Canadian Cyclist

 

January 1/16 12:28 pm - Bpost Bank Trophy, GP Sven Nijs results, Dyck 10th


Posted by Editoress on 01/1/16
 

Results from Bpost Bank Trophy, GP Sven Nijs-Baal in Baal Belgium

 

Elite Women
1 Sanne Cant (Enertherm - BKCP) 0:45:58
2 Ellen Van Loy (VZW Young Telenet Fidea Cycling Team) at 0:18
3 Helen Wyman (Kona Factory Team) 0:47
4 Sophie De Boer (Kalas-NNOF Cycling Team) 1:02
5 Pavla Havlikova (MRM-Avalon Pro Cycling) 1:06
6 Jolien Verschueren (VZW Young Telenet Fidea Cycling Team) 1:40
7 Loes Sels (VZW Young Telenet Fidea Cycling Team) 2:15
8 Elle Anderson 2:33
9 Maud Kaptheijns (AA Drink-Kalas Cycling Team) 3:10
10 Mical Dyck (Canada) 3:26
11 Bianca Van Den Hoek 4:32
12 Pauline Delhaye 4:48
13 Asa Maria Erlandsson 6:08
14 Alba Teruel Ribes 6:11
15 Linda Ter Beek (WSV Emmen) 6:17
16 Ceylin Alvarado 7:29
17 Allison Arensman 8:50
18 Hannah Arensman 8:53
19 Katrien Thijs (Kleur Op Maat cyclingteam) 9:22
20 Delia Debbis 9:32
21 Anna Schappert (Canada) 9:33
22 Nathalie Redmond 9:46
23 Sofia Revert Rodriguez -1 Lap
24 Kristin Endres -1 Lap
25 Marthe Truyen -1 Lap
26 Nele Van Maldeghem (FUJI Medista MTB Team - Neeroeteren) -2 Laps
27 Claire-Jane Beaumont -2 Laps
28 Aurélie Vermeir (VC Meetjesland Knesselare) -2 Laps
29 Ruta Brakovska -2 Laps
DNF Lisa Jacobs
DNF Dagnija Auzane
 
Elite Men
1 Wout Van Aert (Vastgoedservice - Golden Palace Cycling Team) 1:00:39
2 Sven Nys (Crelan - AA Drink Team) at 1:13
3 Toon Aerts (Telenet Fidea Cycling Team) 1:15
4 Michael Vanthourenhout (Sunweb - Napoleon Games Cycling Team) 1:18
5 Klaas Vantornout (Sunweb - Napoleon Games Cycling Team) 1:19
6 Gianni Vermeersch (Sunweb - Napoleon Games Cycling Team) 1:21
7 Lars Van Der Haar (Team Giant - Alpecin) 1:21
8 Corne Van Kessel (Telenet Fidea Cycling Team) 1:36
9 Laurens Sweeck (Era - Murprotec) 2:01
10 Kevin Pauwels (Sunweb - Napoleon Games Cycling Team) 2:10
11 Diether Sweeck (Era - Murprotec) 2:19
12 Tom Meeusen (Telenet Fidea Cycling Team) 2:27
13 Julien Taramarcaz (Era - Murprotec) 2:33
14 Rob Peeters (Vastgoedservice - Golden Palace Cycling Team) 2:49
15 Philipp Walsleben (BKCP - Corendon) 2:57
16 Thijs Van Amerongen (Telenet Fidea Cycling Team) 3:07
17 Joeri Adams (Vastgoedservice - Golden Palace Cycling Team) 3:16
18 Tim Merlier (Vastgoedservice - Golden Palace Cycling Team) 3:56
19 Twan Van Den Brand (Orange Babies Cycling Team) 4:11
20 Jim Aernouts (Telenet Fidea Cycling Team) 4:22
21 Vincent Baestaens (BKCP - Corendon) 5:08
22 Niels Wubben (Telenet Fidea Cycling Team) 5:51
23 Kevin Cant (Era - Murprotec) 6:02
24 Michael Boros (BKCP - Corendon) 7:15
25 Ivan Gicquiau -1 Lap
26 Nicolas Samparisi -1 Lap
27 Jeremy Martin (Canada) -1 Lap
28 Miguel Fillaut -2 Laps
29 Garry Millburn -3 Laps
30 Yannick Mayer -3 Laps
31 Lorenzo Samparisi -3 Laps
32 Fabian Obrist -4 Laps
DNF Jan Denuwelaere (Vastgoedservice - Golden Palace Cycling Team)
DNF Patrick Van Leeuwen (Orange Babies Cycling Team)
DNF Radomir Simunek (Era - Murprotec)
DNF Sven Vanthourenhout (Crelan - AA Drink Team)
DNF Florent Ligney
 
