Canadian Cyclist

 

June 22/15 18:26 pm - Test of Metal


Posted by Editoress on 06/22/15
 

Guthrie, Pendrel Test of Metal champs for 2015

The Test of Metal men's runner-up last year, Evan Guthrie and multiple Test winner, Catharine Pendrel, won their categories in the 20th anniversary edition of the Test of Metal Saturday in Squamish, B.C.

Pendrel, of Kamloops, B.C.and the reigning women's world mountain champion, won her sixth Test of Metal in a time of 2:53:43, leading from start to finish on the 67-kilometre course in perfect racing conditions. In second place, nine minutes back was Kate Aardal of Calgary, with third place going to Stacey Smith of Kelowna, B.C.

Guthrie, from Peachland, B.C., powered his way to the win with a time of 2:33:36, one minute ahead of second-place finisher Quinn Moberg of Squamish, who was only 15 second behind Guthrie with 10 kilometres remaining in the race. Craig Richey of Smithers, B.C. rounded out the podium in third place.

 

Results from the 20th Test of Metal held in Squamish BC on Saturday June 20th

 

All results

All women

All Men

 

Pro Women
1 Catharine Pendrel (Luna Pro Team) 2:53:32
2 Kate Aardal (Ridleys Cycle) at 9:27
3 Stacey Smith (Cyclepath Kelowna) 10:44
4 Chloe Cross (Team Whstler/Muscle MLK) 13:48
5 Brandi Heisterman (Trek Red Truck Racing) 18:56
6 Trish Grajczyk (Deadgoat Racing) 27:50
7 Denise Ramsden (Trek Red Truck P/B Mosaic Homes) 28:31
8 Natasha Cowie (Steed Cycles) 30:45
DNS Cathy Zeglinski (Team Whistler/Muscle MLK)
 
Pro Men
1 Evan Guthrie (Norco Factory Team) 2:33:36
2 Quinn Moberg (Rocky Mountain Factory Team) at 1:00
3 Craig Richey (Trek - Red Truck Racing P/B Mosaic Homes) 2:02
4 James Sparling (Corsa Cycles P/B Toby Fanny Pack Racing) 3:54
5 Kris Sneddon (Kona) 4:10
6 Sean Babcock (Sellwood Cycle S&M) 5:56
7 Cody Canning (Accent Inns / Russ Hays) 6:30
8 Greg Day (Rocky Mountain Factory Team) 7:32
9 Peter Watson (Balance Point Racing) 9:00
10 Toby Swanson (Transition Racing NW) 9:10
11 Terry Mckall (Stuckylife P/B Broad Street Cycles) 10:02
12 Kevin Bradford-Parish (Setcoaching Giro/Skratch Labs) 11:36
13 Shawn Bunnin (Deadgoat Racing) 13:24
14 Ben Thompson (Thump Coffee) 14:22
15 Kevin Calhoun (Rocky Mountain) 15:04
16 Michael Robinson (Scott, Alete.) 15:42
17 Andreas Hestler (Rocky Mountain Bikes/ Be Bike Race) 16:53
18 Raphael Lalumiere (Accent Inns/ Russ Hays) 18:07
19 Tom Skinner (Norco - Oak Bay Bikes) 18:13
20 James Ceccorulli (Team S&M) 20:30
21 Kris Yip (Cyclelogic) 20:30
22 Parker Bloom (Broad Street Cycles/ Stuckylife) 23:06
23 Richard Machhein (Team Giant Vancouver) 29:38
24 Nathan Blok (Ruckus Prince George) 35:34
25 Benjamin Schmidt (Odlum Brown Cycling Club) 40:02
26 Joe Wessel (Chainline Cycle) 56:00
27 Mahon Lamont (Santa Cruz Bikes) 1:35:30
DNS Sullivan Reed (Daryl Evans)
DNS Peter Reid (UROC)
DNS Jim Salusbury (Trek Red Truck Racing)
DNS Matthew Van Nostrand (Fulgas)

 

All results

All women

All Men

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.