Team
DNF Sandra Weiss (Sui) Swiss National Team

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.