U23 Men
1 Quinten Hermans (Telenet Fidea Cycling Team) 0:55:04
2 Thijs Aerts (Telenet Fidea Cycling Team) at 0:01
3 Nicolas Cleppe (Telenet Fidea Cycling Team) 0:14
4 Daan Hoeyberghs (BKCP - Corendon) 0:25
5 Adam Toupalik (BKCP - Corendon) 0:37
6 Braam Merlier (Baguet - M.I.B.A. Poorten - Indulek Cycling Team) 0:44
7 Yorben Van Tichelt (Sunweb - Napoleon Games Cycling Team) 1:11
8 Thomas Joseph (Lares - Doltcini Cycling Team) 1:47
9 Stijn Caluwe (BKCP - Corendon) 1:59
10 Daan Soete (Telenet Fidea Cycling Team) 1:59
11 Yannick Peeters (Vastgoedservice - Golden Palace Cycling Team) 3:54
12 Johan Jacobs (Lares - Doltcini Cycling Team) 4:10
13 Nick Van De Kerckhove (Mez Team Belgium Snellegem) 4:32
14 Matthias Van De Velde 4:36
15 Han Devos (Cycling Team Zemst VZW) 4:47
16 Joffrey Degueurce 4:51
17 Kyle De Proost (Kon. Balen B.C. V.Z.W.) 5:09
18 Valentin Lucas 5:17
19 Dario Tielen 5:31
20 Wesley Floren 6:21
21 Adrian Garcia 6:59
22 Yelle Learts (WSC Hand In Hand Baal) -1 Lap
23 Lawrence Tibackx (DNCS/PRO 2012 Cycling Team) -1 Lap
24 Simon Jaecques (Kon. Balen B.C. V.Z.W.) -1 Lap
25 Dorian De Maeght (WK Noord West Brabant) -2 Laps
26 Elias Van Hecke (Lares - Doltcini Cycling Team) -2 Laps
27 Glenn Verbeeck (Kalas Cycling Team 99 Schriek) -3 Laps
28 Isaac Niles (Canada) -3 Laps
29 Frederik Hähnel -3 Laps
30 Trevor O'Donnell (Canada) -3 Laps
31 Lucas Vaz -4 Laps
32 Vincent Oger -4 Laps
DNF Tony Periou
DNF Onno Verheyen (Cycling Team Zemst VZW)
DNF Yves Coolen (Rock Werchter-Toekomstvrienden)
DNF Julien Kaise
DNF Arne Tureluren (CCN - Metalac Cycling team)
DNF Dario Kloeck (Cycling Team 99 V.Z.W. Schriek)
DNF Jelle Schuermans (Avia Crabbe Cycling Team)
DNF Gavin Haley
 
Junior Men
1 Seppe Rombouts (DCM Cycling Team) 0:41:51
2 Tijl Pauwels (Lares - Doltcini Cycling Team) at 0:10
3 Arno Debeir (Lares - Doltcini Cycling Team) 0:14
4 Reno Bauters (KSC Dendersteek Labiekes) 0:31
5 Jarno Liessens (Enertherm - BKCP) 0:37
6 Hakon Lunder Aalrust 0:44
7 Gianni Siebens (VZW Young Telenet Fidea Cycling Team) 0:48
8 Mathijs Wuyts (Kalas Cycling Team 99 Schriek) 0:53
9 Jari De Clercq (Van Assche-Alpha Motorhomes Cycling Team) 1:03
10 Jelle Camps 1:12
11 Jente Tielemans (W.A.C. Team Hoboken (Kon.) V.Z.W.) 1:53
12 Jarne De Meyer (Kon. Balen B.C. V.Z.W.) 2:01
13 Mauri Vansevenant (KVC de Zeemeeuw Oostende) 2:24
14 Tomas Szedelyi (Kalas Cycling Team 99 Schriek) 2:47
15 Maarten Van Staeyen (W.A.C. Team Hoboken (Kon.) V.Z.W.) 3:00
16 Gunnar Holmgren (Canada) 3:04
17 Maxim Van Gils (W.A.C. Team Hoboken (Kon.) V.Z.W.) 3:22
18 Lander Tibackx (Cycling Team Vive Le Vélo VZW Diegem) 3:24
19 Gontzal Garcia 3:24
20 Noah Barrow 3:45
21 Michael Owens 3:57
22 Aron Arkesteyn (Hageland Cycling Team) 4:28
23 Bert Van Assche (VA-Cycling Team Zele) 5:00
24 Thibaut De Smet (VZW Tieltse Rennersclub - Jielker Geldhof) 5:18
25 Sven Maertens (WC De Molenspurters Meulebeke) 5:20
26 Brody Sanderson (Canada) 5:31
27 Seppe Broeckx (Sport En Steun - Leopoldsburg) 5:55
28 Arne Vermeersch (Zannata Cycling Team) 6:26
29 Aaron Logie (Zannata Cycling Team) 7:22
30 Loeka Verdonck (WC De Molenspurters Meulebeke) 8:56
31 Jasper Gielen (Kon. Balen B.C. V.Z.W.) -1 Lap
32 Alfonso Pla Mico -1 Lap
33 Marco Oberteicher -1 Lap
34 Yoshi Christiaens (Kon. Balen B.C. V.Z.W.) -1 Lap
35 Jonas Bruyninckx (RSC De Zuidwesthoek) -1 Lap
36 Marvin De Bondt (WK Noord West Brabant) -2 Laps
37 Seppe Bekaert (Kon. VC ´T Meetjesland - Knesselare) -3 Laps
38 Angelo Windels -3 Laps


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.